Για τα ταξίδια που κάναμε κι αυτά που θέλουμε να κάνουμε
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#614215 Η Ισλανδία χώρα μικρή, χώρα νησί, γνωστή για την Bjork, την πλήρη καταγραφή DNA όλου του πληθυσμού, γνωστή και σαν χώρα της φωτιάς και του πάγου (γεωθερμική θέρμανση, γκέυζερ, ηφαίστειο που πρόσφατα είχε δημιουργήσει θέμα στην αεροπορία με τους καπνούς, παγετώνες) αποτελεί έναν ενδιαφέροντα προορισμό με ελάχιστες κατοικημένες περιοχές και πολλή άγρια φύση. Είναι αρκετά ιδιαίτερη, δεν πάει μαζί με Νορβηγία-Σουηδία κλπ και για αυτό και ανοίγω ξεχωριστό θέμα.
Αξιοθέατα που έχω αντιληφθεί
- γκέυζερ
- θερμές λίμνες (το γνωστό τουριστικό και ακριβό blue lagoon, secret lagoon)
- ενεργά ηφαίστεια
- παγετώνες, σπηλιές, καταρράκτες
- βόρειο σέλλας
- βαρκάδα για να δεις φάλαινες
- ακραία εκτός δρόμου οδήγηση με ειδικά μεταποιημένα υπερ-τζίπ
- καιρός γενικά συννεφώδης (9 μέρες το χρόνο ήλιο, όταν βγαίνει ήλιος ο εργοδότης διώχνει τους εργαζόμενους για να πάρουν ήλιο) αλλά αν και γενικά κρύος δεν κάνει υπρβολικό κρύο (πχ Χριστούγεννα είναι γύρω από το 0)
Είναι γνωστό ότι θεωρείται ακριβή εκδρομή (μάλλον όλα είναι ακριβά).

Σκεφτόμαστε να πάμε για λίγες μέρες μεταξύ Χριστουγέννων-Πρωτοχρονιάς.
Τι φοράμε, τι-που τρώμε, πως μετακινούμαστε, τι να κάνουμε και τι να αποφύγουμε κλπ. Κάθε πληροφορία ευπρόσδεκτη. Ευχαριστώ.
Άβαταρ μέλους
By g8777
#614228
Τι φοράμε,


Εικόνα

τι-που τρώμε,

Εικόνα

@

Εικόνα


πως μετακινούμαστε,

Εικόνα

τι να κάνουμε


Εικόνα



τι να αποφύγουμε κλπ


Εικόνα

+

Εικόνα

(Aυτο το τελευταιο ισχυει γενικοτερα, απλα δεν αξιζει Ονυχα. :s_wink)
Άβαταρ μέλους
By cosneo
#614306 Είναι το μόνο μέρος που ήθελα και θέλω να πάω, βορειότερα από την χειμωνιάτικη Θεσσαλονίκη!
Το είχα ψάξει λίγο με πρακτορείο και ταξιδιωτικά βιντεακια, πριν λίγα χρόνια.
Για ιδανική εποχή μου έλεγαν άνοιξη ή φθινόπωρο και όχι καλοκαίρι λόγω πολυκοσμίας και χειμώνα λόγω υπερβολικού κρύου που σιγουροτατα δεν θα άντεχα Σκεφτόμουν κάπου Φεβρουάριου με Μάρτιο για να προλάβω και το βόρειο σέλας.
Διαμονή και φαγητό επίσης μου είπαν τσιμπημένες τιμές σε σχέση με τις δικές μας. Περισσότερο σε airbnb το σκεφτόμουν και οπωσδήποτε ενοικίαση 4κινητου για να γυρίσω - αν γινόταν-- όλο το νησί και να μην κινηθώ μόνο γύρω από το Ρέικιαβικ.
Όποιος έχει πάει ή γνωρίζει παραπάνω ας δώσει πληροφορίες.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#614308 Φίλη που πήγε πριν κάτι λιγότερο από 2 χρόνια, μου είπε πως τα πάντα ήταν πανάκριβα, και αυτή σκέψου μένει στο UK. :lipsealed:
Άβαταρ μέλους
By JBT
#614333 Σαν τρελός θέλω να κάνω bike trip εκεί πέρα :sorry:

Με gravelακι γυρίζεις τα πάντα σχεδόν :sorry: :sorry: :sorry:

:superman:
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#614347
JBT έγραψε:Σαν τρελός θέλω να κάνω bike trip εκεί πέρα :sorry:

Με gravelακι γυρίζεις τα πάντα σχεδόν :sorry: :sorry: :sorry:

:superman:
Αρκεί να μην πέσεις γιατρέ μου.
Ό,τι δεν είναι λάβα είναι γρανίτης και κόβει άσχημα.

Ισλανδία θέλω κι εγώ. Καλοκαίρι όμως και τριπ με τζιπ σε παγετώνες και ηφαίστεια, αυτά τα θηριώδη με τα τεράστια λάστιχα που έχουν εκεί.

Από το Mi A1.
Άβαταρ μέλους
By Corto Maltese
#614461 Χριστούγεννα θα έχει 2 ώρες μέρα το πολύ, άλλες 2 ώρες σούρουπο (και χάραμα) και 20 ώρες κατράμι.
Άβαταρ μέλους
By JBT
#614463
Νίκος Παππάς έγραψε:
JBT έγραψε:Σαν τρελός θέλω να κάνω bike trip εκεί πέρα :sorry:

Με gravelακι γυρίζεις τα πάντα σχεδόν :sorry: :sorry: :sorry:

:superman:
Αρκεί να μην πέσεις γιατρέ μου.
Ό,τι δεν είναι λάβα είναι γρανίτης και κόβει άσχημα.

Ισλανδία θέλω κι εγώ. Καλοκαίρι όμως και τριπ με τζιπ σε παγετώνες και ηφαίστεια, αυτά τα θηριώδη με τα τεράστια λάστιχα που έχουν εκεί.

Από το Mi A1.




μού έχει φάει το μυαλό από τότε που το είδα αυτό... :sorry:
Άβαταρ μέλους
By rx8_drifter
#614476 Επειδή έχει γίνει πολύ χαιπ και τα πανέμορφα μέρη που έχει (κάτι φυσικές πισίνες κλπ) πλεον είναι λίγο φάση κινέζοι στη Σαντορίνη, για εμένα οποιος θελει northern experience να σκεφτει τα λοφοτεν :s_roses

Και Ναι η Ισλανδία είναι πανάκριβη :lipsealed:
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#615281
JBT έγραψε:Σαν τρελός θέλω να κάνω bike trip εκεί πέρα :sorry:

Με gravelακι γυρίζεις τα πάντα σχεδόν :sorry: :sorry: :sorry:
5
:superman:
Δεν νομίζω να είσαι έτοιμος να κάνεις κάτι τέτοιο εκτός από το κατακαλόκαιρο. Και καλύτερα με άλλους, όχι μόνος. Όταν βγεις από τους επίσημους δρόμους και είσαι μακριά από τον πολιτισμό (στο 90% της έκτασης του νησιού δηλαδή) είσαι μόνος σου. Και οι συνθήκες μπορεί να μην είναι καθόλου ειδυλλιακές (πχ κρύο, λιακάδα και καθαρή ατμόσφαιρα) αλλά ιδίως οι ισχυρότατοι άνεμοι που είναι συνηθισμένο πράμα θα σε ζορίσουν. Άσε το να πέσεις σε βάραθρο, να πάθεις ζημιά κλπ στη μέση του πουθενά.

Γνωρίζω ανθρώπους που έχουν πάει και συλλέγω πληροφορίες. Εντελώς τυχαία η γυναίκα μου γνώρισε Ελληνίδα παντρεμένη με Ισλανδό....
Διαθέτουν μουσείο με πέη. Ναι με 300 πέη θηλαστικών....
Η μπύρα απαγορευόταν μέχρι το 1989 (για να δώσουν έμφαση στην ανεξαρτησία τους από την μπυροφόρα Δανία).
Τα σκυλιά σαν κατοικίδια απαγορεύονταν στην πρωτεύουσα μέχρι το 1984 για το φόβο της εχινοκοκκίασης.

Το βασικό μου πρόβλημα είναι τι προετοιμασία, ενδυματολογική εννοώ, χρειαζόμαστε.
Άβαταρ μέλους
By rx8_drifter
#615296 Είχα φίλο κολλητο πορτογάλλο που παντρεύτηκε Ισλανδή και έμεινε εκεί Ρεκιαβικ για 4 χρόνια. Τώρα ζουν και οι δυο ευτυχισμένοι στο Πόρτο :lol:

Αν επιτρέπεις ενα μικρό hijack, μιας και εθιξες λίγο και το θέμα του αλκοολισμού, εχει πολύ μεγάλο ενδιαφέρον να δει κάποιος πώς αντιμετώπισε το πρόβλημα της καταχρησης ουσιών στους ανήλικους

https://www.independent.co.uk/life-styl ... 26316.html


Επισης να πώ οτι σαν χώρα εχει ιδιαίτερο κοινωνιολογικό ενδιαφέρον λόγω του πολύ μικρού πληθυσμου της. Πολλοί καταλήγουν συγγενείς μεταξύ τους, είναι το κλασσικό τους πρόβλημα όταν γκομενίζουν με αγνώστους :lol:

Είχα κάνει τεράστια |λογοκρισία| που δεν πήγα τότε που ήταν ο φίλος μου εκει :tomato:
Άβαταρ μέλους
By Dodger
#615299 Στο παλιό forum δεν ήταν ένας τύπος από Φιλοθέη/Ψυχικό, που έφτιαχνε ένα AC Cobra και μετακόμισε Ισλανδία; Θυμάμαι καλά;
Άβαταρ μέλους
By JimClark
#615324
sknipper έγραψε:Διαθέτουν μουσείο με πέη. Ναι με 300 πέη θηλαστικών....


Έχουμε και εμείς. :innocent: :lol: (κανένα σεξιστικό pun intended)

Μαζί με το Peru, θα ήθελα μια ταξιδιωτική εξόρμηση και εκεί.

sknipper έγραψε:Το βασικό μου πρόβλημα είναι τι προετοιμασία, ενδυματολογική εννοώ, χρειαζόμαστε.


Εικάζω, βασικές αρχές του layering. Βάση, μέση και εξωτερικό shell. Ανάλογα με τα activities, γίνεται και κατάλληλη επιλογή.