Για τα ταξίδια που κάναμε κι αυτά που θέλουμε να κάνουμε
Άβαταρ μέλους
By nikos
#584558
nikos έγραψε:Καλη ισοτιμια
Καλο και το boho για brunch
Πηγαμε και 5l. Δυσκολα το βρισκεις αλλα εχει φαση. Ηπιαμε 2 κοκτελαρες
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#607975 Προτείνουμε κάποιο συγκεκριμένο ξενοδοχείο για χειμερινή διαμονή στο Bansko; Υποτίθεται πάμε για ski, οπότε θα προτιμηθεί κάτι όσο πιο κοντά στις πίστες και όσο πιο βολικό από άποψη ενοικίασης εξοπλισμού. Επίσης, αν έχει πισίνα θα εκτιμηθεί ιδιαίτερα από τα παιδιά.

Π.χ. κάτι τέτοιο: http://www.booking.com/Share-W5X8fE

< >
Άβαταρ μέλους
By Nikos!
#608131
Scotch έγραψε:Προτείνουμε κάποιο συγκεκριμένο ξενοδοχείο για χειμερινή διαμονή στο Bansko; Υποτίθεται πάμε για ski, οπότε θα προτιμηθεί κάτι όσο πιο κοντά στις πίστες και όσο πιο βολικό από άποψη ενοικίασης εξοπλισμού. Επίσης, αν έχει πισίνα θα εκτιμηθεί ιδιαίτερα από τα παιδιά.

Π.χ. κάτι τέτοιο: http://www.booking.com/Share-W5X8fE

< >

Ναι.

Θα μείνεις στο Regnum.

Έχει όλα όσα είπες. Σπα, πισίνα, jacuzi, hamam, παιδότοπο και shuttle bus για τα λιφτ.

Αν θέλεις έχω άνθρωπο που μπορεί να σου κανονίσει τα πάντα. Ξενοδοχείο, ski vip pass να γλιτώνεις ουρές, εξοπλισμό κλπ.

Εκεί μείναμε πέρσι.

Τα δωμάτια πάρα πολύ καλά, πρωινό μέτριο λόγω κόσμου το ίδιο και το βραδινό. Μη πάρεις half board, μπορεις να φας και έξω.

Ο,τι θες στείλε msg :)

< 1 >
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#608470 Thnx Nick :s_wink

Ωραίο το Regnum αλλά ξεφεύγει λίγο οικονομικά.

Μάλλον για το Cornelia μας βλέπω, το οποίο όμως είναι 6km μακριά από το ski lift area. Δεν ξέρω αν θα το μετανιώσουμε στην πράξη.

Για το ski (εξοπλισμό, pass, κλπ) δεν έχουμε δει ακόμη. Αν θέλεις στείλε info για τον άνθρωπο που λες και το βλέπουμε σιγά-σιγά.
Άβαταρ μέλους
By Nikos!
#608485
Scotch έγραψε:Thnx Nick :s_wink

Ωραίο το Regnum αλλά ξεφεύγει λίγο οικονομικά.

Μάλλον για το Cornelia μας βλέπω, το οποίο όμως είναι 6km μακριά από το ski lift area. Δεν ξέρω αν θα το μετανιώσουμε στην πράξη.

Για το ski (εξοπλισμό, pass, κλπ) δεν έχουμε δει ακόμη. Αν θέλεις στείλε info για τον άνθρωπο που λες και το βλέπουμε σιγά-σιγά.


Είναι μεγάλη η διαφορά σε τιμή? Δε το έχω ακούσει. Εμείς μείναμε στο regnum και ήταν πάρα πολύ καλό, πλην των 1-2 θεμάτων που έθιξα παραπάνω.

Θα σου στείλω ΡΜ σε λίγο.
Άβαταρ μέλους
By Nikos!
#608488
Scotch έγραψε:Σχεδόν x3.

Οδικώς είχατε ανέβει;

< >


Ε μεγάλη διαφορά.

Ναι, οδικώς αλλά στο πήγαινε μείναμε Θεσ/νίκη ένα βράδυ να κάνουμε βόλτα με τα κορίτσια και μετά φύγαμε για Μπάνσκο.

Στην επιστροφή το πήρα σερί. Το απόγευμα είχαμε φτάσει Αθήνα.

Βγαίνει άνετα αλλά αν θες να το συνδυάσεις με βόλτα στη Θεσ/νίκη είναι καλή φάση.
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#608489 Καλή ιδέα η Θεσσαλονίκη, αρκεί να μείνεις το βράδυ, όπως κάνατε εσείς. Σ' εμάς δύσκολα θα βγει και άλλη διανυκτέρευση, οπότε μάλλον σερί θα το πάμε και στις δύο περιπτώσεις.
Οι δρόμοι πάνω να υποθέσω δεν κλείνουν εύκολα, έτσι; Χιονοκουβέρτες θα υπάρχουν, αλλά αν κλείνουν οι δρόμοι ίσως πρέπει να πάρω τίποτα πιο σοβαρό.

< >
Άβαταρ μέλους
By Nikos!
#608491
Scotch έγραψε:Καλή ιδέα η Θεσσαλονίκη, αρκεί να μείνεις το βράδυ, όπως κάνατε εσείς. Σ' εμάς δύσκολα θα βγει και άλλη διανυκτέρευση, οπότε μάλλον σερί θα το πάμε και στις δύο περιπτώσεις.
Οι δρόμοι πάνω να υποθέσω δεν κλείνουν εύκολα, έτσι; Χιονοκουβέρτες θα υπάρχουν, αλλά αν κλείνουν οι δρόμοι ίσως πρέπει να πάρω τίποτα πιο σοβαρό.

< >



Εμείς πετύχαμε σούπερ καιρό.

Είχα πάρει μαζί μου αλυσίδες αλλά δε τις χρειάστηκα ποτέ.

Το ξενοδοχείο ήταν σε απόσταση από το κέντρο που μπορούσες να πας με τα πόδια οπότε όπως έφτασα, μπήκε σε ένα κλειστό γκαράζ του ξενοδοχείου και ξαναβγήκε όταν φύγαμε.

Οι δρόμοι ήταν όλοι ανοιχτοί και καθαροί αλλά δε πετύχαμε χιόνι στο Μπανσκο.

Πάνω χιονοδρομικό ούτως ή άλλως δεν ανεβαίνεις με αυτοκίνητο και στο πάρκινγκ στα λιφτ γίνεται χαμός για να παρκάρεις.

Οπότε είναι βασικό να έχει shuttle bus το ξενοδοχείο.

Εξοπλισμό αφήνεις κάτω στα λιφτ αν έχεις νοικιάσει.

Ο,τι άλλο θες ρώτα.

< 1 >
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#608663 Με την ασφάλεια του αυτοκινήτου τι έκανες; Αν πήγες με το εταιρικό, φαντάζομαι η πράσινη κάρτα αρκεί.
Η HD νομίζω εξακολουθεί να μην προσφέρει τη δυνατότητα επέκτασης των καλύψεων κλοπής και ίδιων ζημιών στο εξωτερικό :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By Nikos!
#608670
Scotch έγραψε:Με την ασφάλεια του αυτοκινήτου τι έκανες; Αν πήγες με το εταιρικό, φαντάζομαι η πράσινη κάρτα αρκεί.
Η HD νομίζω εξακολουθεί να μην προσφέρει τη δυνατότητα επέκτασης των καλύψεων κλοπής και ίδιων ζημιών στο εξωτερικό :hmmm:

Ναι με το εταιρικό πήγα. Μου έβγαλαν πράσινη κάρτα από τη λιζπλαν και αυτό ήταν όλο.

< 1 >
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#608724 Η HD στο εξωτερικό καλύπτει::
- Αστική Ευθύνη για υλικές ζημιές και σωματικές βλάβες
- Φροντίδα Ατυχήματος
- Οδική βοήθεια (εκτός από την Αλβανία)

Οπότε η μικτή και η κλοπή (το σημαντικότερο), που έχω τώρα, πάνε περίπατο.

Βλέπω να ασφαλίζομαι αλλού μόνο για το ταξίδι (η ΕΘΝΙΚΗ, μέχρι πρότινος, διέθετε όλες τις καλύψεις και στο εξωτερικό) :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By Nikos!
#608737
Scotch έγραψε:Η HD στο εξωτερικό καλύπτει::
- Αστική Ευθύνη για υλικές ζημιές και σωματικές βλάβες
- Φροντίδα Ατυχήματος
- Οδική βοήθεια (εκτός από την Αλβανία)

Οπότε η μικτή και η κλοπή (το σημαντικότερο), που έχω τώρα, πάνε περίπατο.

Βλέπω να ασφαλίζομαι αλλού μόνο για το ταξίδι (η ΕΘΝΙΚΗ, μέχρι πρότινος, διέθετε όλες τις καλύψεις και στο εξωτερικό) :hmmm:


Πάντως το θέμα κλοπής, αν πας σε ξενοδοχείο με κλειστό και φυλαγμένο πάρκινγκ δε θα έχεις θέμα.

Εκεί που μέναμε το ξενοδοχείο είχε φυλαγμένο πάρκινγκ 24/7.

Αλλά αν θες να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο, το γυρίζεις λίγο Εθνική και μετά πίσω HD.