Γενικά αυτοκινητιστικά θέματα
Άβαταρ μέλους
By JimClark
#614983 Ωπ σωστός! Να αναφέρω επίσης, ότι υπάρχει παραποτάμιο μονοπατάκι, αυτό της Μόρνας. Τουλάχιστον πριν μερικά χρόνια ήταν σε πολύ καλή κατάσταση (οσον αφορά την παρέμβαση του ανθρώπινου στοιχείου) και δε τυγχάνει μεγάλης επισκεψιμότητας.
Άβαταρ μέλους
By JimClark
#615314 Η αγαπημένη μας εποχή, όχι πολύ μακρυά από την άσφαλτο...

Εικόνα

Εικόνα

Πλησιάζοντας την ομίχλη
Εικόνα

Εικόνα

Μέχρι να αλλάξω γωνία
Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Και βίντεο από εκεί και μετά κυρίως ασφάλτινο + ψιλόβροχο στο τέλος.
Άβαταρ μέλους
By panos2171
#616172 Πιο κομμάτι δρόμου ακριβώς είναι;
Άβαταρ μέλους
By JimClark
#616177 Είναι αυτό ακριβώς το κομμάτι
https://www.google.com/maps/dir/40.4671 ... m2!4m1!3e0
Άβαταρ μέλους
By JimClark
#616684 Από τις πιο βροχερές επισκέψεις μου στο Χολομώντα. Φουλ αδιάβροχα πάνω κάτω, καμμία ελπίδα για φωτογραφίες της προκοπής πλην ό,τι έβγαλε το κινητό και η φορητή κάμερα, προστατευμένη με μια σακούλα.

Άγρια ηρεμία και ομορφιά.

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Βαθειά ανάσα...
Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Ποιος δρόμος...
Εικόνα

Εικόνα

Ελάχιστα φύλλα πλέον, μετά τους ανέμους του Γηρυόνη
Εικόνα

Εικόνα

Και δύο δρομίσιες που μου άρεσαν
Εικόνα

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By JimClark
#617721 Νάμαστε και μεις ξανά, στα γνωστά. Ταιριαστή η αλλαγή στα χειμερινά χθες, σε άκρως χιονισμένο τοπίο (ναι δεν τόλμησα κάποια διαδρομή off road - χιονισμένη, είχε ένα κλικ παραπάνω από όσο το εμπιστεύομαι.

Πριν Γαλάτιστα, αυτή η συννεφάρα που σηματοδοτεί τον χιονιά :inlove:
Εικόνα

Πρώτες εικόνες
Εικόνα

Λίγα χιόνια
Εικόνα

Εικόνα

Περισσότερα
Εικόνα

Εικόνα

Μια rocstάδικη
Εικόνα

Θα μπω λίγο χωματόδρομο
Εικόνα

Αλλά όχι πιο πέρα ... οκ;
Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Καλό χειμώνα
Εικόνα

Εικόνα

Απόσπασμα διαδρομής από κινητό


Best of, μετά από όλο αυτό, ήρθε το τηλεφώνημα του εξιτήριου.
Άβαταρ μέλους
By axel12p
#617757 :thumbsup:
Φοβερή η φώτο στο "όχι πιο πέρα!" :lol:

Η αλήθεια είναι πως είδα εχθές πως είχε ρίξει χιόνι στον Χολομώντα και σε θυμήθηκα! Λέω ότι πρέπει για εξόρμηση του Ξενοφώντα.

Παλιότερα που δεν είχα υποχρεώσεις, όταν έβλεπα τέτοιο καιρό καθημερινή πεταγόμουν και εγώ κανέναν Ταξιάρχη. Έφτανες άνετα και δεν είχε και κίνηση στην διαδρομή, μιας και δεν ήταν Σαββατοκύριακο που έχει αρκετή κόσμο. Και συνήθως χιόνι τόσο όσο (καμιά 10-15cm), μαλακό, ώστε να μην χρειάζεται να βάλεις αλυσίδες. Ωραία φάση!
Άβαταρ μέλους
By vagmann
#618345 ...νομιζω πως καλυτερη πραγματικη διαφημιση,σε τοσο ομορφο φυσικο περιβαλλον,για το panda δεν υπαρχει...
...πρεπει να σε σπονσορει η fiat,με βενζινες και λαστιχα τουλαχιστον Ξ... :metalo:
Άβαταρ μέλους
By JimClark
#620687 Ένα διαφορετικό ποστ σαν "δι ευχών" για τη νέα χρονιά. Μια βόλτα μακρυά από πολυκοσμία, σε γνωστά μεν μονοπάτια αλλά πρώτη φορά με καλό εξοπλισμό για να βγάλω αλώβητος το εγχείρημα. Απολαύστε φύση στα καλύτερά της.

Άφιξη και προετοιμασία με -4 "ξερό"
Εικόνα

Ετοιμάζοντας το δρόμο για το μονοπάτι.
Εικόνα

Ακολουθώντας το μονοπάτι σε σημεία που διασταύρωνε με το δρόμο
Εικόνα

Εικόνα

Η μεγάλη απόφαση του ήλιου να βγει έφερε τη θερμοκρασία σε αίσια επίπεδα
Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Φουλ powder
Εικόνα

O Σμόλικας, δε φάνηκε ποτέ
Εικόνα

Στον αυχένα με τον έντονο άνεμο, αναγκάστηκα να βάλω και πουπουλένιο μπουφάν...
Εικόνα

Έργα του πάγου
Εικόνα

Εικόνα

Στη γειτονιά των ρόμπολων
Εικόνα

Ακριβώς μπροστά μου, πατήματα λαγού
Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Δι ευχών
Εικόνα

Εικόνα

Και μισό κλικ στο μέσον που ... αν είχε στόμα... :lol: :inlove:
Εικόνα

Του έρχεται σέρβις των 80.000 και το χρειάζεται νομίζω, γιατί έχει τραχέψει πολύ στο ρελαντί του.
Άβαταρ μέλους
By axel12p
#620719 Εκπληκτικά τοπία, φοβερές φωτογραφίες (υ.γ. δεν το πίστευα όταν είδα ότι είναι από το Pocophone) ! :thumbsup:

Το "μακρυά από την πολυκοσμία" ήταν μάλλον πλεονασμός. Διαδρομή Ξενοφώντα και πολυκοσμία, νομίζω πως είναι έννοιες αντίθετες! :lol:

Καλή Χρονιά με Υγεία να έχεις και πολλά χιλιόμετρα σε νέες άγνωστες διαδρομές!
Άβαταρ μέλους
By otso
#620745 Χρονια πολλα Φωντα
Να γερασεις σαν τα ψηλα βουνα
αν και στις φωτο εδω και χρονια φαινεται σαν να μην εχει περασει μερα απο πανω σου, μαλλον μαζευεις τιποτα μαγικα ματζουνια εκει που ανεβαινεις .
Εκει στην πεμπτη φωτο , τα ματια μου κανουν; σαν να βλεπω μια αρκουδα να σε κοιταει .
Πλακα πλακα εγω τα παλια χρονια ,οταν εκανα εξορμησεις που ηταν παντα μοναχικες ,ποτε δεν ανεχτηκα αλλον μαζι μου
ειχα παντα τον σκυλο μου και οπλο μαζι .
Άβαταρ μέλους
By JimClark
#620748 Ευχαριστώ πολύ. Όπως έλεγε ο Μητροπάνος "σε τόπους τριγυρίζουνε σβησμένους απ το χάρτη, για μια σταγόνα ουρανό" την αγάπη την έχουμε κ δεν είναι σκάρτη :lol:

Οι αρκούδες έχουν διαλέξει τη σπηλιά τους και κοιμούνται αυτή την εποχή. Είναι αρκετά τουριστικό μέρος για να αγριευτώ για άγρια ζώα κτλ.

Υγεία να έχουμε!
Άβαταρ μέλους
By axel12p
#620814 Εγώ πάντως όταν ακούω για αρκετά τουριστικό μέρος, έχω κατά νου μου Μύκονο, Σαντορίνη, Χαλκιδική... :lol:
Εδώ μόνο τις πατημασιές τις δικές σου και του λαγού είδαμε στο χιόνι! :lol:
Άβαταρ μέλους
By JimClark
#620815 Κι όμως στο κατέβασμα πέτυχα έναν τύπο που το ανέβαινε ... Τρέχοντας μαζί με το σκύλο του και λίγο πιο κάτω μία παρέα 3 άτομα και ακόμα πιο κάτω μία οικογένεια με ένα volvo xc που ανηφορηζανε και αυτοί για όσο πήγαινε.
Άβαταρ μέλους
By otso
#620819 οπως ελεγε και ενας φιλος ορειβατης (εχει ανεβει και ιμαλαια και απο τοτε ειναι αλλοπαρμενος) για μια κορφη που ανεβηκε
|λογοκρισία| μου τα ειδα ολα μεχρι να ανεβω τα εφτυσα με τα τεσσερα ανεβαινα , και οσο ανεβαινα ακουγα ολο και δυνατοτερα ηχο απο μηχανημα , φτανω κορφη και τι να δω απ την αλλη μερια ανοιγε δρομο μπουλντοζα .αι σιχτιρ ποια που η καθε κατιγκο
εχει την δυνατοτητα να βρεθει οπουδηποτε .