Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By gakost
#617250 Δεν είναι καθόλου τυπικά. Μπορώ να σου πω για αντιπρόσωπο αυτοκινήτων που αναγκάστηκε να πληρώσει επισκευές σε αυτοκίνητο πελάτη του που η εισαγωγική εταιρία δεν κάλυπτε σε εγγύηση.
Μπορεί να μην σου μοιάζουν λογικά αλλά σε σοβαρές χώρες εφαρμόζονται και με πρόστιμα.

Σκέψου όμως και αυτό το παράδειγμα. Αγοράζεις ένα οτιδήποτε αγαθό από κάποιον που το έκανε εισαγωγή μόνος του και σου χαλάσει. Τι θα σου πει στείλε το στην Κίνα;

Δεν θέλω να αντιπαρατεθώ και σε καταλαβαίνω γιατί νομίζω έχεις μαγαζί λιανικής. Κι εγώ δούλευα χρόνια σε λιανικές πωλήσεις και τα ίδια έλεγε ο ιδιοκτήτης ενώ ήξερε τι ισχύει. Σε πολλές περιπτώσεις μάλιστα χρέωνε τους πελάτες με μεταφορικά για να στείλει το χαλασμένα πράγματα στο σέρβις και έβαζε και καπέλο. :dizzy: Αν μιλήσεις με δικηγόρο που ξέρει το θέμα ρώτησε τον να στα επιβεβαιώσει, μπορείς πχ να ρωτήσεις τον νομίκό σύμβουλο του επιμελήτηρίου σου.

Αυτό το τελευταίο αναφέρεται σε πλατφόρμες amazon marketplace, ebay, skroutz κλπ. Μπορεί πχ να αγοράζεις από το Amazon αλλά να σου λέει να ζητήσεις εγγύηση από τον πωλητή αν την χρειαστείς και ότι το Amazon είναι απλά μεσάζοντας.
Άβαταρ μέλους
By saxon_747
#617263 Τα ελαττώματα διαχωρίζονται ως εξης:

1. Κατασκευαστικό ελάττωμα (υπήρχε εξαρχής, κατά την αγορά του προϊόντος

2. Τυχαία βλαβη - ελάττωμα

Για να εκμεταλλευτείς τη 2ετη νομική εγγύηση που παρέχει ο πωλητής θα πρέπει να αποδείξεις ότι το προϊόν ήταν από την αρχή ελαττωματικό εφόσον εχουν παρέλθει 6 μήνες από την αγορά του.

Πριν το εξάμηνο (άρα εντός της εμπορικής εγγύησης) πρέπει ο πωλητής (αν πιστεύει ότι το προϊόν δεν καλύπτεται) να αποδείξει ότι δεν ήταν ελαττωματικό.

Ο πωλητής οφείλει να αποδείξει ότι το εμπόρευμα δεν ήταν ελαττωματικό εντός των πρώτων 6 μηνών από την παράδοσή του («αντιστροφή του βάρους της απόδειξης»).

Μετά από το διάστημα αυτό, πρέπει ο καταναλωτής να αποδείξει ότι το εμπόρευμα ήταν ελαττωματικό.


Για να αποδείξει κάποιος ότι το ελάττωμα υπήρχε κατά την παράδοση, μπορεί να προσλάβει πραγματογνώμονα, να προσφύγει στο δικαστήριο κτλ.

Για ένα xiaomi των 250€ παραεισαγωγης, δεν μπαίνεις σε τέτοια διαδικασία.

Για ένα αυτοκίνητο ίσως αξίζει τον κόπο.
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#617304 Μιλάγατε για δραπανοκατσάβιδα κλπ πριν από λίγες σελίδες.
Έχω ένα ρεύματος, το πρώτο μου, Black&Decker, μου το πήρε ο πατέρας μου όταν ήμουν 12, λειτουργεί ακόμα μια χαρά και το λειτουργώ για τοίχους και πιο επίπονες εργασίες.
Ήθελα όμως κι ένα πιο μικρό φορητό για ευκολία ταχύτητα (άντε βα βγάζω το άλλο από ένα κουτί που το έχω βάλει να του βάζω το τσοκ (το βγάζω για να χωρέσει στο κουτί) αλλά και για συναρμολογήσεις που θέλεις κατσαβίδι (είχα γεμίσει φουσκάλες κάποτε μετά από μια βιβλιοθήκη).
Χωρίς να το ψάξω πολύ πήρα ένα Black&Decker 18V, πορτοκαλοειδές. Με κουτί πλαστικό και μία μόνο μπαταρία αλλά έχει USB και bluetooth που τη χρησιμοποιώ για να βάζω ένα λαμπάκι και έτσι δεν κάθεται. Από μοντέλα υπάρχει το απλό, το κρουστικό που πήρα εγώ και βγάζει και brushless αρκετά ακριβότερο.
Η ποιότητα όντως μου φάνηκε μέτρια, δεν αισθάνθηκα ότι τιμάει το όνομά της μάρκας Black&Decker. Δεν είχα πρόβλημα, μια χαρά δουλεύει όταν το χρειάζομαι αλλά δεν μπορώ να το συστήσω. Βέβαια δεν έχω δει τα άλλα αντίστοιχης τιμής, μπορεί όλα να είναι έτσι...
Άβαταρ μέλους
By dimik
#617357 Σε συνέχεια περί πιεστικων.

Είχε σήμερα στα. Lidl Parkside στα 44 ευρώ και πήρα για ένα φίλο.
Πήγαμε σπίτι του και το δοκιμάσαμε, ε λοιπόν στην επιστροφή πήγα πήρα κι εγώ.
Δυνατό, με αφροποιητη, μικρό φορητό, 3 χρόνια εγγύηση, no brainer που λένε και στο χωριό μου.

Το πήρα σαν backup του. Karcher και για να ανεβαίνει στα μπαλκόνια.

< >
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#617359
dimik έγραψε:
Το πήρα σαν backup του. Karcher και για να ανεβαίνει στα μπαλκόνια.


εγω θα δουλευα του Λιντλ,και θα ειχα μπακαπ το Καρχερ.
Άβαταρ μέλους
By Red Garland
#617362
sknipper έγραψε:Μιλάγατε για δραπανοκατσάβιδα κλπ πριν από λίγες σελίδες.
Έχω ένα ρεύματος, το πρώτο μου, Black&Decker, μου το πήρε ο πατέρας μου όταν ήμουν 12, λειτουργεί ακόμα μια χαρά και το λειτουργώ για τοίχους και πιο επίπονες εργασίες.
Ήθελα όμως κι ένα πιο μικρό φορητό για ευκολία ταχύτητα (άντε βα βγάζω το άλλο από ένα κουτί που το έχω βάλει να του βάζω το τσοκ (το βγάζω για να χωρέσει στο κουτί) αλλά και για συναρμολογήσεις που θέλεις κατσαβίδι (είχα γεμίσει φουσκάλες κάποτε μετά από μια βιβλιοθήκη).
Χωρίς να το ψάξω πολύ πήρα ένα Black&Decker 18V, πορτοκαλοειδές. Με κουτί πλαστικό και μία μόνο μπαταρία αλλά έχει USB και bluetooth που τη χρησιμοποιώ για να βάζω ένα λαμπάκι και έτσι δεν κάθεται. Από μοντέλα υπάρχει το απλό, το κρουστικό που πήρα εγώ και βγάζει και brushless αρκετά ακριβότερο.
Η ποιότητα όντως μου φάνηκε μέτρια, δεν αισθάνθηκα ότι τιμάει το όνομά της μάρκας Black&Decker. Δεν είχα πρόβλημα, μια χαρά δουλεύει όταν το χρειάζομαι αλλά δεν μπορώ να το συστήσω. Βέβαια δεν έχω δει τα άλλα αντίστοιχης τιμής, μπορεί όλα να είναι έτσι...

Η Black&Decker εδώ και πολλά χρόνια/δεκαετίες δεν έχει καμία σχέση με το παλιό όνομά της.
Αν θελει κανείς ποιότητα: Makita, Dewalt και Bosch και αυτά στην επαγγελματική τους σειρά, αλλά οι τιμές ξεφεύγουν.
Το καλό εργαλείο που θα αποπνέει εμπιστοσύνη εξακολουθεί να κοστίζει ακριβά όπως ίσχυε και παλιά, άλλο που καλομαθε ο κόσμος με τα 60άρια να αγοράζει εργαλεία.
Άβαταρ μέλους
By panos2171
#617377
Red Garland έγραψε:Αν θελει κανείς ποιότητα: Makita, Dewalt και Bosch και αυτά στην επαγγελματική τους σειρά, αλλά οι τιμές ξεφεύγουν.


+ metabo, festool...
Άβαταρ μέλους
By MIXOStsi
#617878 καλός και επίκαιρος τρόπος να ξυπνήσεις το πρωι, είναι να σε χτυπήσουν τα 200v DC από χριστουγεννιάτικα λαμπάκια... :lol:
Άβαταρ μέλους
By dimik
#617880
MIXOStsi έγραψε:καλός και επίκαιρος τρόπος να ξυπνήσεις το πρωι, είναι να σε χτυπήσουν τα 200v DC από χριστουγεννιάτικα λαμπάκια...
Στα δάχτυλα του ποδιού να προσθέσω...

< >
Άβαταρ μέλους
By nEK
#618020
MIXOStsi έγραψε:καλός και επίκαιρος τρόπος να ξυπνήσεις το πρωι, είναι να σε χτυπήσουν τα 200v DC από χριστουγεννιάτικα λαμπάκια... :lol:

Δεν θα ζουσες να μας το διηγηθεις....
Άβαταρ μέλους
By MIXOStsi
#618023 επεκτεινόμενη 100αδα leds, πως είναι συνδεδεμένη?
δεν είναι 2 50αδες συνδεδεμένες σε σειρά κι αυτές οι 2 παράλληλα μεταξύ τους? ή είναι σε 4χ25αδες? :hmmm:
το πολύμετρο έδειξε 200v πάντως...

γιατί αν είναι έτσι, θες σίγουρα πάνω απο 150v DC για να δουλέψουν, εκτός κι αν υπολογίζω κάτι λάθος...
πάντως 200v με 15mA, δεν σε σκοτώνουν... πονάνε ομως...
Άβαταρ μέλους
By kantoniou
#619066 Στο σπιτι, στην περιοχη του Λαγκαδα, εχουμε αρκετη υγρασια. Πηρα εναν αφυγραντηρα, αλλα, ενω λειτουργει καλα (μαζευει αρκετο νερο), οι τιμες υγρασιας που δινει η ψηφιακη ενδειξη μου φαινονται χαμηλες (40%-50%).
Το πηγα στο σπιτι του γειτονα, για να το συγκρινω με το δικο του μηχανημα, και σε διαφορα σημεια του σπιτιου το δικο μου εδειχνε 6%-10% λιγοτερο.
Πριν (και αν) το παω στο σερβις, σκεφτηκα να μετρησω την υγρασια, για να βεβαιωθω οτι οι τιμες που δειχνει ειναι λανθασμενες.
Υποθετω οτι αυτα τα επιτραπεζια θερμομετρα-υγρομετρα-ρολογια ειναι μαπα και λεω να παρω ενα υγρομετρο. Εχει κανεις καμια ιδεα τι να ψαξω; Δεν θελω φυσικα να πληρωσω πολλα, γιατι δεν θα το χρειαστω και πολυ, αλλα ο σκοπος ειναι να εχω μετρηση πιο ακριβη απο του αφυγραντηρα, αρα πρεπει να ειναι κατι αξιοπρεπες.
Κατι τετοιο θα κανει τη δουλεια ή οχι;
https://stokostos.gr/etp-117.html?ref=bestprice.gr
https://www.emimikos.gr/UNI-TREND-UT-33 ... stprice.gr

Καμια αλλη προταση ή ιδεα; Ευχαριστω.