Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#615777
fokion έγραψε:μη βαρατε αλλα εχω σκαλωσει σε κατι.

Ο αντικαπνισικός νομος λεει οτι απαγορεύεται το καπνισμα σε ανοιχτους χώρους ψυχαγωγίας και συνάθροισης ανηλίκων, και ενδεικτικά αναφερει μερικά οπως παιδότοποι κ.λ.π.

Ερώτημα λοιπον
Η πλατεία του Γερακα που το καλοκαιρι ειναι τιγκα στα παιδακια που κανουν ποδηλατο πατινια παιζουν μπαλα κ.λ.π. Για οσους ξερουν το μερος δεν αναφερομαι προφανως στο ανοιχτο γηπεδο μπασκετ που υπαρχει εκει αλλα στην πλατεια αυτη καθαυτή....


Αν και καπνιστης, θελω πραγματικα να εφαρμοστει το μετρο. Αλλα οπως ειχα πει και παλιοτερα, μην παμε στο αλλο ακρο, την πληρη περιθωριοποιηση των καπνιστων. Να μην καπνιζουν στην παιδικη χαρα, σε παιδοτοπους κτλ, δεκτο. Αλλα να μην καπνιζουν στην πλατεια γιατι παιζουν πολλα παιδια, παει στο αλλο ακρο!
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#615778
NickTG έγραψε:
dimviii έγραψε:
fokion έγραψε:μη βαρατε αλλα εχω σκαλωσει σε κατι.

Ο αντικαπνισικός νομος λεει οτι απαγορεύεται το καπνισμα σε ανοιχτους χώρους ψυχαγωγίας και συνάθροισης ανηλίκων, και ενδεικτικά αναφερει μερικά οπως παιδότοποι κ.λ.π.

Ερώτημα λοιπον
Η πλατεία του Γερακα που το καλοκαιρι ειναι τιγκα στα παιδακια που κανουν ποδηλατο πατινια παιζουν μπαλα κ.λ.π. Για οσους ξερουν το μερος δεν αναφερομαι προφανως στο ανοιχτο γηπεδο μπασκετ που υπαρχει εκει αλλα στην πλατεια αυτη καθαυτή....


+γηπεδα ποδοσφαιρου.
Θα παρω τηλεφωνο την Κυριακη να δω τι θα γινει.
Φυσικα θα περιμενω προστιμο σε ολους τους 11.000 που καπνιζουν.


Δεν χρειάζεται βέβαια πρόστιμο σε όλους.
Αν θέλουν να κάνουν κάτι απλά σταματούν τον αγώνα και βάζουν το πρόστιμο στις ομάδες.

Πάντως σε γνωστή μπυραρία του Περιστερίου που πέρασα δεν κάπνιζαν μέσα.
Δυστυχώς σε παρακείμενο μεζεδοπωλείο ήταν πιο χαλαροί.


οτι προβλεπεται για καφετριες/εστιατορια.Δεν βλεπω το λογο να γινει κατι διαφορετικο.
Και στην 3η φορα που θα υποκειψει στο ιδιο παραπτωμα κλεισιμο το γηπεδο.Οπως και στα μαγαζια.
Άβαταρ μέλους
By elteo
#615842 κι εγώ αυτό:

Άβαταρ μέλους
By markvag
#615851
Bayern7 έγραψε:Αφήνω αυτό εδώ :shifty:

Εικόνα

< A5010 >


Αν ο συγκεκριμένος μη ρουφιάνος δει κάποιον να του κλέβει το αυτοκίνητο, ας μην πάρει τηλέφωνο την αστυνομία, για να μην τον ρουφιανέψει! :s_yes
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#615863 Εκτός από τους πνεύμονες το τσιγάρο θολώνει και τη σκέψη.
Αντίστοιχοι βλακάκοι τα έχουν με όσους τους ρουφιανεύουν που οδηγούν στη ΛΕΑ, που διπλοπαρκάρουν "5 λεπτά", που πετάνε τις γόπες τους όπου βρουν, που οι κάμερες παραβιάζουν την ιδιωτικότητά τους (αλλά όταν συμβεί κάτι ψάχνουν να βρουν υλικό από κάμερες), κοκ.

Ρουφιάνοι όλοι που δεν αφήνετε το παιδί να κάνει ό,τι γουστάρει, εις βάρος των γύρω του. Ντροπή σας. :whatever:
Άβαταρ μέλους
By markvag
#615889 Κάποια στιγμή στην Ελλάδα πρέπει να μάθουμε που είναι ο διαχωρισμός μεταξύ ρουφιανιάς και σεβασμού προς τον διπλανό μας. Δεν έχω πολλές ελπίδες βέβαια, αλλά πάντα μπορούμε να ελπίζουμε...
Άβαταρ μέλους
By kubiak
#615893
markvag έγραψε:Δεν έχω πολλές ελπίδες βέβαια, αλλά πάντα μπορούμε να ελπίζουμε...
Το αυτό!
ΟΜΩΣ ΚΑΙ ΔΥΣΤΥΧΩΣ, οι κοινωνίες που για να λειτουργούν στηρίζονται στο φόβο του να μην σε καταγγείλει ο διπλανός σου στις αρχές για κάτι απλό όπως το κάπνισμα ή το παράνομο παρκάρισμα ή το να πετάξεις μία τσίχλα στο δρόμο (που ούτως ή άλλως θα έπρεπε να σεβαστείς εκ των προτέρων και να μην το κάνεις), είναι κοινωνίες που προσωπικά δε ζηλεύω.

Η επιτυχία του κράτους είναι να εκπαιδεύσει τον πολίτη να σέβεται τον εαυτό του και κατα συνέπεια τους υπόλοιπους, όχι να καταγγέλει τον άλλον για ψύλλου πήδημα.

Και ο περιορισμός του τσιγάρου είναι ημίμετρο. Απαγόρευσέ το πλήρως ή άφησέ το σε κλειστά δηλωμένα κλαμπ.

Και τα γράφω όλα αυτά ως πρώην παθιασμένος καπνιστής που ποτέ μα ποτέ δε θα πάρω τηλέφωνο να καταγγείλω κάποιον για κάπνισμα. Γιατί το κάπνισμα είναι πρέζα, δεν είναι κοινωνική δραστηριότητα...

Μαλ*κίες...
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#615909 Από ανάρτηση στο fb :lol: :

Αν μπω σε ένα μπαρ, το οποίο δεν τηρεί τον αντικαπνιστικό νόμο και αρχίσω να ψεκάζω με ΤΕΖΑ. Τι θα συμβεί;

α) Θα μου κάνει παρατήρηση ο ιδιοκτήτης που ΔΕ σέβεται τον αντικαπνιστικό νόμο;
β) Θα μου κάνουν τσαμπουκά οι θαμώνες που ΔΕ σέβονται τον αντικαπνιστικό νόμο.
γ) Θα καλέσουν την αστυνομία οι παραπάνω αν δε σταματήσω να ψεκάζω;

Αν απαντήσω στους καπνιστές πως:

α) δεν ψεκάζω πάνω τους αλλά στις τρύπες
β) είμαι κατσαριδοφοβικός και δεν πάω πουθενά χωρίς το ΤΕΖΑ μου
γ) πρέπει να με σέβονται όπως σέβομαι κι εγώ αυτούς με τις δικές τους φοβίες
δ) δεν έχω σκοπό να ξεπεράσω τη φοβία μου γιατί με ευχαριστεί
ε) μπορούν να πάνε παραπέρα αν ενοχλούνται
στ) θα μπορούσαν να μου το ζητήσουν ΕΥΓΕΝΙΚΑ και όχι με υφάκι και θα σκεφτώ αν θα σταματήσω να ψεκάζω
ζ) 2 φορές τη βδομάδα μόνο βγαίνω από το σπίτι και θέλουν να μου στερήσουν τη χαρά να ψεκάζω
θ) Να πάνε σε χώρους όπως νοσοκομεία που έχουν κάνει απολύμανση γιατί εγώ τα μπαρ δεν τα εμπιστεύομαι και αναγκαστικά πρέπει να ψεκάσω
ι) είναι ΦΑΣΙΣΤΕΣ που δε μου επιτρέπουν να ψεκάζω όπου και όποτε φοβάμαι. Είναι ΔΙΚΑΙΩΜΑ μου. Αυτοί έχουν το πρόβλημα όχι εγώ που προσέχω για να μη φοβηθώ.

Πώς θα μου απαντήσουν άραγε οι καπνιστές;
Ποια αντεπιχειρήματα θα χρησιμοποιήσουν;
Άβαταρ μέλους
By saxon_747
#615925 Όλα όσα γράφονται και από τις δύο πλευρές είναι, το λιγότερο, παιδιάστικες |λογοκρισία|.

Αν ο νόμος εφαρμοστεί (υπάρχει δλδ έλεγχος) δεν μπορεί κανείς να κάνει τίποτα επί της ουσίας. Ούτε εμένα μου αρέσει να πάω να τα πιω και να μην ανάψω τσιγάρο, αλλά θα προσαρμοστώ.

Το θέμα για μένα είναι άλλο: αν κάποιος αποφασίσει να ανοίξει ένα μαγαζί στο οποίο θα παίζουν ψεκάζοντας ΤΕΖΑ ο ένας στον αλλο (τελοσπάντων κάνοντας χρήση κάποιου νόμιμου προϊόντος) να έχει το δικαίωμα να το ανοίξει. Όποιος θέλει παει, οποίος δε θέλει το αποφεύγει.

Επίσης, υπάρχει η λύση που ακολούθησαν οι Σκοτσέζοι (τουλάχιστον πριν μερικά χρόνια)
Σε καποια μαγαζιά επέτρεπαν το τσιγάρο συγκεκριμένες μέρες και ώρες, σε κάποια όχι, κυκλικά. Έτσι, όλα τα μαγαζιά ήταν ακαπνα αλλά και καπνιζόντων, επέλεγες σε ποιο θα πας, λήξις.
Άβαταρ μέλους
By diplomat
#615926 Το βασικό είναι να μην αποδειχθεί πυροτέχνημα η όλη φάση, όμως χλωμό έως χλωμότατο. :(

Τώρα που αρχίζουν τα κρύα είναι η κρίσιμη περίοδος, τουλάχιστον έχει μια σοβαρότητα εν συγκρίσει με καμπάνιες στα τέλη της άνοιξης. :shifty:
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#615935
saxon_747 έγραψε:Επίσης, υπάρχει η λύση που ακολούθησαν οι Σκοτσέζοι (τουλάχιστον πριν μερικά χρόνια)
Σε καποια μαγαζιά επέτρεπαν το τσιγάρο συγκεκριμένες μέρες και ώρες, σε κάποια όχι, κυκλικά. Έτσι, όλα τα μαγαζιά ήταν ακαπνα αλλά και καπνιζόντων, επέλεγες σε ποιο θα πας, λήξις.


Απο τις καλες ιδεες που εχω διαβασει. Και η πιτα ολακερη και ο σκυλος χορτατος!
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#615939 Η μόνη λύση είναι αυτή που εφαρμόζουν τώρα οι Σκωτσέζοι. Αυτήν που αναφέρεις Saxon δεν τη θυμάμαι, τουλάχιστον από ό,τι έχω ζήσει από το 1998 και μετά :hmmm:

< >
Άβαταρ μέλους
By saxon_747
#615942
Scotch έγραψε:Η μόνη λύση είναι αυτή που εφαρμόζουν τώρα οι Σκωτσέζοι. Αυτήν που αναφέρεις Saxon δεν τη θυμάμαι, τουλάχιστον από ό,τι έχω ζήσει από το 1998 και μετά :hmmm:

< >
2004-2006 έπαιζε αυτό που λέω.