Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By cabala10
#604683
gianik έγραψε:ποιος είναι ο καλύτερος τρόπος για online back up αρχείων ; ( λογιστικά έγγραφα , excel κλπ...) :hmmm:

ζιπαρισμα με 7zip και καλο κωδικο και ανεβασμα στο mega
Άβαταρ μέλους
By gakost
#604692
gianik έγραψε:ποιος είναι ο καλύτερος τρόπος για online back up αρχείων ; ( λογιστικά έγγραφα , excel κλπ...) :hmmm:

Office 365;
Οποιοδήποτε σύννεφο .... εγώ προτιμώ Pcloud
Σύννεφο στο σπίτι σου - synology
Άβαταρ μέλους
By Wagner669
#604699
gianik έγραψε:ποιος είναι ο καλύτερος τρόπος για online back up αρχείων ; ( λογιστικά έγγραφα , excel κλπ...) :hmmm:


Εικόνα

τι;;;
οχι;;;

αν θες για τζαμπε πας σε Google Drive ή OneDrive
απλα να ξερεις οτι τα αρχεια σου τα βλεπει ή η google ή η microsoft

αν θες με συνδρομη πας σε Office 365 με OneDrive

Μπορεις να πας και σε λυση NAS, τυπου Synology και να στησεις δικο σου cloud χωρις συνδρομες και περιορισμους σε χωρο, αλλα ειναι ακριβουτσικη λυση
Άβαταρ μέλους
By gakost
#604707
Wagner669 έγραψε:
Εικόνα

τι;;;
οχι;;;



Δεν ξέρω αν το έβαλες κοροϊδευτικά αλλά ανάλογα τι θέλεις να πετύχεις οι κασέτες έχουν πολλά πλεονεκτήματα (και μειονεκτήματα) και είναι πολύ καλή λύση.

Προφανώς δεν αναφέρομαι σε αυτή την ερώτηση για word-excel
Άβαταρ μέλους
By Wagner669
#604833
gakost έγραψε:
Wagner669 έγραψε:
Εικόνα

τι;;;
οχι;;;



Δεν ξέρω αν το έβαλες κοροϊδευτικά αλλά ανάλογα τι θέλεις να πετύχεις οι κασέτες έχουν πολλά πλεονεκτήματα (και μειονεκτήματα) και είναι πολύ καλή λύση.

Προφανώς δεν αναφέρομαι σε αυτή την ερώτηση για word-excel


Για cold storage ειναι μια χαρα λυση
Άβαταρ μέλους
By stavrosg
#604835 1. Όποια λύση και να επιλεχθεί, πρέπει να μπορεί να λειτουργεί εντελώς αυτόματα. Όπου μπαίνει ανθρώπινη χείρα μέσα, αποτελεί failure point.

2. Redudancy. KAI cloud ΚΑΙ offline backup αν είναι δυνατό ωστε αν αποτύχει το ένα να έχεις το άλλο.
Άβαταρ μέλους
By babakos
#604843
stavrosg έγραψε:1. Όποια λύση και να επιλεχθεί, πρέπει να μπορεί να λειτουργεί εντελώς αυτόματα. Όπου μπαίνει ανθρώπινη χείρα μέσα, αποτελεί failure point.

2. Redudancy. KAI cloud ΚΑΙ offline backup αν είναι δυνατό ωστε αν αποτύχει το ένα να έχεις το άλλο.


Εμφατικά ναι και στα 2 σημεία που αναφέρονται παραπάνω

Τώρα για automated cloud backup λύσεις θα πρότεινα (πάντα με συνδρομή )

http://www.crashplan.com
http://www.backblaze.com

Αν υπάρχει ενα καλούτσικο upload οι λύσεις αυτές ειναι ταμάμ
Άβαταρ μέλους
By g8777
#605076 Δεν υπάρχει πιο εκνευριστικό πράγμα από το να χάνεις κάτι που είναι δωρεάν και να σε βάζουν να πληρώσεις, σε αναγκάζουν να γίνεις κλέφτης δηλαδή. :s_hang
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#605077 Να δεις που αυτοί θα μας βάλουν να πληρώνουμε και τις διαδικτυακές εφημερίδες. :shifty:
Άβαταρ μέλους
By GTS
#605095 Μερικες εφημεριδες εχουν συνδρομη εδω και χρονια και αλλες δεν εχουν και εχουν ακριβως τα ιδια νεα/αρθρα. Σε αρκετα πραγματα απλα μονο απο κοροιδα μπορεις να τα παρεις εκτος και εισαι Απλ και εχει πατενταρει τα παντα σε ενα δικο σου συστημα που δεν το μοιραζεσαι με κανενα.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#605101
KiloMeater έγραψε:Το Tapatalk το γυρνάει σε συνδρομή βλέπω... Δίνει και δώρο 6 μήνες αν είχες licence.... Ελπίζω να πάει απατο

Πού το είδατε; Link;
Εγώ εδώ και καιρό το έχω γυρίσει στον browser, είναι πιο γρήγορο και μια χαρά δουλεύει το FLATBOOTS σε κινητές συσκευές. Δεν θα μου λείψει καθόλου. Ελπίζω να καταφέρουμε κάποια στιγμή να κάνουμε και αυτό το έρμο το upgrade στο φόρουμ στην τελευταία έκδοση που θα γίνει πολύ πολύ καλύτερο.
:help:
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#605109
g8777 έγραψε:Δεν υπάρχει πιο εκνευριστικό πράγμα από το να χάνεις κάτι που είναι δωρεάν και να σε βάζουν να πληρώσεις, σε αναγκάζουν να γίνεις κλέφτης δηλαδή. :s_hang
Πληρωμένο το έχω για χρόνια με license, αλλά δε γουστάρω το συνδρομητικό μοντέλο
Άβαταρ μέλους
By Asimov
#605114
Anonymous Founder έγραψε:
KiloMeater έγραψε:Το Tapatalk το γυρνάει σε συνδρομή βλέπω... Δίνει και δώρο 6 μήνες αν είχες licence.... Ελπίζω να πάει απατο

Πού το είδατε; Link;


Δεν ξέρω αν έχει βγάλει ανακοίνωση. Εμένα μου βγάζει ένα εκνευριστικό μήνυμα :rant:
€1,09 ΤΟ ΜΗΝΑ ζητάνε τα λαμόγια.
Συμφωνώ με κιλο