Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#618328
Zorz έγραψε:Οι LibDems είναι άγνωστο το τι θα κάνουν και καλό είναι να κοιταχτούν στον καθρέφτη λιγάκι.
Επειδή δεν παρακολουθώ τα πολιτικά τι κάνουνε οι LibDems; Γιατί νομίζω παραμένουν οι πιο σοβαροί και ισχυροί υπέρ της Ευρώπης και επειδή είναι Χριστούγεννα και τα Χριστούγεννα λέμε αλήθεια, σκέφτομαι να τους ψηφίσω. Δεν θεωρώ σωστή στάση να απέχω από τις εκλογές αλλά δεν θέλω καν να σκέφτομαι το μπάχαλο που θα γίνει με τον εντελώς αναποφάσιστο Κόρμπυν, δεν θέλω καν να ξέρω το τρελλό λαμόγιο Φαρατζ και αρνούμαι να δώσω ψήφο στον κλόουν τον Μπόζο.
Άβαταρ μέλους
By bill33
#618329
sknipper έγραψε:
Zorz έγραψε:Οι LibDems είναι άγνωστο το τι θα κάνουν και καλό είναι να κοιταχτούν στον καθρέφτη λιγάκι.
Επειδή δεν παρακολουθώ τα πολιτικά τι κάνουνε οι LibDems; Γιατί νομίζω παραμένουν οι πιο σοβαροί και ισχυροί υπέρ της Ευρώπης και επειδή είναι Χριστούγεννα και τα Χριστούγεννα λέμε αλήθεια, σκέφτομαι να τους ψηφίσω. Δεν θεωρώ σωστή στάση να απέχω από τις εκλογές αλλά δεν θέλω καν να σκέφτομαι το μπάχαλο που θα γίνει με τον εντελώς αναποφάσιστο Κόρμπυν, δεν θέλω καν να ξέρω το τρελλό λαμόγιο Φαρατζ και αρνούμαι να δώσω ψήφο στον κλόουν τον Μπόζο.

Εχεις δικαίωμα ψήφου;
Άβαταρ μέλους
By gto250swb
#618332
kubiak έγραψε:Ο Καμμένος με τα τρενάκια ήταν λιγότερο γραφικός...


Έτσι,αλλά μετά γράφουμε το ελλαντα δεν έχει καπιταλισμό είναι ειδική περίπτωση κλπ.... σεντινονερα παντού. :help:
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#618333
bill33 έγραψε:
sknipper έγραψε:
Zorz έγραψε:Οι LibDems είναι άγνωστο το τι θα κάνουν και καλό είναι να κοιταχτούν στον καθρέφτη λιγάκι.
Επειδή δεν παρακολουθώ τα πολιτικά τι κάνουνε οι LibDems; Γιατί νομίζω παραμένουν οι πιο σοβαροί και ισχυροί υπέρ της Ευρώπης και επειδή είναι Χριστούγεννα και τα Χριστούγεννα λέμε αλήθεια, σκέφτομαι να τους ψηφίσω. Δεν θεωρώ σωστή στάση να απέχω από τις εκλογές αλλά δεν θέλω καν να σκέφτομαι το μπάχαλο που θα γίνει με τον εντελώς αναποφάσιστο Κόρμπυν, δεν θέλω καν να ξέρω το τρελλό λαμόγιο Φαρατζ και αρνούμαι να δώσω ψήφο στον κλόουν τον Μπόζο.

Εχεις δικαίωμα ψήφου;
Ναι ψηφίζω.... :dizzy:
Άβαταρ μέλους
By GTS
#618392
sknipper έγραψε:
bill33 έγραψε:
sknipper έγραψε:
Zorz έγραψε:Οι LibDems είναι άγνωστο το τι θα κάνουν και καλό είναι να κοιταχτούν στον καθρέφτη λιγάκι.
Επειδή δεν παρακολουθώ τα πολιτικά τι κάνουνε οι LibDems; Γιατί νομίζω παραμένουν οι πιο σοβαροί και ισχυροί υπέρ της Ευρώπης και επειδή είναι Χριστούγεννα και τα Χριστούγεννα λέμε αλήθεια, σκέφτομαι να τους ψηφίσω. Δεν θεωρώ σωστή στάση να απέχω από τις εκλογές αλλά δεν θέλω καν να σκέφτομαι το μπάχαλο που θα γίνει με τον εντελώς αναποφάσιστο Κόρμπυν, δεν θέλω καν να ξέρω το τρελλό λαμόγιο Φαρατζ και αρνούμαι να δώσω ψήφο στον κλόουν τον Μπόζο.

Εχεις δικαίωμα ψήφου;
Ναι ψηφίζω.... :dizzy:

Πως γράφεσαι στους εκλογικούς καταλόγους; Δεν έκανα τον κόπο να γραφτώ αλλά ποτέ δεν είναι αργά.


< >
Άβαταρ μέλους
By bill33
#618394
sknipper έγραψε:
bill33 έγραψε:
sknipper έγραψε:
Zorz έγραψε:Οι LibDems είναι άγνωστο το τι θα κάνουν και καλό είναι να κοιταχτούν στον καθρέφτη λιγάκι.
Επειδή δεν παρακολουθώ τα πολιτικά τι κάνουνε οι LibDems; Γιατί νομίζω παραμένουν οι πιο σοβαροί και ισχυροί υπέρ της Ευρώπης και επειδή είναι Χριστούγεννα και τα Χριστούγεννα λέμε αλήθεια, σκέφτομαι να τους ψηφίσω. Δεν θεωρώ σωστή στάση να απέχω από τις εκλογές αλλά δεν θέλω καν να σκέφτομαι το μπάχαλο που θα γίνει με τον εντελώς αναποφάσιστο Κόρμπυν, δεν θέλω καν να ξέρω το τρελλό λαμόγιο Φαρατζ και αρνούμαι να δώσω ψήφο στον κλόουν τον Μπόζο.

Εχεις δικαίωμα ψήφου;
Ναι ψηφίζω.... :dizzy:

Οκ! :)
Άβαταρ μέλους
By Zorz
#618430
sknipper έγραψε:Επειδή δεν παρακολουθώ τα πολιτικά τι κάνουνε οι LibDems; Γιατί νομίζω παραμένουν οι πιο σοβαροί και ισχυροί υπέρ της Ευρώπης και επειδή είναι Χριστούγεννα και τα Χριστούγεννα λέμε αλήθεια, σκέφτομαι να τους ψηφίσω. Δεν θεωρώ σωστή στάση να απέχω από τις εκλογές αλλά δεν θέλω καν να σκέφτομαι το μπάχαλο που θα γίνει με τον εντελώς αναποφάσιστο Κόρμπυν, δεν θέλω καν να ξέρω το τρελλό λαμόγιο Φαρατζ και αρνούμαι να δώσω ψήφο στον κλόουν τον Μπόζο.


Αν είσαι γραμμένος σε κάποια περιφέρεια που παίζει ντέρμπι μεταξύ Conservative-LibDem , τότε ψήφισε LibDem. Το ίδιο θα έκανα κι εγώ στη θέση σου (με το σκεπτικό σχεδόν anybody but Boris), και αν μετά τις εκλογές η Swinson κάνει -ξανά- χωριό με τους Tories τότε θα χτυπάμε το κεφάλι μας στον τοίχο.

Για μένα οι LibDems πάσχουν σε 2 κρίσιμα ζητήματα, που ειρωνικά έχουν το ένα κοινό με τους Tories και το άλλο με Labour.

Ως κεντρώο κόμμα, κατηγορούν τους άλλους 2 ότι έχουν μετακινηθεί πολιτικά προς τα άκρα (και είναι αλήθεια αυτό). Επόμενο είναι λοιπόν να εισπράξουν και μέλη-αντάρτες βουλευτές που αποσκίρτησαν και πιο μετριοπαθείς ψηφοφόρους από τα άλλα 2 κόμματα. Αυτοπαρουσιάζονται ως πραγματιστές, αλλά η αλήθεια είναι ότι έχουν και αυτοί τις δικές τους ιδεοληψίες και κολλήματα. Δεν επαρκεί να 'καταδικάζεις τις ακρότητες απ'όπου κι αν προέρχονται', το φθινόπωρο είχαν την ευκαιρία να βοηθήσουν να περάσει πρόταση μομφής κατά του Johnson και να γίνει προσωρινή κυβέρνηση εθνικής ενότητας. Αρνήθηκαν, με χαζές δικαιολογίες. Όσο και να θεωρώ τον Corbyn ανεπαρκή, για μένα είναι αναμφισβήτητα προτιμότερος από τον επικίνδυνο Johnson. Οπότε δεν επαρκεί το 'κράζουμε και τους 2', με τη στάση τους επέλεξαν κυβέρνηση Johnson από έναν Corbyn με περιορισμένο mandate ή έστω έναν φιλευρωπαίο tory (λχ. Kenneth Clarke).

Το 2ο ζήτημα είναι ότι -έστω και άθελα τους- αποτελούν μέρος του προβλήματος. Μπορεί να έχουν ανοιχτά διαχρονική θέση υπέρ της ΕΕ, αλλά με τη συμμετοχή τους στη κυβέρνηση Cameron, συνεισέφεραν στη σφαγή του κράτους πρόνοιας. Οι Tories απέδωσαν τεχνηέντως το αποτέλεσμα αυτών των περικοπών στους κακούς ξένους που έρχονται εδώ και σου παίρνουν τις δουλειές, σου παίρνουν την ουρά για το GP, σου παίρνουν την ουρά για το Α&Ε κλπ, ταΐζοντας τη ξενοφοβία και το αντευρωπαϊκό αίσθημα, που οδήγησε στην άνοδο του Farage και τελικά στο γαμημένο δημοψήφισμα.
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#618438
GTS έγραψε:Πως γράφεσαι στους εκλογικούς καταλόγους; Δεν έκανα τον κόπο να γραφτώ αλλά ποτέ δεν είναι αργά.
Νομίζω μια φορά το χρόνο έρχεται χαρτί για να δηλώσεις ποιοι μένουν στο σπίτι, τι εθνικότητας είναι και αν θέλεις τα στοιχεία τους να είναι εμφανή ή κρυμμένα (ώστε να μην σε μαθαίνουνε οι διαφημιστές). Δε θυμάμαι πως είχε ξεκινήσει αλλά από τότε που το συμπλήρωσα λαμβάνω κάθε φορά πριν από τις εκλογές ενημερωτική καρτέλλα εκλογών (κωδικό, εκλογικό κέντρο κλπ).
Εγώ που έχω και αγγλική υπηκοότητα ψηφίζω σε όλες τις εκλογές, η μόνο ελληνίδα γυναίκα μου όμως νομίζω ψηφίζει μόνο σε δημοτικές και ευρωπαϊκές.
Ξέρω ότι πολλοί γράφτηκαν πρόσφατα στους εκλογικούς καταλόγους, δεν ξέρω πως.
Άβαταρ μέλους
By bill33
#618440
sknipper έγραψε:
GTS έγραψε:Πως γράφεσαι στους εκλογικούς καταλόγους; Δεν έκανα τον κόπο να γραφτώ αλλά ποτέ δεν είναι αργά.
Νομίζω μια φορά το χρόνο έρχεται χαρτί για να δηλώσεις ποιοι μένουν στο σπίτι, τι εθνικότητας είναι και αν θέλεις τα στοιχεία τους να είναι εμφανή ή κρυμμένα (ώστε να μην σε μαθαίνουνε οι διαφημιστές). Δε θυμάμαι πως είχε ξεκινήσει αλλά από τότε που το συμπλήρωσα λαμβάνω κάθε φορά πριν από τις εκλογές ενημερωτική καρτέλλα εκλογών (κωδικό, εκλογικό κέντρο κλπ).
Εγώ που έχω και αγγλική υπηκοότητα ψηφίζω σε όλες τις εκλογές, η μόνο ελληνίδα γυναίκα μου όμως νομίζω ψηφίζει μόνο σε δημοτικές και ευρωπαϊκές.
Ξέρω ότι πολλοί γράφτηκαν πρόσφατα στους εκλογικούς καταλόγους, δεν ξέρω πως.

Δεν ηξερα ότι έχεις διπλή υπηκοότητα,για αυτό και μου φάνηκε περίεργο και ρώτησα.
Άβαταρ μέλους
By GTS
#618453
sknipper έγραψε:
GTS έγραψε:Πως γράφεσαι στους εκλογικούς καταλόγους; Δεν έκανα τον κόπο να γραφτώ αλλά ποτέ δεν είναι αργά.
Νομίζω μια φορά το χρόνο έρχεται χαρτί για να δηλώσεις ποιοι μένουν στο σπίτι, τι εθνικότητας είναι και αν θέλεις τα στοιχεία τους να είναι εμφανή ή κρυμμένα (ώστε να μην σε μαθαίνουνε οι διαφημιστές). Δε θυμάμαι πως είχε ξεκινήσει αλλά από τότε που το συμπλήρωσα λαμβάνω κάθε φορά πριν από τις εκλογές ενημερωτική καρτέλλα εκλογών (κωδικό, εκλογικό κέντρο κλπ).
Εγώ που έχω και αγγλική υπηκοότητα ψηφίζω σε όλες τις εκλογές, η μόνο ελληνίδα γυναίκα μου όμως νομίζω ψηφίζει μόνο σε δημοτικές και ευρωπαϊκές.
Ξέρω ότι πολλοί γράφτηκαν πρόσφατα στους εκλογικούς καταλόγους, δεν ξέρω πως.


Θυμηθηκα ότι καποιος ειχε χτυπησει την πορτα για τους εκλογικούς καταλογους. Και υπηκοος κοινοπολιτείας που μενει μονιμα στο ΗΒ μπορει να ψηφισει στις εθνικες εκλογες και στο δημοψήφισμα.
Άβαταρ μέλους
By markvag
#618567 Πονάς Ζωρζ;;; :twisted:


Πέρα από την πλάκα, τεράστια ήττα για τον Corbyn, που θα πρέπει να ψάχνει κάποια τρύπα να κρυφτεί, αφού έχασε με τέτοια διαφορά από τον BoJo (για όνομα δηλαδή!)...


Δεν σχολιάζω ότι ο BoJo κέρδισε τη μεγαλύτερη νίκη από το 1987, είναι δεδομένο πλέον ότι ο κόσμος θα καταστραφεί σε μία κόλαση φωτιάς...