Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By gianik
#615734
dimviii έγραψε:
gianik έγραψε:Σε 8κιλο bosch 9ετιας, με τα ίδια σχεδόν συμπτώματα, το θέμα λύθηκε με αλλαγή αμορτισέρ (κοστος 70€)...

.


general electric (οτι πιο φθηνο υπηρχε στην αγορα) αμορτισερ στα 13 χρονια,κοστος 12 ευρω,το αλλαξα μονος.
Δημήτρη στο δικό μου ήταν 3 τα αμορτισέρ... Έλυσε όλο το πλυντήριο για να τα βάλει, εγώ ομολογώ δεν θα τα κατάφερνα.. Έβαλε ο μαστορας κάτι γαμηστερα αμορτισέρ μιλάμε δεν μπορούσα να τα κλείσω, ενώ αυτά που βγήκαν δεν είχαν πλέον καμμια αντίσταση...

.
Άβαταρ μέλους
By bill33
#615735
dimviii έγραψε:
gianik έγραψε:Σε 8κιλο bosch 9ετιας, με τα ίδια σχεδόν συμπτώματα, το θέμα λύθηκε με αλλαγή αμορτισέρ (κοστος 70€)...

.


general electric (οτι πιο φθηνο υπηρχε στην αγορα) αμορτισερ στα 13 χρονια,κοστος 12 ευρω,το αλλαξα μονος.

Επρεπε να αλλάξεις και ελατήρια να χαμηλώσει λίγο. :lol:
Άβαταρ μέλους
By MIXOStsi
#615736
dimviii έγραψε:
MIXOStsi έγραψε:αμορτισέρ θέλουν συνήθως στα 6-7 χρόνια (ανάλογα και τη χρήση) και είναι αναλώσιμο...
πάντως siemens xls1441 δίνει πόνο με μόνο μία καμμένη αντίσταση πέρσι... το μαστόρι που ήρθε του έκανε εντύπωση που είναι "σαν καινούργιο"... 15+ χρόνια τώρα!


και το general electric του 2004 ολοκαινουριο ειναι ακομα στο 1/3 των χρηματων του siemens.


joke's on you, ήταν δώρο... :lol:
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#615739
gianik έγραψε:Δημήτρη στο δικό μου ήταν 3 τα αμορτισέρ..


και 3 τα αμορτισερ,και σκορπισανε.
γερμανικη τελειοτητα. :lol:
ουτε καποτα σας λεει ο Ντιμης,δεν ακουτε. :rtfm:
Ηλεχτρικες συσκευες αγοραζουμε μονο made in japan.
Εαν δεν υπαρχουν, παμε σε οτι φθηνοτερο υπαρχει.
Άβαταρ μέλους
By Asimov
#615745 Ο, τι φτηνότερο υπάρχει είναι κάτι ιταλικά του γκρουπ whirlpool, hotpoint κλπ, που επίσης είναι ο, τι χειρότερο υπάρχει
Άβαταρ μέλους
By elteo
#615746 General Electric από Τόκιο είπαμε? :lol:

ξέρω το φτηνότερο αλλά όχι και GE.... :rtfm:

Εγώ έχω πάθει πλάκα με τα LGιά. Πιο ήσυχα πλυντήρια δεν έχω ματαξαναδεί. :lipsealed: Και το μπικίνι κορίτσια τέλειο (το στίβει) που λέει και η διαφήμιση. :svivhaha:
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#615747
Asimov έγραψε:Ο, τι φτηνότερο υπάρχει είναι κάτι ιταλικά του γκρουπ whirlpool, hotpoint κλπ, που επίσης είναι ο, τι χειρότερο υπάρχει


οτι και να παθει,κοροιδο δεν θα σε εχουν πιασει.Ασε που αν χαλασει τα ανταλλακτικα τους ειναι φθηνοτερα.
Οταν καηκε η πλακετα στο πιατων(bosch) εκανε η πλακετα 150 ευρω.Οταν εψαχνα για ανταλλακτικα,στις φθηνες συσκευες οι πλακετες επαιζαν στα 50-80 ευρω.
Γιατι για κοροιδα ψαχνουν οταν ζητανε για πλακετα πλυντηριου πιατων 150 ευρω,οταν το πλυντηριο κανει 350 ευρω.
Eιναι σαν να εχεις αυτοκινητο των 20.000 ευρω,να καψει εγκεφαλο και να σου ζητησουν 9.000 ευρω για εγκεφαλο.
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#615748
elteo έγραψε:General Electric από Τόκιο είπαμε? :lol:

ξέρω το φτηνότερο αλλά όχι και GE.... :rtfm:


τετοιο εχω απο το 2004 και παει μια χαρα.
Άβαταρ μέλους
By Zorz
#615760
gianik έγραψε:Σε 8κιλο bosch 9ετιας, με τα ίδια σχεδόν συμπτώματα, το θέμα λύθηκε με αλλαγή αμορτισέρ (κοστος 70€)...
(...)
Δημήτρη στο δικό μου ήταν 3 τα αμορτισέρ... Έλυσε όλο το πλυντήριο για να τα βάλει, εγώ ομολογώ δεν θα τα κατάφερνα.. Έβαλε ο μαστορας κάτι γαμηστερα αμορτισέρ μιλάμε δεν μπορούσα να τα κλείσω, ενώ αυτά που βγήκαν δεν είχαν πλέον καμμια αντίσταση...


Τι του έβαλες, koni κίτρινα ή τα έσκασες για Bilstein; :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By fot
#615769 Αύριο θα το δει τεχνικός να μου πει βλάβη και κόστος, αλλα δεν ψήνομαι καθόλου να το φτιάξω και σε 3-4 μήνες να χρειαστεί κάτι ακόμα και να έρχεται πάλι τεχνικός, να βγαίνει το πλυντήριο από την αποθήκη, να γίνεται το σπίτι χάλια κτλ..

99% στο μυαλό μου έχω καινούργιο, σοβαρό και μεγάλο πλυντήριο ώστε να χωράει άνετα και κουβέρτες κτλ.. η αξιοπιστία είναι η πρώτη προτεραιότητα.

:dizzy:
Άβαταρ μέλους
By gianik
#615793
Zorz έγραψε:
gianik έγραψε:Σε 8κιλο bosch 9ετιας, με τα ίδια σχεδόν συμπτώματα, το θέμα λύθηκε με αλλαγή αμορτισέρ (κοστος 70€)...
(...)
Δημήτρη στο δικό μου ήταν 3 τα αμορτισέρ... Έλυσε όλο το πλυντήριο για να τα βάλει, εγώ ομολογώ δεν θα τα κατάφερνα.. Έβαλε ο μαστορας κάτι γαμηστερα αμορτισέρ μιλάμε δεν μπορούσα να τα κλείσω, ενώ αυτά που βγήκαν δεν είχαν πλέον καμμια αντίσταση...


Τι του έβαλες, koni κίτρινα ή τα έσκασες για Bilstein; :hmmm:



:lol: