Γενικά αυτοκινητιστικά θέματα
Άβαταρ μέλους
By edmond
#609097 Εικόνα
Ο τύπος βγήκε χαμηλά στον Σκαραμαγκά στην έξοδο απο τα γ@μιστρονάδικα ξενοδοχεία :shifty: . Το σήκωσε λαμπάδα και με πλησίασε -και πέρασε βέβαια- με μικρή σχετική ταχύτητα, τόση ώστε να προλάβω να βγάλω κινητό κτλ. Δεν το ίσιωσε ΠΟΤΕ ούτε και ανάμεσα στα αυτοκίνητα που προσπέρναγε σαν να μην υπήρχαν. :ninja: . Όσο πρόλαβα να δω, πέρασε και απο το Δαφνί this way...
Άβαταρ μέλους
By Zorz
#609666
Serf έγραψε:
Scotch έγραψε:Και (κατά-) χρήση πεζοδρομίου βλέπω απέναντι :shifty:

< >
Μέχρι πριν μερικά χρόνια είχα την ίδια απόλυτη άποψη. Μετά από μερικά ταξίδια στη δυτική Ευρώπη (την οποία χρησιμοποιούμε ως σημείο αναφοράς σε θέματα σεβασμού δικαιωμάτων πεζών, μη καπνιστών, κτλ) όπου κάποια πεζοδρόμια έχουν σχετική διαγραμμιση ώστε ένα αυτοκίνητο να παρκαρει μερικώς στο δρόμο και μερικώς στο πεζοδρόμιο, έγινα πιο διαλλακτικός. Στη συγκεκριμένη περίπτωση, από το ελεύθερο πεζοδρόμιο χωρούν να περάσουν τα πάντα, καροτσια για δίδυμα, αναπηρικά καροτσια, κτλ. Επίσης, δεδομένου ότι σε κανένα σημείο του δρόμου δεν είναι εφικτό να παρκάρουν αυτοκίνητα κι από τις δύο πλευρές αποκλειστικά στο δρόμο (θα τον έκλειναν), είναι λίγο ουτοπικό να περιμένουμε να μην ακουμπάει κανείς το πεζοδρόμιο (πάντα με λογική, δεν αναφέρομαι σε διαγώνια παρκαρίσματα που το καθιστούν μη προσβάσιμο).

< >


Ίσως να ξυπνάει ο Ελληνάρας μέσα μου, αλλά συμφωνώ σε αυτό. Δεν βλέπω κάτι ιδιαίτερα μεμπτό στο εν λόγω παρκάρισμα, που μάλιστα απαντάται (σε αντίστοιχες συνθήκες) και στο εξωτερικό.


edmond έγραψε:Όσο πρόλαβα να δω, πέρασε και απο το Δαφνί this way...

Δεν έστριψε εκεί; :lol:
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#609687
Zorz έγραψε:Ίσως να ξυπνάει ο Ελληνάρας μέσα μου, αλλά συμφωνώ σε αυτό. Δεν βλέπω κάτι ιδιαίτερα μεμπτό στο εν λόγω παρκάρισμα, που μάλιστα απαντάται (σε αντίστοιχες συνθήκες) και στο εξωτερικό.

+1 (υπό προϋποθέσεις*).
Γίνεται αρκετή συζήτηση και στο νησί γι αυτό το θέμα, εδώ και καιρό (π.χ.).


* και στο Ελ., είναι μεγάλο ζήτημα αν θα πληρούνται (εδώ στο uk και βλέπεις διάφορα τρελά).
Άβαταρ μέλους
By drdino
#609689 Αρκεί και το πεζοδρόμιο να είναι φτιαγμένο για αυτό, αλλιώς οδηγούμαστε στην άθλια εικόνα των σπασμένων και βυθισμένων πλακών.
Άβαταρ μέλους
By kostis20
#609867 Χμ δεν αρκεί αυτο...
Πρέπει το πεζοδρόμιο να έχει χωρο να περνάνε πεζοι,καροτσάκια ,ΑΜΕΑ κτλ.
Η οποιαδήποτε σύγκριση με χώρες που έχουν ανάλογη σήμανση και της Ελλάδας ,που ουσιαστικά δεν τηρείται κανένας νόμος είναι λίγο ...κάπως...
Εδω μόνο για κάγκελα Αβραμόπουλου είμαστε.Ναι αυτά που όλοι κατηγορούσαν .Ουσιαστικά μόνο αυτά έμεινα να κρατάνε τα πεζοδρόμια ελεύθερα. :(
Άβαταρ μέλους
By drdino
#609873 Καλά εννοείται αυτό.
Άβαταρ μέλους
By Zorz
#610252 Ford Fiesta το προπροηγούμενο (mk5) με πρίζα για τρέιλερ στον μπροστά προφυλακτήρα. :dizzy: :hmmm:



Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By drdino
#610253 Μπορεί να είναι για όταν πάνε διακοπές με το motorhome και το τραβάνε από πίσω.
Άβαταρ μέλους
By vengas
#610256
edmond έγραψε:Εικόνα
Ο τύπος βγήκε χαμηλά στον Σκαραμαγκά στην έξοδο απο τα γ@μιστρονάδικα ξενοδοχεία :shifty: . Το σήκωσε λαμπάδα και με πλησίασε -και πέρασε βέβαια- με μικρή σχετική ταχύτητα, τόση ώστε να προλάβω να βγάλω κινητό κτλ. Δεν το ίσιωσε ΠΟΤΕ ούτε και ανάμεσα στα αυτοκίνητα που προσπέρναγε σαν να μην υπήρχαν. :ninja: . Όσο πρόλαβα να δω, πέρασε και απο το Δαφνί this way...

Θα πήδηξε καμιά από αυτες που βάζουμε στο γκομενοτοπικό :yahoo: :yahoo:
Άβαταρ μέλους
By Zorz
#610257
drdino έγραψε:Μπορεί να είναι για όταν πάνε διακοπές με το motorhome και το τραβάνε από πίσω.


Τέτοια φάση;

Εικόνα

Το έχω δει αρκετές φορές στις ΗΠΑ (με ή χωρίς τρέιλερ) αλλά ποτέ στην Ευρώπη.
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#610274 χρις τρειλερ δεν εχω δει ποτε! :s_omg
πως στριβει?
Άβαταρ μέλους
By Zorz
#610279 Σε κάποια από αυτά, σηκώνουν τον μπροστά άξονα.

Εικόνα

Όταν έχουν και τους 4 τροχούς κάτω το τιμόνι είναι προφανώς ξεκλείδωτο, αλλά δεν ξέρω αν επαρκεί αυτό σε κλειστές στροφές. :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By krom
#610282 A-frame towing, flat towing, γεμάτο το youtube από ΗΠΑ και Αγγλία.


Στρίβουν όπως στρίβουν και τα καροτσάκια του σουπερμάρκετ, magic of positive caster. Φανταστείτε ένα καροτσάκι σ/μ από αυτά με σταθερούς πίσω τροχούς, ενώστε τις μπροστά ρόδες με μια ράβδο ώστε να στρίβουν μαζί, φορτώστε το με 50 κιλά φέτα και τραβήξτε το με ένα χέρι -μια χαρά θα στρίβει.
Άβαταρ μέλους
By edmond
#610285 Ομολογώ πως δεν είχα ιδέα για την παραπάνω πατέντα!!
Σχετικοάσχετα πέτυχα τις προάλες τουρίστα ο οποίος τράβαγε το κάτωθι.

Εικόνα

Δεν είχα ξαναδεί τρέιλερ μόνο για ένα δίκυκλο. Μου φάνηκε λιγάκι υπερβολικό. Εγώ δεν θα "ρίσκαρα" να έχω ρυμουλκούμενο με τόσο λίγη μάζα, θεωρώ πως δεν αξίζει τον κόπο. Υπάρχουν λύσεις(που βλέπω συνέχεια σε άλλους) όπου το κρεμάνε πίσω. Τεσπα...
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#610301
krom έγραψε:A-frame towing, flat towing, γεμάτο το youtube από ΗΠΑ και Αγγλία.


Στρίβουν όπως στρίβουν και τα καροτσάκια του σουπερμάρκετ, magic of positive caster. Φανταστείτε ένα καροτσάκι σ/μ από αυτά με σταθερούς πίσω τροχούς, ενώστε τις μπροστά ρόδες με μια ράβδο ώστε να στρίβουν μαζί, φορτώστε το με 50 κιλά φέτα και τραβήξτε το με ένα χέρι -μια χαρά θα στρίβει.


δεν δειχνει πως ενωνονται οι εμπρος τροχοι με αυτη τη ραβδο.