Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By Wagner669
#609284 Ήρθε το Excalibur
Kαι περιμένω τώρα να ρθει και ο 23αρης κροκόδειλος (πολυ μαλακισμενη διασταση για lug) :D


Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By Y.V
#609303 Καλοριζικο! :s_thumbsup

Θα σου προτεινα να βαλεις 24.
Τα δικα μου ρολογια εχουν 21mm. Κι εγω συχτιριζα για την διασταση! Ανακαλυψα ομως οτι ειναι προτιμοτερο σε καλο δερματινο λουρακι (που σε αντοχη κραταει περισσοτερο χρονο) να βαζω 22. Μπορει να μπαινει ελαφρως σφηνωτα στην αρχη, αλλα καθ ολη την διαρκεια της ζωης του λουριου μενει εκει χωρις να αφηνει κενο.
Το 21 με την παροδο του χρονου συρικνωνεται ελαφρα, γινεται 20mm και αφηνει ενα αντιαισθητικο κενο λες και του εχεις βαλει μικροτερη διασταση!
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#609309 Να 'μαι κι εγω στο τοπικο!

Αρχικα να πω οτι ειμαι απο αυτους που οταν δε φοραω ρολοι αισθανομαι σα γυμνος. Απο το δημοτικο που φορεσα το πρωτο μου ρολοι και μετα, δεν εμεινε το χερι μου ουτε λεπτο χωρις ρολοι. Ουτε στη θαλασσα, ουτε οταν σκαβω, ουτε οταν τρεχω το βγαζω απο το χερι μου...

Εφαγα λοιπον ολη μου τη ζωη ονειρευομενος ενα Rolex (το οποιο δεν πηρα ποτε). Λιγο η ποιοτητα, λιγο η φιγουρα αλλα κυριως εμφανισιακα, αυτο ειχα σαν προτυπο ρολογιου στην ακρη του μυαλου μου. Μεχρι που αποφασισα να σηκωσω τον κωλο μου απο το PC και να αρχισω να κινουμαι/γυμναζομαι λιγακι, οποτε πηρα πριν ενα χρονο το πρωτο μου smart watch (Samsung Gear Sport). Πλεον δεν ξερω ποιο και ποτε, αλλα ξερω οτι το επομενο μου ρολοι θα ειναι παλι smart watch. Απλα γιατι μου κανει ευκολοτερη τη ζωη. Μου στελνουν μια μπουρδα στο viber ή ενα SMS και τα βλεπω απο το ρολοι στο φτερο χωρις να εχω να βρω/πιασω το τηλεφωνο. Το εχω χαμηλωμενο το τηλεφωνο ολη μερα να μη μου κανει κεφαλι και οταν εχω κληση αισθανομαι τη δονηση στο χερι και βλεπω ποιος ειναι στο ρολοι (με τη δονηση του τηλεφωνου εχω χασει απειρες κλησεις). Ομοιως βολικα και τα ξυπνητηρια τα οποια αισθανομαι στο χερι και απενεργοποιω με ενα κλικ χωρις να ψαχνω το τηλεφωνο. Μιας και ειπα ψαξιμο να μην ξεχασω το "Find My Phone" που πατας απο το ρολοι και κανει το κινητο να χτυπαει ακομα και αν το εχεις στο αθορυβο. ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ βολικη λειτουργια, που σε γλυτωνει απο τη γνωστη ταχυπαλμια (στα ορια του εγκεφαλικου) οταν ψαχνεις γυρω-γυρω το τηλεφωνο και δεν το βρισκεις. Επισης πολυ βολικο ειναι το ξεκλειδωμα του τηλεφωνου (χωρις αποτυπωμα/PIN/patern) οταν βρισκεται σε αποσταση βολης απο το ρολοι. Για το τελος αφησα οσους περπατανε/τρεχουν/γυμναζονται με οποιονδηποτε τροπο ΚΑΙ οσους γουσταρουν τα βουνα. Εκει δε μιλαμε πλεον για μερικα βολικα χαρακτηριστικα, μιλαμε για MUST HAVE. Σε βοηθαει πολυ να δεις που βρισκεσαι απο φυσικη κατασταση και ποσο εξελισσεσαι. Επισης σε βαζει χωρις να το καταλαβεις σε μια διαδικασια "προπονησης" ωστε να βελτιωθεις ακομα παραπανω. Κοιτας ποσο περπατησες ολη μερα, λες πιο συχνα "ασε θα παω με τα ποδια αφου ειναι διπλα" ή "ας ανεβω με τα ποδια τις σκαλες και οχι με το ασανσερ" κτλ κτλ κτλ...

Σιγουρα ξεχασα μερικα στοιχεια που με εκαναν να λατρεψω τα smart phones, αλλα αυτα και μονο ειναι αρκετα κατα την αποψη μου! Για να μην πω οτι εχεις δεκαδες watch faces να αλλαζεις αναλογα με το ντυσιμο/διαθεση σου και με πειτε και gay :s_tongue

TO MONO ξενερωμα ειναι η συνεχης φορτιση. Ειδικα εγω ειχα ενα SEIKO KINETIC και ειχα ξεχασει ακομα και τη μπαταρια εδω και πολλα χρονια και με τρελαινει η διαδικασια. Ειναι και η μπαταρια του Samsung του κωλου (δεν κραταει πανω απο 1-2 μερες) οποτε ειναι ακομα χειροτερα τα πραγματα. Και για να κλεισω το σεντονι, θα πω οτι "γλυτωσα" απο το Rolex, αλλα ο καινουργιος μπελας που εβαλα στο κεφαλι μου (κανενα τουμπανο Garmin τιτανιου) ειναι εξισου ακριβος και θα πρεπει να περιμενω λιγο ακομα (ελπιζω οχι οσο περιμενα για το Rolex που δεν ηρθε ΠΟΤΕ).

Πλεον αυτο που κανω ειναι να φοραω το SEIKO μονο οσο φορτιζει το Samsung Gear Sport, ωστε να κινειται λιγο και να φορτιζει κι αυτο σιγα σιγα. Εχω μερικα ρολογια πεταμενα δεξια-αριστερα, αλλα αυτα ειναι τα αγαπημενα μου μωρα:

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#609317 Αν και δεν είμαι ιδιαίτερος φαν των χρονογράφων, είδα από κοντά αυτό και μου άρεσε

https://www.daskalakiskosmima.gr/rologi ... p-848.html

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By 224v
#609329 Σε τι βάθος είναι ασφαλές αυτό ?? Το water resistant τι ακριβώς σημαίνει??.
Το κέρδισε η κόρη μου και θελω νά την ενημερώσω.ΕικόναΕικόνα

< Note >
Άβαταρ μέλους
By Y.V
#609335 Σε 10 ατμοσφαιρες γραφει!
Ανετα μπορει να κανει στη θαλασσα μπανιο με αυτο ή και ντους στο σπιτι. (αρκει να κανει εναν ελεγχο στεγανοτητας οταν αλλαζει μπαταρια)
Άβαταρ μέλους
By Wagner669
#609341
Y.V έγραψε:Καλοριζικο! :s_thumbsup

Θα σου προτεινα να βαλεις 24.
Τα δικα μου ρολογια εχουν 21mm. Κι εγω συχτιριζα για την διασταση! Ανακαλυψα ομως οτι ειναι προτιμοτερο σε καλο δερματινο λουρακι (που σε αντοχη κραταει περισσοτερο χρονο) να βαζω 22. Μπορει να μπαινει ελαφρως σφηνωτα στην αρχη, αλλα καθ ολη την διαρκεια της ζωης του λουριου μενει εκει χωρις να αφηνει κενο.
Το 21 με την παροδο του χρονου συρικνωνεται ελαφρα, γινεται 20mm και αφηνει ενα αντιαισθητικο κενο λες και του εχεις βαλει μικροτερη διασταση!



24αρη πηρα... ΑΚΡΙΒΩΣ γι αυτο το λογο!
:lol: :lol: :lol: :lol:

George_Prix έγραψε:Να 'μαι κι εγω στο τοπικο!

Αρχικα να πω οτι ειμαι απο αυτους που οταν δε φοραω ρολοι αισθανομαι σα γυμνος. Απο το δημοτικο που φορεσα το πρωτο μου ρολοι και μετα, δεν εμεινε το χερι μου ουτε λεπτο χωρις ρολοι. Ουτε στη θαλασσα, ουτε οταν σκαβω, ουτε οταν τρεχω το βγαζω απο το χερι μου...

[...]

Πλεον αυτο που κανω ειναι να φοραω το SEIKO μονο οσο φορτιζει το Samsung Gear Sport, ωστε να κινειται λιγο και να φορτιζει κι αυτο σιγα σιγα. Εχω μερικα ρολογια πεταμενα δεξια-αριστερα, αλλα αυτα ειναι τα αγαπημενα μου μωρα:

Εικόνα


Αφου εισαι των smartwatch, ψαξε για μεταχειρισμενο Garmin

Dimitris_P έγραψε:Αν και δεν είμαι ιδιαίτερος φαν των χρονογράφων, είδα από κοντά αυτό και μου άρεσε

https://www.daskalakiskosmima.gr/rologi ... p-848.html

Εικόνα


full Stealth
μια χαρα!

224v έγραψε:Σε τι βάθος είναι ασφαλές αυτό ?? Το water resistant τι ακριβώς σημαίνει??.
Το κέρδισε η κόρη μου και θελω νά την ενημερώσω.ΕικόναΕικόνα

< Note >



Ωραιο aviator καντραν
Σε οτι αφορα τα ATM

3 ATM = 30 meters depth = Washing hands, walking in the rain
5 ATM = 50 meters depth= Taking a shower or bath
10 ATM = 100 meters depth = Playing water sports, swimming in the sea
20 ATM = 200 meters depth = Snorkeling
Άβαταρ μέλους
By 224v
#609352 Τέλεια την καλύπτει!!! σε αυτά που κάνει... Κάναμε έλεγχο στεγανότητας... Αλλαξαμε μπαταρία οπότε για 2 χρόνια θα είναι οκ. Ευχαριστώ για την ενημέρωση.


< Note >
Άβαταρ μέλους
By Wagner669
#609807 Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#611077 Στο viewtopic.php?f=9&t=2006 είναι το θέμα για smartwatches. Ας μη "μολύνουμε" το παρόν θέμα με αυτά, εδώ είναι για παραδοσιακά ρολόγια που δείχνουν την ώρα, άντε και κάμποσα complications. Αν έχουν επικοινωνία με τηλέφωνα, επιταχυνσιόμετρα, GPS, μετρητές παλμών κλπ πάνε στο άλλο θέμα.
Άβαταρ μέλους
By saxon_747
#615957 Ακούω προτάσεις για ρολόι.

1. Να έχει sapphire glass - να μη χαράζεται

2. Να μην είναι αυτόματο

3. Να είναι αδιάβροχο , να μπαίνει θάλασσα

4. Να μη χρειάζεται σέρβις

5. Να είναι ανθεκτικό

6. Να είναι σχετικά minimal

7. Διάσταση τουλάχιστον 42mm

Το ρολόι δε θα βγαίνει από το χέρι.
Budget έως 150€ και βγάλε.
Άβαταρ μέλους
By g8777
#615960 Ξεχνα τα ζαφειρια και τα μπριλαντια και θα σου βρουμε κατι αξιοπρεπεστατο. Αλλιως---->

https://www.amazon.com/Tissot-Mens-Everytime-Large-T1096101603100/dp/B01IRYD5XY

3 atm :s_laughat , 50 ευρω πανω απο το μπατζετ (αλλα το φθηνοτερο με ζαφειρι :roll: ), δερματινο λουρακι :s_no


Τα ξεχασες ε; :shifty:
Άβαταρ μέλους
By EDDIE_147
#615973 https://www.skroutz.gr/s/16208346/Seiko ... 383K1.html

Γαμώ
Άβαταρ μέλους
By saxon_747
#615977 Του eddie μου αρέσει.
Το tissot όχι, έχω καλυτεροΕικόνα
Άβαταρ μέλους
By saxon_747
#615978
g8777 έγραψε:Ξεχνα τα ζαφειρια και τα μπριλαντια και θα σου βρουμε κατι αξιοπρεπεστατο. Αλλιως---->


Οκ, ας μην έχει ζαφείρι, αρκεί να μη χαράζεται