Τεχνικά θέματα. Προβλήματα, προτάσεις, λύσεις, βελτιώσεις.
Άβαταρ μέλους
By g8777
#598835
KiloMeater έγραψε:Γατάκια....τι ειναι αυτα....
Μόλις πήρα το 5008 απο την βιεννέζικη αντιπροσωπεία , για το σερβις του ενός έπους ...εεεε έτους
Τι κάνανε ; Αλλάξανε λάδια φίλτρο, το πλυνανε....(.....) το ξεμάτιασανε.... άντε να περάσανε και κανα update αλλά δεν το κοίταξα να σιγουρευτώ.....

Κόστος; Φιλικά.... 320€

Η πλάκα ειναι οτι το ειχα Ελλάδα πριν δυο βδομαδες και σκεφτομουνα να το κάνω εκεί αλλά λέω άστο πρώτη χρόνια , εγγύηση κτλ, να τους εχω απο κοντά....


Δεν σε αναγνωρίζω τελευταία,δεν ξέρω αν θα σου συγχωρέσω ποτέ την τελευταία παράγραφο. :oops:
ΕΕ είμαστε ακόμα :hmmm: , άνετα έκανες το σέρβις εδώ.80-100 ευρώ πάνω κάτω, τιναφτορε , άκου εκεί 320 στους βυρσοδεψες.

:dizzy: :dizzy:
Άβαταρ μέλους
By Thomas_C200K
#599052
KiloMeater έγραψε:Γατάκια....τι ειναι αυτα....
Μόλις πήρα το 5008 απο την βιεννέζικη αντιπροσωπεία , για το σερβις του ενός έπους ...εεεε έτους
Τι κάνανε ; Αλλάξανε λάδια φίλτρο, το πλυνανε....(.....) το ξεμάτιασανε.... άντε να περάσανε και κανα update αλλά δεν το κοίταξα να σιγουρευτώ.....

Κόστος; Φιλικά.... 320€

Η πλάκα ειναι οτι το ειχα Ελλάδα πριν δυο βδομαδες και σκεφτομουνα να το κάνω εκεί αλλά λέω άστο πρώτη χρόνια , εγγύηση κτλ, να τους εχω απο κοντά....

Μα καλά Ελλάδα ήσουν 4 βδομάδες, γιατί δεν το έκανες το σέρβις κάτω? Ποιό φθηνά και δεν χάνεις και την εγγύηση.
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#607232 "Έτοιμος" :vava: για το αυριανό μεγάλο service του Lexus.

Ιμάντας χρονισμού
Αντλία νερού
Βαλβολίνες διαφορικού,
Λάδια, Φίλτρα, ξύδια και ό,τι άλλο σχετικό
Μπαταρία
Λοιποί έλεγχοι

€ 867
Άβαταρ μέλους
By teddx
#607658 Βάλε και το πλυστικο υγρο οπότε πάμε στα 869, σημαδιακοι οι 2 τελευταίοι αριθμοί...καλό κουράγιο...ελπίζω να σε κεράσουν και κανένα καφέ με τόσα που θα πάρουν..βασικά τραπεζωμα θα πρέπει να σου κανουν.

< 5 >
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#607663 877,97 τελικά :lol: :vava:

Τελικά το service περιλάμβανε (τιμές τελικές, με τον ΦΠΑ):
- Ιμάντα χρονισμού (+ ρουλεμάν, κλπ) (483,94 €)
- Τρόμπα νερού + αντιψυκτικό (154,69 €)
Λάδια (5w40 :hmmm: 5w30 έβαζα μέχρι τώρα), φίλτρο λαδιού, υγρό παρμπρίζ :shifty: , φίλτρο a/c
- Μάκτρα καθαριστήρων, μπρος-πίσω (44,37 €)
- Μπαταρία (89,57 €)
- Αυτοκίνητο αντικατάστασης

Βαλβολίνες διαφορικού δεν αλλάχθηκαν, είπαν πως δεν απαιτείται ακόμη και πως πάει για το επόμενο service (με κόστος 150 €) :twisted:
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#607666 Χαίρομαι που το ακούω. Θεωρείται και "μεγάλο" service (ίσως το μεγαλύτερο) μιας και αλλαγές ιμάντα χρονισμού και τρόμπας νερού γίνονται κάθε 10 χρόνια.
Άβαταρ μέλους
By belgarion
#607674 Στο Clio , στην αντιπροσωπεία, έδωσα 305 ευρώ για ιμάντες και αντλία νερού, θέλει κάθε 150.000 ή 6 χρόνια

< Note >
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#607676 Μου το χαλάτε (κυρίως εσύ elteo :twisted: :lol: ).

Στο audi (TT) θυμάμαι είχα δώσει, πριν από 7-8 χρόνια, 650 € για ιμάντες και αντλία (στον Gratsias). Και ήταν ο φθηνότερος, σε σχέση με άλλους εξουσιοδοτημένους.

Όπως και να 'χει, με τις υγείες μας.
Άβαταρ μέλους
By belgarion
#607731
Anonymous Founder έγραψε:Δεν μπορούμε να συγκρίνουμε Clio με Lexus , ούτε 6 κυλίνδρους με 4, κλπ κλπ.
Προφανώς, δεν το έγραψα συγκριτικα.

< Note >
Άβαταρ μέλους
By teddx
#607754 Ακριβό αυτοκίνητο οπότε αναλογικά πάνε και οι τιμές εμένα αυτό που με παραξένεψε είναι για πιο λόγο που πήγες από 5w30 σε 5w40 . Εάν τόσα χρόνια έβαζες 30αρι θα ήταν προτιμότερο να μείνεις σε αυτό επίσης και το 5w έχει αρκετή διαφορά μεταξύ των δύο ιξωδη. Στα 30αρια είναι γύρω στο 72 ενώ στα 40αρια γυρω στο 85 το οποιο είναι πιο κοντά στο 10w40 που ξεκινούν γύρω από το 95.

< 5 >
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#607776 Η αντιπροσωπεία πάντα βάζει 5w40 (απ' ό,τι βλέπω και στο service history του αυτοκινήτου).
Εγώ μέχρι τώρα, από τότε που το πήρα, τους πήγαινα Mobil 1 5w30 (διαβάζοντας διάφορα, όπως εδώ). Για το 5w30 δεν είχαν αντίρρηση. Απλά αυτή τη φορά δεν τους πήγα τα δικά μου, για να μην μπερδευτούμε στο κοστολόγιο, και κατόπιν εορτής θυμήθηκα ότι έβαζαν 5w40.