Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#609414
mousatos έγραψε:
Anonymous Founder έγραψε:Οι OLED ξεκινάνε από 55" και είναι λογικό. Και οι 55" είναι οριακές σήμερα. Με 1000€ αγοράζεις όμως σήμερα OLED, αλλά θα είναι Philips. Με άλλα 100€ πας σε Hisense και με ακόμη ένα κατοστάρικο πας σε LG (για μένα η κορυφαία εταιρεία στις τηλεοράσεις -όπως και στα πλυντήρια και στεγνωτήρια, αλλά αυτό είναι άλλο ανέκδοτο- και δεν βλέπω λόγο να πληρώσω κάποια άλλη παραπάνω).
https://www.skroutz.gr/c/12/television/ ... er_dir=asc
Τα Hz παίζουν τεράστια σημασία, έχεις απόλυτο δίκιο και στα φθηνά πάνελ θα βρεις μόνον τα βασικά.

Κοιτούσα τα μονδέλα της παραπάνω διεύθυνσης και αυτά των Philips , Panasonic , Grundig έχουν πάνελ LG. Επιπλέον για τη Grundig:"Grundig is a consumer electronics manufacturer owned by Turkish company Arçelik A.Ş" :lipsealed: , είχα μείνει μερικές 10ετίες πίσω :lol:

Και η Sony panel από την LG αγοράζει, γιατί σου κάνει εντύπωση; :lol:
Άβαταρ μέλους
By drdino
#609416
kostis20 έγραψε:Και το mibox ψιλομαπα είναι...
Όλο κολλάει.Μονο για περιστασιακή χρήση στο εξοχικό το έχω...

< A3003 >
Lap έγραψε:Καλα σε tv box εχω αλλαξει νομιζω τεσσερα....
Σπαστικα μεχρι αηδιας......

Μονο εκεινο της nvidea αξιζει πρσγματικα αλλα κοστιζει.


+1, το shield είναι καλό αλλά κοστίζει. Τα άλλα είναι κλήρος, εγώ άλλαξα 4-5 τελικά και κατέληξα σε fire stick.
Άβαταρ μέλους
By saxon_747
#609420
kostis20 έγραψε:Και το mibox ψιλομαπα είναι...
Όλο κολλάει.Μονο για περιστασιακή χρήση στο εξοχικό το έχω...

< A3003 >
Έχω εντελώς αντίθετη εμπειρία. Δε κλείνει ποτέ, ακούμε μουσική, youtube, netflix, ταινίες από usb, plex κτλ. Κανένα κόλλημα, κανένα παραπονο.
Άβαταρ μέλους
By Nikos!
#609447
mousatos έγραψε:και η sony ? wow

Καλά μη ψαρώνεις, δε λέει τίποτα αυτό. Ίδιο πάνελ δε βγάζει ίδια εικόνα, ο επεξεργαστής έχει σημασία.

Επίσης αφορά μόνο τα ips panels.

Σα να λέμε ότι η Haas φοράει μοτέρ Ferrari.

< 1 >
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#609452
Nikos! έγραψε:
mousatos έγραψε:και η sony ? wow

Καλά μη ψαρώνεις, δε λέει τίποτα αυτό. Ίδιο πάνελ δε βγάζει ίδια εικόνα, ο επεξεργαστής έχει σημασία.

Επίσης αφορά μόνο τα ips panels.

Σα να λέμε ότι η Haas φοράει μοτέρ Ferrari.

https://en.m.wikipedia.org/wiki/OLED
In January 2015, LG Display signed a long term agreement with Universal Display Corporation for the supply of OLED materials and the right to use their patented OLED emitters. By 2017, brands using LG OLED panels include Panasonic, Sony, Toshiba, Philips and Loewe.
Άρα IPS και OLED.
Άβαταρ μέλους
By Nikos!
#609465
Anonymous Founder έγραψε:
Nikos! έγραψε:
mousatos έγραψε:και η sony ? wow

Καλά μη ψαρώνεις, δε λέει τίποτα αυτό. Ίδιο πάνελ δε βγάζει ίδια εικόνα, ο επεξεργαστής έχει σημασία.

Επίσης αφορά μόνο τα ips panels.

Σα να λέμε ότι η Haas φοράει μοτέρ Ferrari.

https://en.m.wikipedia.org/wiki/OLED
In January 2015, LG Display signed a long term agreement with Universal Display Corporation for the supply of OLED materials and the right to use their patented OLED emitters. By 2017, brands using LG OLED panels include Panasonic, Sony, Toshiba, Philips and Loewe.
Άρα IPS και OLED.

Your point?

< 1 >
Άβαταρ μέλους
By kovathe
#609469
Anonymous Founder έγραψε:Από την δική μου φτωχή εμπειρία, το sweet spot όταν αγοράζεις τηλεόραση, είναι σίγουρα κάτω από 1000€, αλλιώς κινδυνεύεις να πληρώσεις χοντρά κάτι που σε 1 χρόνο θα κοστίζει πολύ λιγότερο ενώ σε 2 χρόνια θα έχει σχεδόν τα μισά.
Σήμερα, εγώ θ' αγόραζα αυτήν μάλλον:
https://www.skroutz.gr/s/19526730/LG-65UM7400PLB.html


Πω ρε φίλε.
65αρα με 700 ευρώ....
Και γω είχα δώσει 1600 τοτε για τη Samsung LE55B650 55" LCD !




< >
Άβαταρ μέλους
By bujinkan
#609470 Προσωπικά είμαι πολύ ευχαριστημένος από τη Sony xf85xx 65 ιντσών
Μοντέλο 18 την πήρα Απρίλιο 2019 πάνω στην αλλαγή των μοντέλων του 19
Όταν βγήκε έκανε 1950 ευρώ
Εγώ την πήρα 1000
Το Android αψογο, το αναβάθμισα και στο 8.1 και όλα καλά
Θεωρώ ότι κάθε άνοιξη είναι καλή περίπτωση γιατί σκάνε τα καινούργια μοντέλα του έτους και έτσι τα μαγαζιά τα μεγάλα πρέπει να ξεστοκαρουν
Λογικά το φετινό μοντέλο είναι αυτό
https://www.digitalpassion.gr/product/s ... ndroid-tv/
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#609514
Nikos! έγραψε:
Anonymous Founder έγραψε:
Nikos! έγραψε:
mousatos έγραψε:και η sony ? wow

Καλά μη ψαρώνεις, δε λέει τίποτα αυτό. Ίδιο πάνελ δε βγάζει ίδια εικόνα, ο επεξεργαστής έχει σημασία.

Επίσης αφορά μόνο τα ips panels.

Σα να λέμε ότι η Haas φοράει μοτέρ Ferrari.

https://en.m.wikipedia.org/wiki/OLED
In January 2015, LG Display signed a long term agreement with Universal Display Corporation for the supply of OLED materials and the right to use their patented OLED emitters. By 2017, brands using LG OLED panels include Panasonic, Sony, Toshiba, Philips and Loewe.
Άρα IPS και OLED.

Your point?

Πώς η Sony αγοράζει και τα OLED monitor από την LG και όχι μόνον τα απλά όπως έγραψες. Απλό δεν είναι;
Σε αντίθεση με εσένα κιόλας εγώ έβαλα και πηγή. Αν διαφωνείς, βάλε μια πηγή που λέει κάτι διαφορετικό.
Άβαταρ μέλους
By Nikos!
#609518
Anonymous Founder έγραψε:
Nikos! έγραψε:
Anonymous Founder έγραψε:
Nikos! έγραψε:
mousatos έγραψε:και η sony ? wow

Καλά μη ψαρώνεις, δε λέει τίποτα αυτό. Ίδιο πάνελ δε βγάζει ίδια εικόνα, ο επεξεργαστής έχει σημασία.

Επίσης αφορά μόνο τα ips panels.

Σα να λέμε ότι η Haas φοράει μοτέρ Ferrari.

https://en.m.wikipedia.org/wiki/OLED
In January 2015, LG Display signed a long term agreement with Universal Display Corporation for the supply of OLED materials and the right to use their patented OLED emitters. By 2017, brands using LG OLED panels include Panasonic, Sony, Toshiba, Philips and Loewe.
Άρα IPS και OLED.

Your point?

Πώς η Sony αγοράζει και τα OLED monitor από την LG και όχι μόνον τα απλά όπως έγραψες. Απλό δεν είναι;
Σε αντίθεση με εσένα κιόλας εγώ έβαλα και πηγή. Αν διαφωνείς, βάλε μια πηγή που λέει κάτι διαφορετικό.


Έχεις μπερδέψει το hardware που είναι το πάνελ, με το μόνιτορ που είναι η εικόνα. OLED μόνιτορ όταν λέμε εννοούμε αυτό που καταλαβαίνει ο καθένας. Θες να πεις πάνελ λοιπόν, όχι μόνιτορ.

Στην απόδοση της εικόνας, δηλαδή αυτό που βλέπει το μάτι το πάνελ δε βοηθάει πουθενά. Αυτό που βγάζει την εικόνα είναι ο επεξεργαστής, διαχείριση χρωμάτων, motionflow και γενικά η υλοποίηση εικόνας της κάθε τηλεόρασης γιαυτό μια LG με μια Sony δε θα βγάλει ίδια εικόνα. Το τι εικόνα προτιμάει ο καθένας να βλέπει είναι υποκειμενικό.

Όσον αφορά για το λύγκα που θέλεις, έχω βάλει πολλές σελίδες πριν δυο ίδιες τηλεοράσεις με IPS πάνελ πόσο διαφορετικές μετρήσεις βγάζουν.

Γιαυτό προσπαθώ να καταλάβω το point σου.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#609538 Το point είναι πως είναι σαφές πως λέγοντας monitor εννοούσα το panel και αντιστρόφως.
Σαφές επίσης είναι πως είπες πως η Sony αγοράζει ΜΟΝΟΝ τα IPS panels από την LG, όταν η αλήθεια είναι πως αγοράζει ΚΑΙ τα OLED panels, άρα αυτό που έγραψες δεν ήταν σωστό.
Νομίζω είναι σαφέστατο, από την πρώτη στιγμή, αλλά αν επιμένεις να το ξαναδούμε.
Είναι λοιπόν ξεκάθαρο πως η Sony αγοράζει πρακτικά ΟΛΑ της τα panel από την LG (και όχι μόνον, αφού μαζί πάνε και τεχνολογίες όπως το ηχείο - οθόνη που είναι τεχνολογία της LG την οποία πουλάει η Sony με άλλο όνομα).
Άβαταρ μέλους
By gianik
#609539 εγώ πάντως εξακολουθώ να απορώ γιατί η sony είναι τόσο εξωφρενικά ακριβή σε σχέση με τον ανταγωνισμό....
ακόμα και στις μικρές ίντσες (32) μοντέλα του 2017hd ready ειναι πιο ακριβά από 4Κ τηλεοράσεις του 2019... :dizzy:
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#609543
gianik έγραψε:εγώ πάντως εξακολουθώ να απορώ γιατί η sony είναι τόσο εξωφρενικά ακριβή σε σχέση με τον ανταγωνισμό....
ακόμα και στις μικρές ίντσες (32) μοντέλα του 2017hd ready ειναι πιο ακριβά από 4Κ τηλεοράσεις του 2019... :dizzy:

Οπως ειναι ακριβοτερη η Audi απο τις αλλες μαρκες του ομιλου. Ειναι premium. Τωρα αν αυτο αφορα μονο την εξωτερικη εμφανιση η περναει και σε πραγματα εσωτερικα και ποσα, δεν το ξερω.
Άβαταρ μέλους
By Nikos!
#609544
Anonymous Founder έγραψε:Το point είναι πως είναι σαφές πως λέγοντας monitor εννοούσα το panel και αντιστρόφως.
Σαφές επίσης είναι πως είπες πως η Sony αγοράζει ΜΟΝΟΝ τα IPS panels από την LG, όταν η αλήθεια είναι πως αγοράζει ΚΑΙ τα OLED panels, άρα αυτό που έγραψες δεν ήταν σωστό.
Νομίζω είναι σαφέστατο, από την πρώτη στιγμή, αλλά αν επιμένεις να το ξαναδούμε.
Είναι λοιπόν ξεκάθαρο πως η Sony αγοράζει πρακτικά ΟΛΑ της τα panel από την LG (και όχι μόνον, αφού μαζί πάνε και τεχνολογίες όπως το ηχείο - οθόνη που είναι τεχνολογία της LG την οποία πουλάει η Sony με άλλο όνομα).



Η Sony έχει δικό της r&d για τεχνολογία oled που χρησιμοποιεί σε επαγγελματικές λύσεις. Αφού θες και λυγκες, πάρε έναν: https://www.oled-info.com/sony-oled

Εφόσον μιλούσαμε για lcd και όχι oled πριν, τα va panels δεν είναι της LG. Η Sony έχει και va panels. Στο λίγκα που έχω βάλει παραπάνω αναφέρεται ξεκάθαρα. Οπότε αυτό που λες ότι αγοράζει όλα τα πάνελ δεν είναι σωστό.

Αλλά σε κάθε περίπτωση, το ότι έχει LG πάνελ δε σημαίνει ότι θα έχει ίδια εικόνα και αυτό είναι που έχει σημασία.

Η συζήτηση για τα πάνελ φαίνεται να είναι η αγαπημένη σου πάντως καθώς την επαναφέρεις σε κάθε ευκαιρία αλλά να ξέρεις ότι θυμίζει συζήτηση καφενείου.

Το αποτέλεσμα της εικόνας μετράει και όπως εξήγησα δεν έρχεται μόνο από το πάνελ.

< 1 >