Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By dimik
#615424 2 γμημενες σταγόνες νερού από τον ατμό είχαν τρέξει 2 και χτυπούσαν τα ocd.

Εν τω μεταξύ είχε μεταξύ των 2 τζαμιών κάτι γυάλινες βεργες, ανακλαστήρες έλεγε το μανουαλι, αφού της χουφτωσα καλά καλά για να τις βάλω διαβάζω μην τις αγγίξετε και αν το κάνετε καθαρίστε με υγρό για τζάμια..... κόντεψα να κάνω την πόρτα δισκοβολια από το παράθυρο.

10-20:00 έκανα εξωτερικές και εσωτερικές δουλειές χθες και αυτό ήταν το τελευταίο στην λίστα

< >
Άβαταρ μέλους
By dimitrisB
#615430 Σώπα ρε που οι δουλειές σε μονοκατοικία (μεζονέτες κλπ , είναι τόσες πολλές! :iconcool:

Αρκεί ..... "να μη τις βλέπεις", οπότε και αυτόματα.... "τακτοποιούνται" ! :lol:
Άβαταρ μέλους
By MIXOStsi
#615465 γιατί τέτοια μόδα με τους αφυγραντήρες?
το a/c δεμ καλύπτει τέτοιες ανάγκες (ειδικά αν έχει λειτουργία αφυγραντήρα)?

ειλικρινής απορία...
Άβαταρ μέλους
By elteo
#615466 Αν δεις τι μαζεύει ....θα καταλάβεις τι αναπνέεις μέσα στο σπίτι.
Άβαταρ μέλους
By dimik
#615467
MIXOStsi έγραψε:γιατί τέτοια μόδα με τους αφυγραντήρες?
το a/c δεμ καλύπτει τέτοιες ανάγκες (ειδικά αν έχει λειτουργία αφυγραντήρα)?

ειλικρινής απορία...
Στο κρύο μαζεύει στο ζεστό δεν ξέρω σίγουρα αλλά νομίζω όχι εκτός αν το βάλεις σε λειτουργία αφυγρανσης αλλά και τότε δροσερό αέρα βγάζει που το δοκίμασα.

< >
Άβαταρ μέλους
By 224v
#615468 Νομιζω οτι μαζευει νερο... ισως και μαυριλα απο την ατμοσφαιρα αλλα οταν εισαι εξω απο το σπιτι τα ιδια αναπνεεις.
προσωπικα δεν εχω αφυγραντηρα αλλα και το κλιματιστικο ποτε δεν το χρησιμοποιω για αυτο το λογο. εαν ξηραινει την ατμοσφαιρα του σπιτιπου πολυ αναπνεοντας τοσο ξηρο αερα ισως βλαπτει τον πνευμονα.
Στο νησι οταν παμε Πασχα πχ που ειναι κλειστο νοιωθεις την υγρασια αλλα ανοιγοντας τα παραθυρα σε μιση μερα ερχεται στα ισια.
Ο αφυγραντηρας δεν λειτουργει σαν κλιματιστικο??? αφου κανει υγροποιηση των ατμων??
Άβαταρ μέλους
By elteo
#615469 Δεν έχω αφυγραντήρα. Αλλά αυτό δεν ακυρώνει την χρησιμότητα του.
Άβαταρ μέλους
By MIXOStsi
#615471 βασικά φαντάζομαι ανάλογα με τη χρήση, μπορεί να μην καλύπτει το dry mode του a/c και να χρειάζεται αφυγραντήρας...
Άβαταρ μέλους
By dexter
#615517
Deleted User 1 έγραψε:Παρέλαβα την Παρασκευή αυτό...ότι πιο φθηνό καθότι είναι για προσωρινή κατοικία αλλά όπως φαίνεται η φθήνια τρώει τον παρά.

Συνδέω, διαβάζω επιμελώς μανουάλι ώστε να ξεκινήσω πρώτη λειτουργία αλλά αρνείται πεισματικά. Πατάω play και κάνει ένα τόνο 3 φορές και μετά επαναλαμβανόμενα τον ίδιο τόνο μέχρι να το κλείσεις. Προφανώς δεν υπάρχουν τσακισμένες σωλήνες, κακές παροχές κτλ μιας και στην ίδια θέση έπαιζε μέχρι πρόσφατα άλλο πλυντήριο. Υπάρχει καμιά ιδέα μπας και γλιτώσω την επίσκεψη του service?
Δες μήπως έχει καμία διαρροή στον πάτο που συνήθως έχουν ένα φλοτερ ασφαλείας για να σταματάνε τυχον διαρροές.
Άβαταρ μέλους
ByDeleted user 1
#615520 Δε φαίνεται να έχει τίποτα τέτοιο. Παρασκευή θα έρθουν απ' το service να το αναλάβουν. Εγώ εξάντλησα κάθε σχετική ιδέα. Ή θα πρόκειται για κάτι εντελώς αστείο ή όντως έχει θέμα από κατασκευής.
Άβαταρ μέλους
By fot
#615723 Hoover 9κιλο, παραδίδει πνεύμα σιγά σιγά. Ηδη ±10 ετών.
To ρουλεμάν μουγκρίζει, η αντλία ακούγεται πολύ, ο κάδος όταν είναι φορτωμένος κουνιέται τρελά κάνοντας θόρυβο. Συν σκουριά στην πρόσοψη (δεν με πειράζει και πολύ). Συνοψίζοντας νομίζω πως δεν αξίζει να ασχοληθώ μαζί του.

Θέλω κάτι φουλ αξιόπιστο τώρα. Τι κοιτάμε; Μάρκες; Τιμές;
Παίζει καμιά ουάου προσφορά αυτό το διάστημα που θα χαρακτηριζόταν ευκαιριάρα;


ΥΓ. Επειδή βλέπω πως και το στεγνωτήριο κάνει χαζομάρες τελευταία, τι λένε αυτά τα καινούργια 2 σε 1;
ΥΓ2: Την ώρα που εγραφα το post μάλλον παρεξηγήθηκε, ακουσα τρελό θόρυβο (χτύπημα) και πλεον ο κάδος είναι offset. Άρα πλέον επείγει.

:lol:
Άβαταρ μέλους
By gianik
#615725 Σε 8κιλο bosch 9ετιας, με τα ίδια σχεδόν συμπτώματα, το θέμα λύθηκε με αλλαγή αμορτισέρ (κοστος 70€)...

.
Άβαταρ μέλους
By MIXOStsi
#615731 αμορτισέρ θέλουν συνήθως στα 6-7 χρόνια (ανάλογα και τη χρήση) και είναι αναλώσιμο...
πάντως siemens xls1441 δίνει πόνο με μόνο μία καμμένη αντίσταση πέρσι... το μαστόρι που ήρθε του έκανε εντύπωση που είναι "σαν καινούργιο"... 15+ χρόνια τώρα!
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#615732
gianik έγραψε:Σε 8κιλο bosch 9ετιας, με τα ίδια σχεδόν συμπτώματα, το θέμα λύθηκε με αλλαγή αμορτισέρ (κοστος 70€)...

.


general electric (οτι πιο φθηνο υπηρχε στην αγορα) αμορτισερ στα 13 χρονια,κοστος 12 ευρω,το αλλαξα μονος.
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#615733
MIXOStsi έγραψε:αμορτισέρ θέλουν συνήθως στα 6-7 χρόνια (ανάλογα και τη χρήση) και είναι αναλώσιμο...
πάντως siemens xls1441 δίνει πόνο με μόνο μία καμμένη αντίσταση πέρσι... το μαστόρι που ήρθε του έκανε εντύπωση που είναι "σαν καινούργιο"... 15+ χρόνια τώρα!


και το general electric του 2004 ολοκαινουριο ειναι ακομα στο 1/3 των χρηματων του siemens.