Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By Y.V
#608140 Στην καραφα της φωτογραφιας το εχω να αεριζεται! :s_yes
Μια ωρα το αφηνω να αεριστει...Λες να ναι πολυ; :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By Tetix
#608141
Y.V έγραψε:Στην καραφα της φωτογραφιας το εχω να αεριζεται! :s_yes
Μια ωρα το αφηνω να αεριστει...Λες να ναι πολυ; :hmmm:
Συγνωμη,δεν την πρόσεξα τη καραφα...
Μια ωρα στη καραφα είναι παρα πολυ,διότι τη ωρα που κανεις τη μετάγγιση ηδη το κρασι εισπράττει αρκετο οξυγόνο.


< >
Άβαταρ μέλους
By rx8_drifter
#608174 Xτες το βράδυ επαιξα ενα κριθαρώτο μανιταριών και επ ευκαιρίας ανοιξα να πιουμε ενα Chardonnay

Εικόνα

Πολύ καλό, φρουτώδες με αρκετό σώμα, και αν και δεν ειμαι φαν των λευκών, το απόλαυσα. Tetix, feel free to comment να μαθαίνουμε.
Το συγκεκριμένο το πηρα απο εκποιηση κάβας που άλλαζε κρασιά
Άβαταρ μέλους
By Tetix
#608284 Καλησπερα Rx8_drifter
By the way,driftαρεις καθολου;
Πηγαίνεις σε πιστες;

Λοιπόν το Chardonnay που ηπιες εχθες δεν ταιριάζει με τα μανιτάρια,ο καλυτερος συνδυασμος είναι ενα απαλό Pinot Noir και μάλιστα απο το Burgundy.

Τώρα η πεδιάδα του κρασιού που επέλεξες είναι στη Χιλη.
Η Valle De Leyda,δεν είναι απο τις πιο "γνωστές" πεδιάδες, αλλα απέχει μόλις 12 χλμ. απο τον ωκεανό,με ψυχρό κλίμα την άνοιξη και το καλοκαίρι προσφερει οχι μονο Chardonnay αλλα και Sauvignon Blanc

< >
Άβαταρ μέλους
By rx8_drifter
#608305 Το drifter είναι με την περιηγητική έννοια :lol:

Με τί φαγητο θα το συνδίαζες το συγκεκριμένο λευκό?
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#608313
Tetix έγραψε:Μια ωρα στη καραφα είναι παρα πολυ,διότι τη ωρα που κανεις τη μετάγγιση ηδη το κρασι εισπράττει αρκετο οξυγόνο.


Δεν αμφισβητω τις γνωσεις σου, απλα ερχονται σε αντιθεση με διαφορα αρθρα που εχω διαβασει κατα καιρους. Για παραδειγμα:

http://www.krasiagr.com/%CF%80%CF%8C%CF ... B1-%CE%B1/

Εσυ μιλας για 30' το πολυ και απ' οτι βλεπω σε αυτη τη λιστα, 30' ειναι το ελαχιστο που προτεινουν και σε μερικες περιπτωσεις μιλανε μεχρι και για 3 ωρες (που μου ακουγεται υπερβολικο).

Εκτος απο τον καλυτερο τροπο που ειναι η δοκιμη και η οσφρηση, υπαρχει καποιος αλλος "κανονας" που μπορουμε να ακολουθησουμε?
Άβαταρ μέλους
By Tetix
#608343
George_Prix έγραψε:
Tetix έγραψε:Μια ωρα στη καραφα είναι παρα πολυ,διότι τη ωρα που κανεις τη μετάγγιση ηδη το κρασι εισπράττει αρκετο οξυγόνο.


Δεν αμφισβητω τις γνωσεις σου, απλα ερχονται σε αντιθεση με διαφορα αρθρα που εχω διαβασει κατα καιρους. Για παραδειγμα:

http://www.krasiagr.com/%CF%80%CF%8C%CF ... B1-%CE%B1/

Εσυ μιλας για 30' το πολυ και απ' οτι βλεπω σε αυτη τη λιστα, 30' ειναι το ελαχιστο που προτεινουν και σε μερικες περιπτωσεις μιλανε μεχρι και για 3 ωρες (που μου ακουγεται υπερβολικο).

Εκτος απο τον καλυτερο τροπο που ειναι η δοκιμη και η οσφρηση, υπαρχει καποιος αλλος "κανονας" που μπορουμε να ακολουθησουμε?
Καλησπερα George_Prix

Θα σου μιλησω καθαρα σαν επαγγελματίας και σαν λάτρης του κρασιού.
Πριν απο λίγες ημερες σας είχα πει,αποψη μου βεβαια, οτι τα site και τις εφαρμογές να μην τα εμπιστεύεστε.
Δεν θέλω να το παίξω κάποιος απλα δεν μπορώ να διαβάζω χαζομάρες απο ανθρωπους που γράφουν σε μια σελιδα οπως το krasiagr.com πράγματα απλα για να συμπληρώσουν το άρθρο τους χωρις προφανώς να έχουν καποια γνωση πανω στο κρασι.

Και οντως στο site που μου έστειλες καταρχήν εχει πολλες ανακριβιες,λεει οτι να ναι,το Ξινομαυρο 3 ωρες +
Το Grenache 1 ώρα.
Μα είμαστε σοβαροί;
Τι θα πιούμε μετα,πορτοκαλαδα;
Διπλη μετάγγιση;
Είναι υπερβολικα υπερβολικο.
Αν το κρασι ΔΕΝ το μεταγγισουμε μπορούμε την φιαλη να την ανοίξουμε 45 - 60 λεπτα πιο πριν αντε το πολυ 120 λεπτά,αλλά όχι 3 ωρες....


Σαν γευσιγνωστης, τα κοκκινα κρασια τα οποια είναι πολυ νεα θέλουν μετάγγιση σε καραφα, τα πιο παλιά 10 - 12 χρόνων και πανω θέλουν κανατα.
Δεν μπορω στα ελληνικα να το εξηγήσω τόσο καλα αλλα κανουμε Dekantieren στα παλιά κρασιά και στα καινούργια κρασιά τα οποια ακόμα δεν έχουν το "κατακαθι" κάνουμε Karaffieren.

Δυστυχως το site που μου εστειλες, ενα μερος του αρθρου ειναι για τα σκουπίδια,θα το ξαναπω πως έχει πολλες ανακριβιες, ειμαι την αποψης πως αν κατι δεν ξερεις, απλα αυτο,μην το γράφεις.
Ολα θέλουν τον τρόπο τους και τις γνώσεις για να γίνουν.


Εκτος απο τον καλυτερο τροπο που ειναι η δοκιμη και η οσφρηση, υπαρχει καποιος αλλος "κανονας" που μπορουμε να ακολουθησουμε;
Τι εννοείς με την ερώτηση σου;
Δεν σε καταλαβαίνω.


< >
Άβαταρ μέλους
By Tetix
#608349
rx8_drifter έγραψε:Το drifter είναι με την περιηγητική έννοια

Με τί φαγητο θα το συνδίαζες το συγκεκριμένο λευκό?
Μπορεις να το συνδυασεις με τυριά, αλλά πολυ γευστικό θα ηταν με βουτυρωδη τυριά ή με ελαφρά μαγειρεμένα ψαρικά.

< >
Άβαταρ μέλους
By Tetix
#613668 Παιδιά καλησπέρα σας,τι εγινε και χαθηκαμε;

< >
Άβαταρ μέλους
By dimitrisB
#613754
Tetix έγραψε:Παιδιά καλησπέρα σας,τι εγινε και χαθηκαμε;

Σε κάθε τοπικό, γίνεται περιοδικά και ένα διάλειμμα ! :lol:

Να ΄σαι σίγουρος πως, με τόση γνώση και την ευγένεια που διαθέτεις, η γνώμη σου θα ζητηθεί όσο πλησιάζουν οι Χριστουγεννιάτικες γιορτές.
Και θα είναι καταλυτική, για τις επιλογές στις αγορές μας.
Πρός το παρόν, .... :s_dunno
Άβαταρ μέλους
By Tetix
#613790
dimitrisB έγραψε:
Tetix έγραψε:Παιδιά καλησπέρα σας,τι εγινε και χαθηκαμε;

Σε κάθε τοπικό, γίνεται περιοδικά και ένα διάλειμμα !

Να ΄σαι σίγουρος πως, με τόση γνώση και την ευγένεια που διαθέτεις, η γνώμη σου θα ζητηθεί όσο πλησιάζουν οι Χριστουγεννιάτικες γιορτές.
Και θα είναι καταλυτική, για τις επιλογές στις αγορές μας.
Πρός το παρόν, .... :s_dunno
Σε ευχαριστώ πολυ για τα καλα σου λόγια,οποτε περιμένω το Comeback των Χριστουγέννων.

< >
Άβαταρ μέλους
By Tetix
#613880
rx8_drifter έγραψε:Εικόνα

:s_biggrin
Πολύ καλη επιλογη και ποικιλία βεβαια Syrah, καλη περιοχή απο τον Βόρειο Ροδανο,συγνωμη αλλά στα Ελληνικα δεν γνωριζω ακριβως πως λέγεται, δοκιμασε και το λευκο Viogner απο το Condrieu.
Ειναι η μόνη περιοχή βορεια του Ροδανου οπου επιτρεπουν λευκή ποικιλία.



< >
Άβαταρ μέλους
By rx8_drifter
#613882 Επιλέχθηκε για το χριστουγεννιάτικο τραπέζι :lol:

Tetix στο θέμα διατήρηση καβας (περιορισμενης) με καμία 10ρια καλές ετικέτες και αλλες 10-15 της σειράς για καθημερινή κατανάλωση, τι λογικές λύσεις υπάρχουν? Προς το παρόν απλά φυλαγονται σε σκιερό μέρος με τη θερμοκρασία βεβαια να ξεπερνάει κάποιες μέρες τους 20
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#613892 @Tetix σε σκεφτομουνα προχθες! Πηγα για ψωνια και μαζι με τα γνωστα Ελληνικα που παιρνω, ειπα να δοκιμασω και δυο ξενα κρασακια. Χωρις πολυ ψαξιμο και με λιγη συζητηση με τον πωλητη που το κατεχει πολυ το αθλημα και ξερει και τι μου αρεσει, πηρα ενα Πορτογαλικο και ενα Ισπανικο. Ξερεις τιποτα για τα συγκεκριμενα κρασια ή για αυτους τους παραγωγους? Επισης απο περιεργεια, ξερεις σε τι ευρος τιμης παιζουν στο εξωτερικο (εδω κανανε 16-17 ευρω το καθενα).

Εικόνα