Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By JBT
#608588 Τι παλουκοσελο είναι αυτό; δεν έχω ξαναδεί τόσο λεπτό :dizzy:

Mer(i)da :sorry:
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#608750
KiloMeater έγραψε:Με το που σεταρα το ποδήλατο , έβγαλα αμέσως τη σέλα που φαίνεται στ φωτό πιο πάνω και έβαλα μια άλλη χοντρή με ελατήρια απο κάτω που με βολεύει πολυ.
Υπάρχει κάποιο πλεονέκτημα σε αυτές τις σέλες φλούδα που δεν το ξέρω πέρα απο το να πονάει ο ποπος;
Αν τη ρυθμίσεις σωστά και σου ταιριάξει στον πωπό είναι πολύ άνετες κι ας τις βλέπεις έτσι. Η άνεση δεν προκύπτει από τη μαλακωσιά αλλά από την ελαστικότητά τους (και του μεταλλικού σκελετού τους).

JBT έγραψε:Τι παλουκοσελο είναι αυτό; δεν έχω ξαναδεί τόσο λεπτό :dizzy:
Mer(i)da :sorry:
Αρκετοί βάζουν λεπτά παλουκόσελα, τα 31,+ mm γίνανε 27,2 και υπάρχουν και λεπτότερα. Επειδή είναι πιο εύκαμπτα απορροφούν κραδασμούς καλύτερα και έτσι είναι πιο άνετα.
Άβαταρ μέλους
By bebes
#608755 Τελικά της «έφεξε» της μικρής
Βρήκα τυχαία ένα ποδήλατο που μου άρεσε πολύ οπτικά, το δοκίμασε, της άρεσε κι αυτής και βρέθηκε με «ανωμάλου»
Cube aim pro του 2017, 250€ το μαλλί για τον μπαμπούλη
Εικόνα
μ´εχει ζαλίσει να πάμε να το πλύνουμε σε πλυντήριο, σκέφτομαι μήπως το πιεστικό κάνει ζημιά κάπου;
Τις τσιμουχες των Αμορτισέρ δεν θα τις πλύνω, αλλά γρανάζια αλυσίδα κλπ είναι ασφαλές να ρίξω φάρμακο και μετά να τα πλακώσω με την πίεση;


< >
Άβαταρ μέλους
By bebes
#608759 καθησα διάβασα οδηγίες σε ποδηλατικά φορουμ, οι ανθρωποι είναι"άρρωστοι" πραγματικά.
Θέλεις μια ολοκληρη Κυριακη για να πλυνεις το ποδήλατο :ninja:

Τελικα έβαλα ενα σπρει να καθαρισω την αλυσιδα (και οσο πηρε απο τα γραναζια), ειχα ενα άλλο σπρέι που βγαζει τις πίσες απο το αυτοκίνητο, εβαλα τη μικρη με μια οδοντόβουρτσα να καθαρίσει τα δύσκολα σημεια...
και ολο το υπόλοιπο με μωρομάντιλα (πλάκα πλάκα κάνουν απίστευτη δουλειά)

Ηδη τα αποτελέσματα φάνηκαν, το πορτοκαλί είναι πέρλα σε κάποια σημεία και γυάλισε.

Γλίτωσα και τη βόλτα στο πλυντήριο.

Να βρω κι ενα σπρέι γράσου -σιλικόνης να κανω τις ντίζες και είμαι κομπλε :innocent:
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#608788
bebes έγραψε:καθησα διάβασα οδηγίες σε ποδηλατικά φορουμ, οι ανθρωποι είναι"άρρωστοι" πραγματικά.
Θέλεις μια ολοκληρη Κυριακη για να πλυνεις το ποδήλατο :ninja: ...
Όπως και με τα αυτοκίνητα, άλλος το πλένει κάθε βδομάδα κι άλλος ποτέ. Και στις δύο περιπτώσεις άμα το λασπώνεις θέλει πιο συχνά πλύσιμο. Απλά στο ποδήλατο η διαφορά σε επίδοση είναι αισθητή όταν καθαρίσεις τη μετάδοση.
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#608994 18 χλμ χθες και μια καλή 37.5 σήμερα

Τα παπούτσια με τα cleats: οκ δε χρειάζονται αντικειμενικά αλλά έχουν ωραία αίσθηση, νιώθεις το ποδι σου και το πετάλι κολλημένα ένα πραγμα. Με λίγη συνήθεια μαθαίνεις να τα κουμπωνεις γρήγορα, το ξεκουμπωμα δε, το μαθαίνεις άμεσα από την αρχή.

Το ποδήλατο είναι μια απολαυση, παρά το σχεδόν διωρο επάνω στη σελα δε με κούρασε.
Βλέπω ομως και που είναι το όριο μου πλέον πολύ εύκολα.
Το παλιό είχε μια σχετικά χαμηλή μέγιστη ταχύτητα την οποία μπορούσα να πιάσω και να πηγαίνω. Αυτό μπορεί να πάει ποοοοολυ πιο γρήγορα, αλλά βλέπω καθαρά ότι δεν έχω την ισχύ να κρατήσω ρυθμούς μεγαλυτερους για ώρα...

Κατά τα άλλα το κινητό μου έβγαλε σήμερα ότι πέρασα τα προσωπικά μου ρεκόρ απόστασης, διάρκειας και θερμίδων, το τελευταίο βέβαια παίζει να είναι γειασου, κάτι χιλιάδες:-)
Άβαταρ μέλους
By dekouk
#609039
elteo έγραψε:Τι σέλα είναι αυτή ρε συ..... :s_sarcastic :vava:
Μάλλον έχει δικιά της ανάρτηση ελατήρια...


< Note >
Άβαταρ μέλους
By harpymonk
#609049 Ποδήλατο για βόλτες και commute είναι ρε παιδιά όχι για άσκηση, μια χαρά είναι για τα λεφτά που έδωσε.
Αν θέλει να ασκηθεί και να ρίξει PR είναι άλλη ιστορία....
Άβαταρ μέλους
By g8777
#609070 Για βολτες και commute αγοραζε αξιοπρεπεστατο με τα μισα λεφτα. Αναρτησεις, σαμαροσελες, mud guards, συντομα φως , τσαντες , υπολογιστης ποδηλατου, κλειδαρια και κορνα που θα βαλει θα φτασουν το βαρος στα 32 κιλα, χανει τον χρονο του και ταλαιπωρει και το ποδηλατο δλδ. Στα λεφτα που εδωσε του ειχα ετοιμο Scott Speedster κλ_ _ μ_νο :oops:

Ποιο Strava τωρα.