Γενικά αυτοκινητιστικά θέματα
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#604849
cosneo έγραψε:
mousatos έγραψε:Gypsy datsun blue


Δεν υπήρξε ποτέ τέτοιο χρώμα. Τα αγροτικά Datsun ή και σαν Nissan από τα 70ies μέχρι πριν το 1ο Navara έβγαιναν μόνο άσπρο, μαύρο και κόκκινο και μέχρι τα 80ies πριν το ελληνικό King cab είχαν και το κίτρινο.
Το πρώτο τους γαλάζιο Nissan ήταν το Figaro και μαζικά το Micra K12 και έως και τώρα όπου το χρησιμοποιούν ακόμα και με μικροδιαφορες στην απόχρωση το λένε aqua blue.

Στο Chr είναι πανέμορφο το χρώμα.


και γαλαζιο εβγαινε και κιτρινο,πολλα τετοια στο χωριο μου ακομα σε κυκλοφορια.Μαυρο δεν εχω δει ποτε.
Άβαταρ μέλους
By belgarion
#604860
dimviii έγραψε:
cosneo έγραψε:
mousatos έγραψε:Gypsy datsun blue


Δεν υπήρξε ποτέ τέτοιο χρώμα. Τα αγροτικά Datsun ή και σαν Nissan από τα 70ies μέχρι πριν το 1ο Navara έβγαιναν μόνο άσπρο, μαύρο και κόκκινο και μέχρι τα 80ies πριν το ελληνικό King cab είχαν και το κίτρινο.
Το πρώτο τους γαλάζιο Nissan ήταν το Figaro και μαζικά το Micra K12 και έως και τώρα όπου το χρησιμοποιούν ακόμα και με μικροδιαφορες στην απόχρωση το λένε aqua blue.

Στο Chr είναι πανέμορφο το χρώμα.


και γαλαζιο εβγαινε και κιτρινο,πολλα τετοια στο χωριο μου ακομα σε κυκλοφορια.Μαυρο δεν εχω δει ποτε.
Και του παππού μου μπλε ήταν, σαν τα δύο πρώτα που έβαλε ο mousatos

< Note >
Άβαταρ μέλους
By postruck
#604880
dimviii έγραψε:
cosneo έγραψε:
mousatos έγραψε:Gypsy datsun blue


Δεν υπήρξε ποτέ τέτοιο χρώμα. Τα αγροτικά Datsun ή και σαν Nissan από τα 70ies μέχρι πριν το 1ο Navara έβγαιναν μόνο άσπρο, μαύρο και κόκκινο και μέχρι τα 80ies πριν το ελληνικό King cab είχαν και το κίτρινο.
Το πρώτο τους γαλάζιο Nissan ήταν το Figaro και μαζικά το Micra K12 και έως και τώρα όπου το χρησιμοποιούν ακόμα και με μικροδιαφορες στην απόχρωση το λένε aqua blue.

Στο Chr είναι πανέμορφο το χρώμα.


και γαλαζιο εβγαινε και κιτρινο,πολλα τετοια στο χωριο μου ακομα σε κυκλοφορια.Μαυρο δεν εχω δει ποτε.

+1 dimviii,το δικό μας 520 του 1968,ήρθε απο Ιαπωνία γαλάζιο και μετά απο 3 χρόνια ο πρώτος ιδιοκτήτης το έκανε ενα σκούρο κόκκινο της mazda!! Mαύρο εργοστασιακό πρώτη φορά είδα σε 720,520 και 620 δεν είχα δει.Στο δικό μου χωριό υπάρχουν πολλά 620 κόκκινα,κίτρινα,γαλάζια,καφέ,λευκά τα οποία έχουν ακόμα το αρχικό τους χρώμα,Made in Japan :iconcool:
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#604901 Απόλυτο σέβας σε όλα αυτά τα φορτηγάκια, που έχουν δουλέψει αγόγγυστα τόσα χρόνια και συνεχίζουν. Υπάρχουν κάποια που έχουν στην πλάτη τους 30 ή ακόμη και 40+ χρόνια και συνεχίζουν.
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#604985
Anonymous Founder έγραψε:Απόλυτο σέβας σε όλα αυτά τα φορτηγάκια, που έχουν δουλέψει αγόγγυστα τόσα χρόνια και συνεχίζουν. Υπάρχουν κάποια που έχουν στην πλάτη τους 30 ή ακόμη και 40+ χρόνια και συνεχίζουν.


με τα περισσοτερα απο αυτα να μην εχουν γνωρισει τιποτα αλλο, απο λαδια/φιλτρο/μπουζι οποτε και αν.
Άβαταρ μέλους
By cosneo
#605087 Δεν είχα δει ποτέ γαλάζιο Datsun pick up. Ιδίως στο αγαπημένο μου 620. Απ'οτι φαίνεται υπήρχαν.
Εικόνα

Στο προσπεκτους του King cab έχει μόνο άσπρο μαύρο και κόκκινο, για την οποία βαφή τους είχε βραβευτεί η ΤΕΟΚΑΡ.

Θυμάμαι πάντως χαρακτηριστικά οταν παρουσίασαν το Figaro να αναφέρουν για αποκλειστικό το γαλάζιο μαζί με τα άλλα 3 παστέλ χρώματα (άσπρο/εκρου, φιστικί και ανοιχτό μπλε/μωβ).
Άβαταρ μέλους
By JBT
#605098 ο παππούς στην κρήτη είχε το γαλάζιο

ακόμα κάπου θα είναι παρατημένο :hmmm: με ιντριγκάρει να προσπαθήσω να το βάλω σε κίνηση :hmmm: :hmmm: :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#605100
cosneo έγραψε:Δεν είχα δει ποτέ γαλάζιο Datsun pick up. Ιδίως στο αγαπημένο μου 620. Απ'οτι φαίνεται υπήρχαν.
Εικόνα

Στο προσπεκτους του King cab έχει μόνο άσπρο μαύρο και κόκκινο, για την οποία βαφή τους είχε βραβευτεί η ΤΕΟΚΑΡ.

Θυμάμαι πάντως χαρακτηριστικά οταν παρουσίασαν το Figaro να αναφέρουν για αποκλειστικό το γαλάζιο μαζί με τα άλλα 3 παστέλ χρώματα (άσπρο/εκρου, φιστικί και ανοιχτό μπλε/μωβ).

To κίτρινο! :inlove:
Τρελό σχέδιο, αν το είχαν φέρει θα πουλούσε τρελά! :metalo:
Δεν θα είχε βέβαια κάθισμα πίσω, αλλά θα έμπαινε μετά με (greek) πατέντα. :s_biggrin
Άβαταρ μέλους
By drdino
#605102 To κίτρινο (μοιάζει με Ute) παίζει και να είχε:
Εικόνα

Edit: https://www.youtube.com/watch?v=6kwVia6sMIk

Όντως είχε, γαμάτο!
Άβαταρ μέλους
By JBT
#605104 https://www.youtube.com/watch?v=FO53M8x3Y28

:lol:
Άβαταρ μέλους
By bebes
#605132
Anonymous Founder έγραψε:
cosneo έγραψε:Δεν είχα δει ποτέ γαλάζιο Datsun pick up. Ιδίως στο αγαπημένο μου 620. Απ'οτι φαίνεται υπήρχαν.
Εικόνα

Στο προσπεκτους του King cab έχει μόνο άσπρο μαύρο και κόκκινο, για την οποία βαφή τους είχε βραβευτεί η ΤΕΟΚΑΡ.

Θυμάμαι πάντως χαρακτηριστικά οταν παρουσίασαν το Figaro να αναφέρουν για αποκλειστικό το γαλάζιο μαζί με τα άλλα 3 παστέλ χρώματα (άσπρο/εκρου, φιστικί και ανοιχτό μπλε/μωβ).

To κίτρινο! :inlove:
Τρελό σχέδιο, αν το είχαν φέρει θα πουλούσε τρελά! :metalo:
Δεν θα είχε βέβαια κάθισμα πίσω, αλλά θα έμπαινε μετά με (greek) πατέντα. :s_biggrin

δηλαδη οι Γιαπωνέζοι είχαν λανσάρει τη 1,5 καμπίνα και το διπλοκάμπινο (οχι 4πορτο όμως) σχεδον μισο αιώνα πριν...
Άβαταρ μέλους
By g8777
#605150 Δεν έχω δεί άλλο χρώμα εκτός από μπλέ στο Datsun. Μέχρι το 1983 that is , τότε που σκόρπισε καί το τελευταίο στην περιοχή.
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#605158 ποσο χρονων ησουν το 83 που τα θυμασαι τοσο καλα? :shifty: