Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By belgarion
#605023
Govus έγραψε:
belgarion έγραψε:...της είπαν οι πρώτες δέκα ημέρες θα ήταν εκπαίδευση που δεν θα πληρωνόταν...


Μνημόνια και επιτήρηση μέχρι να σβήσει ο ήλιος... Καραπαράνομο και για καταγγελία.
Πρέπει να μάθεις, πότε της έκαναν πρόσληψη και εάν πήρε στα χέρια της αντίγραφο των όρων σύμβασής της.
Λοιπόν, μου έστειλε κάποια χαρτιά που έχει και σε αυτά βλέπω ότι την προσέλαβαν 19/8 με πλήρη απασχόληση, 20/8 την έκαναν μερική για 24 ώρες την εβδομάδα και η σύμβαση διεκόπη στις 06/9. Αποδοχές την στιγμή της διακοπής γράφει 390€ μεικτά. Με βάση την εξαημερη εργασία θεωρητικά δούλεψε 17 ημέρες σε αυτό το διάστημα οπότε τα 139.37€ που της έδωσαν μου φαίνονται λίγα, αν και αντιστοιχούν περίπου σε αυτό που είχαν συμφωνήσει ( το πρώτο δεκαήμερο εκπαίδευση αμισθί και πληρωμή των ωρών που εργάστηκε στη συνέχεια οι οποίες ήταν περισσότερες από 4 ημερησίως). Αν όντως είναι λιγότερα από τα νόμιμα, μπορεί/αξίζει να κάνει κάτι ή ου μπλέξεις?

< Note >
Άβαταρ μέλους
By Asimov
#605026 Δώσανε μια υπόσχεση του κωλου, βγάλανε στο τζάμπα το δεκαήμερο της full season, δώσανε κι ένα 200αρι μεικτά για τις υπόλοιπες μέρες που είχε λίγη δουλίτσα και μετά μην τους είδατε.... Ωραία....
Άβαταρ μέλους
By markvag
#605078 Δεν ξέρετε από εντρεπρενιούρς, κακοπροαίρετοι κομμουνιστές! :x



Σοβαρά τώρα, αν θέλεις τους πετάει μερικές καταγγελίες, για να τρέχουν, αλλά δεν νομίζω να ιδρώσει το αυτί τους... Σε ότι αφορά τα λεφτά, άντε να βγουν καμιά 100-200 ευρώ παραπάνω; Συμφωνώ, δεν είναι ασήμαντο το ποσό, αλλά δεν ξέρω αν θέλει να το φτάσει δικαστικά... :s_dunno

Νομίζω θα ήταν καλή λύση μία βόλτα από την τοπική επιθεώρηση εργασίας για να της πούνε τι μπορεί να κάνει και κατόπιν αποφασίζει πως θα κινηθεί. :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#605079 όλοι χρειάζονται ένα μάθημα ΕΛ.επιχειρηματικότητας . την επόμενη φορά δε θα είναι τόσο ευκολόπιστη. όλη η συμφωνία να υπάρχει γραπτώς ! τουλάχιστον για το χρηματικό μέρος.
Άβαταρ μέλους
By Asimov
#605111
markvag έγραψε:Δεν ξέρετε από εντρεπρενιούρς, κακοπροαίρετοι κομμουνιστές! :x



Σοβαρά τώρα, αν θέλεις τους πετάει μερικές καταγγελίες, για να τρέχουν, αλλά δεν νομίζω να ιδρώσει το αυτί τους... Σε ότι αφορά τα λεφτά, άντε να βγουν καμιά 100-200 ευρώ παραπάνω; Συμφωνώ, δεν είναι ασήμαντο το ποσό, αλλά δεν ξέρω αν θέλει να το φτάσει δικαστικά... :s_dunno

Νομίζω θα ήταν καλή λύση μία βόλτα από την τοπική επιθεώρηση εργασίας για να της πούνε τι μπορεί να κάνει και κατόπιν αποφασίζει πως θα κινηθεί. :hmmm:


Δεν θα το κάνουν μόνο σε αυτή. Υποθέτω ότι το κάνουν συστηματικά και βγάζουν αρκετά παραπάνω από 100-200.
Άβαταρ μέλους
By Govus
#605115
Asimov έγραψε:Δεν θα το κάνουν μόνο σε αυτή. Υποθέτω ότι το κάνουν συστηματικά και βγάζουν αρκετά παραπάνω από 100-200.


^^^^^αυτό...
Άβαταρ μέλους
By belgarion
#605116 Λοιπόν, η φάση ήταν δουλειά για να παρατείνει τις διακοπές της. Την πήραν υποτίθεται για να καλύψει τα ρεπό των υπολοίπων που δουλεύουν 7ημερο από τον Ιούνιο. Από ότι μου είπε τις πρώτες ημέρες όντως ήταν φάση να μάθει την δουλειά, δεν αντικατέστησε κάποιον. Την σταμάτησαν γιατί η υπεύθυνη σε ένα από τα γραφεία θεώρησε ότι δεν είναι αρκετά επιθετική με τους υποψήφιους πελάτες και γιατί δεν ήταν τόσο καλή όσο άτομα που το κάνουν χρόνια ή έστω από την αρχή της σαιζόν. Πιθανολογω ότι η όλη φάση μπορεί να ήταν στάχτη στα μάτια για να σταματήσει η γκρίνια των υπολοίπων για τα ρεπό, τύπου "ορίστε, φέραμε άτομο αλλά δεν έκανε και που να βρούμε άλλο πάνω στα τελειώματα". Προφανώς δεν αξίζει ο κόπος να πάει δικαστικά για 100 ευρώ. Έτσι και αλλιώς ούτε καριέρα θα έκανε πάνω σε αυτό και θα είναι πιο προσεκτική την επόμενη φορά που θα θέλει να ασχοληθεί με δουλειές του ποδαριού αντί για το αντικείμενο της.

< Note >
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#605119
belgarion έγραψε:Την σταμάτησαν γιατί η υπεύθυνη σε ένα από τα γραφεία θεώρησε ότι δεν είναι αρκετά επιθετική με τους υποψήφιους πελάτες και γιατί δεν ήταν τόσο καλή όσο άτομα που το κάνουν χρόνια ή έστω από την αρχή της σαιζόν.

Εννοείται οτι δε θα είναι καλή όσο ένας έμπειρος. Κι όμως , ο έλλην μανατζαρέος ή εργοδότης έχει αυτή την απαίτηση . Και μάλιστα έχει την απαίτηση με ΜΗΔΕΝ εμπειρία μέσα σε 5-10 μέρες να είσαι καλύτερος από τον παλιό που αντικαθιστάς. Γιατί ..έτσι.
Άβαταρ μέλους
By markvag
#605131
Asimov έγραψε:
Δεν θα το κάνουν μόνο σε αυτή. Υποθέτω ότι το κάνουν συστηματικά και βγάζουν αρκετά παραπάνω από 100-200.


Εννοείται και δεν θα εκπλαγώ αν το όνομα της συγκεκριμένης επιχείρησης είναι γνωστό στην τοπική επιθεώρηση εργασίας...


mousatos έγραψε:
belgarion έγραψε:Την σταμάτησαν γιατί η υπεύθυνη σε ένα από τα γραφεία θεώρησε ότι δεν είναι αρκετά επιθετική με τους υποψήφιους πελάτες και γιατί δεν ήταν τόσο καλή όσο άτομα που το κάνουν χρόνια ή έστω από την αρχή της σαιζόν.

Εννοείται οτι δε θα είναι καλή όσο ένας έμπειρος. Κι όμως , ο έλλην μανατζαρέος ή εργοδότης έχει αυτή την απαίτηση . Και μάλιστα έχει την απαίτηση με ΜΗΔΕΝ εμπειρία μέσα σε 5-10 μέρες να είσαι καλύτερος από τον παλιό που αντικαθιστάς. Γιατί ..έτσι.


Και το ακόμα πιο "αστείο" είναι πως αν όντως ο καινούριος είναι καλύτερος από τον παλιό, όταν θα έρθει η ώρα της ανταμοιβής με το μπόνους που έπαιρνε ο παλιός, θα του πει "ε... καινούριος είσαι ακόμα, κάτσε να σε δούμε πρώτα"... :s_yes :inlove:
Άβαταρ μέλους
By gakost
#605141
belgarion έγραψε: Την πήραν υποτίθεται για να καλύψει τα ρεπό των υπολοίπων που δουλεύουν 7ημερο από τον Ιούνιο.
:( :lipsealed:

Αυτό και μόνο θα έπρεπε να την προβληματίσει σχετικά με την αξιοπιστία του επιχειρηματία και την νοοτροπία του γενικά
Άβαταρ μέλους
By markvag
#605172 Ο μόνος είναι;;; :vava:

Σε κάποιους κλάδους, όπως ο τουρισμός, είναι ψιλοδεδομένο αυτό... :vava:
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#611197 γιατί να μην είναι; δε θέλει μπάζα ο άνθρωπος.
καλά κάνει και το ξεκαθαρίζει για μη ταλαιπωρείται κόσμος άδικα.
Άβαταρ μέλους
By saxon_747
#611222 Θα μπορούσε να θεωρηθεί διάκριση .

Όχι ότι παίζει ρόλο βέβαια.
Οι υποψήφιοι εργαζόμενοι συνήθως στέλνουν βιογραφικά που δεν πληρούν κανένα κριτήριο της προσφερόμενης θέσης.

Από την άλλη, στη συγκεκριμένη θέση πουβπεριγραφει η αγγελία, η εμφανιση θεωρείται προσόν - κριτήριο. Φαντάσου πχ να ψάχνει κανείς οδηγό και να στείλεις cv χωρίς να έχεις δίπλωμα. Φυσικά, αν δεν έχεις αυτό που χρειάζεται, δε θα σε καλέσουν για συνέντευξη - η ουσία δεν αλλάζει.