Για τα ταξίδια που κάναμε κι αυτά που θέλουμε να κάνουμε
Άβαταρ μέλους
By krom
#617873 Αυτό που έβαλες ισχύει μόνο για όσους φτάνουν με πλοίο-κρουαζιέρα.
Οι επίσημες τιμές υπαρχουν στο σαιτ του προξενείου εδώ
https://www.vfsglobal.com/Russia/Greece ... lance.html
Αυτές είναι αν τα κάνεις μόνος σου. Από γραφείο, που θα είναι πιο σίγουρο ότι θα εκδοθούν, κάνουν 100+ε, τι 14 :dizzy:
Άβαταρ μέλους
By bebes
#617881
krom έγραψε:Αυτό που έβαλες ισχύει μόνο για όσους φτάνουν με πλοίο-κρουαζιέρα.
Οι επίσημες τιμές υπαρχουν στο σαιτ του προξενείου εδώ
https://www.vfsglobal.com/Russia/Greece ... lance.html
Αυτές είναι αν τα κάνεις μόνος σου. Από γραφείο, που θα είναι πιο σίγουρο ότι θα εκδοθούν, κάνουν 100+ε, τι 14 :dizzy:

ναι, αυτο ηταν το λινκ που βρηκα κι εγω και ξέχασα να το παραθέσω.
60€/άτομο κατ'ελάχιστο, 5 άτομα -->300€ :(

Μια κρύο μια ζέστη με πατε εδω περα :lol:

Εχω 8 μήνες καιρό, θα δω μήπως ο σύντροφος Βλαδίμηρος επιτρέψει και την είσοδο απο τα χερσαία σύνορα με ηλεκτρονική βίζα ως που να πάω.

Αλλά στο κείμενο που παρέθεσα δεν αναφέρεται η είσοδος μέσω κρουαζιέρας ή οδικώς...
Άβαταρ μέλους
By Corto Maltese
#617955 Νομίζω ότι κάτι είπανε για διαφορετική και φτηνότερη βίζα για το Καλίνινγκραντ. Για την κυρίως Ρωσία δεν διάβασα κάτι.
Άβαταρ μέλους
By bebes
#619633
bebes έγραψε:
krom έγραψε:Αυτό που έβαλες ισχύει μόνο για όσους φτάνουν με πλοίο-κρουαζιέρα.
Οι επίσημες τιμές υπαρχουν στο σαιτ του προξενείου εδώ
https://www.vfsglobal.com/Russia/Greece ... lance.html
Αυτές είναι αν τα κάνεις μόνος σου. Από γραφείο, που θα είναι πιο σίγουρο ότι θα εκδοθούν, κάνουν 100+ε, τι 14 :dizzy:

ναι, αυτο ηταν το λινκ που βρηκα κι εγω και ξέχασα να το παραθέσω.
60€/άτομο κατ'ελάχιστο, 5 άτομα -->300€ :(

Μια κρύο μια ζέστη με πατε εδω περα :lol:

Εχω 8 μήνες καιρό, θα δω μήπως ο σύντροφος Βλαδίμηρος επιτρέψει και την είσοδο απο τα χερσαία σύνορα με ηλεκτρονική βίζα ως που να πάω.

Αλλά στο κείμενο που παρέθεσα δεν αναφέρεται η είσοδος μέσω κρουαζιέρας ή οδικώς...

Επανέρχομαι με την ηλεκτρονική βίζα για Αγιια Πετρούπολη.
Απ'οτι βλέπω εδω μπορω να μπω με το αυτοκινητο, εχει σημεια ελέγχου στα συνορα με εσθονία και Φινλανδία, αλλά δεν μπορω να μπω με τραίνο.
Σκεφτόμουν να αφηνα το αυτοκινητο σε πάρκινκ στο Ταλίν και να πήγαινα με τραίνο, Αγ, Πετρούπολη και Ελσίνκι, τωρα (αν δεν αλλαξει κατι) θα πρέπει να πάω οδικώς και με φοβίζει λίγο αυτό :oops:
An e-visa for the selected entity of the Russian Federation is only valid for entering and leaving the Russian Federation at the following national border checkpoints:
air checkpoint «Pulkovo»;
naval checkpoints «Vysotsk», «Big port Saint Petersburg (Marine Station)», «Passenger port Saint Petersburg»;
automobile checkpoints «Ivangorod», «Torfjanovka», «Brusnitchnoe», «Svetogorsk»;
pedestrian checkpoint «Ivangorod».
PLEASE NOTE: Entry and exit on an e-visa by means of rail transport is currently unavailable.

E-visa is a single-entry visa and issued for 30 calendar days from the date of its issuance. The permitted stay in the Russian Federation with an e-visa is up to 8 days starting from the date of entry, within its validity period.

https://evisa.kdmid.ru/
Άβαταρ μέλους
By otso
#619668 Παψε ρε αδερφε τι μπορει να σου συμβει;

Άβαταρ μέλους
By bebes
#620053
otso έγραψε:Παψε ρε αδερφε τι μπορει να σου συμβει;


Εντάξει, τώρα με άγχωσες λίγο παραπάνω... :ninja:
είναι σχεδόν 400 χιλιόμετρα απο σύνορα Εσθονίας μέχρι σύνορα Φινλανδίας μέσω Αγίας Πετρούπολης, πόσους σταυρούς να προλάβουμε να κάνουμε; :hmmm:

75-100€ τα εισητήρια για ολη την οικογένεια απο Ταλλίν για Πετρούοπη (6,5-7 ωρες) και άλλα τόσα απο Πετρούπολη για Ελσίνκι (7,5-8 ώρες).
Μόνο λεοφωρεία, τραίνα δε βρήκα.
750 χιλιομετρα η απόσταση με το αυτοκίνητο, εκτιμώμενο κόστος 60€

Aυτη τη στιγμή το πετρέλαιο στη Ρωσία κοστίζει 0,69€/lit, ενω σε Εσθονία Φινλανδία 1,43€/λιτ !!!
Άβαταρ μέλους
By bebes
#644040
rx8_drifter έγραψε:Ερώτηση: Βαλκάνια, οδικώς για Ελλάδα χρειάζεται διαβατήριο? Σερβία, Β. Μακεδονία?

οχι, με ταυτότητα περνάς (αν εννοείς αυτο)
Άβαταρ μέλους
By Corto Maltese
#644079 Πουθενά δε θέλει.
Άβαταρ μέλους
By Thomas_C200K
#644288
rx8_drifter έγραψε:Ερώτηση: Βαλκάνια, οδικώς για Ελλάδα χρειάζεται διαβατήριο? Σερβία, Β. Μακεδονία?

Έχω διαβάσει ότι δέχονται την ελληνική ταυτότητα. (ανεπίσημα)
Άβαταρ μέλους
By Thomas_C200K
#647428 Aντε να δουμε πως θα ταξιδέψουμε φέτος (αν ταξιδέψουμε)
Άβαταρ μέλους
By drdino
#647430 Απευθείας πτήσεις στο Πήλιο και ρήψη με αλεξίπτωτο για μένα τον κοκκινομπερέ