Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By Asimov
#609491
Lap έγραψε:Να εχεις μια bellucci απ εξω απο το μαγαζι να καπνιζει ....να δειτε ποσοι θα ξεκινησουν εκεινη την στιγμη το καπνισμα :rtfm:
Πιο πιθανό είναι να έχεις κανα μπαζακι πάντως, σαν αυτά του cabala στις καλλονές
Άβαταρ μέλους
By markvag
#609498
diplomat έγραψε:
elteo έγραψε:Mε το συμπάθειο αλλά διαφωνώ κάθετα, οριζόντια και ΔΙΑΓΩΝΙΑ. Φουλ κλισέ το ποστ σου. Οι καπνίζοντες είναι πιο ομιλητικοί και κάνουν μεγαλύτερους λογαριασμούς :s_shout :svivhaha:


Είναι μια καραμέλα που έχει λιώσει, και προφανέστατα δεν είχε υπόσταση ούτε εν τη γενέσει της. Ενδιαφέρουσες βρίσκω τις αναφορές σε κοινωνικούς ρατσισμούς εις βάρος των καπνιστών. Μια αισιόδοξη οπτική θα έλεγε ότι νιώθουν και οι ίδιοι ότι το καπνίζειν σε κλειστούς δημοσίους χώρους μετράει αντίστροφα. Με τα παρόντα δεδομένα βέβαια, η όλη κουβέντα παραμένει σχεδόν φιλολογική. Η πραγματικότητα είναι ότι ο αντικαπνιστικός νόμος δεν εφαρμόζεται ακόμα στους περισσότερους δημοσίους χώρους, με το καλεντάρι να γράφει 15/10/19.


Είναι γενικά μία πρακτική που βλέπω πολύ συχνά. Αυτός που καταφανώς έχει λάθος (στη συγκεκριμένη περίπτωση γιατί έχει μία συνήθεια που προκαλεί δεκάδες προβλήματα υγείας σε αυτόν ΚΑΙ τους γύρω του) γυρνάει και διαμαρτύρεται για ρατσισμό, φασισμό και ότι άλλο του κατέβει αν τολμήσεις να ψελλίσεις κάτι... Γιατί έχεις το θράσος να μην θέλεις να αναπνεύσεις τον καρκίνο του. Και με αυτή τη συμπεριφορά σε αναγκάζει να μαζευτείς γιατί δεν θέλεις να συμπεριφερθείς σαν φασίστας. Στην προκειμένη περίπτωση βέβαια φασίστας, αντικοινωνικός, κτλ είναι αυτός που καπνίζει, οπότε θα χαρώ ιδιαιτέρως αν καθαρίσουν τα μαγαζιά από τον καρκίνο τους.


Φυσικά, αυτό που αρνούνται να δουν ορισμένοι, είναι πως σε όλο τον πολιτισμένο κόσμο, η απαγόρευση του καπνίσματος σε κλειστούς χώρους είναι δεδομένη... Θα ήθελα πολύ να δω κάποιον εξυπνάκια Ελληναρά να πάει ν' ανάψει τσιγάρο με τον καφέ του σε κάποιο μαγαζί στο Μόναχο ή στο Παρίσι... :twisted:
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#609503 δεχομεθα μπουλινγκ. :(
Άβαταρ μέλους
By gianik
#609504
dimviii έγραψε:δεχομεθα μπουλινγκ. :(



μήτσο εσυ πίπα κανεις , ετσι δεν ειναι;;; :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#609505
gianik έγραψε:
dimviii έγραψε:δεχομεθα μπουλινγκ. :(



μήτσο εσυ πίπα κανεις , ετσι δεν ειναι;;; :hmmm:


ναι,αλλα το προβλημα ειναι οτι κανω πολλες ρε Γιαννη.Πρεπει να το μειωσω. :(
Άβαταρ μέλους
By sargus
#609510 Ως συνήθως οι αντικαπνιστές αποτελείτε πρόβλημα. Είστε μη συζητήσιμοι, κάποιοι νομίζετε ότι είστε και χιουμορίστες και φυσικά είστε δεσποτικοί.
Υπάρχοουν 3 ειδών άνθρωποι όσον αφορά το τσιγάρο:
1. Οι καπνιστές
2. Οι μη καπνιστές (μια χαρά άνθρωποι), και
3. Οι αντικαπνιστές που κατα κανόνα είναι κομπλεξικοί σαν αμάμητη πατσαβούρα η οποία έχει ωραία κολλητή και της παίρνει όλους τους γκόμενους.

Γιατί τραβάτε ζόρι ρε παιδιά; Γιατί θέλετε εσείς να επιβληθείτε στους άλλους φασιστικά; Γιατί χαίρεστε σαν τον χλαπάτσα όπότε απαγορεύεται το κάπνισμα σε κλειστά μαγαζιά; Σας νοιάζει μήπως τι θα κάνω εγώ με την υγεία μου; Μια χαρά μπορείτε εσείς να μπουκοτάρετε τα μαγαζιά που επιτρέπουν μέσα το κάπνισμα και μάλιστα -όπως διαβάζω εδώ- αφού έχετε τους αριθμούς με το μέρος σας, στο τέλος θα κερδίσετε. Γιατί θέλετε να νομοθετήσει η κυβέρνηση για αυτό; Γιατί να μην έχω εγώ ένα μέρος κλειστό να πάω να ακούσω τα μπουζούκια μου π.χ., να πιω τα ποτά μου και να κάνω τα τσιγάρα μου; Εσάς τι σας κόφτει; Γιατί πανυγηρίζετε όποτε απαγορεύεται καθολικά το κάπνισμα; Γιατί να μην υπάρχουν και των 2 ειδών τα μαγαζιά; Γιατί να μην επιλέγει κάθε μαγαζί τι θέλει να είναι (oh wait...);
Θα έγραφα και άλλα αλλά δε μου αρέσει να πολυγράφω ειδικά στην ανωνυμία του ιντερνετ.
Άβαταρ μέλους
By Y.V
#609511 +1
Γιατι ειναι σαν τις αγαμητες γεροντοκορες, που επειδη φοβουνται να πηδηχθουν. θελουν να απαγορευτει σε ολες το γαμησι.
Άβαταρ μέλους
By Lap
#609513 Ειναι σαν την πορδη που ειπα στον ιταλακια....
Σκεφτειτε ενας να περδενεται στην μαπα μπροστα σας την ωρα που διασκεδαζετε ή τρωτε;;;; γιατι δεν εχει το δικαιωμα;;;;;

Ετσι ειναι και ο καπνος :s_biggrin

Και αν μια τραγουδιαρα βγαινει σε μαγαζι που περδονται ολοι συνεχως (και με αυτες τις κλουβιες) απο κατω μαζι και αυτη στα καμαρινια....και αυτοι με πορδοβουλωμα θελουν να την δουν...πρεπει να ρουφουν μεσα τους τις πορδες ολων των αλλων;;;;;
Τελευταία επεξεργασία από Lap και 15 Οκτ 2019, 22:28, έχει επεξεργασθεί 3 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
By Lap
#609516 :innocent:

Περα απο τις πλακες....

Εχει να κανει με το συνταγμα παιδια....δεν μπορει να γινονται διακρισεις μεταξυ των πολιτων, ολοι μπορουν να πανε οπου θελουν και να επισκευτουν οποιαδηποτε ιδιωτικη επιχειρηση.... δεν υπαρχουν διαχωρισμοι...οπως παλαιοτερα με τους αφροαμερικανους κτλ.

Τοτε θα πειτε γιατι για τους καπνιστες υπαρζχουν διακρισεις....το θεμα ειναι οτι ο καπνος που παραγετε επηρεαζει την υγεια του αλλου χωρις να το επιλεξει. Η αναπνοη ειναι αυτοματη βιολογικη διαδικασια, δεν μπορει ο αλλος να επιλεξει να μην αναπνεει...ενω ο καπνιστης μπορει να επιλεξει να καπνισει καπου αλλου....
Αρα η καμπανα χτυπα για τους καπνιστες...
Δηλαδη αυτος που κανει την ενεργεια, αυτος φορτωνεται και τη δυσκολια της επιλογης του, οχι ο αλλος που δεν το κανει επιλογη.


Το ιδιο δηλαδη με τους καταλυτες των αυτοκινητων.

Δεν μπορει να κυκλοφορει καποιος και να σπερνει τον καρκινο γυρω του επειδη απλα μπορει....χωρις φιλτρα και dpf....

Συνεπως το τσιγαρο εχει δυο διαστασεις. Η πρωτη ειναι η προσωπικη οπου καταστρεφετε τον εαυτο σας και διακαιωμα σας, (δειχνετε και πιο γεροι...με σαπισμενο δερμα :s_roses ) και η δευτερη που παραγετε καπνο που διαχέεται στο περιβαλλον παντου και κανει το ιδιο ακριβως και σε αυτους που δεν το επιλεγουν.
Τελευταία επεξεργασία από Lap και 15 Οκτ 2019, 22:47, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
By Bayern7
#609519
sargus έγραψε:Ως συνήθως οι αντικαπνιστές αποτελείτε πρόβλημα. Είστε μη συζητήσιμοι, κάποιοι νομίζετε ότι είστε και χιουμορίστες και φυσικά είστε δεσποτικοί.
Υπάρχοουν 3 ειδών άνθρωποι όσον αφορά το τσιγάρο:
1. Οι καπνιστές
2. Οι μη καπνιστές (μια χαρά άνθρωποι), και
3. Οι αντικαπνιστές που κατα κανόνα είναι κομπλεξικοί σαν αμάμητη πατσαβούρα η οποία έχει ωραία κολλητή και της παίρνει όλους τους γκόμενους.

Συμφωνώ με αυτό μόνο το κομμάτι του post.
Μου θυμίζουν κάτι κομπλεξικούς vegan που σου ζαλίζουν τα παπάρια αν βρεθούν στην παρέα σου για τα ζωάκια και το κακό κρέας.
Ή τους κομπλεξικούς ομοφυλόφιλους που μόλις τους γνωρίζεις σου λένε για τις σεξουαλικές προτιμήσεις τους και σε καρφώνουν με το βλέμμα τους για να κάνεις δήλωση δημόσιας αποδοχής. Δε με νοιάζει ρε φίλε ούτε μου κάνει καμία διαφορά αν είσαι ομοφυλόφιλος ή οχι, σταμάτα σε κάθε ευκαιρία να μας το πετάς στη μάπα.
Άβαταρ μέλους
By NickTG
#609520
sargus έγραψε:Ως συνήθως οι αντικαπνιστές αποτελείτε πρόβλημα. Είστε μη συζητήσιμοι, κάποιοι νομίζετε ότι είστε και χιουμορίστες και φυσικά είστε δεσποτικοί.
Υπάρχοουν 3 ειδών άνθρωποι όσον αφορά το τσιγάρο:
1. Οι καπνιστές
2. Οι μη καπνιστές (μια χαρά άνθρωποι), και
3. Οι αντικαπνιστές που κατα κανόνα είναι κομπλεξικοί σαν αμάμητη πατσαβούρα η οποία έχει ωραία κολλητή και της παίρνει όλους τους γκόμενους.

Γιατί τραβάτε ζόρι ρε παιδιά; Γιατί θέλετε εσείς να επιβληθείτε στους άλλους φασιστικά; Γιατί χαίρεστε σαν τον χλαπάτσα όπότε απαγορεύεται το κάπνισμα σε κλειστά μαγαζιά; Σας νοιάζει μήπως τι θα κάνω εγώ με την υγεία μου; Μια χαρά μπορείτε εσείς να μπουκοτάρετε τα μαγαζιά που επιτρέπουν μέσα το κάπνισμα και μάλιστα -όπως διαβάζω εδώ- αφού έχετε τους αριθμούς με το μέρος σας, στο τέλος θα κερδίσετε. Γιατί θέλετε να νομοθετήσει η κυβέρνηση για αυτό; Γιατί να μην έχω εγώ ένα μέρος κλειστό να πάω να ακούσω τα μπουζούκια μου π.χ., να πιω τα ποτά μου και να κάνω τα τσιγάρα μου; Εσάς τι σας κόφτει; Γιατί πανυγηρίζετε όποτε απαγορεύεται καθολικά το κάπνισμα; Γιατί να μην υπάρχουν και των 2 ειδών τα μαγαζιά; Γιατί να μην επιλέγει κάθε μαγαζί τι θέλει να είναι (oh wait...);
Θα έγραφα και άλλα αλλά δε μου αρέσει να πολυγράφω ειδικά στην ανωνυμία του ιντερνετ.


Y.V έγραψε:+1
Γιατι ειναι σαν τις αγαμητες γεροντοκορες, που επειδη φοβουνται να πηδηχθουν. θελουν να απαγορευτει σε ολες το γαμησι.



Εγώ μετά από αυτά τα 2 μηνύματα θα έκοβα το κάπνισμα.
Εν ανάγκη θα συνέχιζα μόνο τα ναρκωτικά αν και μπορεί να νόμιζαν ότι είμαι και καπνιστής και δεν θα ήθελα.

Θα μπορούσε κανείς εδώ να γράψει για επίπεδο καπνιστών αλλά δεν θα είμαι εγώ αυτός. :shifty:

Όμως θα σταθώ σε αυτό και θα κάνω μια ερώτηση:

sargus έγραψε:Γιατί θέλετε εσείς να επιβληθείτε στους άλλους φασιστικά;


Sargus όταν πας σε ένα μαγαζί και ανάβεις τσιγάρο ρωτάς τον κάθε ένα ξεχωριστά μέσα αν τον ενοχλεί?
Ή το ανάβεις έτσι φασιστικά? :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By Lap
#609521 Εγω πιο πολυ ειμαι στην δευτερη κατηγορια..... αλλα απο την αλλη αν μπορουσε να καταλαβει ο κοσμος το οτι μπορει να πεθανει νωριτερα απο καρκινο λογω του οτι καποιοι καπνιζουν και δεν βγαινουν εξω ....πως πιστευετε θα αντιδρουσαν;;;; :hmmm:

Σκεψου και τους εργαζομενους στα μαγαζια..να παραιτηθεί..
Τελευταία επεξεργασία από Lap και 15 Οκτ 2019, 23:02, έχει επεξεργασθεί 2 φορά/ες συνολικά