Forum για τη Formula 1
Άβαταρ μέλους
By timkoul
#605155 ΟΚ, τα πολλα λαθη ειναι αποτελεσμα ψυχολογιας αυτη τη στιγμη. Απλα λεω η κακη ψυχολογια ειναι αποτελεσμα του οτι δεν του ταιριαξε το συνολο οσο στη Red Bull, δεν εχει βρει τις λυσεις οσο κι αν προσπαθει (και πιστευω εχει προσπαθησει πολυ), ο εγωισμος δεν το σηκωνει (κι ο εγωισμος ειναι μεγαλο μεγεθος στους οδηγους αγωνων, ιδιως σε τετοιο επιπεδο) και τον οδηγει σε λαθη. Αυτος το πηγε ετσι το εργο, αλλοι το εχουν παει σε στυλ "τοσο παει το εργαλειο, τοσο θα παω, μην αρχισω τις σβουρες και τις εξοδους και χαλασει η εικονα μου".
Δεν θεωρω οτι η συγκριση με τον team-mate ειναι παντα ενδεικτικη, βασικα πολυ σπανια ειναι και σε συγκεκριμενες ομαδες και περιοδους. Δεν εχουν παντα το ιδιο υλικο ουτε τυγχανουν της ιδιας προσοχης της ομαδας. Δεν μπορω να συγκρινω Rosberg με Hamilton πχ, αλλα οταν η Mercedes το αποφασισε ετσι, το πετυχε. Και οι πιο πολλες ομαδες δουλευουν καλυτερα με νο1 και νο2 οδηγους, καποιος κανει το πειραματοζωο, καποιος θα παρει τα δεδομενα του αλλου, και καποιος θα βολευτει καλυτερα με το σκεπτικο στο στησιμο του μονοθεσιου (μακρυ/ υπερστροφικο - κοντο/ υποστροφικο πχ....).
Η αφροκρεμα ειναι παντα θεμα εποχης. Στην εποχη τους καποιοι ειναι στην αφροκρεμα, ο Φεττελ ηταν καποτε, οχι τωρα.
Άβαταρ μέλους
By sparticle
#605184 Το πρόβλημα του Vettel είναι ότι έχει βγάλει το Κολλέγιο Άντριαν Νιούι αντί να ψηθεί στας δυσκολίας της ζωής.

Είχα γράψει παλιότερα και μια επιστημονικώς αποδεδειγμένη :tomato: θεωρία, για το πώς και άλλοι απόφοιτοι του συγκεκριμένου Κολλεγίου μας έχουν -ανεξήγητα θαρρείς- απογοητεύσει.

Πάντως σοβαρά ελπίζω ότι θα μείνει στην F1 και συγκεκριμένα στην Ferrari και ότι πέρα από τις εικασίες για θέμα προσαρμογής σε μονοθέσια, ελαστικά κλπ κλπ, αυτό που σίγουρα του λείπει από τότε που έφυγε από τη Red Bull είναι ένας καθοδηγητής/πατρική φιγούρα. Ό,τι δηλαδή του ήταν παλιά ο Μάρκο που του χάιδευε το κεφαλάκι όταν έκανε παπάτζες με τον Webber.

Ό,τι είναι εδώ και χρόνια ο Μάρκο για τον Verstappen, ό,τι ήταν ο Lauda για τον Lewis κλπ κλπ. Θα μπορούσε ο Schumacher να παίξει αυτό το ρόλο αν ήταν καλά. Ίσως γι' αυτό βλέπουμε τον πατέρα του τελευταία στις πίστες, ενώ παλιότερα δεν τον βλέπαμε σχεδόν ποτέ! Στη Ferrari μου έδινε την αίσθηση ότι ήταν πάντα λίγο "κρύα" τα πράματα και τα γκράτσιε τούτι ραγκάτσι κάπως επιτηδευμένα. Ίσως και ο ίδιος παγιδεύτηκε από μια ενδόμυχη σκέψη πολλών ότι θα μπορούσε να χτίσει μέσα στην ομάδα τους δεσμούς που είχε ο Schumi. Πλέον στην Ferrari ο Vettel θαρρείς και δεν έχει κανέναν να τον πιστεύει. Αυτή τη στιγμή και σε όλα τα επίπεδα ο Leclerc κάνει πολύ καλύτερη δουλειά.
Άβαταρ μέλους
By panos2171
#605198 Θα συμφωνήσω κι εγώ ότι ο Φέττελ είναι κάπως ''καλομαθημένος''. Όταν του πήγαιναν όλα στρωτά και είχε το κατάλληλο διαστημόπλοιο τσιμπούσε τα πρωταθλήματα. Με το που ερχόταν η πίεση υπέπιπτε σε λάθη. Δεν έχει αλλάξει κάτι τώρα, απλά τώρα δεν έχει και το πιο ικανό μονοθέσιο. Γενικά δεν μπορεί να διαχειριστεί την πίεση και το χει δείξει πολλάκις όταν πχ μετά από εκκίνηση από pole χάνει την πρώτη θέση.
Δυστυχώς δε τον βλέπω να ανακάμπτει και όσο η Ferrari δε λέει να φτιάξει ένα ανταγωνιστικό μονοθέσιο θα συνεχίσει να είναι πίσω από το Λεκλερκ. Επίσης δε θεωρώ καθόλου απίθανο ο Λεκλερκ να είναι πολύ πιο ικανός οδηγός.
Άβαταρ μέλους
By Same_old_story
#607074 Οδηγός του αγώνα ο Φέττελ στο Σότσι σήμερα. Beat that George Prix :superman: :s_sarcastic
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#607088
Same_old_story έγραψε:Οδηγός του αγώνα ο Φέττελ στο Σότσι σήμερα. Beat that George Prix :superman: :s_sarcastic


Μην το γελας. Πραγματικα καλος σημερα ο Vettel. Οπως εχω πει πολλες φορες αυτο που βλεπω/πιστευω, αυτο λεω. Το αν εχω δικιο ή αδικο, το αν συμφωνει η γνωμη μου με των υπολοιπων χρηστων, ειναι αλλου παππα ευαγγελιο!

Το μονο σιγουρο ειναι οτι δεν αφηνω τα κολληματα μου να τυφλωνουν την κριση μου. Και αν δεν το καταφερνω παντα, τουλαχιστον προσπαθω ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ να ειμαι αντικειμενικος...
Άβαταρ μέλους
By Same_old_story
#607090
George_Prix έγραψε:
Same_old_story έγραψε:Οδηγός του αγώνα ο Φέττελ στο Σότσι σήμερα. Beat that George Prix :superman: :s_sarcastic


Μην το γελας. Πραγματικα καλος σημερα ο Vettel. Οπως εχω πει πολλες φορες αυτο που βλεπω/πιστευω, αυτο λεω. Το αν εχω δικιο ή αδικο, το αν συμφωνει η γνωμη μου με των υπολοιπων χρηστων, ειναι αλλου παππα ευαγγελιο!

Το μονο σιγουρο ειναι οτι δεν αφηνω τα κολληματα μου να τυφλωνουν την κριση μου. Και αν δεν το καταφερνω παντα, τουλαχιστον προσπαθω ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ να ειμαι αντικειμενικος...


Αν και μπορεί να μ' έχεις ειρωνευτεί ποτέ δεν τα περνούσα απαρατήρητα αυτά που γράφεις :)
Άβαταρ μέλους
By g8777
#607091 Καλα και συ, ειναι τετοια η πνευματικη ηγεμονια των τυφοςζι που ετσι και ειναι ετοιμοι για κουπα (=νικες), δεν προκειται να ξαναδεις καναν αλλον DotD. Που να χτυπανε τον κωλο τους κατω οι Albon, Sainz, Max και σια.
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#607097
Same_old_story έγραψε:
George_Prix έγραψε:
Same_old_story έγραψε:Οδηγός του αγώνα ο Φέττελ στο Σότσι σήμερα. Beat that George Prix :superman: :s_sarcastic


Μην το γελας. Πραγματικα καλος σημερα ο Vettel. Οπως εχω πει πολλες φορες αυτο που βλεπω/πιστευω, αυτο λεω. Το αν εχω δικιο ή αδικο, το αν συμφωνει η γνωμη μου με των υπολοιπων χρηστων, ειναι αλλου παππα ευαγγελιο!

Το μονο σιγουρο ειναι οτι δεν αφηνω τα κολληματα μου να τυφλωνουν την κριση μου. Και αν δεν το καταφερνω παντα, τουλαχιστον προσπαθω ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ να ειμαι αντικειμενικος...


Αν και μπορεί να μ' έχεις ειρωνευτεί ποτέ δεν τα περνούσα απαρατήρητα αυτά που γράφεις :)


Φιλε κι εχω ειρωνευτει εδω μεσα, αλλα με εχουν ειρωνευτει ΠΟΛΥ περισσοτερο απο οτι το εχω κανει εγω. Να ξερεις απλα οτι δεν ειμαι εδω μεσα για να ανοιγω καυγαδες ουτε για να πικαρω τους αντιπαλους. Ειμαι γιατι γουσταρω την F1 και γιατι βλεπω οτι το ιδιο κολλημα εχουμε ολοι μας και μου αρεσει πολυ το κοινο μας κολλημα! Αυτα που πιστευω λεω καθε φορα (σωστα ή λαθος), εστω και με μαλακισμενο στυλακι πολλες φορες :lipsealed:
Άβαταρ μέλους
By STK
#607715 Hamilton: ‘I actually worried about Vettel’

“I actually worried about him,” Hamilton told Channel 4 in Russia.

“I do know him very well. We’re part of the same generation and I just know how it is to be on the back foot, having people talk negatively about you, have people write you off and also feel that way within the team that the other guy is getting all the energy.

“I know the psychological turmoil that you go through as a driver and as an athlete. I know Seb has been going through that.

“His team-mate has been going on the up. I’ve spoken to super, super high up people who say ‘Seb is written off, that’s him done’.

“But now it does appear they have put all their eggs in one basket [at Ferrari] where Seb used to be the number one driver that they would always choose.

“Now, it appears, for some time that it’s now all Charles and their banking the future on him. I think you will see things evolve over the next year or so that will show you that is the case.”

If the scales do continue to tip in Leclerc’s favour, Hamilton reminded everyone just how important a role Vettel has played in getting Ferrari back to being competitive again.

He added: “But I would say never underestimate the impact of the driver. That car that has been developed over the years has had nothing to do with Charles. It’s been all Seb’s work with the team.

“So just to see him have that win [in Singapore], even though I didn’t win the race, I still felt really good because something good came to someone who is actually a decent person and a super dedicated individual, and is not written off.”

https://www.planetf1.com/news/lewis-ham ... an-vettel/
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#607718
g8777 έγραψε:ΙΕΚ Ναντο,τι να λέμε τώρα. Ναντο λείπεις :( , γύρνα μαζί με Κατσουράνη ολαποπα. :metalo:


O Ναντο ειναι γατακι σε κατι τετοια μπροστα στο Λουη ΣΟΥ. καθε φορα που κανει τετοιες δηλωσεις αγαπης/στηριξης ο Λουης προς αλλους οδηγους πρεπει να στηθει ολοκληρη ομαδα ψυχαναλυτων ωστε να πιασει το βαθυτερο νοημα. Μεγαλη κουφαλα. Hats off :s_howdy
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#607733 Εγω απο αυτο καταλαβαινω οτι ο Vettel ειναι καλυτερος οδηγος. Αλλα η γνωμη μου περιττευει φυσικα. Εδω ο ενας εχει 2 κουπες και ο αλλος 4. Τσαμπα λογια να λεμε τωρα?