Για τα ταξίδια που κάναμε κι αυτά που θέλουμε να κάνουμε
Άβαταρ μέλους
By Corto Maltese
#617629 Τι λέτε ρε παιδιά; 2019 έχουμε! Ποια κλοπή;

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By mirage
#617630
Scotch έγραψε:Γιατί όμως οι ασφαλιστικές δεν την καλύπτουν; :ninja:

< >
Δεν ξερω αλλά δεν με απασχόλησε ποτε το θέμα κλοπή ουτε μέσω Βαλκανίων ουτε μέσω Ιταλίας.
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#617638 Προσωπικά δεν αισθάνομαι καθόλου άνετα να πληρώνω κλοπή και μικτή 360 μέρες το χρόνο, και τις 5 που θα ταξιδεύω εκτός Ελλάδος, σε δρόμους που δεν γνωρίζω, να έχω μόνο third party. Μια στραβή να τύχει, είτε κλοπή είτε τρακάρισμα...
Γι αυτό σκέφτομαι για το 5ήμερο που θα πάω Βουλγαρία να ασφαλιστώ ταυτόχρονα και στην Εθνική (ξέρω, δεν προβλέπεται, αλλά από το ολότελα...).

< >
Άβαταρ μέλους
By rx8_drifter
#617671 Για την μεικτή το καταλαβαίνω, στραβές γίνονται παντου, αλλά εισαι σίγουρος οτι δεν καλύπτεται ειδικά για τα βαλκάνια (χωρίς κλοπή)??
Άβαταρ μέλους
By GTS
#617673
Scotch έγραψε:Προσωπικά δεν αισθάνομαι καθόλου άνετα να πληρώνω κλοπή και μικτή 360 μέρες το χρόνο, και τις 5 που θα ταξιδεύω εκτός Ελλάδος, σε δρόμους που δεν γνωρίζω, να έχω μόνο third party. Μια στραβή να τύχει, είτε κλοπή είτε τρακάρισμα...
Γι αυτό σκέφτομαι για το 5ήμερο που θα πάω Βουλγαρία να ασφαλιστώ ταυτόχρονα και στην Εθνική (ξέρω, δεν προβλέπεται, αλλά από το ολότελα...).

< >


Στην ΕΑ μεικτη θα σου παει 1200ε τοσο πληρωνουν σε Αγγλια και Ελβετια για να εχουν τις καλυψεις. Τωρα αν θελεις με 500 να τα εχεις ολα, δεν ξερω πως ακριβως θα γινει αυτο.
Άβαταρ μέλους
By mirage
#617678 Φυσικά και έχει ένα point όλα έχουν ένα κόστος και ένα ρίσκο. Η πράσινη κάρτα από μόνη της καλύπτει μόνο τις βασικές καλύψεις προς 3ους.


< >
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#617689
GTS έγραψε:Στην ΕΑ μεικτη θα σου παει 1200ε τοσο πληρωνουν σε Αγγλια και Ελβετια για να εχουν τις καλυψεις. Τωρα αν θελεις με 500 να τα εχεις ολα, δεν ξερω πως ακριβως θα γινει αυτο.

Γύρω στα 250 € το τρίμηνο έχει για το Lexus και δεν είναι ανάγκη να το εξαντλήσω (το 3μηνο). Ξεκινάω την ασφάλεια λίγες ημέρες πριν το ταξίδι και μόλις γυρίσω την ακυρώνω και επιστρέφεται η αναλογία (εξεταστέο αν υπάρχει κάποιο penalty).

rx8_drifter έγραψε:Eχει ενα point o Scotch :lol:

Fixed :innocent:

rx8_drifter έγραψε:Για την μεικτή το καταλαβαίνω, στραβές γίνονται παντου, αλλά εισαι σίγουρος οτι δεν καλύπτεται ειδικά για τα βαλκάνια (χωρίς κλοπή)??

Για την HD είναι σίγουρο ότι δεν καλύπτουν μικτή και κλοπή. Για άλλες ασφαλιστικές, ρώτησα γνωστό μου πράκτορα πολλών ασφαλιστικών και μου είπε πως μόνο η Εθνική καλύπτει μικτή και κλοπή (και ό,τι άλλο πέραν του third party προβλέπει το συμβόλαιο του πελάτη) στο εξωτερικό. Δεν αποκλείω να μην είναι πλήρως ενημερωμένος, αλλά δεν έχω ακούσει και κάτι διαφορετικό από άλλον για να αμφιβάλλω.


Απ' ό,τι διαβάζω στους όρους ασφάλισης της Εθνικής, η πολλαπλή ασφάλιση (ασφάλιση του ίδιου κινδύνου σε περισσότερους ασφαλιστές) δεν απαγορεύεται, αρκεί να το δηλώσεις. Ενδεχομένως είναι και χαμηλότερα τα ασφάλιστρα, αν μπορείς να μην ασφαλιστείς για ήδη ασφαλισμένους κινδύνους (π.χ. third party). Θα μάθω και θα ενημερώσω.
Άβαταρ μέλους
By bebes
#617747 Το καλοκαίρι που πήγα Ρουμανία, έκανα μια πρόσθετη πράξη που κάλυπτε ασφάλεια κλοπης (Eurolife η εταιρία).
Για μια εβδομάδα πλήρωσα 6 €, αλλά είχε όρο να διανυκτερεύει το αυτοκίνητο σε φυλασσόμενο χώρο
Άβαταρ μέλους
By Thomas_C200K
#617837
EDDIE_147 έγραψε::s_thumbsup
Επειδή δεν μπόρεσα να βγάλω άκρη από τα ποστ του Thomas, το Αθήνα-Μόναχο ή Φρανκφούρτη assume πόσες ώρες είναι με συνεχόμενη οδήγηση (έστω ότι είναι δυο οδηγοί που εναλλάσσονται);

Με προσβάλεις :lol: :lol: :lol: , (πλάκα κάνω)
ΧΟνδρικά κανά 30ρι ώρες και ισως λέω πολλές.
Πολλοί βορειοελλαδίτες βέβαια η απόσταση είναι λίγο πιό μικρή το κάνουν ανάλογα από 19 μεχρι 24 ώρες νον στόπ.

Του χρόνου μάλλον θα παιχτεί επίσκεψη σε δυτικά Βαλκάνια (Μαυροβούνιο, Αλβανία και ίσως Κόσοβο) :hmmm:
Edit: Οικονομικά πάντως συμφέρει το καράβι από Πάτρα από Αθήνα
Άβαταρ μέλους
By bebes
#617844
Thomas_C200K έγραψε:
EDDIE_147 έγραψε::s_thumbsup
Επειδή δεν μπόρεσα να βγάλω άκρη από τα ποστ του Thomas, το Αθήνα-Μόναχο ή Φρανκφούρτη assume πόσες ώρες είναι με συνεχόμενη οδήγηση (έστω ότι είναι δυο οδηγοί που εναλλάσσονται);

Με προσβάλεις :lol: :lol: :lol: , (πλάκα κάνω)
ΧΟνδρικά κανά 30ρι ώρες και ισως λέω πολλές.
Πολλοί βορειοελλαδίτες βέβαια η απόσταση είναι λίγο πιό μικρή το κάνουν ανάλογα από 19 μεχρι 24 ώρες νον στόπ.


Λάρισα - Μόναχο πάντως ήταν ενα χαλαρό 20ωρο για εναν φιλο που το εκανε 2-3 φορες πρόπερσι.
"χαλαρό" γιατι δεν πήγαινε λόγω οικονομίας πάνω απο 110, αλλά δεν είχε καθυστερήσεις στα σύνορα.

Τωρα με τον νεο αυτοκινητόδρομο σε Σκοπια Νότια Σερβία, μπορεί να μειώθηκε καμια ωρα ακόμα...

Απο Θεσσαλονίκη 1550 χιλιομετρα είναι, το κάναμε nonstop απο τα παλία τα χρόνια, που δεν υπήρχαν αυτοκινητόδρομοι