Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By mirage
#606825 ΟΚ μιεχ λιγο. Αλλα κοιτα ΙΚΕΑ για βαν, τρέιλερ και φυσικά μηπως εχετε τπτ εκπτώσεις απο την δουλειά σε καμία Hertz.
Άβαταρ μέλους
By NickTG
#606845 Δεν νομίζω πάντως να μην χωράει στο 5008.
Άβαταρ μέλους
By rx8_drifter
#606861 Ένα τρέιλερ εδώ κοστίζει κανα 20ευρω για 4 ώρες, στανταρ κάτι τέτοιο θα παίζει και Αυστρία. Για να μην σπας τα παπακια σου με το να παιζεις τέτρις με το αμαξι και στο τέλος να κάνεις και καμια ζημιά. Ελεος :roll:
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#606862 Αν δω ότι δε χωράνε, εκεί κοντά έχει ένα μαγαζί με τρειλερ, θα έχω και τον κοτσαδορο φορεμενο να είμαι έτοιμος και τέλος
Άβαταρ μέλους
By g8777
#606864
rx8_drifter έγραψε:Ένα τρέιλερ εδώ κοστίζει κανα 20ευρω για 4 ώρες, στανταρ κάτι τέτοιο θα παίζει και Αυστρία. Για να μην σπας τα παπακια σου με το να παιζεις τέτρις με το αμαξι και στο τέλος να κάνεις και καμια ζημιά. Ελεος :roll:


Προφανως εκει εχει και λεφτοδεντρα :roll:
Άβαταρ μέλους
By gakost
#606936 Λεφτοδέντρα στην Αυστρία δεν νομίζω να έχει όμως τα €90 στην Αυστρία δεν έχουν την ίδια αξία με τα €90 στην Ελλάδα. Ο καθένας ξέρει τα οικονομικά του αλλά δεν μου φαίνεται και υπερβολικό το ποσό να σου κουβαλήσει μεταφορική ένα κρεβάτι. Για ρωτήστε ένα φωρτοταξί πόσο θέλει να σου κάνει μια μεταφορά στην Ελλάδα. Το 2012-13 μου ζητούσανε 80+ΦΠΑ για δρομολόγιο 5-10 χιλιόμετρα εντός αττικής + εξτρά για εργάτες αν χρειαζότανε, πχ να ανεβεί κάτι βαρύ χωρίς ράμπα που δεν ανέβαινε καρότσι ή παλετοφόρο.
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#606939 παλετα στη Κρητη βαρους 1 τονου στα 40-50 ευρω.Ιδια νουμερα για Κυκλαδες και Μυτιληνη.
δεμα ογκου σαν 2 κουτες απο γαλα Νουνου πχ στα 3-4 ευρω παει σχεδον σε ολη την Ελλαδα.
αν θυμαμαι καλα γυρω στα 40-50 ευρω εφερα την ελια βαρους ανω των 350 κιλων και υψος πανω απο 2 μετρα πανω σε παλετα,απο Κορινθια στο σπιτι μου.
δεν εχουν σχεση το κοστος μεταφορων στην Ελλαδα.
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#606997
gakost έγραψε:Λεφτοδέντρα στην Αυστρία δεν νομίζω να έχει όμως τα €90 στην Αυστρία δεν έχουν την ίδια αξία με τα €90 στην Ελλάδα. Ο καθένας ξέρει τα οικονομικά του αλλά δεν μου φαίνεται και υπερβολικό το ποσό να σου κουβαλήσει μεταφορική ένα κρεβάτι. Για ρωτήστε ένα φωρτοταξί πόσο θέλει να σου κάνει μια μεταφορά στην Ελλάδα. Το 2012-13 μου ζητούσανε 80+ΦΠΑ για δρομολόγιο 5-10 χιλιόμετρα εντός αττικής + εξτρά για εργάτες αν χρειαζότανε, πχ να ανεβεί κάτι βαρύ χωρίς ράμπα που δεν ανέβαινε καρότσι ή παλετοφόρο.


Δεν ξέρω πού βρήκες αυτές τις τιμές. Το ΙΚΕΑ εδώ Ελλάδα νομίζω έχει καλές τιμές στα μεταφορικά
https://www.ikea.gr/exupiretisi-pelaton ... -metaforas
https://www.ikea.gr/files/Services/Deli ... ES_ACS.pdf
Αυτό είναι με ACS, αλλά και με Δελατόλλα νομίζω πάλι φθηνά νομίζω είναι, συγκριτικά με το αντικείμενο που αγοράζεις.

Αν εκεί είναι ακριβά (γιατί όντως για 300€ τα +90 ψιλοτσιμπάνε όσο να'ναι), τότε η λύση mirage είναι η καλύτερη νομίζω.
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#608387 Ποιά είναι η καλύτερη λύση για ζεστό νερό σε χώρο που δεν έρχεται ήδη παροχή ζεστού (από ηλιακό κλπ); Ταχυθερμοσίφωνο ή μικρο θερμοσιφωνάκι που θα ανοίγει καθημερινά το πρωί τον χειμώνα με timer 10-20 λεπτά (ή sonoff) με σκοπό να κρατήσει εώς το απόγευμα; Για γραφείο δηλαδή. Χρήση πλύσιμο χεριών και άντε κανά ποτήρι ή πιάτο πιο σπάνια.
Άβαταρ μέλους
By bill33
#608481 Αρκεί να έχεις αρκετή πίεση νερού

< G (5S) >
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#608537 Κάτι τέτοιο;
https://pairno.gr/sck-45a (το πιο φθηνό στο skroutz)
Η πίεση είναι υπεραρκετή νομίζω. Αλλά τι σχέση έχει αυτό; Θα πρέπει να την ανοίγω τέρμα τη βρύση για να βγάζει ζεστό; Με τη μίξη θα λειτουργεί σωστά ή θα καίγομαι;
Άβαταρ μέλους
By bill33
#608574 Αν κατουράει η βρύση δεν δουλεύει.

< G (5S) >
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#608778 Μετά από αυτό, έκλεισα ως μεταφορέας..
Τα μέσα (δύο) κουτιά είναι 205x80x37 το καθένα
Έβαλα και τις μπάρες πάνω, εύκολο το δέσιμο. Γύρισα μέχρι 50 χαω νομιμότατα χωρίς να ενοχλώ, γιατί στα 55 άρχιζε το στρώμα να κάνει σούζα.
Είχα πάρει κοτσαδορο μαζί και είχα εναλλακτική για τρέιλερ, αλλά δε χρειάστηκε.ΕικόναΕικόναΕικόνα