Για τα ταξίδια που κάναμε κι αυτά που θέλουμε να κάνουμε
Άβαταρ μέλους
By Chris
#573086 Α, ναι. Μη σου πω πως ειναι και απο τους φθηνους αυτος. Αξιζει ομως κατα τη γνωμη μου, εστω και για 1-2 μερες
Άβαταρ μέλους
By 224v
#573098 είμασταν 4 ατομα και μειναμε σε R&B σε κτηριο που είναι στη Via Condotti 98 (πανω από το μαγαζι της PRADA) Παλιο αρχοντικο κτηριο ψηλοταβανο πλαι στη πιατσα ντελ σπανια. καρακεντρο δλδ. ερχοτανε 100 το ζευγαρι τοτε… συνεφερε γιατι το ταξι από το αεροδρομειο μας αφησε εκει και μας πηρε παλι από εκει. άλλο μεσο δεν χρειαστηκαμε παντου με τα ποδια.
Άβαταρ μέλους
By drdino
#581478 Έχει χρησιμοποιήσει κανείς combo tickets για Ρώμη; Το Rome Pass είναι το "επίσημο";
Άβαταρ μέλους
By rafi
#604887 Φετος το μενου εχει roadtrip Αμαλφι, Ναπολι, Ρωμη..
Δεν ξεψαχνισα ακομα το τοπικο..
Σμβουλες/προτασεις, παραπανω απο ευπροσδεκτες, ειδικα για Αμαλφι-Ναπολι, που νομιζω δεν υπαρχουν πολλες πληροφοριες εδω μεσα..

.
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#604889
Άβαταρ μέλους
By Chris
#604957 Αν πας καλοκαιρι και θες να κανεις μπανιο Αμαλφι, μην πας αργα το απογευμα, ο ηλιος κρυβεται πισω απο τα βουνα νωρις :s_biggrin

Εχω παει Ναπολι-Καπρι-Πομπηια (μην την χασεις!)- Αμαλφι, και Ρωμη σε διαφορετικη περιοδο. Για ελαχιστες μερες, αλλα ρωτα και μπορει να ξερω. Ρωμη αξιζει να πληρωσεις την υπεραξια και να κυκλοφορησεις με νοικιαρικο σκουτερ.

Cinque terre ειναι μια μερα ταξιδι απο εκει, και απο αυτα που εχω ακουσει δεν εχω ψηθει ιδιαιτερα..
Άβαταρ μέλους
By rx8_drifter
#605064 Ψιλο άκυρο να πιάσεις τσινκουτσεντο απ το Ρώμη, άσε που ουτε βδομάδα δε σε φτάνει σ αυτή την ομορφιά :inlove:
Άβαταρ μέλους
By bebes
#605085
rafi έγραψε:Φετος το μενου εχει roadtrip Αμαλφι, Ναπολι, Ρωμη..
Δεν ξεψαχνισα ακομα το τοπικο..
Σμβουλες/προτασεις, παραπανω απο ευπροσδεκτες, ειδικα για Αμαλφι-Ναπολι, που νομιζω δεν υπαρχουν πολλες πληροφοριες εδω μεσα..

.

θα πας με αεροπλάνο Νάπολι και θα νοικιάσεις;
Βάλε πλήρη ασφάλεια σίγουρα, και μην υπολογίζεις να διανύεις μεγαλες αποστασεις σε μια μερα γιατι θα εχει πολυ κινηση και στενους δρόμους (βεβαια, αν πας τελη Σεπτεμβρη και μετα θα εισαι πιολυ πιο ανετα)
Φρόντισε να αφιερωσεις μιση μερα να πας Πομπηία και είστε λάτρεις, αλλες 3-4 ωρες να ανεβετε στον κρατηρα του Βεζουβίου.

τα 5terre βγαίνουν με ημερήσια απο Ρωμη, αλλά θα κουραστειτε και δεν θα τα γυρισετε καλα γιατι εχουν αρκετο περπατημα.
Αφου θα πατε Αμάλφι αφήστε τα για άλλη φορα
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#605106 Cinque Terre από Ρώμη; Δεν θα το πρότεινα για κανένα λόγο! Εγώ θα πρότεινα Ρώμη, Νάπολι και κατόπιν και Σικελία. Αλλιώς οπωσδήποτε κάποιο από τα νησάκια απέναντι από την Νάπολι είτε Capri είτε Ischia. Τα έχω στα υπόψη για το επόμενο ταξίδι στην Ιταλία, ετούτη τη φορά θα πάω νότια στην παραπάνω διαδρομή.
:inlove:
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By rafi
#605156 Καταρχην ευχαριστω πολυ ολους για τις απαντησεις..

Οι διανυκτερευσεις θα ειναι:
Σαλερνο 1 δν.
Ναπολι 3 δν.
Ρωμη 4 δν.
Καπου αναμεσα στη Ρωμη και το Μπαρι η τελευταια δν.

Το αρχικο πλανο ηταν να παμε Σικελια-Ναπολι αλλα επειδη δεν ειχαμε τοσες μερες κενο, η Σικελια εγινε Ρωμη.
Οδικως θα παμε χρησιμοποιωντας τη γραμμη Ηγουμενιτσα-Μπαρι.
Γενικως εχουμε κλεισει σπιτια με parking κοντα στα κεντρα των πολεων η κοντα σε μετρο.
Θα αφιερωσουμε μια μερα ολοκληρη ξεκινωντας απο Σαλερνο και καταληγοντας το βραδυ Ναπολι στο να τριγυρισουμε στο Αμαλφι. Φαινεται και μαλλον ειναι λιγος ο χρονος αλλα δε βγαινει αλλιως αν θελουμε να δουμε τη Ναπολι αλλα και την Πομπηια.
Ο Βεζουβιος αξιζει; Δεν εχω πειστει ακομα..


.
Άβαταρ μέλους
By bebes
#605216
rafi έγραψε:Ο Βεζουβιος αξιζει; Δεν εχω πειστει ακομα..

ανεβαίνεις με το αυτοκίνητο σε ενα πάρκινκ που ειναι κοντα στον κρατηρα (περίπου 40 λεπτά απο τον κεντρικό στη βάση του βουνου).
περπατας λιγο (κανα 20λεπτο;) και φτάνεις στο χείλος του κρατηρα.
Εχει κάποιες θεσεις με ωραια θεα προς Νάπολι.
Δες απο google streetview να εχεις αποψη

https://www.google.com/maps/@40.8225701 ... 704!8i4352
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#716725 Την παράλλη βδομάδα θα (ξανα)πάμε Ρώμη οπότε πρέπει να κάνω ένα φρεσκάρισμα το τοπικό και να ανατρέξω στις σημειώσεις μου.

Θα μείνουμε πολύ κοντά στα Spanish steps και η πτήση θα είναι με Ryan, άρα Ciampino (την άλλη φορά είχαμε πάει στο Fiumicino)

Έκανα μια σκέψη μήπως νοικιάζαμε σκούτερ, δεν θυμάμαι όμως πώς είναι η φάση εκεί στην οδήγηση, σαν Αθήνα και χειρότεροι; Αν είναι έτσι τότε καλύτερα μετρό, έχω και μηδενική εμπειρία οδήγησης μετά την απόκτηση διπλώματος.
Άβαταρ μέλους
By georgetz
#716728 Είχα νοικιάσει scooter και αμάξι στη Ρώμη, πριν απο χρόνια, μια χαρά.
Το αμάξι πάει σε λιγότερα μέρη απ'ότι το scooter.

Μεγάλη μηχανή μάλλον δεν συμφέρει , ζητούσαν μεγάλες εγγυήσεις μπροστά.

Απο συμπεριφορά, το ούνα φάτσα ούνα ράτσα, δεν είναι και τόσο τυχαίο. Θα βρεις μπολιτισμό ,
θα βρεις κοστουμάτους να την έχουν δει Ρόσι με τα Μπέβερλι αλλά θα βρεις και πειρατές ταρίφες που το κάνουν
υπερ-ειδική το θέμα.

Με λίγη προσοχή θα είσαι οκ.

ΥΓ ο αρχαίος δρόμος (Via Appia νομίζω) , αξίζει να περάσεις μια φορά, να θαυμάσεις, να τραβήξεις την ταλαιπωρία και να μην ξαναπεράσεις :lol: Ρώμη αξίζει να σεργιανίσεις και λίγο έξω απο τη πόλη για μένα. Καλοκαίρι , είναι πολυ ωραίο το ξημέρωμα σε αυτή τη πόλη,σε αυτούς τους δρόμους , απο πιάτσα σε πιάτσα :inlove:

ΥΓ 2 : φουλ κείμενο εμπειριών (τώρα το θυμήθηκα) εδώ -> viewtopic.php?f=17&t=961&p=414550&hilit=%CE%A1%CF%8E%CE%BC%CE%B7#p414550
Άβαταρ μέλους
By bebes
#716733 καλή φάση αυτή με το σκούτερ :inlove:

Ισως κανω μια εξορμηση στη Ρωμη το Φθινόπωρο για να τη γυρίσω με σκούτερ. Το μόνο που φοβάμαι είναι μην το κλέψουν.
Λύνεται και το θέμα κάποιων περιαστικών μετακινήσεων που είναι μπέρδεμα με τα ΜΜΜ.

Αν πας τον Αυγουστο τα ΜΜΜ θα ειναι σχετικά χαλαρά, με το ημερήσιο πάσο εισαι μια χαρα.
Απο το Chiampino με ενα λεωφορείο πας σε ενα τέρμα απο μετρό εκει κοντα, αγοράζεις το πάσο και ξεκινάς...

Η ryan εχει συχνα πτήσεις με 10€, απλά απο Θεσσαλονίκη είαι σκότωμα η επιστροφη (πλύ νωρις), οπότε βολεύει καλύτερα η Αθήνα.

Η Ρωμη ειναι ανεξάντλητη και για κάποιο λόγο πολύ οικεία.
Η σύζηγος θέλει να πηγαίνει καθε χρόνο... :s_bored
Άβαταρ μέλους
By Chris
#716734 Κι εγω με βεσπα τη γυρισα, ο μονος σωστος τροπος. Λιιιγο καλυτερα απο Αθηνα θα ελεγα, κατι βραδακια ομως που χει πεσει η κινηση ειναι ονειρο

@ bebes το ειχα παρει με την πληρη ασφαλεια, δε θυμαμαι ακριβως αλλα ειμαι σχεδον σιγουρος πως καλυπτε και κλοπη. Γιατι ημουν τελειως χαλαρος, δε θυμαμαι να αγχωθηκα ποτε που θα το αφησω κλπ