Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By Nikos!
#613654 Sargus στο πατρικό μου με σκουπιδοφαγο μεγάλωσα και ήταν αρκετά χρήσιμος αλλά θέλει προσοχή να τρέχει πάντα νερό όσο δουλεύει και να μη πέσει τίποτα μέσα που δε μπορεί να το αλεσει. Βασικά στο σκουπιδοφαγο ρίχνεις ότι μπορεί να μασησει και ο άνθρωπος. Αυτό θυμάμαι να μας είχαν πει.

Στο δικό μου σπίτι ήθελα καιρό να βάλω και τελικά σήμερα παρέλαβα έναν teka, τη Τρίτη θα έρθουν να τον τοποθετήσουν και θα σου πω.

Στο σπίτι κι εμείς έχουμε πολλά αποφάγια και ένας λόγος που τον βάζω είναι αυτός.

Το βασικό μειονέκτημα είναι ότι πιάνει πολύ χώρο και το δεύτερο είναι ότι κάνει αρκετό θόρυβο.

< 1 >
Άβαταρ μέλους
By bill33
#613655 Στο σπίτι που είμαι έχει έναν
Εικόνα
https://www.google.com/search?q=blanco+ ... CA2SNsAwvM
η τρύπα έχει καπάκι.Απο κάτω μπαίνει κουτί που πέφτουν τα αποφάγια.
Εγώ αν είχα την δυνατότητα θα αγόραζα και ένα https://www.quooker.co.uk/ δεν έχεις ιδέα πόσο βολικό είναι!
Βραστό νερό στη στιγμή!Εχει και με άλλες ευκολίες φυσικά.
Άβαταρ μέλους
By fokion
#613673 σημβουλή για αλλο θεμα περι κουζίνας.
Βαλε καλους μεντεσεδες στα ντουλαπια και σιδηροδρομους στα συρταρια " με φρενο στο κλεισιμο.

για σκουπιδοφαγο δεν εχω ιδεα αλλα δες μηπως εχουν καποια οδηγία οσον αφορά τις σωληνωσεις πχ. μινιμουμ διατομή.
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#613682
sargus έγραψε:Ετοιμαζόμαστε να πάμε σε καινούργιο σπίτι και σκεφτόμαστε/ψάχνουμε την κουζίνα αυτήν την περίοδο.
Ποια η γνώμη σας για τον σκουπιδοφάγο στην κουζίνα; Πάντα ήθελα να βάλω καθώς ζήλευα που τον έβλεπα στις Αμερικανικες ταινίες. Επίσης, τώρα τελευταία με τα 2 παιδιά, όλη μέρα καθαρίζουμε φρούτα και λαχανικά και επειδή μας έχει κουράσει, τα καθαρίζουμε μέσα στη γούρνα (τη μια) του νεροχύτη και κάθονται εκεί και βρωμίζουν μέχρι να το πάρουμε απόφαση να τα μαζέψουμε (συνήθως αργά το βράδυ και ουκ ολίγες φορές την επόμενη μέρα...) οπότε έχει στίψει και ο νεροχύτης και θέλει χλωρίνη και κουράστηκα μόνο που το έγραψα. Πιστεύω ότι με ένα σκουπιδοφάγο θα λυνόταν το πρόβλημα αυτό. Σκέψεις; Έχει κανείς από εδώ μέσα; Μειονεκτήματα;
Φυσικά και οποιαδήποτε άλλη έξυπνη ιδέα για κουζίνα έχει κανείς, καλοδεχούμενη!


Παρών!
Είχαμε και στο πατρικό (ακόμα λειτουργεί απροβλημάτιστα 15+χρόνια!) και έχω βάλει και από την αρχή στο δικό μου, Teka νομίζω.
Εννοείται θα βάλεις και μην ακούς κανέναν. Σώνεσαι.-

Απλώς δεν θα πετάς χοντράδια ή σκληρά πράγματα και πάντα θα τρέχει νερό όταν λειτουργεί.

Μεγειές :iconcool:
Άβαταρ μέλους
By 224v
#613693 Όπως είπε ο mirage, τον έχουμε 25 χρόνια. Κανένα πρόβλημα. Είναι general electric. Σκυλι κακό. Έπεσε ένα κουταλάκι του γλυκού και βγήκε καλλιτεχνικό σχήμα!!! Όταν του έχεις νερό να τρέχει όσο αλεθει όλα καλά. Άλλωστε ούτε μισό λεπτό δεν χρειάζεται για να τα τελειώσει... Κάθε φορά.σιγουρα πιάνει χώρο από κάτω αλλά σαν ντουλάπι χωράει αλλά τσιμπραγκαλα κουζίνας που δεν χρεισιμοποιεις καθε μερα
Κάτω από τον νεροχύτη είναι άλλωστε.

< Note >
Άβαταρ μέλους
By sargus
#613736
PeterPan έγραψε:Είχα διαβάσει κ εγώ κάποιες δημοσιεύσεις εδώ μέσα περί σκουπιδοφάγου κ τελικά το απέρριψα.

Θα μου έτρωγε πολύ χώρο κ ουσιαστικά το ντουλάπι κάτω από νεροχύτη. Εδώ στη Γερμανία δεν ξέρω κανέναν που να το έχει.

Στο πρόβλημά σου: εμείς έχουμε ένα συρτάρι από κάτω που έχει 2 κάδους, έναν για συσκευασίες κ έναν για τα πάντα όλα. Τα φρούτα κ τις πάνες κτλ που βρωμάνε τα βγάζουμε σε έναν κάδο άσπρο του ΙΚΕΑ που είναι κ κομψός κ βρίσκεται έξω στο μπαλκόνι της κουζίνας κατά 95%. Όταν θέλω να πετάξω τις φλούδες από τα φρούτα όπως λες τον φέρνω μέσα κ τα πετώ κ ξανά πίσω. Μας έσωσε. Επίσης δεν ήθελα να βάλω κ άλλον μπελά στο κεφάλι μου!

< >


Ευχαριστώ για τις προτάσεις, αλλά μάλλον δε θέλω να κάνω κάτι τέτοιο.

dimik έγραψε:
sargus έγραψε:Μπορείς να πεις δύο κουβέντες παραπάνω σε αυτό;
https://www.petrolheads.gr/viewtopic.php?p=419911

έχει ξανασυζητηθει

< >


Δε βλέπω τίποτα πάνω σε αυτό που είπες.

Nikos! έγραψε:Sargus στο πατρικό μου με σκουπιδοφαγο μεγάλωσα και ήταν αρκετά χρήσιμος αλλά θέλει προσοχή να τρέχει πάντα νερό όσο δουλεύει και να μη πέσει τίποτα μέσα που δε μπορεί να το αλεσει. Βασικά στο σκουπιδοφαγο ρίχνεις ότι μπορεί να μασησει και ο άνθρωπος. Αυτό θυμάμαι να μας είχαν πει.

Στο δικό μου σπίτι ήθελα καιρό να βάλω και τελικά σήμερα παρέλαβα έναν teka, τη Τρίτη θα έρθουν να τον τοποθετήσουν και θα σου πω.

Στο σπίτι κι εμείς έχουμε πολλά αποφάγια και ένας λόγος που τον βάζω είναι αυτός.

Το βασικό μειονέκτημα είναι ότι πιάνει πολύ χώρο και το δεύτερο είναι ότι κάνει αρκετό θόρυβο.

< 1 >


Ευχαριστώ! Περιμένω με αγωνία feedback όταν τον βάλεις.

italakias έγραψε:Και τον νεροχυτη βαριεστε να καθαρισετε.


Όσο δε φαντάζεσαι. Από εκεί ξεκινάει όλη η κουβέντα. Όσο για τις γάτες, η αδερφή μου που μένει από κάτω μου, ταίζει τις γάτες όλης της γειτονιάς με αποτέλεσμα να μας έχουν κουβαληθεί οι γάτες και από άλλες γειτονιές :lol: . Άσε, μπλέξαμε!

fokion έγραψε:σημβουλή για αλλο θεμα περι κουζίνας.
Βαλε καλους μεντεσεδες στα ντουλαπια και σιδηροδρομους στα συρταρια " με φρενο στο κλεισιμο.

για σκουπιδοφαγο δεν εχω ιδεα αλλα δες μηπως εχουν καποια οδηγία οσον αφορά τις σωληνωσεις πχ. μινιμουμ διατομή.


Ισχύει και συμφωνώ και εγώ!

@DimitrisP και @224v,

ευχαριστώ πολύ!
Άβαταρ μέλους
By PeterPan
#613879 Υπάρχει περίπτωση με τον σκουπιδοφάγο να φαγωθεί κανένα δάχτυλο; Εφόσον περνά πχ η φλούδα από το πορτοκάλι, δε μπορεί να πάρει κανένα δάχτυλο αν τα σπρώχνει μέσα κατά λάθος;


< >
Άβαταρ μέλους
By cosneo
#613902
sargus έγραψε:Ποια η γνώμη σας για τον σκουπιδοφάγο στην κουζίνα;


Η Franke τους προτείνει στις κουζίνες της. Διαθέτει τέτοιες συσκευές και πριν 10 χρόνια είχα διαβάσει καλές κριτικές.
Αντίθετα οι υδραυλικοί δεν τους προτείνουν ιδίως σε πολυκατοικίες που έχουν πολλά μέτρα αγωγών. Μόνο σε μονοκατοικίες, ισόγεια κλπ.
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#613923
PeterPan έγραψε:Υπάρχει περίπτωση με τον σκουπιδοφάγο να φαγωθεί κανένα δάχτυλο; Εφόσον περνά πχ η φλούδα από το πορτοκάλι, δε μπορεί να πάρει κανένα δάχτυλο αν τα σπρώχνει μέσα κατά λάθος;


< >


Όχι Πέτρο, έχει μεγάλο βάθος από την εισαγωγή του νεροχύτη (όπου μπαίνει και προστατευτικό λάστιχο) μέχρι εκεί που είναι τα μαχαίρια. Και εννοείται ότι ΔΕΝ θα χώνεις τα χέρια εκεί μέσα ενώ δουλεύει, μπορείς να σπρώχνεις από πάνω με κάτι άλλο, πχ με το βουρτσάκι.
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#617385 Μου δώσατε ιδέα. Έχω νεροχύτη με μία και μισή γούρνα. Η ολόκληρη καλύπτεται ακριβώς με ειδικό ξύλο κοπής και στη μισή έχει μέσα ένα καλαθάκι. Εκεί βάζω τα σφουγγαράκια και το βετέξ αλλά είναι ακριβώς ό,τι πρέπει για να μαζεύεις φλούδια κλπ και να τα πετάς. Κόβεις-καθαρίζεις στο ξύλο και τσουπ τσ σπρώχνεις στο καλαθάκι και είσαι κύριος. :lol:
Προφανώς αυτό ακριβώς ήταν το σκεπτικό του σχεδιαστή του νεροχύτη απλά εγώ τώρα μόλις το συνειδητοποίησα.... :whistlink: :innocent:
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#618651
dimviii έγραψε:για αλλαγη τεντοπανων βρισκω τιμες απο 10 ευρω μεχρι και 14 ευρω για ten cate + φπα
εχει αλλαξει κανεις εδω μεσα,και ποσο πληρωσατε για καλο τεντοπανο?


τελικα εκλεισα στα 13,5 ευρω τοποθετημενα το τετραγωνικο, με Ελληνικο πανι,οπου εαν μουχλιασει στα 5 ετη,θα αλλαχθει δωρεαν.
https://tentes-skiasis.gr/wp-content/up ... OR-WEB.pdf

Φωναξα 2-3 για προσφορα,ολοι μου ειπαν τα χειροτερα λογια για τα Ολλανδικα ten cate.Moυχλιαζουν γρηγορα/δεν αξιζουν τα χρηματα τους.Ακομα και αυτοι που τα δουλευαν,δεν τα προτειναν.