Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By Dodger
#602524
JimClark έγραψε:Στην Ξάνθη θυμάμαι είχαμε πιο πολύ Δέλτα και έπαιζε πολύ λάκη καπ και κοκτέηλ.

Επίσης, θυμάμαι τα μεγάλα παλιού τύπου ψυγεία παγωτών που ήταν από πάνω σαν ινόξ σκούρη επιφάνεια με δύο μικρές μαύρες 20χ20 πόρτες που εξείχαν σαν καταπακτές. Εννοείται δεν υπήρχε φωτισμός μέσα και βράδυ έψαχνες με τον έξω φωτισμό να βρεις αυτό που θες.


Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By JimClark
#602542 Έτσι!!! με το διπλωτό καπάκι ήταν η ver 1.2. Πρόλαβα και με 2 σκέτα.
Άβαταρ μέλους
By bill33
#602555 ΜΕ εκείνο το αηδιαστικό λάστιχο γύρω γυρω απο τα πορτάκια!!
Άβαταρ μέλους
By drdino
#602565 Νοκαουτ αν πύραυλος, καραμπόλα αν κυπελακι (μαζί με το δωράκι από κάτω). Ο πατέρας μου τότε φανατικός του Σικάγο. :)
Άβαταρ μέλους
By edmond
#605004 Εικόνα
Τότενες, ήταν δείγμα πλούτου ή απλά ευμάρειας αν θέλετε. Ο κάθε νοικοκυραίος έπρεπε να έχει. Και φυσικά υπήρχαν τα...καλά μοντέλα. Εδώ ο συγχωριανός την δουλεύει εδω και 30+ χρόνια. Agria η...ορίτζιναλ. Όπως λέμε τώρα Jeep το αυθεντικό.
Έχω μπόλικες μνήμες απο μια παρόμοια που είχε ο παππούς μου. Έπερνε μπρός με τριχιά :shifty: όπου στην άκρη υπήρχε κόμπος για να κομπλάρει στο δόντι που είναι πάνω στην τροχαλία-βολάν. Έδινες 5-6 στροφές στην καλούμπα, κάργαρες λίγο να βρείς συμπίεση και έδινες!!! Ο σαματάς που έκανε (ειδικά μέσα σε αποθήκη που την είχε) ήταν επικός!!
Συγκινήθηκα ρε πστη μου :s_cry
Αααααα ρε παππού :sorry: θοσχωρες τα πεθαμένα σου...

ΥΓ. Μεσσηνjία έτσι;
Ξέρω-ξέρω όλος ο Μοριάς ήταν γεμάτος απο δαύτες.
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#605006
edmond έγραψε:Ξέρω-ξέρω όλος ο Μοριάς ήταν γεμάτος απο δαύτες.


και ο δικος μου ο παππους ειχε ενα τετοιο,σε honda. :inlove:
πρεπει να το πουλησε οταν ημουν γυρω στα 10-12 ετων.
Δεν εχω ξαναδει κατι τετοιο ποτε ξανα!
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#605008
edmond έγραψε:Εικόνα
Τότενες, ήταν δείγμα πλούτου ή απλά ευμάρειας αν θέλετε. Ο κάθε νοικοκυραίος έπρεπε να έχει. Και φυσικά υπήρχαν τα...καλά μοντέλα. Εδώ ο συγχωριανός την δουλεύει εδω και 30+ χρόνια. Agria η...ορίτζιναλ. Όπως λέμε τώρα Jeep το αυθεντικό.
Έχω μπόλικες μνήμες απο μια παρόμοια που είχε ο παππούς μου. Έπερνε μπρός με τριχιά :shifty: όπου στην άκρη υπήρχε κόμπος για να κομπλάρει στο δόντι που είναι πάνω στην τροχαλία-βολάν. Έδινες 5-6 στροφές στην καλούμπα, κάργαρες λίγο να βρείς συμπίεση και έδινες!!! Ο σαματάς που έκανε (ειδικά μέσα σε αποθήκη που την είχε) ήταν επικός!!
Συγκινήθηκα ρε πστη μου :s_cry
Αααααα ρε παππού :sorry: θοσχωρες τα πεθαμένα σου...

ΥΓ. Μεσσηνjία έτσι;
Ξέρω-ξέρω όλος ο Μοριάς ήταν γεμάτος απο δαύτες.

Πωω πωωωωω πωωωωωω ρε edmont! Τι μου έκανες τώρα! :metalo:
Στα δικά μας χωριά τέτοια δεν υπήρχαν. Πρώτη φορά τα συνάντησα στις πρώτες διακοπές στην Πάργα και από τότε, όταν τα βλέπω μου μυρίζουν καλοκαίρι. Ο θόρυβος έσπαγε τα αυτιά, ειδικά τότε που δεν υπήρχαν A/C και ήμασταν όλο το βράδυ με ανοιχτό παράθυρο.
Συγκινήθηκα! :s_cry
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#605009 λοιπον το βρηκα αυτο που ειχε ο παππους μου.
honda f 90 βλεπω το λενε.
απειρες βολτες με αυτο απο το περιβολι στο χωριο,ειχε καροτσα απο πισω οπως το agria του edmond. :inlove:

κοιταχτε μοτορι που ειχε :dizzy:
[Honda Diesel tiller F90] In 1959, Honda's first tiller F150 appeared. It was a big hit for ease of handling, and variation models were introduced one after another. The F90 appeared in 1966 with the F21, a foldable ultra-compact machine (equipped with the world's first OHC engine for a tiller). The engine is Honda's first air-cooled diesel engine GD90, which includes over 30 patents. It was a V-type 2-cylinder 479cc, 9 horsepower and powerful machine. Cell starter, hydraulic clutch, etc. are standard equipment, and the operation system is concentrated at hand and easy to handle.


HONDA F90 coverage at Motegi Collection Hall. A legendary machine that Mr. Soichiro Honda ordered himself to develop in the 1960s, when the workers in rural areas were going to the urban area, trying to reach the high economic growth period. is.

Εικόνα
Εικόνα


ελα ρε που κανανε θορυβο :lol:



πιο πολλες φωτο εδω.
https://plamax.exblog.jp/29852534/



αχχχχ...........
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#605011 Ο δικός μου είχε mitsubishi (μοντέλο δεν θυμάμαι). Πρέπει να υπάρχει ακόμη κάπου πεταμένο ... :-(

< >
Άβαταρ μέλους
By Chris
#605025 Ωπ και μενα ειχε τετοιο στην Αιτωλοακαρνανια. Ουτε που θυμαμαι μαρκα κλπ. Θυμαμαι ομως που το πικαπ του ηταν Wartburg :omg: Καποια στιγμη οταν ημουν 12-13 που με ειχαν αφησει μονο μου το σκαρφαλωσα σε μια στοιβα ξυλα :lol: :lol:

Επισης, ποτε δεν ετυχε να τον δω απο κοντα να αλλαζει τις ροδες με το αλλο εξαρτημα (αροτρο?) και τοτε μου φαινοταν βουνο


< >
Άβαταρ μέλους
By bill33
#605029 Ξέρετε πόσο επικίνδυνα είναι αυτά;Αν κάνει και αρχίσει τα πέρα δώθε (γιατί η φρέζα βρήκε κάτι πολύ σκληρό) και είσαι μέσα στο κενό του τιμονιού ή το κρατάς σφιχτά την έβαψες.
Άβαταρ μέλους
By postruck
#605067 Εχω δει οδηγό απο agria να φεύγει στον αέρα,λες και τον πέταξες απο καταπέλτη! :lipsealed: ευτηχώς έπεσε στην άκρη απο το οργωμένο αμπέλι και την γλύτωσε φτηνά.
dimviii,τέτοιο εργαλείο στα μέρη μου δεν έχω ξαναδεί!