Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By otso
#617857 Δεν ειναι θεμα αριστειας μαρκο μου , ειναι θεμα κακης τυχης
Εσυ πχ που αν σε λεγαμε αριστο θα αφροιζες και θα δαγκωνες ηρθε η καλη νεραιδα και σε πηρε απο μια εταιρεια που θα χρεωκοπουσε σε λιγο και σε πηγε σε μιαν αλλη με καλυτερες προοπτικες . Τα παλια χρονια θα λεγαμε οτι αυτος που ειναι καλος
στην δουλεια του προκοβει , εσυ ομως δεν το δεχεσαι αυτο και σωστα γιατι ξερεις την ελληνικη πραγματικοτητα.
Οσο αφορα τον λεγαμενο βουτυγμα σε βοθρο του αξιζει επειδη ηταν κομπλεξικος και ηλιθιος και η μονη δουλεια που θα του αξιζε για να ροκανιζει κρατικο χρημα θα ηταν με συμβαση χρονου να καθαριζει καλλιοπες στον στρατο.
Άβαταρ μέλους
By markvag
#617860
otso έγραψε:Δεν ειναι θεμα αριστειας μαρκο μου , ειναι θεμα κακης τυχης
Εσυ πχ που αν σε λεγαμε αριστο θα αφροιζες και θα δαγκωνες ηρθε η καλη νεραιδα και σε πηρε απο μια εταιρεια που θα χρεωκοπουσε σε λιγο και σε πηγε σε μιαν αλλη με καλυτερες προοπτικες . Τα παλια χρονια θα λεγαμε οτι αυτος που ειναι καλος
στην δουλεια του προκοβει , εσυ ομως δεν το δεχεσαι αυτο και σωστα γιατι ξερεις την ελληνικη πραγματικοτητα.
Οσο αφορα τον λεγαμενο βουτυγμα σε βοθρο του αξιζει επειδη ηταν κομπλεξικος και ηλιθιος και η μονη δουλεια που θα του αξιζε για να ροκανιζει κρατικο χρημα θα ηταν με συμβαση χρονου να καθαριζει καλλιοπες στον στρατο.


Το σχόλιο περί αριστείας otso μου, δεν αφορά συγκεκριμένο άνθρωπο. Αφορά συγκεκριμένη πολιτική παράταξη που μας τα είχε κάνει μπαλόνια με τα αίσχη των προηγούμενων (δικαίως σε πολλές περιπτώσεις, δεν αντιλέγω), αλλά μόλις ήρθε στα πράγματα κάνει τους προηγούμενους να φαίνονται η καλύτερη κυβέρνηση που πέρασε... :s_crazy Και φυσικά για το ότι η "αριστεία" αυτή έχει να κάνει περισσότερο με το ότι κάποιοι βγήκαν από τη σωστή μήτρα, από το σωστό σχολείο ή έκαναν τους σωστούς φίλους...

Ναι, το ξέρω πως δουλεύει ο κόσμος, απλά δεν γίνεται να μην το καυτηριάσω...

Και φυσικά, ΚΑΝΕΝΑΣ από αυτούς τους "άριστους" παπάρες δεν είναι το πραγματικό πρόβλημα (το αν αξίζουν όντως τον χαρακτηρισμό), αλλά το πρόβλημα είναι τα αίσχη που βλέπουμε να περνάνε από τη βουλή τον τελευταίο καιρό.
Άβαταρ μέλους
By otso
#617875
markvag έγραψε:
otso έγραψε:.


τα αίσχη που βλέπουμε να περνάνε από τη βουλή τον τελευταίο καιρό.


και καπου εκει το εχασες και μαζι τον τιτλο του νηφαλιου και ανεξαρτητου παρατηρητή της ελ πολιτικης σκηνης.
Άβαταρ μέλους
By EDDIE_147
#617911 400;
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#617914 Μόνον εγώ βλέπω την τεράστια εξοικονόμηση; :metalo:
Πριν, αυτό κόστιζε 175 εκατομμύρια.
Πλέον, με 600.000€ και τα λεφτά σου πιάνουν τόπο, δεν γίνονται φαγητά και χριστουγεννιάτικα δέντρα, αλλά laptop για να δουλεύουν νυχθημερόν οι βουλευτές μας για να πάει μπροστά ο τόπος.
:metalo:

Και επιτέλους, δεν δίνουμε λεφτά σε χαραμοφάηδες. :metalo:
Άβαταρ μέλους
By markvag
#617918
otso έγραψε:
markvag έγραψε:
otso έγραψε:.


τα αίσχη που βλέπουμε να περνάνε από τη βουλή τον τελευταίο καιρό.


και καπου εκει το εχασες και μαζι τον τιτλο του νηφαλιου και ανεξαρτητου παρατηρητή της ελ πολιτικης σκηνης.


:hmmm:

Για ρίξε μια ματιά τι νομοσχέδια περνάνε νύχτα λίγο, γιατί νομίζω πως έχεις μείνει λίγο πίσω σε αυτές τις εξελίξεις... :s_wink


Αν θέλεις να πεις πως έχει καιρό που περνάνε αίσχη από τη βουλή, θα συμφωνήσω βέβαια.
Άβαταρ μέλους
By popolaros
#617933



κρεμαλα
Άβαταρ μέλους
By popolaros
#617935



ΚΡΕΜΑΛΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ
Άβαταρ μέλους
By georgetz
#617939
otso έγραψε:
markvag έγραψε:
otso έγραψε:.


τα αίσχη που βλέπουμε να περνάνε από τη βουλή τον τελευταίο καιρό.


και καπου εκει το εχασες και μαζι τον τιτλο του νηφαλιου και ανεξαρτητου παρατηρητή της ελ πολιτικης σκηνης.


Πρέπει να ήταν παλιά αυτό, έως πολύ :lol:

Προσωπικά, δεν έχω κανένα πρόβλημα στο να υπάρχει χρωματισμός της άποψης, αρκεί να έχει επιχειρήματα :)
Άβαταρ μέλους
By markvag
#617942
markvag έγραψε:

Αν θέλεις να πεις πως έχει καιρό που περνάνε αίσχη από τη βουλή, θα συμφωνήσω βέβαια.


Απλά, να το διευκρινίσω, δεν είμαι αντικειμενικός, με την έννοια του ότι δεν έχω άποψη και αντιμετωπίζω τις κινήσεις ουδέτερα. Οι απόψεις μου είναι συγκεκριμένες και συμφωνώ με πολιτικές που θα φέρουν το μέγιστο δυνατό καλό στο κοινωνικό σύνολο και δεν έχω κανένα πρόβλημα να υποστηρίξω ένα κόμμα που έχει προτάσεις σύμφωνες με τις απόψεις μου (εξαίρεση τα ακροδεξιά κόμματα, για λόγους που δεν χρειάζεται φαντάζομαι να εξηγήσω). Δυσκολεύομαι πάντως να βρω δεξιό κόμμα που να στηρίζει πολιτικές που θα φέρουν μεγαλύτερη ευημερία για το κοινωνικό σύνολο, ενώ τελευταίως δυσκολεύομαι να βρω και κεντρώο κόμμα που να κάνει το ίδιο (μιας και πλέον ακόμα και αριστεροί εφαρμόζουν δεξιότατες πολιτικές). Για εμένα ο συριζα εξαφανίστηκε από τον κατάλογο των πιθανών προς ψήφο κομμάτων όταν έκανε την κωλοτούμπα με το δημοψήφισμα, μιας και έχω υποσχεθεί στον εαυτό μου να μην ψηφίσω ποτέ κόμμα που δεν τήρησε τις υποσχέσεις του (τουλάχιστον τις βασικές). Η ΝΔ βέβαια έχει εξαφανιστεί εδώ και καιρό, ως συνυπεύθυνη με το πασοκ για το χάλι της χώρας (και γιατί μας κορόιδευε μαζί με τον πράσινο ήλιο επί δεκαετίες).

Διαφωνώ λοιπόν κάθετα με σχεδόν όλες τις πολιτικές της τωρινής κυβέρνησης και δεν μπορώ παρά να παρατηρήσω πως τα ελάχιστα πράγματα που άφησε όρθια η λαίλαπα των τελευταίων 10 ετών ασταμάτητου σκισίματος (και τα ελάχιστα που πήγε να χαζοκάνει ο συριζα μέσα στη |λογοκρισία| του, αφού έκανε τις άπειρες |λογοκρισία|) απλά παραμερίζονται με άνεση, ένα τεράστιο χαμόγελο και για το συμφέρον ελάχιστων ανθρώπων από την τωρινή κυβέρνηση. Τις συνέπειες φυσικά θα τις νιώσουμε στο πετσί μας άμεσα, αλλά και μακροπρόθεσμα.

Τέλος, δεν πιστεύω να υπάρχει ουδέτερος παρατηρητής της εσωτερικής πολιτικής σκηνής στο εσωτερικό καμίας χώρας. Απλά υπάρχουν αρκετοί που δέχονται το ενδεχόμενο να κάνουν λάθος ή / και σέβονται μία διαφορετική άποψη και (τελευταίως όλο και περισσότεροι) που δεν μπορούν να κάνουν ούτε το ένα ούτε το άλλο.


ΥΓ: Ένα ακόμα πράγμα που δεν μπορώ να καταλάβω είναι η δυσκολία που έχουν πολλοί στο να παραδεχτούν μία λανθασμένη τους επιλογή. Όχι μόνο στην πολιτική (που βέβαια έχει τεράστια σημασία το να παραδεχτεί κανείς μία λανθασμένη του επιλογή), αλλά και γενικότερα. Στα 39 μου χρόνια σε αυτό τον πλανήτη δεν έχω συναντήσει ούτε διαβάσει ποτέ για κανέναν άνθρωπο που να μην έκανε ποτέ στη ζωή του ούτε ένα λάθος, αλλά δύσκολα κάποιος θα το παραδεχτεί. Και είναι εξαιρετικά σημαντικό αυτό, ιδίως για το θέμα μας, την πολιτική και για να βελτιώνουμε τις επιλογές μας στις κάλπες... Τεσπα... αυτά...
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#617943
markvag έγραψε:ΥΓ: Ένα ακόμα πράγμα που δεν μπορώ να καταλάβω είναι η δυσκολία που έχουν πολλοί στο να παραδεχτούν μία λανθασμένη τους επιλογή. Όχι μόνο στην πολιτική (που βέβαια έχει τεράστια σημασία το να παραδεχτεί κανείς μία λανθασμένη του επιλογή), αλλά και γενικότερα. Στα 39 μου χρόνια σε αυτό τον πλανήτη δεν έχω συναντήσει ούτε διαβάσει ποτέ για κανέναν άνθρωπο που να μην έκανε ποτέ στη ζωή του ούτε ένα λάθος, αλλά δύσκολα κάποιος θα το παραδεχτεί. Και είναι εξαιρετικά σημαντικό αυτό, ιδίως για το θέμα μας, την πολιτική και για να βελτιώνουμε τις επιλογές μας στις κάλπες... Τεσπα... αυτά...

Κοίτα markvag, επειδή εσύ έκανες λάθη με την ψήφο σου, δεν σημαίνει πως έκαναν και οι υπόλοιποι. Εδώ τα παιδιά δεν έχουνε μετανιώσει καθόλου για την επιλογή τους, οπότε να μιλάς για τον εαυτό σου.
:rtfm:
Αντιθέτως, από αυτά που γράφουν, αντιλαμβάνομαι πως είναι και απολύτως ευχαριστημένοι. :s_yes
Άβαταρ μέλους
By MIXOStsi
#617944
markvag έγραψε:ΥΓ: Ένα ακόμα πράγμα που δεν μπορώ να καταλάβω είναι η δυσκολία που έχουν πολλοί στο να παραδεχτούν μία λανθασμένη τους επιλογή. Όχι μόνο στην πολιτική (που βέβαια έχει τεράστια σημασία το να παραδεχτεί κανείς μία λανθασμένη του επιλογή), αλλά και γενικότερα. Στα 39 μου χρόνια σε αυτό τον πλανήτη δεν έχω συναντήσει ούτε διαβάσει ποτέ για κανέναν άνθρωπο που να μην έκανε ποτέ στη ζωή του ούτε ένα λάθος, αλλά δύσκολα κάποιος θα το παραδεχτεί. Και είναι εξαιρετικά σημαντικό αυτό, ιδίως για το θέμα μας, την πολιτική και για να βελτιώνουμε τις επιλογές μας στις κάλπες... Τεσπα... αυτά...


όλα που γράφτηκαν σωστά, αλλά για το ΥΓ +1000


HF, είναι κρίμα να χαντακώνεις αυτό που έγραψε ο Μάρκος...