Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By gakost
#608565 Είναι όπως και τα αλλά προϊόντα της. Δεν κάνουν όμως 35€.

υπόψιν για όποιον θέλει να ασχοληθεί υπάρχει και software αντί για το NVR τους. Δεν έχω ασχοληθεί προσωπικά ούτε ξέρω πως δουλεύει απλά ξέρω ότι υπάρχει

https://www.ui.com/download/unifi-video/unifi-nvr


https://community.ui.com/questions/Unif ... fad8e6f6ed
Άβαταρ μέλους
By dimik
#608577 Τα προϊόντα της ubiquity δεν παίζονται, αγόρασα πρόσφατα σετακι router με 2 access points για το γραφείο και επιβεβαιωθηκα άλλη μια φορά.

Saxon δες και uniview αλλά και πάλι στα 300+ σε βλέπω. Για φτηνές λύσεις πας σε xiaomi, Digoo κοκ.

< >
Άβαταρ μέλους
By saxon_747
#608584 Η Xiaomi αν είναι plug n play (και όχι plug n pray) με καλύπτει.

Αρκεί να μπορώ να βλέπω απομακρυσμένα και να καταγράφει 24/7 για 2-5 μέρες στο cloud χωρίς να χρειάζεται παραμετροποίηση και να καταρρέει η adsl (συγχρονιζω στα 10mbps)

Έχω μια ezviz που ναι μεν κάνει δουλειά, αλλά για cloud εγγραφή ζητάει αρκετά €
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#608586
saxon_747 έγραψε:Η Xiaomi αν είναι plug n play (και όχι plug n pray) με καλύπτει.

Αρκεί να μπορώ να βλέπω απομακρυσμένα και να καταγράφει 24/7 για 2-5 μέρες στο cloud χωρίς να χρειάζεται παραμετροποίηση και να καταρρέει η adsl (συγχρονιζω στα 10mbps)

Έχω μια ezviz που ναι μεν κάνει δουλειά, αλλά για cloud εγγραφή ζητάει αρκετά €

Είναι απολύτως plug n' play. Παίζει μια χαρά με την εφαρμογή της Xiaomi και είναι σταθερότατη. Πάρε μία για δοκιμή και βλέπεις.
Άβαταρ μέλους
By gakost
#608598
saxon_747 έγραψε:Η Xiaomi αν είναι plug n play (και όχι plug n pray) με καλύπτει.

Αρκεί να μπορώ να βλέπω απομακρυσμένα και να καταγράφει 24/7 για 2-5 μέρες στο cloud χωρίς να χρειάζεται παραμετροποίηση και να καταρρέει η adsl (συγχρονιζω στα 10mbps)

Έχω μια ezviz που ναι μεν κάνει δουλειά, αλλά για cloud εγγραφή ζητάει αρκετά €


To θέμα δεν είναι το που συγχρονίζεις στο download αλλά στο upload εφόσον οι κάμερες θα στέλνουν δεδομένα.
Άβαταρ μέλους
By elteo
#608599 Δηλαδή σκάρτο 1 mbps αφού μιλάμε για 24αρα άρα ρεαλιστικά 0,5 και κάτω ίσον ανύπαρκτο.
Άβαταρ μέλους
By saxon_747
#608601
gakost έγραψε:
saxon_747 έγραψε:Η Xiaomi αν είναι plug n play (και όχι plug n pray) με καλύπτει.

Αρκεί να μπορώ να βλέπω απομακρυσμένα και να καταγράφει 24/7 για 2-5 μέρες στο cloud χωρίς να χρειάζεται παραμετροποίηση και να καταρρέει η adsl (συγχρονιζω στα 10mbps)

Έχω μια ezviz που ναι μεν κάνει δουλειά, αλλά για cloud εγγραφή ζητάει αρκετά €


To θέμα δεν είναι το που συγχρονίζεις στο download αλλά στο upload εφόσον οι κάμερες θα στέλνουν δεδομένα.
elteo έγραψε:Δηλαδή σκάρτο 1 mbps αφού μιλάμε για 24αρα άρα ρεαλιστικά 0,5 και κάτω ίσον ανύπαρκτο.
Ναι σωστά. Άρα τι κάνουμε;
Άβαταρ μέλους
By saxon_747
#608603
elteo έγραψε:Βάζεις VDSL.
Δεν έχει κάλυψη στην περιοχή γμτ.
Και να πεις ότι είμαι πουθενά απομακρυσμένα...
Άβαταρ μέλους
By krom
#608607 Aυτή η xiaomi σε 1080p έχει variable bit rate μεταξύ 700kbps kai 1mbps, η γραμμή θα φτάνει, απλά θα είναι εντελώς οριακά, θα είναι συνεχόμενα σε 100% upload. Σε 720p θα είναι σχετικά άνετα, δεν χάνεις να δοκιμάσεις, 30ε είναι.
Άβαταρ μέλους
By saxon_747
#608616
krom έγραψε:Aυτή η xiaomi σε 1080p έχει variable bit rate μεταξύ 700kbps kai 1mbps, η γραμμή θα φτάνει, απλά θα είναι εντελώς οριακά, θα είναι συνεχόμενα σε 100% upload. Σε 720p θα είναι σχετικά άνετα, δεν χάνεις να δοκιμάσεις, 30ε είναι.
Thanks krom.

Άλλη ερώτηση: διάβασα ότι με το τελευταίο update στη xiaomi, εξαφανίστηκε η δυνατότητα καταγραφής σε cloud. Ισχύει;
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#608617 Όταν σε ADSL είσαι στο 100% upload, σέρνεται και το download. Το ίδιο ισχύει βέβαια και στην VDSL απλώς δεν παρατηρείται επειδή σπάνια χρησιμοποιείται όλο το εύρος για μεγάλο χρονικό διάστημα ώστε να γίνει αντιληπτό.
Άβαταρ μέλους
By elteo
#608618
Dimitris_P έγραψε:Όταν σε ADSL είσαι στο 100% upload, σέρνεται και το download.


Αυτό.

Επίσης το upload της ADSL είναι εντελώς αναξιόπιστο με πολλά σκαμπανεβάσματα. Και αν κρίνω ότι παίζει με 10 mbps στο download θα έχει πολύ κακό upload.
Άβαταρ μέλους
By Wagner669
#608671
Anonymous Founder έγραψε:Ρε συ, πολύ ωραίες φαίνονται οι Ubiquity!


Ειναι πολυ καλες, αλλα να ξερεις οτι η λογικη της Ubiquity ειναι λιγο πολυ σαν της Apple.
Θα παρεις μια καμερα, θα δεις το γαματο software και θα μπεις στο τρυπακι να μπεις στο οικοσυστημα της Ubiquity.
Να το PoE-switch, να τες οι κεραιες, να το mesh για το wifi στο σπιτι, να και το cloud nvr.... και παει λεγοντας.

:lol: :lol: :lol: