Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#603105 Ανοιγεις υπολογιστη πρωι πρωι και..

"Σας ενημερώνουμε ότι από 09/09/2019 το προϊόν "Εθνικός Όψεως απλός" παύει να διατίθεται & ο λογαριασμός σας θα μετατραπεί αυτόματα στο προϊόν "Business BASIC" με μηνιαίο κόστος 2€. Μπορείτε να πληροφορηθείτε για τα νέα χαρακτηριστικά του στα Καταστήματά μας, στο internet site http://www.nbg.gr.....................

Μιλησα με φιλη υπαλληλο στην τραπεζα και δεν υπαρχει αλλο προιον χωρις κοστος που να δεχεται το POS της επιχειρησης :s_wink και καπως ετσι προσθετουμε κοστος απο το πουθενα αφου ο "οψεως απλος" δεν κοστιζε κατι.

Θα πει κανεις για 2€ κανεις ετσι τον μηνα; Ναι γιατι μολις ληξει και η debit καρτα που ειναι συνδεδεμενη με τον λογαριασμο θα εκδοθει αλλη καταλληλη για την "επαγγελματικη χρηση" του λογαριασμου με κοστος 20€ τον χρονο.

Σαν πολλα δεν μαζευονται;
Άβαταρ μέλους
By gakost
#603110 Οι άλλες τράπεζες από τις 3 ή 4 αν βάλεις και την Αττικής, τι αντίστοιχα προϊόντα έχουν; Αν είναι όλες από τα ίδια δεν θα πέσω και απο τα σύννεφα. Πολλές φορές οι συνεταιριστικές έχουν πολύ καλύτερους όρους και καλύτερη εξυπηρέτηση.
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#603113
gakost έγραψε:Οι άλλες τράπεζες από τις 3 ή 4 αν βάλεις και την Αττικής, τι αντίστοιχα προϊόντα έχουν; Αν είναι όλες από τα ίδια δεν θα πέσω και απο τα σύννεφα. Πολλές φορές οι συνεταιριστικές έχουν πολύ καλύτερους όρους και καλύτερη εξυπηρέτηση.

Δεν εχω ιδεα αλλα μπορει να ειναι ακριβοτερες αν κρινω απο αλλες υπηρεσιες.

Το θεμα ειναι και λιγο εκβιαστικο γιατι το POS ειναι υποχρεωτικο για τις επιχειρησεις οπως και ενας "επαγγελματικος λογαριασμος" για την εξυπηρετηση του. Προσθεσε τωρα και τα 14€ το εξαμηνο για την "συντηρηση" του POS, βαλε και το ΦΠΑ σε ολα αυτα και μαζευεται ενα ποσο που απλα δεν μπορεις να κανεις κατι να το γλυτωσεις.
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#603129 Αυτό το επιπλέον κόστος ισχύει και στους ανταγωνιστές σου , σωστά ;
Άρα έχετε την επιλογή να περάσετε αυτό το κόστος στον πελάτη όπως συνηθίζεται ΠΑΝΤΟΥ.
Εγώ ως μισθωτός δεν είχα ούτε αυτή την επιλογή και κάθε χρόνο με τον πληθωρισμό έπαιρνα μια μάντρα @@ .
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#603184 Απαγορεύεται η μετακυλιση κόστους του τρόπου πληρωμής στον πελάτη

https://www.cnn.gr/oikonomia/story/2225 ... katanaloti

Κάποιες εταιρείες που το κάνουν ακόμα, πχ το πέτυχε πρόσφατα γνωστός στην travelplanet24, είναι παράνομο
Άβαταρ μέλους
By GTS
#603199
Νίκος Παππάς έγραψε:
gakost έγραψε:Οι άλλες τράπεζες από τις 3 ή 4 αν βάλεις και την Αττικής, τι αντίστοιχα προϊόντα έχουν; Αν είναι όλες από τα ίδια δεν θα πέσω και απο τα σύννεφα. Πολλές φορές οι συνεταιριστικές έχουν πολύ καλύτερους όρους και καλύτερη εξυπηρέτηση.

Δεν εχω ιδεα αλλα μπορει να ειναι ακριβοτερες αν κρινω απο αλλες υπηρεσιες.

Το θεμα ειναι και λιγο εκβιαστικο γιατι το POS ειναι υποχρεωτικο για τις επιχειρησεις οπως και ενας "επαγγελματικος λογαριασμος" για την εξυπηρετηση του. Προσθεσε τωρα και τα 14€ το εξαμηνο για την "συντηρηση" του POS, βαλε και το ΦΠΑ σε ολα αυτα και μαζευεται ενα ποσο που απλα δεν μπορεις να κανεις κατι να το γλυτωσεις.


Λογικα ειναι να βαζουν τετοιες χρεωσεις γιατι οι τραπεζες δεν βγαζουν πια ουτε τα εξοδα τους. Και στο μελλον θα αυξηθουν ακομα και για τους προσωπικους λογαριασμους δυστυχως.
Άβαταρ μέλους
By gakost
#603325
Dimitris_P έγραψε:Απαγορεύεται η μετακυλιση κόστους του τρόπου πληρωμής στον πελάτη

https://www.cnn.gr/oikonomia/story/2225 ... katanaloti

Κάποιες εταιρείες που το κάνουν ακόμα, πχ το πέτυχε πρόσφατα γνωστός στην travelplanet24, είναι παράνομο


Το ξέρω ότι στην Ελλάδα είναι παράνομο, άλλη μια πρωτιά του Ελληνικού κράτους. Σε αναγκάζει να τρως το αγγούρι. Όπως η επιτυχία με την διατίμηση στα κυλικεία και στο νερό.

Πρέπει να αποφασίσουμε τι είμαστε ελεύθερη οικονομία η σοσιαλιστικό κράτος. Δεν μπορεί το κράτος να διαμορφώνει τις τιμές και τις χρεώσεις και να κάνει κοινωνική πολιτική πχ με το κοινωνικό τιμολόγιο του ρεύματος σε βάρος κάποιων.
Άβαταρ μέλους
By corsair
#603328
Dimitris_P έγραψε:Απαγορεύεται η μετακυλιση κόστους του τρόπου πληρωμής στον πελάτη

https://www.cnn.gr/oikonomia/story/2225 ... katanaloti

Κάποιες εταιρείες που το κάνουν ακόμα, πχ το πέτυχε πρόσφατα γνωστός στην travelplanet24, είναι παράνομο


Οποτε θα υπαρξει μια καθολικη αυξηση της τιμης του επαγγελματια χωρις καμια διακριση στους τροπους πληρωμης :thumbsup:
Άβαταρ μέλους
By Serf
#603360
Dimitris_P έγραψε:Απαγορεύεται η μετακυλιση κόστους του τρόπου πληρωμής στον πελάτη

https://www.cnn.gr/oikonomia/story/2225 ... katanaloti

Κάποιες εταιρείες που το κάνουν ακόμα, πχ το πέτυχε πρόσφατα γνωστός στην travelplanet24, είναι παράνομο


Και τότε γιατί χρεωνόμαστε με €0,20-0,30 για πληρωμές λογαριασμών ρεύματος (βλ. Green), νερού (βλ. ΕΥΔΑΠ) online μέσω Alpha Web Banking;; Είναι παράνομο;
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#603365
corsair έγραψε:Οποτε θα υπαρξει μια καθολικη αυξηση της τιμης του επαγγελματια χωρις καμια διακριση στους τροπους πληρωμης :thumbsup:


Εξαρτάται, δεν έχω δει τέτοια νοοτροπία στους πελάτες μας.

Αυτό ξεκίνησε με την Paypal και την AmEx που έχουν μεγάλη προμήθεια και έτσι οι έμποροι χρέωναν αυτό το επιπλέον 2-3% στον πελάτη. Ο πελάτης όμως, όσον αφορά την AmEx, πληρώνει ήδη μια συνδρομή (την οποία ούτε καν ζήτησε) και δεν επιθυμούσε να πληρώνει επιπλέον γμσιάτικα, γι'αυτό και βγήκε αυτό το διάταγμα μετά από συνεχόμενες καταγγελίες.

Αυτός είναι και ένας λόγος που σταμάτησε η Alpha τις AmEx. Αν όμως κάποιος κάτοικος εξωτερικού έχει AmEx (αρκετοί έχουν λόγω των προνομίων που τους δίνει) τραβάει λίγο ζόρι όταν έρχεται στην Ελλάδα, μόνο οι μεγάλες επιχειρήσεις την δέχονται.

Για την paypal όμως δεν μπορούν να κάνουν πολλά, γιατί πάρα πολλοί πλέον την χρησιμοποιούν, κι έτσι αναγκαστικά επωμίζονται την προμήθεια.

Serf έγραψε:Και τότε γιατί χρεωνόμαστε με €0,20-0,30 για πληρωμές λογαριασμών ρεύματος (βλ. Green), νερού (βλ. ΕΥΔΑΠ) online μέσω Alpha Web Banking;; Είναι παράνομο;

Καμία σχέση. Στην παραπάνω περίπτωση, ο νόμος απαγορεύει το ηλεκτρονικό κατάστημα να σε χρεώσει επιπλέον 2% επειδή χρησιμοποίησες AmEx κι επειδή η τράπεζα τον χρεώνει τον έμπορο με την αντίστοιχη προμήθεια.
Εδώ όμως η ίδια η τράπεζα χρεώνει προμήθεια σαν υπηρεσία διευκόλυνσης πληρωμής μιας τρίτης υπηρεσίας.
Άβαταρ μέλους
By JimClark
#603368 Φίλος προσπαθεί να κάνει μια μεταφορά από Πειραeus σε Πειραeus . Δε του έρχεται με τίποτα το 6ψήφιο νούμερο ως sms ως συνήθως.

Έχω δει μια ενημέρωση (eurobank) οτι από 15/9 θα παίξει και ασφαλιστική δικλείδα στυλ αποτύπωμα / face ID recoγκνίσιων. Μήπως κάτι τέτοιο; (ο φίλος έχει πανάρχαιο κινητό με κουμπάκια)
Άβαταρ μέλους
By NickTG
#603372
Dimitris_P έγραψε:Αυτός είναι και ένας λόγος που σταμάτησε η Alpha τις AmEx. Αν όμως κάποιος κάτοικος εξωτερικού έχει AmEx (αρκετοί έχουν λόγω των προνομίων που τους δίνει) τραβάει λίγο ζόρι όταν έρχεται στην Ελλάδα, μόνο οι μεγάλες επιχειρήσεις την δέχονται.



H Alpha σταμάτησε τις American Express γιατί σταμάτησε η εταιρεία τη συνεργασία με ευρωπαϊκές τράπεζες.
Άβαταρ μέλους
By Zorz
#604542
We wrote to you recently regarding an update to the law about Strong Customer Authentication (SCA). This was due to be enforced on all electronic transactions across the European Economic Area (EEA) on 14 September 2019.

However, more than half of EEA countries have announced SCA enforcement delays because additional time was needed to limit disruption to European commerce. As these delays have typically been granted in the EEA’s largest markets, 80% of EEA volume has now been granted an SCA delay.

The UK has a confirmed 18 month extension meaning that full enforcement of SCA will not take place until 14 March 2021. The FCA has now released further guidance, including the full rollout timeline across EEA countries.

How does this affect you?

Full enforcement of SCA will not take place until March 14th 2021, however, extra security checks may still become more frequent when you're paying online in the meantime. These are applied at random and you'll be asked to authenticate the purchase by entering a unique one-use passcode, which your card issuer will send to your phone.


:sleep:
Άβαταρ μέλους
By bebes
#606555 Καλημέρα,
μου ήρθε ενα πρόστιμο απο Ολλανδία.

Μετα απο σχετική αλληλογραφία, μου ήρθε το τελικό μπιλιετάκι με ΙΒΑΝ και ολα τα σχετικά για να καυαθέσω 40€.

Δοκιμάζω να κάνω την κατάθεση απο e-banking ΠΕΙΡΑΙΩΣ, δεν μου δίνει τη δυνατότητα να αναλάβω τα έξοδα (OURS), επιτρέπει μονο την επιλογη των εξόδων της δικής μου τράπεζας (SHA).
Το ίδιο έγινε και απο ALPHA που δοκίμασα. Στην ΑΛΦΑ πηρα τηλέφωνο και μου είπαν "δεν γίνεται, γιατί δεν ξέρουμς τι ποσό θα ζητήσει η άλλη τράπεζα" :dizzy:

Τι κάνω τώρα;
Υπάρχει κάποιος τρόπος να στείλω 40 ρημαδο€ σε εναν λογαριασμό της ING στην Ολλανδία;



Βρήκα μια λυση (αλλά ακριβή). Εμβασμα μέσω Eurobank με έξοδα 21,2€ :lipsealed:
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#606561
bebes έγραψε:Δοκιμάζω να κάνω την κατάθεση απο e-banking ΠΕΙΡΑΙΩΣ, δεν μου δίνει τη δυνατότητα να αναλάβω τα έξοδα (OURS), επιτρέπει μονο την επιλογη των εξόδων της δικής μου τράπεζας (SHA).

εγώ θα έστελνα 45e και SHA. Η Πειραιώς λογικά θα κρατήσει 1-2 και φαντάζομαι ανάλογα και η άλλη τράπεζα.