Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By djalma
#607372 Για αρχή θα υπάρξουν 59 σκευάσματα αλλά και τα 59 σκευάσματα θα είναι σε μορφή χαπιών. Τα περισσότερα είναι ανοσοκατασταλτικά από αυτά τα χάπια χωρίς όμως να ξέρουμε ακόμα για δραστικές.
Άβαταρ μέλους
By cosneo
#615753 Πρώτη φορά είδα σε είσοδο δημόσιας υπηρεσίας ανακοίνωση για την ύπαρξη φορητού απινιδωτή.
Σίγουρα πολύ καλό θα ήταν να υπάρχει σε διάφορα σημεία εντός πόλης για κάθε ενδεχόμενο.
Εικόνα
Ο συγκεκριμένος υπάρχει στο Εθνικό Κέντρο Δημόσιας Διοίκησης στην Κωλέττη, εκεί που είναι και ο πρώην ΟΑΕΕ/ΤΕΒΕ.
Άβαταρ μέλους
By belgarion
#615770 Στα Γιάννενα και τα περίχωρα αισίως υπάρχουν αρκετοί απινιδωτεςΕικόνα

< Note >
Άβαταρ μέλους
By Asimov
#615788 Ποιο Polo :shifty:
Άβαταρ μέλους
By g8777
#615791
Asimov έγραψε:Ποιο Polo :shifty:



Εικόνα

Ποιο Polo;


:s_roses
Άβαταρ μέλους
By markvag
#615806 Το Polo είναι ιδέα!

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By Serf
#617061
Serf στις Τρί Δεκ 04, 2018 έγραψε:Με το φλέγον θέμα του ροχαλητου είχε/έχει κάποιος από εδώ θέμα; Το έλυσε και πως; Για πείτε γιατί σύντομα θα εξοριστω προς καναπέ μεριά :)

< Note >


Μόλις ένα χρόνο μετά αξιώθηκα να επισκεφθώ ΩΡΛ για μια πρώτη διερεύνηση των αιτιών. Ο ειδικός απεφάνθη τα εξής:
- Πρώτο και πιο σημαντικό για το θέμα του ροχαλητού: πρέπει να χάσω κιλά (1,94μ 115-120κιλα τα τελευταία χρόνια)
- Έχω στραβό διάφραγμα που εμποδίζει την αναπνοή από τη μύτη, ειδικά από τη μία πλευρά

Επέμεινε πολλές φορές, πάντως, στο ότι το θέμα των κιλών είναι πιο σημαντικό από το διάφραγμα σε ότι αφορά το ροχαλητό. Τυχόν επέμβαση στο διάφραγμα θα βελτιώσει γενικότερα την ποιότητα της αναπνοής, και κατ'επέκταση, της καθημερινότητάς μου.

Τώρα πρέπει (1) να πάρω μια 2η γνώμη για το θέμα του διαφράγματος πριν πάρω απόφαση το χειρουργείο και (2), το πιο δύσκολο, να δρομολογήσω το χάσιμο κιλών...
Άβαταρ μέλους
By MIXOStsi
#617064 πρώτα να χάσεις κιλά και με΄τα να δεις το διάφραγμα...
Άβαταρ μέλους
By DAP
#617081 Μεχρι να χασεις (απαραιτητα) κιλα για προσπαθησε να κοιμασαι στο πλαϊ,φυσικα οχι προς τη μερια της συζυγου!!!!
Δεν κοβεται το ροχαλητο αλλα γινεται πιο ανεκτο...( κατα δηλωσην :inlove: )
Άβαταρ μέλους
By rx8_drifter
#617094 Για το διάφραγμα τι σου είπε? Ότι είναι μεγάλη η απόφραξη :s_biggrin?
Στην δικιά μου περίπτωση, ουσιαστικά ενέπνεα μόνο απ το αριστερό και η βελτίωση ακόμα και 2 χρόνια μετά μου κάνει αίσθηση, δε μπορώ να το χωνεψω :lol:
Άβαταρ μέλους
By Serf
#617100
rx8_drifter έγραψε:Για το διάφραγμα τι σου είπε? Ότι είναι μεγάλη η απόφραξη :s_biggrin?
Στην δικιά μου περίπτωση, ουσιαστικά ενέπνεα μόνο απ το αριστερό και η βελτίωση ακόμα και 2 χρόνια μετά μου κάνει αίσθηση, δε μπορώ να το χωνεψω
Μου είπε ότι και από τις δύο πλευρές υπάρχει θέμα, αλλά ειδικά από τη μία. Που είδες διαφορά στην καθημερινότητα μετά την επέμβαση;

< >