Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#598364 Ένα οικονομικό βήμα που σκέφτομαι να ακολουθήσω είναι να αλλάξω θερμοστάτη (να βάλω [url=Honeywell T6360B1028 Room Thermostat, 24 V, White https://www.amazon.co.uk/dp/B003CYTG60/ ... rDbVVWA4TE]αυτόν[/url]... αν καταλαβαίνω σωστά, κάνει). Αν δεν συνέλθει, μάλλον θα έχω πετάξει 16 £.
Εικόνα

< >
Άβαταρ μέλους
By drdino
#598370 Εννοείς δεν κλείνει ο κυκλοφορητής ή ζεσταίνεται και το νερό;
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#598381 Μόλις ανάβω τον κεντρικό διακόπτη, χωρίς να ενεργοποιήσω το ζεστό νερό ή τη θέρμανση από το panel, ξεκινά να λειτουργεί ο καυστήρας και να ζεσταίνει τα σώματα (και με τον θερμοστάτη τέρμα χαμηλά, αν και δεν θα έπρεπε να ανάβει καν εφόσον από το panel είναι όλα στο off). Το νερό (για βρύσες, ντουζιέρα, κλπ) δεν το ζεσταίνει.
Δεν ξέρω τι σημαίνει αυτό για τον κυκλοφορητή.

< >
Άβαταρ μέλους
By Zorz
#598410 Μήπως το πρόβλημα είναι στον controller; :hmmm: Βλέπω έχεις Drayton 722 ή 522.
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#598412 Σωστά, ο 522 είναι. Δεν ξέρω αν φταίει αυτός, δείχνει λειτουργικός πάντως. Άλλη λύση που σκεφτόμουν είναι να βάλω ένα Nest (όπου φεύγουν και ο controller και ο θερμοστάτης), αλλά εκεί παίζει να πετάξω πολλά περισσότερα, αν τελικά φταίει κάτι άλλο (κυκλοφορητής, κλπ).

< >
Άβαταρ μέλους
By bebes
#608539 καλημέρα,
για κλιματιστικά εδω συζητάμε;

χάλασε ενος φιλου το κλιματιστικό
ΤΟΥΟΤΟΜΙ ΤΚΝ-71DV
Κάηκε η πλακέτα.
Η αντιπροσωπία τους ειπε αναμονη 3,5 μήνες.
Ξέρεις αν μπορουμε να βρουμε απο αλλού;
επισκευάζονται αυτές;
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#608544 Τα split type Toyotomi είναι φασόν μηχανήματα, νομίζω η μητρική είναι η Midea. Ίσως να δοκιμάσει αυτόν τον αντιπρόσωπο.
H ιαπωνική Toyotomi δεν φτιάχνει splitάκια.
https://www.toyotomi.jp/en-index/
Άβαταρ μέλους
By Asimov
#620272 Ερώτηση : το τελευταίο στη σειρά σώμα δεν ζεσταίνεται. Τα υπόλοιπα ζεσταίνονται κανονικά. Για την ακριβεια μετά το προτελευταίο σώμα δεν ζεσταίνονται ούτε οι σωλήνες που καταλήγουν στο τελευταίο, άρα δεν φτάνει μέχρι εκεί το ζεστό νερό. Αν κλείσω τα υπόλοιπα σώματα τότε ζεσταίνεται κανονικά. Εξαερωση έχει γίνει σε όλα.
Τι μπορεί να φταίει;
(το συγκεκριμένο διαμέρισμα ήταν κλειστό για 8 χρόνια, αλλά η θέρμανση για τα υπόλοιπα διαμερίσματα της οικοδομής λειτουργούσε και λειτουργεί κανονικά)
Άβαταρ μέλους
By Morx
#620274 Ειτε κυκλοφορητης, ειτε "λασπη" στις σωληνωσεις, ειτε αυτοματος πληρωσης που κολλησε και δεν γεμιζει νερο στο κυκλωμα.
Άβαταρ μέλους
By trident1971
#620882 Δεδομενα:
Σπιτακι πανταχοθεν ελευθερο στον 4ο, νοικιαρικο.
Το καλοριφερ επαιξε για πρωτη φορα περυσι χειμωνα μετα απο αρκετα χρονια παυσης.
Σε γενικες γραμμες ζεσταινει.
Ολα τα σωματα ακουγονται να κανουν ενα θορυβο σαν κατουρημα, ρυακι, συντριβανακι ζεν κλπ.
Εξαερωση εκανα εγω περυσι και φετος, καθε φορα που κανω ομως βγαινει λιγο αερας, ειδικα απο το ενα απο τα δυο σωματα στη σαλοκουζινα.
Η μεταφορα νερου ειναι με σωληνες στο δαπεδο.

Επειδη γραφουμε συντριπτικα περισσοτερες ωρες απο τους υπολοιπους, (ειναι λιγοι, 4 οροφοδιαμερισματα ολα ολα), χωρις ομως να ειμαστε σπαταλοι, τι μπορω να κανω?

Ενα αλλο θεμα που ειδαμε χτες πρωτη φορα ειναι οτι εξω απο την πορτα, εκει που εχει ενα καπακι στον τοιχο με διακλαδωσεις σωληνων κλπ, εχει ενα κουτακι που πανε ηλεκτρικα καλωδια... χτες αυτο εκανε για λιγο ενα θορυβο σαν ρολοϊ ή χρονοδιακοπτης, και τα σωματα ακουγονταν να κατουρανε...ομως ο διακοπτης ηταν κλειστος αν θυμαμαι καλα ή στην καλυτερη αναμμενος αλλα ρυθμισμενος σε θερμοκρασια χαμηλη χωρις λαμπακι λειτουργιας αναμμενο.

Γνωμες για,το αν πρεπει να κοιταξουμε κατι και τι?
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#620883
trident1971 έγραψε:, εχει ενα κουτακι που πανε ηλεκτρικα καλωδια...

η ηλεκτροβάνα , ίσως θέλει άλλαγμα. είσαι και στον 4ο από πάνω έχεις πολλές απώλειες.
Επίσης βοηθάει όταν ο θερμοστάτης είναι ηλεκτρονικός και ανοιγοκλείνει με το παραμικρό.
Άβαταρ μέλους
By dimitrisB
#620913
trident1971 έγραψε:......Γνωμες για,το αν πρεπει να κοιταξουμε κατι και τι?
Ξεκινάμε με τα περί πιέσεων: viewtopic.php?f=9&t=427&hilit=bar&start=285
Επίσης: Αν έχεις πρόσβαση στο λεβητοστάσιο, κοιτάζεις που είναι ρυθμισμένος ο λέβητας : Στο πετρέλαιο, θέλει 80οC, αλλιώς έχεις απόδοση μικρή στα σώματα, με τις απώλειες και στις 9παλαιου τυπου) σωληνώσεις ..... :thumbsdown:
Τέλος έλεγχος στον κυκλοφορητή αν είναι στη μέγιστη ταχύτητα, πρέπει τουλάχιστον στη μεσαία. Οι παραδοσιακό έχουν 3 θέσεις,. Οι νέοι, διαφορικοί, έχουν ποτενσιόμετρα και δίνουν ανάλογα, (τέτοιον έχω πλέον).
Τέλος περί χρέωσης κατανάλωσης, υποθέτω ότι υπάρχει χρονομέτρηση, με Χ "ρολόγια", όσα και τα τα διαμερίσματα, οπότε γίνεται και ο επιμερισμός της δαπάνης θέρμανσης .
Κλείνεις το θερμοστάτη σου και βλέπεις αν "γράφει το κοντέρ" που σε αφορά. Αν ναί, τότε(νες).... :oops: :s_dunno :s_whiteflag
Άβαταρ μέλους
By trident1971
#620931
dimitrisB έγραψε:
trident1971 έγραψε:......Γνωμες για,το αν πρεπει να κοιταξουμε κατι και τι?
Ξεκινάμε με τα περί πιέσεων: https://www.petrolheads.gr/viewtopic.ph ... &start=285
Επίσης: Αν έχεις πρόσβαση στο λεβητοστάσιο, κοιτάζεις που είναι ρυθμισμένος ο λέβητας : Στο πετρέλαιο, θέλει 80οC, αλλιώς έχεις απόδοση μικρή στα σώματα, με τις απώλειες και στις 9παλαιου τυπου) σωληνώσεις ..... :thumbsdown:
Τέλος έλεγχος στον κυκλοφορητή αν είναι στη μέγιστη ταχύτητα, πρέπει τουλάχιστον στη μεσαία. Οι παραδοσιακό έχουν 3 θέσεις,. Οι νέοι, διαφορικοί, έχουν ποτενσιόμετρα και δίνουν ανάλογα, (τέτοιον έχω πλέον).
Τέλος περί χρέωσης κατανάλωσης, υποθέτω ότι υπάρχει χρονομέτρηση, με Χ "ρολόγια", όσα και τα τα διαμερίσματα, οπότε γίνεται και ο επιμερισμός της δαπάνης θέρμανσης .
Κλείνεις το θερμοστάτη σου και βλέπεις αν "γράφει το κοντέρ" που σε αφορά. Αν ναί, τότε(νες).... :oops: :s_dunno :s_whiteflag


Μεταξυ λεβητοστασιου και εμου, υπαρχει pit bull που πρεπει να ερθει το αφεντικο του να το μαζεψει για να αποκτηθει προσβαση :( :help:

Ξερω δι' ακοης οτι εχει ρολογακια για καθε οροφο και αρχιζουν να μετρανε οταν το νερο πιασει μια θερμοκρασια και πανω.
Για την ταχυτητα του κυκλοφορητη το διαβασα ψαχνοντας στο νετ, αλλα δεν μου φαινεται λογω κοπροσκυλου και ενοικιου εφικτο να το πειραξω.
Άβαταρ μέλους
By nEK
#620936
Anonymous Founder έγραψε:Τα split type Toyotomi είναι φασόν μηχανήματα, νομίζω η μητρική είναι η Midea. Ίσως να δοκιμάσει αυτόν τον αντιπρόσωπο.
H ιαπωνική Toyotomi δεν φτιάχνει splitάκια.
https://www.toyotomi.jp/en-index/

https://www.toyotomi.jp/en-products/air ... nditioner/