Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By melos86
#605170 https://www.e-shop.gr/superior-simple-4 ... PER.991978

Εχω 2-3 τετοια και δουλευουν μια χαρα! Επισης στα + οτι μπορεις να βαλεις εως και 4 εντολες! Ο προγραμματισμος τους εινια πολυ ευκολος και το κοστος τους αστειο!
Άβαταρ μέλους
By markvag
#605174
Jorge_greek έγραψε:
REALZEUS έγραψε:Επίσης ρώτα 50άρηδες Βούλγαρους εργάτες σήμερα στην Ελλάδα, πότε ήταν καλύτερα στην πατρίδα τους. Τώρα ή τότε; :whistlink:

Ειδικά στη Βουλγαρία δία είδα πρόσφατα ότι διδάσκουν πως είναι ΕΓΚΛΗΜΑΤΙΚΟ το κομμουνιστικό καθεστώς και οι συνέπειες που προκαλεί στον κοινωνικό ιστό χρειάζονται χρόνια για να αποκατασταθούν (επιδοματική πολιτική, οκνηρία με ελάχιστο εγγυημένο εισόδημα...)


Καλά, γενικά η Βουλγαρία του σήμερα δεν είναι και κανένα παράδειγμα σε κάτι... :lol: Οι Βούλγαροι που εγώ γνώρισα πάντως (που ήταν σχεδόν όλοι πρώην στρατιωτικοί και άρα από τους ευνοημένους του παλιού καθεστώτος) προτιμούν με τα χίλια το σήμερα, με τα άπειρα προβλήματα που έχει.

Σε ότι αφορά το ελάχιστο εγγυημένο εισόδημα, θα εκπλαγείς αν δεις πόσοι φιλελεύθεροι το θέλουν... :lol:
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#605204
Jorge_greek έγραψε:Ειδικά στη Βουλγαρία δία είδα πρόσφατα ότι διδάσκουν πως είναι ΕΓΚΛΗΜΑΤΙΚΟ το κομμουνιστικό καθεστώς και οι συνέπειες που προκαλεί στον κοινωνικό ιστό χρειάζονται χρόνια για να αποκατασταθούν (επιδοματική πολιτική, οκνηρία με ελάχιστο εγγυημένο εισόδημα...)


Τώρα που η Βουλγαρία είναι καπιταλιστική, τι περιμένεις να διδάσκει το νέο καθεστώς; Αυτό που είπα είναι να ρωτήσετε Βούλγαρους, σε ηλικία που το έζησαν (για αυτό είπα για εδώ εργάτες που ήρθαν στην Ελλάδα όταν κατέπεσε το εκεί σύστημα), για το αν ήταν καλύτερα τότε στην Βουλγαρία ή τώρα.
Τώρα τις |λογοκρισία| με τον κοινωνικό ιστό να τις πούνε στους αστέγους που πλέον έχουν...


markvag έγραψε:Οι Βούλγαροι που εγώ γνώρισα πάντως (που ήταν σχεδόν όλοι πρώην στρατιωτικοί και άρα από τους ευνοημένους του παλιού καθεστώτος) προτιμούν με τα χίλια το σήμερα


Οι μηχανικοί α/φ με τους μισθούς που παίρνουν δουλεύοντας στην Ελλάδα δεν είναι και το αντιπροσωπευτικότερο παράδειγμα...
Άβαταρ μέλους
By axel12p
#605223
REALZEUS έγραψε:
Jorge_greek έγραψε:Ειδικά στη Βουλγαρία δία είδα πρόσφατα ότι διδάσκουν πως είναι ΕΓΚΛΗΜΑΤΙΚΟ το κομμουνιστικό καθεστώς και οι συνέπειες που προκαλεί στον κοινωνικό ιστό χρειάζονται χρόνια για να αποκατασταθούν (επιδοματική πολιτική, οκνηρία με ελάχιστο εγγυημένο εισόδημα...)


Τώρα που η Βουλγαρία είναι καπιταλιστική, τι περιμένεις να διδάσκει το νέο καθεστώς; Αυτό που είπα είναι να ρωτήσετε Βούλγαρους, σε ηλικία που το έζησαν (για αυτό είπα για εδώ εργάτες που ήρθαν στην Ελλάδα όταν κατέπεσε το εκεί σύστημα), για το αν ήταν καλύτερα τότε στην Βουλγαρία ή τώρα.

Εσύ δηλαδή πιστεύεις ότι σου διδάσκει το καθεστώς στο οποίο ζεις; Εκτός και αν θεωρείς ότι οι Βούλγαροι είναι απλά χαζοί και πιστεύουν ότι τους λένε!
Οι μεγαλύτεροι σε ηλικία είχαν προφανώς μάθει να τους ταΐζει το κράτος, ασχέτως αν δούλευαν ή όχι. Οπότε όταν χρειάστηκε να δουλέψουν, άλλοι προσαρμόστηκαν και βρήκαν δουλειά και αυτοί που δεν προσαρμόστηκαν έμειναν άνεργοι.

Αν καταργούσαμε σήμερα τις θέσεις στο Δημόσιο, πόσοι ΔΥ θα ήταν σε θέση να δουλέψουν στον ιδιωτικό τομέα; Αν έχεις μάθει να πληρώνεσαι ακόμη και όταν δεν δουλεύεις, τότε τα λίγα είναι πολύ καλύτερα από το τίποτα!
Άβαταρ μέλους
By g8777
#605227 Συμφωνα με τα στατιστικα δεδομενα, στην μεταπολεμικη Γερμανια το ποσοστο των μετοχιτλερειχαμεπορτεςανοικτες αυξηθηκε απο το 3,6% στο 87,77%.

Δευτερη μεγαλυτερη ποσοστιαια αυξηση ολων των εποχων μετα το 3,6% --->15000% μεταξυ των μπολσεβικων που αναζητουσαν στην Σαλονικη ξημερωματα την Ντατσες Αναστασια κατα το 1938 .


:shifty: :shifty: :shifty:
Άβαταρ μέλους
By corsair
#605240
markvag έγραψε:
Σε ότι αφορά το ελάχιστο εγγυημένο εισόδημα, θα εκπλαγείς αν δεις πόσοι φιλελεύθεροι το θέλουν... :lol:


Με εκπλησσει το γεγονος γενικα οτι οποιουδηποτε το ματι θα στεκοταν στο ΕΕΕ. Και μάλιστα να προκαλουν οκνηρία τα 200 ευρω με τα οποια ΔΕΝ ζεις ουτε για πλακα. Μιλαμε για επιπεδα ανθρωποφαγιας... δλδ νεοφιλελε καταστασεις.
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#605241
axel12p έγραψε:Εσύ δηλαδή πιστεύεις ότι σου διδάσκει το καθεστώς στο οποίο ζεις; Εκτός και αν θεωρείς ότι οι Βούλγαροι είναι απλά χαζοί και πιστεύουν ότι τους λένε!


Από ελληνικά πως πάμε; Είδες τι έγραψε ο Jorge_greek? Ότι αυτό τους ΔΙΔΑΣΚΟΥΝ!!! :rtfm: Εγώ δεν είπα αν το πιστεύουν ή όχι. :rtfm:


axel12p έγραψε:Οι μεγαλύτεροι σε ηλικία είχαν προφανώς μάθει να τους ταΐζει το κράτος, ασχέτως αν δούλευαν ή όχι. Οπότε όταν χρειάστηκε να δουλέψουν, άλλοι προσαρμόστηκαν και βρήκαν δουλειά και αυτοί που δεν προσαρμόστηκαν έμειναν άνεργοι.


Καλά αυτήν την αυτομαστίγωση και προτεσταντική λογική του "Arbeit Macht Frei" δεν θα την σχολιάσω καν... Γιατί προφανώς είναι καλύτερο να έχεις το άγχος αν θα έχεις δουλειά (με συνθήκες καπιταλισμου...) και αν θα τα βγάλεις πέρα, από το να ξέρεις ότι θα έχεις το 8ωράκι σου και εξασφαλισμένα τα βασικά για την ζωή, βρέξει-χιονίσει. :dizzy:
Άβαταρ μέλους
By markvag
#605246
axel12p έγραψε:Οι μεγαλύτεροι σε ηλικία είχαν προφανώς μάθει να τους ταΐζει το κράτος, ασχέτως αν δούλευαν ή όχι. Οπότε όταν χρειάστηκε να δουλέψουν, άλλοι προσαρμόστηκαν και βρήκαν δουλειά και αυτοί που δεν προσαρμόστηκαν έμειναν άνεργοι.

Αν καταργούσαμε σήμερα τις θέσεις στο Δημόσιο, πόσοι ΔΥ θα ήταν σε θέση να δουλέψουν στον ιδιωτικό τομέα; Αν έχεις μάθει να πληρώνεσαι ακόμη και όταν δεν δουλεύεις, τότε τα λίγα είναι πολύ καλύτερα από το τίποτα!


Προφανώς και δεν είναι έτσι, ούτε το πρώτο, ούτε το δεύτερο... Έχω πχ δει κάτι ιδιωτικούς υπάλληλους με μισθάρες και θεσάρες (που δεν τους κουνάει κανείς και τίποτα) που ούτε μια σφραγίδα δεν μπορούν να βάλουν... :lol: Σαφέστατα υπάρχουν άχρηστοι ΔΥ και σαφέστατα υπάρχουν και εξαιρετικοί ΔΥ, όπως αντίστοιχα υπάρχουν και στον ιδιωτικό τομέα. Και πολλές φορές το σύστημα με το οποίο σου επιβάλλεται να δουλεύεις είναι αυτό που φταίει αν παράγεις έργο... Και μην νομίζεις πως στον ιδιωτικό τομέα είναι εύκολο ν' αλλάξει... :s_wink Δεν ξέρω ποσοστά βέβαια, αλλά δεν έχω και σε ιδιαίτερη εκτίμηση τον ιδιωτικό τομέα, μετά απ' ότι έχουν δει τα ματάκια μου... :lol:

Πάντως κι εγώ δεν έχω κανένα κόλλημα να δουλεύω, χαλαρά θα προτιμούσα να κάθομαι εάν μπορούσα να έχω αξιοπρεπή διαβίωση. Το αν αυτό είναι εφικτό, με τι κόστος, κτλ, είναι μια πολύ μεγάλη και πονεμένη ιστορία.
Άβαταρ μέλους
By junior gt
#605248 Που να φανταστεί Δία μου ο μαύρος ο Μαρξ ότι κάποτε θα υπάρχει ένα χωριό στον κόσμο που θα γουστάρουν με τα χίλια τη μισθωτή σκλαβιά, θα γουστάρουν να τους παίρνουν την υπεραξία για να κυκλοφορούν άλλοι με τα porsche, θα γουστάρουν το σασπένς της αβεβαιότητας της απόλυσης. Και αυτό αφού την έχουνε ζήσει. Γιατί και οι από κει το γουστάρανε κάποτες αλλά δεν το είχανε ζήσει. Τους είχαν παραμυθιάσει. Ότι θα είχαν τζίν, καλτσόν και μάλμπορο και όλα καλά.
Γι'αυτό και μετά όπως λές κι εσύ τη γύρισαν την πλάκα. Πολλά παραδείγματα από ανθρώπους που τους έχω ζήσει κοντά και καθημερινά στη δουλειά. Ακόμη και τη γ@μημένη την ελευθερία θυσίαζαν σήμερα (που ήτανε νο1 στη προπαγάνδα τότες και ίσως όχι άδικα) προκειμένου να είχαν δουλειά βέβαιη, σπίτι, φαί, υγεία, παιδεία για τα παιδιά τους και ξενοιασιά.
Στερνή μου γνώση να σε είχα πρώτη λέει... :rtfm:
Άβαταρ μέλους
By Jorge_greek
#605249 Με ενοχλούν οι άνθρωποι που δεν παράγουν έργο. Δεν με πειράζει ο ΔΥ γιατρός, ο ΔΥ αστυνομικός, ο ΔΥ δικαστικός. Με πειράζουν οοοολοι αυτοί που απλά είναι σε κάποιο γραφείο κάπου και τους έδωσαν μια σφραγίδα για κάτι. Θα προτιμούσα πχ να γίνουν ΟΛΑ ηλεκτρονικά σε εφορίες-ασφαλειες διαδικαστικά προς δημόσιες δομές και όλοι αυτοί οι ΔΥ να αντικατασταθούν με δασκάλους, αστυνομικούς, γιατρούς, νοσοκόμους, οδοκαθαριστες κτλ.
Άβαταρ μέλους
By markvag
#605250
Jorge_greek έγραψε:Με ενοχλούν οι άνθρωποι που δεν παράγουν έργο. Δεν με πειράζει ο ΔΥ γιατρός, ο ΔΥ αστυνομικός, ο ΔΥ δικαστικός. Με πειράζουν οοοολοι αυτοί που απλά είναι σε κάποιο γραφείο κάπου και τους έδωσαν μια σφραγίδα για κάτι.


Μιλάμε τώρα για το 1/5 του εργατικού δυναμικού, ίσως και αρκετά περισσότερο :lol: Και δεν μιλάω μόνο για δημόσιο δεν νομίζω στον ιδιωτικό τομέα τα πράγματα να είναι πολύ καλύτερα... :lol:


junior gt έγραψε:Ακόμη και τη γ@μημένη την ελευθερία θυσίαζαν σήμερα (που ήτανε νο1 στη προπαγάνδα τότες και ίσως όχι άδικα)


Ε, εντάξει, όχι και ίσως... :lol:
Άβαταρ μέλους
By junior gt
#605252 Εμένα με ενοχλεί περισσότερο που η πλειοψηφία δουλευουνε σα σκύλοι για να τρώνε κάποιοι ελάχιστοι και αυτοί και τα εγγόνια τους με χρυσά κουτάλια και αυτό είναι το πρόβλημά μου. Το ότι κάποιος κακομοίρης πιθανόν αμοίβεται με οκτώ κατοστάρικα χωρίς να κάνει τίποτα κλαιν. Και να δούλευε σα σκύλος δε θα έλυνε το παραπάνω πρόβλημα. Δε θα δούλευε λιγότερο η πλειοψηφία, δε θα αμοίβονταν περισσότερο η πλειοψηφία, ούτε θα κονόμαγαν λιγότερο οι λίγοι.
Αυτό είναι ένα ψευτοπρόβλημα που μας σερβίρεται για να κάνουμε τώρα την κουβέντα που κάνουμε και να στέλνουν τη μπάλα στην εξέδρα...
Άβαταρ μέλους
By markvag
#605254
junior gt έγραψε:Εμένα με ενοχλεί περισσότερο που η πλειοψηφία δουλευουνε σα σκύλοι για να τρώνε κάποιοι ελάχιστοι και αυτοί και τα εγγόνια τους με χρυσά κουτάλια και αυτό είναι το πρόβλημά μου. Το ότι κάποιος κακομοίρης πιθανόν αμοίβεται με οκτώ κατοστάρικα χωρίς να κάνει τίποτα κλαιν. Και να δούλευε σα σκύλος δε θα έλυνε το παραπάνω πρόβλημα. Δε θα δούλευε λιγότερο η πλειοψηφία, δε θα αμοίβονταν περισσότερο η πλειοψηφία, ούτε θα κονόμαγαν λιγότερο οι λίγοι.
Αυτό είναι ένα ψευτοπρόβλημα που μας σερβίρεται για να κάνουμε τώρα την κουβέντα που κάνουμε και να στέλνουν τη μπάλα στην εξέδρα...


Μαζί σου εννοείται!

Όταν πχ σκεφτείς πως 50-60 άνθρωποι έχουν περισσότερο πλούτο απ' ότι 3,5 δισ. ανθρώπων είναι να τρελαίνεσαι...

edit: Και την ίδια στιγμή ασχολούμαστε με το αν μία καθαρίστρια πήρε 600 ευρώ χωρίς το σωστό κωλόχαρτο ή αν κάποιος ξύνεται και παίρνει 800 ευρώ... :tomato:
Άβαταρ μέλους
By socratesn
#605255 Να θυμισω οτι ειμαστε τύποι με συμμετοχή σε φόρουμ με χόμπυ το αυτοκίνητο..
Χομπυ
Και διατυπώνονται απόψεις οτι στεγη κ ενα πιάτο ψωμι χωρις αγχος κ ολα καλα :lol:
Junior εφοσον φερνεις αυτη την αναλογια, θεωρεις οτι ο κομμουνισμος ειναι προτιμοτερος γιατί με κομμουνισμό δεν θα δούλευε κανενας σαν σκυλος και δεν θα εβγαζε κανενας λεφτα για οτιδηποτε περαν της επιβίωσης "γιατι καλυτερα κανενας, παρα πολλοι απο κατι και λιγοι με πολλα" ?
Ουσιαστικά ας καταδικάσουμε στην μιζέρια της απλης επιβίωσης ολο το λαο αρκει να μη δουλεύουν οι πολλοί για τους λίγους..
Ηθελα να ξερα, όσοι εννοούν τετοιες αποψεις, για τα παιδια τους ονειρευονται ως μελλον το να χουν ενα κομματι ψωμι να φάνε ή το να εχουν τη δυνατότητα με ενα αεροπορικό σε 3 ωρες να ναι σε μια πιο εύρωστη οικονομικά χωρα και να πετυχαινουν τους στόχους τους βγαζοντας καποια καλα λεφτα (οχι οσα οι λιγοι σιγουρα, αλλα οχι μονο για επιβιωση επισης..) ?