Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#612043 αλλιώς τι; θα του πάρουν το σπίτι στιλ κτηματολόγιο ; που τους έχουν γράψει κανονικά και δεν πατάει κανένας νησιώτης και Πελοποννήσιος το πόδι του; που μας απειλούσαν οτι θα τα χάσουμε; ας γελάσω , χο χο χο .
Άβαταρ μέλους
By dimitrisB
#613831 Απο το πρωί, και στα 4 ΑΦΜ της οικογένειας στο taxis, όταν πάμε στις [b]οφειλές[/b] (ΦΕ-ΕΝΦΙΑ) και ενώ δεν έχουμε καμία καθυστέρηση πληρωμής-ρύθμιση κλπ, αλλά και ούτε μεταβολή στοιχείων από τότε που υποβλήθηκε η δήλωση και εκδόθηκαν τα "εκκαθαριστικά" για το καθένα μας, εμφανίζεται το παρακάτω "κόκκινο" μήνυμα :
Yπάρχει ασυμφωνία στα δεδομένα της οφειλής. Για περισσότερες πληροφορίες παρακαλώ επικοινωνήστε με τη Δ.Ο.Υ.

Εχουν χαθεί όλα τα στοιχεία δόσεων που υπολείπονται και αναγράφονται μόνο τα αρχικώς βεβαιωθέντα ποσά.
Οι μέχρι σήμερα πληρωμές (ευτυχώς) εμφανίζονται στα προσωποποιημένα μηνύματα, αν και έχω και εκτυπώσεις αντίστοιχες , αλλά ...... :hmmm:

Any help or idea?
Άβαταρ μέλους
By dimitrisB
#614424 ^^^^^^^^^^^^^^^^
Tελικά, το πρόβλημα διορθώθηκε μόνο του χθές, μετά τις 18:00.
Με εντυπωσίασαν τα παρακάτω :
1/Πουθενά δεν υπήρχε κάποια ανακοίνωση της ΑΑΔΕ, μέσα στο site ή και οπουδήποτε αλλού στο νετ για το συγκεκριμένο θέμα, που προφανώς θα πρέπει να επηρέαζε αρκετούς , αν όχι όλους τους χρήστες.
2/ Στο φόρουμ, ουδείς μπήκε στον κόπο να ρίξει μια ματιά και να αναφέρει αν έχει το ίδιο πρόβλημα. Όχι τόσο για "βοήθεια" , όσο απο ενδιαφέρον για να δεί τι γίνεται και με την πάρτη του και να "γνοιαστεί".

Προφανώς (με "δείγμα" και το φόρουμ), λίγοι αγχώνονται για τις οφειλές τους ή γενικότερα , για το οποιοδήποτε μπλέξιμο μπορεί να δημιουργηθεί με το Δημόσιο χωρίς δική τους υπαιτιότητα, είτε αφορά "χαρτούρα", είτε -το χειρότερο- οφειλές , ειδικά αν έχουν καταβληθεί όπως στην περίπωτσή μου και .... αγνοείται η τύχη τους .
Ούτε σας "έπιασε" ποστάρισμά μου προ 4ετίας, όπου ανέφερα ότι στα καλά καθούμενα, έσκασε στο taxis μου ΕΕΤΗΔΕ, που αφορούσε 10 τουλάχιστον ιδιοκτήτες κλειστών στάθμευσης σε πολυκατοικία που είχα κι εγώ 2 θέσεις. ( viewtopic.php?p=96493#p96493 ).

Και μετά, κάθομαι και αναρωτιέμαι πως κάποιος μπορεί να πίνει καφέ στις καφετέριες, ενώ έχει ληξιπρόθρεμες οφειλές ή ληξιπρόθεσμα δάνεια.
Τι μ@λκς είμαι και πόσο κορόιδο........ !!! :(
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#614428 Tα πραγματα μπορει να ειναι πιο απλα Δημητρη
Α) Σε πολλους αυτα τα κοιταζει ο λογιστης και ενημερωνει η οχι, αφου καποιες φορες το συστημα "τρελαινεται".
Β ) Πολλοι κι εγω αναμεσα τους οποια σταθερη οφειλη προκυπτει πληρωνεται μεσω καρτας σε ατοκες δοσεις ( φορος, ενφια, τκ ) που σημαινει οτι αφου ξερω οτι ειναι πληρωμενα δεν κοιταζω το taxis.
Γ) Αυτος που χρωσταει πολλα δεν θα ασχοληθει με ενα ακομα καθοτι ο βρεγμενος την βροχη δεν την φοβαται :lol:

Την καλημερα μου :s_howdy
Άβαταρ μέλους
By 224v
#614430 Εάν πιστέψουμε τα νούμερα που λένε στα παράθυρα για άτομα που χρωστάνε, και δεν κάνουν ενέργειες για ρύθμιση κλπ οι καφετέρειες θα έπρεπε να είναι άδειες!!!
Όπως το λες και εγώ δεν θα ήμουν ήρεμος με χρέος να με κυνηγάει, αλλά πιστεύω ότι έτσι είμαι και δεν γίνεται να το αλλάξω.
Έτυχε και ταξίδευα για το νησί με ένα κλητήρα που είχε να τοιχοκολησει ένα πακο. Και μάλιστα ήταν για άτομα που παλιότερα είχαν περιουσίες....Τώρα τους πάει ο δήμος φαι στο σπίτι διακριτικά για να μην τους εκθέτει.... Έχει 150 άτομα σε αυτό το καθεστος, σε σύνολο 1800 κατοίκων το χειμώνα.

< Note >
Άβαταρ μέλους
By dimitrisB
#614432 Αντικαλημερίζω Νίκο! :)
Λοιπόν.... : Και εγώ τα δίνω σε λογιστή, αλλά επειδή κι αυτός δε θα ασχολείται ολημερίς με την πάρτη μου, άπαξ κάθε βδομάδα και για 2-3 λεπτά (δεν παίρνει και παραπάνω χρόνο για να δείς το "κουτάκι" οφειλές ) θα μπω να δώ μην με έχουν "ντουφεκίσει" κι εγώ, κοιμάμαι ήσυχος, ενώ ... είμαι νεκρός! :lol:
Τέσπα, καλά τα λές αλλά εμμένω στην άποψη της "αφασίας" του μ.ο.
Ο καθείς βέβαια, ζεί όπως νομίζει, με διαφορετικές προτεραιότητες και εχει τις δικές τους απόψεις και-δεν αντιλέγω- εμμονές ! :oops:
:s_howdy
Άβαταρ μέλους
By NickTG
#614437
Νίκος Παππάς έγραψε:Tα πραγματα μπορει να ειναι πιο απλα Δημητρη
Α) Σε πολλους αυτα τα κοιταζει ο λογιστης και ενημερωνει η οχι, αφου καποιες φορες το συστημα "τρελαινεται".
Β ) Πολλοι κι εγω αναμεσα τους οποια σταθερη οφειλη προκυπτει πληρωνεται μεσω καρτας σε ατοκες δοσεις ( φορος, ενφια, τκ ) που σημαινει οτι αφου ξερω οτι ειναι πληρωμενα δεν κοιταζω το taxis.
Γ) Αυτος που χρωσταει πολλα δεν θα ασχοληθει με ενα ακομα καθοτι ο βρεγμενος την βροχη δεν την φοβαται :lol:

Την καλημερα μου :s_howdy


Τα πράγματα μπορεί να είναι ακόμα πιο απλά.
Δεν έχουν όλοι περιουσία και οφειλές για να έχουν το άγχος να κοιτάξουν.
Αν η μόνη οφειλή είναι ο φόρος εισοδήματος που έχει ήδη κρατηθεί τι να μπεις να δεις.
Άβαταρ μέλους
By ArrowsFA1
#619404 Μου ζητήθηκε βοήθεια για την τροποποιητική δήλωση φόρου εισοδήματος, λόγω αναδρομικών συντάξεων που έλαβε το 2018 για τα προηγούμενα έτη.
Όταν κάναμε τη διαδικασία χειρόγραφα στις ΔΟΥ, στις τροποποιητικές γράφαμε απλώς το ποσό της τροποποίησης (δηλαδή των αναδρομικών), και αυτό προστίθετο στα ποσά που δηλώθηκαν με την αρχική δήλωση. Δεν γράφαμε δηλαδή το "άθροισμα".
Ισχύει το ίδιο και στις ηλεκτρονικές τροποποιητικές δηλώσεις;
Άβαταρ μέλους
By ArrowsFA1
#619414 Απαντώ στον εαυτό μου και σε όποιον έχει αντίστοιχο πρόβλημα.
Αφού διαλέξει κανείς "υποβολή τροποποιητικής", υπάρχει έτοιμη "υποεφαρμογή" για δήλωση αναδρομικών, όπου τα ποσά είναι προσυμπληρωμένα και απλά υποβάλλεις τη δήλωση μετά από έλεγχο.
ΘΕΛΕΙ, ωστόσο, προσοχή, σε περίπτωση που κάποιος έλαβε αναδρομικά για το ίδιο έτος σε βάθος περισσοτέρων ετών. Εκεί υπάρχει περίπτωση το σύστημα, αφενός να θεωρεί τη δήλωση εκπρόθεσμη (επειδή βλέπει ότι για το ίδιο έτος είχε "ανέβει" βεβαίωση αποδοχών και νωρίτερα), ενώ στην πραγματικότητα δεν είναι έτσι (αφού για το ίδιο έτος εκδόθηκε και 2η βεβαίωση αναδρομικών αποδοχών), και αφετέρου, να μην έχει σωστά συμπληρωμένα τα ποσά.
Άβαταρ μέλους
By stavrosg
#621557
ArrowsFA1 έγραψε:Απαντώ στον εαυτό μου και σε όποιον έχει αντίστοιχο πρόβλημα.
Αφού διαλέξει κανείς "υποβολή τροποποιητικής", υπάρχει έτοιμη "υποεφαρμογή" για δήλωση αναδρομικών, όπου τα ποσά είναι προσυμπληρωμένα και απλά υποβάλλεις τη δήλωση μετά από έλεγχο.
ΘΕΛΕΙ, ωστόσο, προσοχή, σε περίπτωση που κάποιος έλαβε αναδρομικά για το ίδιο έτος σε βάθος περισσοτέρων ετών. Εκεί υπάρχει περίπτωση το σύστημα, αφενός να θεωρεί τη δήλωση εκπρόθεσμη (επειδή βλέπει ότι για το ίδιο έτος είχε "ανέβει" βεβαίωση αποδοχών και νωρίτερα), ενώ στην πραγματικότητα δεν είναι έτσι (αφού για το ίδιο έτος εκδόθηκε και 2η βεβαίωση αναδρομικών αποδοχών), και αφετέρου, να μην έχει σωστά συμπληρωμένα τα ποσά.


Αυτό που έγινε είναι ότι είχαν εισπραχθεί αναδρομικά για το ίδιο έτος σε περασμένη χρονιά και δεν δηλώθηκαν στην ώρα τους, οπότε πρέπει να γίνει εκπρόθεσμη τροποποιητική με "εκείνη" τη βεβαίωση αποδοχών και μετά δήλωση αναδρομικών.
Άβαταρ μέλους
By ArrowsFA1
#621605 Ναι έχεις δίκιο, μου το διευκρίνισαν στη ΔΟΥ, είχαν ξεχαστεί τα αναδρομικά ενός έτους (ήταν 10 ευρώ όλα κι όλα, γι' αυτό δεν τα πήρε ποτέ χαμπάρι ο φορολογούμενος!), οπότε έπρεπε να γίνει πρώτα τροποποιητική για το έτος εκείνο, και μετά, την επόμενη μέρα, 2η τροποποιητική για το επόμενο.

Μεγάλη υπόθεση πάντως που πλέον όλη αυτή η ιστορία γίνεται ηλεκτρονικά.
Άβαταρ μέλους
By Serf
#621917 Έχει κάποιος άποψη τι είδους βεβαίωση οφειλής αφορά το πιο κάτω; Τι οφειλές βεβαιώνουν αυτές τις ημέρες;;;; Δε θυμάμαι να οφείλω κάτι οπότε το είδα μόνο επειδή με ενημέρωσε η ΑΑΔΕ μέσω email την Παρασκευή (αφού κατέστη ληξιπρόθεσμο κι άρχισαν να "γράφουν" οι προσαυξήσεις!!). Ημερομηνία βεβαίωσης 26/11/2019 για κάτι που αφορά το οικονομικό έτος 2017. Πρέπει τώρα να μυρίσω τα νύχια μου να βρω την αιτία;!;! Ο νόμος που μνημονεύει η οφειλή αναφέρει τα εξής. Πιο σχετική μου φαίνεται η εκπρόθεσμη δήλωση, κάτι που δε θυμάμαι να έκανα, όμως!

Άρθρο 54
Διαδικαστικές παραβάσεις
1. Για καθεμία από τις παρακάτω παραβάσεις επιβάλ−
λεται πρόστιμο στον φορολογούμενο ή οποιοδήποτε
πρόσωπο, εφόσον υπέχει αντίστοιχη υποχρέωση από
τον Κώδικα ή τη φορολογική νομοθεσία που αναφέρεται
στο πεδίο εφαρμογής του:
α) δεν υποβάλλει ή υποβάλλει εκπρόθεσμα δήλωση
πληροφοριακού χαρακτήρα ή φορολογική δήλωση από
την οποία δεν προκύπτει φορολογική υποχρέωση κα−
ταβολής φόρου,
β) δεν υποβάλλει ή υποβάλλει εκπρόθεσμα φορολο−
γική δήλωση,
γ) δεν υποβάλλει ή υποβάλει εκπρόθεσμα δήλωση
παρακράτησης φόρου,
δ) δεν ανταποκριθεί σε αίτημα της Φορολογικής Δι−
οίκησης για παροχή πληροφοριών ή στοιχείων,
ε) δεν συνεργαστεί στη διάρκεια φορολογικού ελέγ−
χου,
στ) δεν γνωστοποιήσει στη Φορολογική Διοίκηση το
διορισμό του φορολογικού εκπροσώπου του,
ζ) δεν προβαίνει σε εγγραφή στο φορολογικό μητρώο,
η) δεν συμμορφώνεται με κάθε υποχρέωση σχετική
με την τήρηση βιβλίων και την έκδοση στοιχείων, όπως
ορίζονται στο Άρθρο 13 του Κώδικα.
2. Τα πρόστιμα για τις παραβάσεις που αναφέρονται
στην παράγραφο 1 καθορίζονται ως εξής:
α) εκατό (100) ευρώ, σε περίπτωση μη υποβολής ή
εκπρόθεσμης υποβολής σχετικά με την περίπτωση α΄
της παραγράφου 1,
β) εκατό (100) ευρώ, για κάθε άλλη παράβαση σε πε−
ρίπτωση που ο φορολογούμενος δεν είναι υπόχρεος
τήρησης λογιστικών βιβλίων,

Εικόνα