Γενικά αυτοκινητιστικά θέματα
Άβαταρ μέλους
By panos2171
#600036 Το ίδιο πράγμα είναι απλά από το τίποτα ένα χαρτί έχει πολύ μεγαλύτερη βαρύτητα.
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#600038 Είναι καινούργιο σύστημα αυτό άραγε; Το καλοκαίρι του 2015 που μου είχε συμβεί κάτι αντίστοιχο (χτύπημα ενώ ήταν το αυτοκίνητο παρκαρισμένο), είχε έρθει "φροντίδα ατυχήματος" από την HD, και μάλιστα πολύ γρήγορα.

< >
Άβαταρ μέλους
By saxon_747
#601277 Χθες χρειάστηκε να κάνω και εγώ δήλωση ατυχήματος στην HD λόγω μιας μικρής επαφής που είχα με υπαιτιότητα άλλου.

Γενικά θετική εμπειρία μέχρι τώρα, από την πλευρά μου ξεμπερδεψα γρηγορα. Το αποτέλεσμα θα δείξει.

Όντως η καταγραφή έγινε τηλεφωνικά αλλά υπάρχει και η δυνατότητα να στείλουν συνεργάτη τους σε περίπτωση που δεν έχεις smartphone, μπαταρία ή δεν είσαι εξοικειωμένος με την τεχνολογία. Παρόμοια τακτική ακολουθεί πλέον και η anytime από ότι διαβάζω.

Στο δια ταύτα: Μικρή ζημιά από νοικιαρικο αμάξι με ασφαλιστική που δεν συμμετέχει στο φιλικό διακανονισμό. Οι οδηγοί 2 συμπαθέστατοι Άγγλοι.

Έστειλα στην ασφαλιστική του υπαιτίου τη δήλωση ατυχήματος από Hellas Direct, μου έστειλαν email να κλείσω ραντεβού σε επιθυμητό ή συνεργαζόμενο συνεργείο για να έρθει πραγματογνώμονας αλλά θα χρειαστεί, λέει, να αφήσω το αμάξι 09:00-17:00, πράγμα που θεωρώ παράλογο. Ζήτησα λίγο πιο συγκεκριμένο ραντεβού και αναμένω.

Η hd μέχρι στιγμής δεν εμπλέκεται περαιτέρω, εκτός και αν η άλλη εταιρία αρνηθεί την αποζημίωση όποτε και ενεργοποιείται η νομική προστασία.

Για να δούμε τι θα γίνει....

Η ζημιά φαίνεται παρακάτω:Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By saxon_747
#603153 Χθες με ενημέρωσαν ότι εγκρίθηκε η αποζημίωση και πως θα πρέπει να κλείσω ραντεβού για αλλαγή προφυλακτήρα και φαναριου.

Όλη η διαδικασία έγινε με email στο πολύ χαλαρό, αν βιαζομουν θα το είχα έτοιμο σε μια βδομάδα.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#609915 Στην ανανέωση του ασφαλιστηρίου του ενός από τα αυτοκίνητα της οικογένειας είδα πως δεν ισχύει πια η προσφορά του Praktiker για ανανέωση. Αυτό σημαίνει πως από τα 180€ πήγαμε στα 212€ το χρόνο και προφανώς και έπεται και συνέχεια. Τσέκαρα και η Interlife είναι με τις ίδιες καλύψεις, 3€ ακριβότερη. Είμαι στο τσακ να κάνω την αλλαγή, γιατί η αύξηση είναι αναλογικά τεράστια και μου έπεσε δυσκολοχώνευτη...
Το γράφω προς γνώση και συμόρφωση. Αν η HD προσπαθήσει να πορευτεί με τιμές αντίστοιχες με τους άλλους, θα φάει πόρτα που θα είναι όλη δική της. Να θυμίσω επίσης πως η Interlife έχει οδική βοήθεια Interamerican και είναι μια χαρά ασφαλιστική. Έχω λίγες μέρες ακόμη ν' αποφασίσω τι θα κάνω. Φυσικά θα το αφήσω μέχρι τέλους, μπας και λογικευτούν λίγο και κάνουν καλύτερη προσφορά.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#609919 Εγώ έχω την μηχανή. Και είμαι στο τσακ να μεταφέρω ένα ένα και τα υπόλοιπα, όπως το είχα κάνει όταν η Anytime αποφάσισε να κάνει την ίδια @@ρια στους πελάτες της. Θα μπορούσα να δεχτώ μικρές αυξήσεις, αλλά το 15%+ (σχεδόν 20%...) δεν καταπίνεται εύκολα καθόλου. Είναι και θέμα αρχής.
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#609920 Πριν από 7 μέρες που ανανέωσα για το lexus ίσχυε κανονικά το "praktiker". Πρέπει να είναι πολύ φρέσκια αλλαγή.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#609921
Scotch έγραψε:Πριν από 7 μέρες που ανανέωσα για το lexus ίσχυε κανονικά το "praktiker". Πρέπει να είναι πολύ φρέσκια αλλαγή.

Ναι. Γιατί πριν 2 εβδομάδες, ίσχυε κανονικά και δεν ανανέωσα γιατί είχε μαζευτεί πολύ πράμα στην κάρτα και λέω άσε να πληρωθεί αυτόματα και την ανανεώνω μετά, έχω χρόνο.
Και τώρα έγινε αυτό. :protest:
Άβαταρ μέλους
By MIXOStsi
#609922
saxon_747 έγραψε:Χθες με ενημέρωσαν ότι εγκρίθηκε η αποζημίωση και πως θα πρέπει να κλείσω ραντεβού για αλλαγή προφυλακτήρα και φαναριου.

Όλη η διαδικασία έγινε με email στο πολύ χαλαρό, αν βιαζομουν θα το είχα έτοιμο σε μια βδομάδα.


Ποιά ήταν η άλλη ασφαλιστική εκτός φιλικού?
Άβαταρ μέλους
By Γιώργης
#609934 Νοικιάρικο από Θεσ/νίκη που με τράκαρε τον Απρίλιο και ήταν εκτός φιλικού ήταν στη Euroins.
Άβαταρ μέλους
By bill33
#609937
Anonymous Founder έγραψε:Στην ανανέωση του ασφαλιστηρίου του ενός από τα αυτοκίνητα της οικογένειας είδα πως δεν ισχύει πια η προσφορά του Praktiker για ανανέωση.

Kαθολου καλή εξέλιξη αυτή.
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#609938
Anonymous Founder έγραψε:
Scotch έγραψε:Πριν από 7 μέρες που ανανέωσα για το lexus ίσχυε κανονικά το "praktiker". Πρέπει να είναι πολύ φρέσκια αλλαγή.

Ναι. Γιατί πριν 2 εβδομάδες, ίσχυε κανονικά και δεν ανανέωσα γιατί είχε μαζευτεί πολύ πράμα στην κάρτα και λέω άσε να πληρωθεί αυτόματα και την ανανεώνω μετά, έχω χρόνο.
Και τώρα έγινε αυτό. :protest:
Γκαντεμιά. Καλά κι εγώ για δύο μήνες μόνο το ασφάλισα, λόγω Βουλγαρίας. Εξάλλου σε λίγο θα πρέπει να ασφαλίσω τα άλλα δύο...

< >
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#609940 Με πήραν και τηλέφωνο γιατί έστειλα email για την μεγάλη αύξηση και δεν πρότειναν κάτι άλλο. Άρα είναι ειλημμένη απόφαση να πάνε σε αυξήσεις των συμβολαίων των πελατών τους. Μου επιβεβαίωσαν πως έληξε η προσφορά του Praktiker και ουσιαστικά δεν υπάρχει κάποια άλλη αντίστοιχη.