Τεχνικά θέματα. Προβλήματα, προτάσεις, λύσεις, βελτιώσεις.
Άβαταρ μέλους
By kostis20
#612968
dimik έγραψε:
kostis20 έγραψε:Ο Ρελλας μου είπε ότι τα special active δε βγαίνουν για το δικό μου...
Εννοείται και προσέχω.Αφου και εγώ μόλις μου είπε τη τιμή λέω ,δε γίνεται τα μπέρδεψαν με τα κόκκινα.
Τέλος πάντων θα τα παραγγείλω μάλλον και θα τα ελέγξω κατά τη παραλαβή...
Νομίζω γράφουν πάνω special active.
Θα τα τοποθετησει ο μηχανικός μου.Μαλλον μαζί με top mounts.

< A3003 >


Από που αν επιτρέπεται;

Πήγα σήμερα για ευθυγράμμιση, στραβή ανάρτηση ή ακροαξόνιο αριστερά, πρώτο βήμα αλλαγή τετράδας αναρτήσεων που έχει μεγαλύτερες πιθανότητες να έχει αρπάξει και ψάχνω κι εγώ τις Active.

Εχεις pm.
Πάντως αν αρχίζει και σου βγάζει διαφορα σκεψου τη πιθανότητα να το ξεφορτωθείς...
Την 5αρα ,αν ήταν δικιά μου η απόφαση θα την είχα σουτάρει απο χρόνια.Αλλά είναι και μεγάλοι άνθρωποι οι δικοί μου... :roll:
Άβαταρ μέλους
By dimik
#613148 Έχω μπεί σε δίλημμα, να πάω για απλή αναβάθμιση της ανάρτησης ή για αλλαγή ανάρτησης και ελατηρίων?
M-Sport ή Eibach Pro και Bilstein B6-8/Koni Special Active?
To ζητούμενο είναι μικρότερες κλίσεις σε στροφές αλλά σε καμιά περίπτωση δραματική μείωση της άνεσης.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#613163 Αν η ανάρτηση είναι στραβή, για ποιο λόγο να στρώσει με την αλλαγή αμορτισέρ; Μήπως το πρόβλημα είναι αλλού;
Όσο για το ερώτημα αν με την M-pack θα χαθεί άνεση, ασφαλώς και ναι. Ποιος ο λόγος να το κάνεις αυτό; Μια χαρά είναι το αυτοκίνητο έτσι.
Αν τελικά το κάνεις, μην βάλεις πολύ σκληρά αμορτισέρ, γιατί η άνεση θα πάει περίπατο.
Στην δική μου τώρα έχουν στρώσει κάπως τα πράγματα (στα... 140Κ χλμ! :lipsealed: ) και δεν υπάρχει λόγος να τ' αλλάξω, κρατάνε μια χαρά τα αμορτισέρ ακόμη, όσο κι αν φαίνεται παράξενο.
Μου είχαν πει κι εμένα μια φορά πως είναι στραβή η ανάρτηση, του είπα να το ξαναδεί, δεν τα κατάφερε και απλώς... άλλαξα μαγαζί για ευθυγράμμιση!
:lol:
Άβαταρ μέλους
By ΡΕΛΛΑΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
#613176
kostis20 έγραψε:Ο Ρελλας μου είπε ότι τα special active δε βγαίνουν για το δικό μου...
Εννοείται και προσέχω.Αφου και εγώ μόλις μου είπε τη τιμή λέω ,δε γίνεται τα μπέρδεψαν με τα κόκκινα.
Τέλος πάντων θα τα παραγγείλω μάλλον και θα τα ελέγξω κατά τη παραλαβή...
Νομίζω γράφουν πάνω special active.
Θα τα τοποθετησει ο μηχανικός μου.Μαλλον μαζί με top mounts.

< A3003 >


Καλημέρα σε όλους! Ο Γιάννης ο Ρέλλας είμαι. Τα Koni Special Active υπάρχουν για το A5 και σας παραθέτω και το σχετικό link https://www.rellasamortiser.gr/el/audi-a5-2007-2015/62100--audi-a5-koni-special-active-2007-2015-8245-1221-8045-1222.html?cid=711. Πιθανόν να υπήρξε κάποια παρανόηση όσον αφορά στο μοντέλο και γι' αυτό να ειπώθηκε λανθασμένα από εμάς ότι δεν υπάρχει κωδικός για το συγκεκριμένο αυτοκίνητο.
Όπως και να έχει υπάρχουν διαθέσιμα και η τιμή τους είναι 514€ η τετράδα (συμπεριλαμβάνει ΦΠΑ).

Καλή συνέχεια σε όλους!
Άβαταρ μέλους
By dimik
#613180
Anonymous Founder έγραψε:Αν η ανάρτηση είναι στραβή, για ποιο λόγο να στρώσει με την αλλαγή αμορτισέρ; Μήπως το πρόβλημα είναι αλλού;
Όσο για το ερώτημα αν με την M-pack θα χαθεί άνεση, ασφαλώς και ναι. Ποιος ο λόγος να το κάνεις αυτό; Μια χαρά είναι το αυτοκίνητο έτσι.
Αν τελικά το κάνεις, μην βάλεις πολύ σκληρά αμορτισέρ, γιατί η άνεση θα πάει περίπατο.
Στην δική μου τώρα έχουν στρώσει κάπως τα πράγματα (στα... 140Κ χλμ! :lipsealed: ) και δεν υπάρχει λόγος να τ' αλλάξω, κρατάνε μια χαρά τα αμορτισέρ ακόμη, όσο κι αν φαίνεται παράξενο.
Μου είχαν πει κι εμένα μια φορά πως είναι στραβή η ανάρτηση, του είπα να το ξαναδεί, δεν τα κατάφερε και απλώς... άλλαξα μαγαζί για ευθυγράμμιση!
:lol:


Κατά τα λεγόμενα του ευθυγραμμισά είτε η ανάρτηση είτε το ακραξόνιο είναι στραβό, το ακραξόνιο για να στραβώσει νομίζω θέλει γερό χτύπημα-τρακάρισμα άρα θεωρώ πιθανότερο να την άκουσε το αμορτισερ από κανένα φρεάτιο που έπεσα. O μηχανικός μου συμφωνεί και αυτός, επιπλέον να δώσω πάλι όσο κάνει ένα αμορτισέρ για να πάω αλλού για ευθυγράμμιση με κίνδυνο να μου πει τα ίδια νομίζω δεν αξίζει.

Βασικά μια γενικότερη βελτίωση θέλω με την ευκαιρία τις αλλαγής των αμορτισέρ, αν το M-Sport πακέτο είναι πολύ σκληρό θα περιοριστώ κι εγώ στις Koni Active που υποτίθεται συνδυάζουν άνεση και sportiness. 110Κ χλμ έχω και πιστεύω είναι καλά χλμ για αλλαγή, πάνω κάτω εκεί τις αλλάζω σε όλα τα αυτοκίνητα μου μέχρι τώρα.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#613182 Έχει και κάποια κιτ η ΚΟΝΙ, αλλά γνώμη μου είναι να τα αποφύγεις. Γιατί χαμηλώνουν υπερβολικά το αυτοκίνητο. Τουλάχιστον στην 1, αυτά που έχω δει με χαμήλωμα 5/4 cm εμπρός/πίσω, δεν θα το συνιστούσα. Εγώ ήδη ζορίζομαι να μπω σε γκαράζ με την δική μου που είναι η νορμάλ M-sport.
Άβαταρ μέλους
By dimik
#613191 Δεν σκέφτομαι το χαμήλωμα, μια μικρή μείωση του body roll χωρίς να χάσω πολύ σε άνεση ψάχνώ.
Βέβαια τα Eibach Pro από ότι βλέπω χαμηλώνουν 2,5 μπροστά και 3 εκ πίσω οπότε θα τα αποφύγω.
Άβαταρ μέλους
By nikos
#617299 Swift 5 πορτο Ουγγαρίας 2005
Θέλω να αλλάξω αμορτισέρ kyb excel g και top mounts γιατί χτυπάει. Ίσως χρειαστεί κάνα μπαλάκι και σινεμπλόκ. Νότια προάστια που να πάω? Τιμές? Ο rellas βάζει αναρτησεις μπαλάκια κ.λ.π.?

< Note >
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#617515
dimik έγραψε:Δεν σκέφτομαι το χαμήλωμα, μια μικρή μείωση του body roll χωρίς να χάσω πολύ σε άνεση ψάχνώ.
Βέβαια τα Eibach Pro από ότι βλέπω χαμηλώνουν 2,5 μπροστά και 3 εκ πίσω οπότε θα τα αποφύγω.
Για μείωση των κλίσεων μπορείς απλά να αλλάξεις τις αντιστρεπτικές με άλλες από πιο βαρύ/σπορ μοντέλο. Υπάρχουν πολλοί συνδυασμοί και οι μαμά αντιστρεπτικές δεν είναι ακριβό πράμα. Μπορείς με αυτές, αλλάζοντας την ισορροπία εμπρός πίσω να κάνεις το αυτοκίνητο λιγότερο ή περισσότερο υπο/υπερστροφικό.
Έτσι δεν αλλάζεις αμορτισέρ ελατήρια και η άνεση μένει πρακτικά ανεπηρέαστη. Απλά όσο πιο παχιά αντιστρεπτική τόσο μικρότερη η ανεξαρτησία δεξιού-αριστερού τροχού του άξονα.
Άβαταρ μέλους
By rx8_drifter
#617577
nikos έγραψε:Swift 5 πορτο Ουγγαρίας 2005
Θέλω να αλλάξω αμορτισέρ kyb excel g και top mounts γιατί χτυπάει. Ίσως χρειαστεί κάνα μπαλάκι και σινεμπλόκ. Νότια προάστια που να πάω? Τιμές? Ο rellas βάζει αναρτησεις μπαλάκια κ.λ.π.?

< Note >


να δεις και κάτι άλλο απο ΚΥΒ. Η εμπειρία μου με δαύτα ειναι οτι ενώ στην αρχή ειναι οκ, πέφτουν πολύ γρήγορα, ειδικά σε ελληνικούς δρόμους. Τα είχα 2 φορές στο αβένσις, μετα βίας έβγαλαν 50.000χλμ και μετά έβαλα ΚΟΝΙ κοκκινα και βρήκα την υγειά μου.
Άβαταρ μέλους
By nikos
#617596
rx8_drifter έγραψε:
nikos έγραψε:Swift 5 πορτο Ουγγαρίας 2005
Θέλω να αλλάξω αμορτισέρ kyb excel g και top mounts γιατί χτυπάει. Ίσως χρειαστεί κάνα μπαλάκι και σινεμπλόκ. Νότια προάστια που να πάω? Τιμές? Ο rellas βάζει αναρτησεις μπαλάκια κ.λ.π.?

< Note >


να δεις και κάτι άλλο απο ΚΥΒ. Η εμπειρία μου με δαύτα ειναι οτι ενώ στην αρχή ειναι οκ, πέφτουν πολύ γρήγορα, ειδικά σε ελληνικούς δρόμους. Τα είχα 2 φορές στο αβένσις, μετα βίας έβγαλαν 50.000χλμ και μετά έβαλα ΚΟΝΙ κοκκινα και βρήκα την υγειά μου.


Οι περισσότεροι στο Σουίφτ βαζουν αυτά και είναι ευχαριστημενοι ενώ μερικοί που έβαλαν μπιλσταιν και Κόνι ξαναγύρισαν στα καγιαμπα

< Note >
Άβαταρ μέλους
By dimik
#619330
kostis20 έγραψε:Ο Ρελλας μου είπε ότι τα special active δε βγαίνουν για το δικό μου...
Εννοείται και προσέχω.Αφου και εγώ μόλις μου είπε τη τιμή λέω ,δε γίνεται τα μπέρδεψαν με τα κόκκινα.
Τέλος πάντων θα τα παραγγείλω μάλλον και θα τα ελέγξω κατά τη παραλαβή...
Νομίζω γράφουν πάνω special active.
Θα τα τοποθετησει ο μηχανικός μου.Μαλλον μαζί με top mounts.

< A3003 >


Τα έβαλες τελικά τα Special Active να μας πεις εντυπώσεις;

Είμαι μεταξύ αυτών και των Β6 και έχω φάει τα ιντερνετς για να αποφασίσω επιτέλους. :s_whiteflag
Άβαταρ μέλους
By kostis20
#619394 Oxi δε πρόλαβα. Γίνεται πανικός στη δουλειά και ασχολούμουν και με το φωτάκι του κινητήρα ,κατέβασμα σασμαν κτλ... :lol: :lol:
Με βλέπω πάντως να βάζω τα sachs .Στο καινούριο συνεργείο που πήγα μου τα πρότεινε ο μάστορας επίσης...
Άβαταρ μέλους
By elteo
#619396
dimik έγραψε:
kostis20 έγραψε:Ο Ρελλας μου είπε ότι τα special active δε βγαίνουν για το δικό μου...
Εννοείται και προσέχω.Αφου και εγώ μόλις μου είπε τη τιμή λέω ,δε γίνεται τα μπέρδεψαν με τα κόκκινα.
Τέλος πάντων θα τα παραγγείλω μάλλον και θα τα ελέγξω κατά τη παραλαβή...
Νομίζω γράφουν πάνω special active.
Θα τα τοποθετησει ο μηχανικός μου.Μαλλον μαζί με top mounts.

< A3003 >


Τα έβαλες τελικά τα Special Active να μας πεις εντυπώσεις;

Είμαι μεταξύ αυτών και των Β6 και έχω φάει τα ιντερνετς για να αποφασίσω επιτέλους. :s_whiteflag


Τα έχω βάλει σε Leon 1800 TSI. Απόλυτα ευχαριστημένος για τα θέλω μου. Είναι κάτι ενδιάμεσο από B6 και ένα μαλακό αμορτισέρ.
Άβαταρ μέλους
By dimik
#619398
kostis20 έγραψε:Oxi δε πρόλαβα. Γίνεται πανικός στη δουλειά και ασχολούμουν και με το φωτάκι του κινητήρα ,κατέβασμα σασμαν κτλ...
Με βλέπω πάντως να βάζω τα sachs .Στο καινούριο συνεργείο που πήγα μου τα πρότεινε ο μάστορας επίσης...
Speaking of φωτάκι κινητήρα εχω κι εγώ
Nox sensor 400 ευρω

@elteo

Απο χθες το βράδυ διαβάζοντας τύπο που άλλαζε αναρτήσεις ανά 2 μήνες για να τις δοκιμάσει, τα Β6 με εργοστασιακά ελατήρια φαίνεται ο καλύτερος συνδυασμός, ειδικά αν σκεφτείς ότι η τιμή Κοni και B6 είναι παραπλήσια και διπλή των ΟΕ με τις Β6 να είναι πιο ανθεκτικές και καλύτερης ποιότητας από ότι λένε.

< >