Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By Asimov
#604081
GTS έγραψε:ΠΟιος πουλαει σπιτι με 150κ? Οι περισσοτεροι που ισως να πουλησουν κατι θα ειναι στα 30-80κ και αν. Σε καθε περιπτωση δεν υπαρχει κανενας λογος πια να βγαλεις τα χρηματα απο ελλαδα εκτος και βρισκεις καλυτερα επιτοκια εξω.


Πολύς κόσμος
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#604082
Asimov έγραψε:
GTS έγραψε:ΠΟιος πουλαει σπιτι με 150κ? Οι περισσοτεροι που ισως να πουλησουν κατι θα ειναι στα 30-80κ και αν. Σε καθε περιπτωση δεν υπαρχει κανενας λογος πια να βγαλεις τα χρηματα απο ελλαδα εκτος και βρισκεις καλυτερα επιτοκια εξω.


Πολύς κόσμος


Γεγονος. Ειδικα τελευταια εχω την αισθηση οτι εχουν αρχισει και τσιμπανε παλι προς τα πανω σιγα σιγα οι τιμες των ακινητων. Ειδικα σε περιοχες που εχουν ενδιαφερον για τιποτα κινεζορωσους γινεται χαμος!
Άβαταρ μέλους
By Asimov
#604083 Σπίτια στα ΝΠ σπάνια θα δεις να πουλιούνται κάτω από 150.
Άβαταρ μέλους
By GTS
#604087 Δεν μενουν ολοι στην Γλυφαδα οποτε αυτα που λετε δεν ισχυουν. Για δυαρι στην Τριπολι 35κ μου ειπαν. Ξαναλεω 150κ για σπιτι μονο προ κρισης. Ολα τα Β προαστεια πχ ειναι στα 100κ η κατω.
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#604093
GTS έγραψε:Δεν μενουν ολοι στην Γλυφαδα οποτε αυτα που λετε δεν ισχυουν. Για δυαρι στην Τριπολι 35κ μου ειπαν. Ξαναλεω 150κ για σπιτι μονο προ κρισης. Ολα τα Β προαστεια πχ ειναι στα 100κ η κατω.

Τι σχεση εχει η Τριπολη με τα προαστια της Αθηνας; Ποσοι ψαχνουν να βρουν να μεινουν στην Αθηνα και ποσοι στην Τριπολη; Ποσα διαθεσιμα ακινητα υπαρχουν ελευθερα;

Στην Αθηνα οι τιμες ανεβαινουν και το βλεπεις απο τις τιμες ενοικιων που εχουν πιασει τις τιμες προ κρισης, οχι στα "καλα" προαστια αλλα παντου.
Άβαταρ μέλους
By Asimov
#604095
GTS έγραψε:Δεν μενουν ολοι στην Γλυφαδα οποτε αυτα που λετε δεν ισχυουν. Για δυαρι στην Τριπολι 35κ μου ειπαν. Ξαναλεω 150κ για σπιτι μονο προ κρισης. Ολα τα Β προαστεια πχ ειναι στα 100κ η κατω.


Δεν ξέρω που μένουν όλοι, εγώ σχολίασα το "ποιος πουλάει σπίτι με 150κ;".
Η απάντηση σε αυτό είναι "πολλοί"
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#604099 Μάλλον κάποιοι δεν έχουν εικόνα τι γίνεται με την αγορά ακινήτων. Στην Αθήνα γίνεται ο κακός χαμός και όσοι εργολάβοι επέζησαν της κρίσης, πλέον χτίζουν. Προφανώς στα καλά προάστια πρώτα, αλλά και Γαλάτσι κοντά στην γειτονιά μου υπάρχουν 2 οικοδομές που τελειώνουν (και μάλλον έχουν πουληθεί όλα).
Η τιμή ανά τμ για καινούρια οικοδομή στο Γαλάτσι, είναι λίγο κάτω από 2000€. Που σημαίνει πως για 100 τμ θα σκάσεις 200Κ.
Στα νοίκια, είναι ακόμη χειρότερα τα πράγματα. Το σπίτι που μέσα στην κρίση νοικιαζόταν 400€, πλέον είναι στα 650€ ή και 700€. Όλα αυτά διασταυρωμένα από όσες πηγές θέλετε.
Η κρίση στην οικοδομή, τελείωσε, τα καλά σπίτια είναι πολύ λίγα, όποιος ψάχνει σπίτι, είτε σε νοίκι είτε για αγορά, θέλει υπομονή και θα δυσκολευτεί πολύ. Και φυσικά θα βάλει το χέρι βαθιά στην τσέπη για κάτι καλό.
Επίσης οι τράπεζες άρχισαν δειλά δειλά να δανείζουν πάλι (εννοείται όχι όπως πριν το 100% και βάλε του ακινήτου...).
Άβαταρ μέλους
By mirage
#604102
GTS έγραψε:Θελουν καταθεσεις αλλα δεν θελουν να πληρωσουν επιτοκια γιατι θα μειωθει το κερδος τους. Βεβαια δινουν δανεια αυτοκινητου στο 7% και σπιτιων στο 5.5% που ειναι τρελλα.

Ενα αλλο περιεργο οι προθεσμιακες εχουν πεσει στο 0.60-0.65% ενω η Γαλλια εχει 0.75% στον βασικο λογαριασμο της (και αφορολογητο) για μακροπροθεσμη καταθεση, λιβρετ Α:

Les caractéristiques du Livret A
- Votre épargne rémunérée au taux de 0,75% (1).
- Une rémunération nette d'impôt sur le revenu et de prélèvements sociaux(2).
- Une disponibilité immédiate de votre argent.
- Un plafond de dépôts de 22 950 €(3).
- Un versement minimum à l’ouverture de seulement 10 €.
Βέβαια όπως σίγουρα γνωρίζεις, γιατί έβαλες και τους όρους, το livrét A είναι ειδική περιπτωση λογαριασμού με ελάχιστο επιτόκιο ελεγχόμενο από την κυβέρνηση και μέγιστο όριο τα 22950 ευρώ.


< >
Άβαταρ μέλους
By GTS
#604105 Nαι προσφορα επιτοκιο ειναι και το οριο ειναι ανα ατομο, ειναι φτιαγμενο ωστε μια τετραμελη οικογενεια να εχει σχεδον 100κ στην τραπεζα.

Εμας μας ενδιαφερει γενικα τι συμβαινει στην Ελλαδα για τα ακινητα. Δηλ. ποσοι εδω μεσα εχουν διαμερισμα προς πωληση στην Γλυφαδα ωστε να δηλωσουν οτι το εδωσαν 150κ και πανω? Εγω τουλαχιστον δεν ξερω κανεναν. Τωρα ακουω μου ειπαν διαβασα κλπ ενω μενω δεκαδες ή εκαντονταδες χμ μακρια (και πιθανον να μην ειχα ποτε ιδιοκτησια ακινητου) δεν νομιζω οτι εχουν καθολου βαρυτητα οι αποψεις αυτες.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#604107 Εγώ ξέρω σίγουρα κάποιον που πούλησε 3άρι , 10ετίας στην Γλυφάδα πάνω από 150Κ. Μπορείς φυσικά να μην με πιστέψεις.
Θα σου πω επίσης πως οι τιμές πώλησης καινούριων διαμερισμάτων σε αυτά τα προάστια (και τα διπλανά Ελληνικό-Αργυρούπολη), ξεκινάνε από 2500€/τμ για πρώτο όροφο αυτή την εποχή.
Άβαταρ μέλους
ByDeleted user 1
#604110 Τα νεοδμητα της Αττικής έχουν πάρει ένα 5-6% πάνω το τελευταίο 6μηνο. Φακτ γιατί κοιτάω καθημερινά. Αντίστοιχα πολύ αυξημένη είναι και η οικοδομική δραστηριότητα σε σχέση με τα προηγούμενα χρόνια όπως αυξημένη είναι και δανειοδότηση (μαξ έως 80% της αξίας του ακινήτου απ' όσο έχω ψάξει) από πλευράς τραπεζών.
Άβαταρ μέλους
By NickTG
#604111
GTS έγραψε:Δεν μενουν ολοι στην Γλυφαδα οποτε αυτα που λετε δεν ισχυουν. Για δυαρι στην Τριπολι 35κ μου ειπαν. Ξαναλεω 150κ για σπιτι μονο προ κρισης. Ολα τα Β προαστεια πχ ειναι στα 100κ η κατω.


Όλα?
Δηλαδή εγώ που θέλω μεζονέτα 140τμ βρίσκω στα ΒΠ στα 100Κ και κάτω? :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#604130
NickTG έγραψε:
GTS έγραψε:Δεν μενουν ολοι στην Γλυφαδα οποτε αυτα που λετε δεν ισχυουν. Για δυαρι στην Τριπολι 35κ μου ειπαν. Ξαναλεω 150κ για σπιτι μονο προ κρισης. Ολα τα Β προαστεια πχ ειναι στα 100κ η κατω.


Όλα?
Δηλαδή εγώ που θέλω μεζονέτα 140τμ βρίσκω στα ΒΠ στα 100Κ και κάτω? :hmmm:
Ναι. Τον ένα όροφο όμως.

Από το Mi A1.
Άβαταρ μέλους
By markvag
#604154
George_Prix έγραψε:
To σκεπτικο σου ειναι σωστο. Απλα η αρση των capital controls θεωρειται σαν εξυγιανση της οικονομιας με οσα θετικα επακολουθα μπορει να εχει στο ΧΑΑ.


Η μείωση των καταθέσεων στο τραπεζικό σύστημα τι σημάδι δίνει και τι θετικά επακόλουθα μπορεί να έχει;;; :iconcool: :innocent: :lol:


GTS έγραψε:
markvag έγραψε:Εγώ λέω τι βλέπω, μπορεί το δείγμα μου να μην είναι σωστό. :s_dunno

BTW, κάποιος που πούλησε ένα σπίτι 150Κ πόσο θα τα κρατήσει Ελλάδα;;;


ΠΟιος πουλαει σπιτι με 150κ? Οι περισσοτεροι που ισως να πουλησουν κατι θα ειναι στα 30-80κ και αν.


Πολλοί, ξέρω 2 που το πούλησαν για αρκετά περισσότερο. Σε Αττική και Θεσσαλονίκη (το 50% + του πληθυσμού της χώρας). Δεν είναι τυχαίο που οι τιμές ανεβαίνουν...

Και στη Δράμα έχει σπίτια από 20Κ, αλλά έχει και με μισό εκ... :iconcool:
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#604193
markvag έγραψε:
George_Prix έγραψε:To σκεπτικο σου ειναι σωστο. Απλα η αρση των capital controls θεωρειται σαν εξυγιανση της οικονομιας με οσα θετικα επακολουθα μπορει να εχει στο ΧΑΑ.


Η μείωση των καταθέσεων στο τραπεζικό σύστημα τι σημάδι δίνει και τι θετικά επακόλουθα μπορεί να έχει;;; :iconcool: :innocent: :lol:

Στη θεωρια οσο πιο υγιης ειναι μια οικονομια, τοσο περισσοτερο μπορει να ανεβει το χρηματιστηριο μιας χωρας. Και η αρση των capital controls θεωρειται σαν καποια σχετικη εξυγιανση της οικονομιας.

Η πολιτικη σταθεροτητα (μια κυβερνηση που δεν κινδυνευει να πεσει απο στιγμη σε στιγμη) επισης θεωρειται σα θετικος οιονος για το χρηματιστηριο μιας χωρας.

Η λεξη κλειδι στα παραπανω ειναι η "ΘΕΩΡΙΑ". Γιατι στην πραξη τους ειναι πανευκολο να μανιπιουλαρουν μια μικρη αγορα οπως η Ελληνικη και να κανουν οτι γουσταρουν. Δηλαδη να σκανε τα καλα νεα και να το ριχνουν ή να σκανε ασχημα νεα και να τρεχει σαν τρελο!
Τελευταία επεξεργασία από George_Prix και 11 Σεπ 2019, 22:20, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά