Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By g8777
#614457
Dimsabas έγραψε:Δε θα κυνηγάει το ΚΟΜ, μπορεί όμως να σταμπάρει κάποια και να πατάει για να κάνει προσωπικό ρεκόρ.


Μπορεί βέβαια να τα γράψει όλα αυτά στα τσιλιμπιθρονια του και να βγει απλά για μια βόλτα αφήνοντας το μεταπτυχιακό της εργομετρικης στο σπίτι.
:)
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#614555 Πολύ χρήσιμα όλα αυτά.. Προς το παρόν έχουμε κάργα βροχή και δουλειά, οπότε το αφήνω... Τα κρατάω κατά νου μήπως μπορέσω να κάνω κάτι απ' όλα αυτά.

Προς το παρόν πήρα μια μπαλακλαβα καλή γιατί το κρύο δαγκωνει
Άβαταρ μέλους
By Dodger
#614622 kilo θα σου πω τι κάνω εγώ, που ούτε super ποδηλάτης είμαι, ούτε σκοπεύω να γίνω. Έχω το σπίτι μου, τα σκυλιά μου, τις όποιες ασχολίες μου και το ποδήλατο το θέλω είτε για να κάνω καμιά δουλειά όσο και όταν μου το επιτρέπει ο καιρός και ο χρόνος μου, είτε να βγω κανά βράδυ να ξεσκάσω κάνοντας όσα χιλιόμετρα μπορώ. Άσε καρδιοσφυγμομετρητές, στραβα/μουγγα/κουφα, ξέχνα παλμογραφους καρδιογραφους χρονογραφους. Ντύσου απλά καλά, πάρε το ποδήλατο σου και κανα σνακ να σου βρίσκεται και βγες να το απολαύσεις. Αν απλά θες να τσεκάρεις τη βελτίωση σου, βρες μια διαδρομή και απλά χρονομέτρησε τη με το ρολόι σου. Χαλάς φαιά ουσία για το τίποτα, εκτός αν θες να ανεβάζεις στα social media τις επιδόσεις σου :shifty:

Την καλησπέρα μου και καλές βόλτες.

ΥΓ: εγώ πέταξα από το ποδήλατο μου το κοντεράκι που είχα. Περιττό βάρος και τζάμπα άγχος.
Άβαταρ μέλους
By bujinkan
#614623
Dodger έγραψε:kilo θα σου πω τι κάνω εγώ, που ούτε super ποδηλάτης είμαι, ούτε σκοπεύω να γίνω. Έχω το σπίτι μου, τα σκυλιά μου, τις όποιες ασχολίες μου και το ποδήλατο το θέλω είτε για να κάνω καμιά δουλειά όσο και όταν μου το επιτρέπει ο καιρός και ο χρόνος μου, είτε να βγω κανά βράδυ να ξεσκάσω κάνοντας όσα χιλιόμετρα μπορώ. Άσε καρδιοσφυγμομετρητές, στραβα/μουγγα/κουφα, ξέχνα παλμογραφους καρδιογραφους χρονογραφους. Ντύσου απλά καλά, πάρε το ποδήλατο σου και κανα σνακ να σου βρίσκεται και βγες να το απολαύσεις. Αν απλά θες να τσεκάρεις τη βελτίωση σου, βρες μια διαδρομή και απλά χρονομέτρησε τη με το ρολόι σου. Χαλάς φαιά ουσία για το τίποτα, εκτός αν θες να ανεβάζεις στα social media τις επιδόσεις σου :shifty:

Την καλησπέρα μου και καλές βόλτες.

ΥΓ: εγώ πέταξα από το ποδήλατο μου το κοντεράκι που είχα. Περιττό βάρος και τζάμπα άγχος.
Σωστόοοςςς
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#614624
Dodger έγραψε:kilo θα σου πω τι κάνω εγώ, που ούτε super ποδηλάτης είμαι, ούτε σκοπεύω να γίνω. Έχω το σπίτι μου, τα σκυλιά μου, τις όποιες ασχολίες μου και το ποδήλατο το θέλω είτε για να κάνω καμιά δουλειά όσο και όταν μου το επιτρέπει ο καιρός και ο χρόνος μου, είτε να βγω κανά βράδυ να ξεσκάσω κάνοντας όσα χιλιόμετρα μπορώ. Άσε καρδιοσφυγμομετρητές, στραβα/μουγγα/κουφα, ξέχνα παλμογραφους καρδιογραφους χρονογραφους. Ντύσου απλά καλά, πάρε το ποδήλατο σου και κανα σνακ να σου βρίσκεται και βγες να το απολαύσεις. Αν απλά θες να τσεκάρεις τη βελτίωση σου, βρες μια διαδρομή και απλά χρονομέτρησε τη με το ρολόι σου. Χαλάς φαιά ουσία για το τίποτα, εκτός αν θες να ανεβάζεις στα social media τις επιδόσεις σου :shifty:

Την καλησπέρα μου και καλές βόλτες.

ΥΓ: εγώ πέταξα από το ποδήλατο μου το κοντεράκι που είχα. Περιττό βάρος και τζάμπα άγχος.
+568%

Από το Mi A1.
Άβαταρ μέλους
By kovathe
#614638 Ακριβως έτσι.
Ουτε παλμογράφους ουτε trackers ουτε τπτ.
Ενα χρονόμετρο και αυτό αν.

< >
Άβαταρ μέλους
By Dimsabas
#614641 Ναι, ωραία όλα αυτά. Είναι όμως πολύ πιθανό, όσο περνάει ο καιρός, να πας στην επόμενη πίστα. Θα το καταλάβεις από μόνος σου ότι έχεις "γεμίσει" από την ποδηλασία ως τώρα και θα θελήσεις το κάτι παραπάνω. Τότε θα έχει έρθει η ώρα του Strava, ίσως κι η ώρα της κούρσας. Των μεγάλων διαδρόμων, του γκρουπαρίσματος σε κανονική ομάδα, των εξειδικευμένων γνώσεων. Ήδη μόνος σου σκέφτηκες περί κούρσας. Ποιος ξέρει αν σε ένα εξάμηνο δεν έχεις πέσει με τα μούτρα στο ποδήλατο και δεν είσαι όντως έτοιμος για κούρσα;
Όλοι ξεκινήσαμε από το παλιό ποδήλατο που είχαμε από το γυμνάσιο, το ανεβάσαμε από το υπόγειο και το αναστήσαμε.
Μετά αγοράστηκε το πρώτο "τα κάνω όλα από λίγο και τίποτα πραγματικά καλά" μοντέλο.
Κάποιοι σταμάτησαν εδώ, κάποιοι συνέχισαν παρακάτω.
Δε σημαίνει ότι η μία πίστα είναι της αγνής απόλαυσης κι η άλλη του ψυχαναγκασμού. Γιατί όταν πας στην επόμενη πίστα, δεν υπάρχει επιστροφή. Πες μου τώρα εμένα (ή στους λοιπούς πωρωμένους) να κάνουμε ποδήλατο με ένα εισαγωγικό ό,τι να ναι των 250 ευρώ. Χωρίς Strava. Χωρίς κουμπωτά, χωρίς σωστό ρουχισμό. Χωρίς σωστά φώτα. Για την αγνή ανόθευτη απόλαυση, μακριά από ψυχαναγκασμούς. Στα πρώτα 500 μέτρα, θα το πετάξουμε στον κάδο.
Άκου λοιπόν τα θέλω σου κι όχι τα +568.
Άβαταρ μέλους
By elteo
#614644 Eγώ ένα ρολογάκι παλμογράφο για να παρακολουθώ καρδιά κυρίως αλλά και για να δω απόσταση, ύψη, ταχύτητες κτλ δευτερευόντως, το έχω πάντως. Χρειάζεται γιατί όταν τερματίζει η καρδιά καλό είναι να το βλέπεις. Σίγουρα δεν το καταλαβαίνεις.
Άβαταρ μέλους
By g8777
#614647 Εσεις οι Χειμωνετοι καλα κανετε και ασχολειστε φουλ 24/7 με το ποσα γραμμαρια πρεπει να ειναι το πισω ντεραγιε. Μην "επιβαλλετε" τα κολληματα σας και μην ξινιζετε φατσες στους υπολοιπους ομως με τις ΑΝΟΗΣΙΕΣ σας.

Ε σε πιανει μια αηδια δλδ ρε Κοβαθε να ουμε.
Άβαταρ μέλους
By elteo
#614649 Τζι υπάρχει και η μέση εκτός από τις άκρες. Και όπως είπα επιβάλλεται να φοράει κάποιος ένα παλμογράφο. Ειδικά άνω των 35 που θερίζουν οι ανακοπές καρδιάς.
Δες λίγο στο Μαραθώνιο τι έγινε....
Άβαταρ μέλους
By gianik
#614655 ''Άκου το κορμί σου..''
αυτή ήταν η απάντηση του γυναικολόγου στην ερώτηση της γυναίκας μου σχετικά με το πότε να σταματήσει την δουλειά (όντας έγκυος)...

Αυτή η κουβέντα μου έχει μείνει..
Ακούτε το κορμί σας , παλμογράφοι κλπ |λογοκρισία| ναι μεν βοηθάνε αλλά κάπου χάνεται η μαγεία....
έχει καταντήσει κάθε χόμπι να πρέπει να εισαι παιδί εφοπλιστή για να μπορεις να αγοράσεις τα μπλιμπλικια που βγάζουν κάθε λίγο κ λιγάκι..
Τελευταία επεξεργασία από gianik και 13 Νοέμ 2019, 18:16, έχει επεξεργασθεί 3 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#614656 Για αυτόν που ζητά ήπια η μέση άσκηση δυο με τρεις φορές την εβδομάδα αρκεί ένα ποδήλατο και ένα ρολόι.
Προφανώς θα πρέπει να είναι υγιής και να το γνωρίζει όχι να αισθάνεται.
Από εκεί και μετά αν κάποιος κολλήσει και θέλει μπρεβε οι απαιτήσεις αλλάζουν.

Αλλά για τον πολύ κόσμο τα βασικά είναι αρκετά. Το ζητούμενο είναι να σηκωθεί κάποιος από τον καναπέ όχι να χαλάσει μια μικρή περιουσία σε εξοπλισμό που σε λίγο καιρό θα πουληθεί σχεδόν αμεταχειριστος

Από το Mi A1.
Άβαταρ μέλους
By g8777
#614663
elteo έγραψε:Τζι υπάρχει και η μέση εκτός από τις άκρες. Και όπως είπα επιβάλλεται να φοράει κάποιος ένα παλμογράφο. Ειδικά άνω των 35 που θερίζουν οι ανακοπές καρδιάς.
Δες λίγο στο Μαραθώνιο τι έγινε....


Αν ο αλλος ειναι ΠΑΝΤΕΛΩΣ τουβλο και παει αγυμναστος , με περιττα κιλα, να ξεκινησει οχι μαραθωνιο, απλα να βαδισει γρηγορα για 400 μετρα, κακο του κεφαλιου του.

Εγω φετος δεν καταφερα να ασχοληθω με το ποδηλατο (τι να ασχοληθεις εδω που τα λεμε, Ideal Megisto ειναι :shifty: ) . Πρεπει αυριο να ξεκινησω κανα μπρεβε των 120 χλμ; Τι να τον κανεις τον παλμογραφο οταν ασχολεισαι μεσα σε λογικα πλαισια; :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By gianik
#614667
g8777 έγραψε:
elteo έγραψε:Τζι υπάρχει και η μέση εκτός από τις άκρες. Και όπως είπα επιβάλλεται να φοράει κάποιος ένα παλμογράφο. Ειδικά άνω των 35 που θερίζουν οι ανακοπές καρδιάς.
Δες λίγο στο Μαραθώνιο τι έγινε....


Αν ο αλλος ειναι ΠΑΝΤΕΛΩΣ τουβλο και παει αγυμναστος , με περιττα κιλα, να ξεκινησει οχι μαραθωνιο, απλα να βαδισει γρηγορα για 400 μετρα, κακο του κεφαλιου του.

Εγω φετος δεν καταφερα να ασχοληθω με το ποδηλατο (τι να ασχοληθεις εδω που τα λεμε, Ideal Megisto ειναι :shifty: ) . Πρεπει αυριο να ξεκινησω κανα μπρεβε των 120 χλμ; Τι να τον κανεις τον παλμογραφο οταν ασχολεισαι μεσα σε λογικα πλαισια; :hmmm:




μου το πουλάς 100 €? :oops:







(τα μεταφορικά δικά σου..)
Άβαταρ μέλους
By harpymonk
#614673 Νομίζω είναι αυτονόητο ότι όποιος κάνει ποδήλατο για να πάει να πάρει ένα πακέτο μακαρόνια από το σουπερμάρκετ δεν χρειάζεται τίποτα άλλο από ένα ποδήλατο και μπράβο το που το κάνει.
Όπως όμως δεν πας να τρέξεις με σαγιονάρες έτσι και όποιος κάνει ποδήλατο για αθλητισμό/άσκηση εχει άλλες απαιτήσεις, ιδίως οποίος παραπονιέται ότι όλοι τον προσπερνούν. Αν σε νοιάζει ότι όλοι σε προσπερνούν τότε δεν είσαι στη θέση του τύπου που πάει σουπερμάρκετ.

Τα έξοδα είναι λίγα αν ξέρεις να ψωνίζεις (10€ για ένα cadence sensor, το ίδιο για speed sensor, 20€ ένας καρδιακός σενσορας, κλπ. δεν νομίζω ότι είναι πολλά). Αυτά συνδέονται στο τηλέφωνο που ο καθένας εχει (Ant+) και σε συνδυασμό με το GPS του τηλεφώνου και μια τζάμπα εφαρμογή μπορεί να εχει τα πάντα .