Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By markvag
#601837
QsisVTS έγραψε:τα εμβολιασμένα παιδιά των άλλων τι πρόβλημα έχουν εφόσον είναι εμβολιασμένα; :hmmm:


Υπάρχει πάντα ένα μικρό ενδεχόμενο το εμβόλιο να μην δούλεψε. Επίσης πάντα υπάρχουν άτομα που πραγματικά δεν πρέπει να κάνουν εμβόλια για σοβαρούς λόγους υγείας. Χώρια που δεν γίνονται όλα τα εμβόλια με τη μία μόλις γεννηθεί ένα παιδί, οπότε για ένα διάστημα ένα βρέφος δεν καλύπτεται.

Αυτά τα άτομα καλύπτονται από την εμβολιασμένη αγέλη. Όταν όμως όλο και περισσότερα ζώα δεν εμβολιάζονται, θέτουν σε κίνδυνο και αυτούς.


QsisVTS έγραψε:δεν βλέπω πάντως να βγαίνει εύκολα άκρη, οι αντιεμβολιαστές μου φαίνονται πολύ αποφασισμένοι


Γι' αυτό πρέπει και όσοι έχουν ακόμα λίγο μυαλό να είναι το ίδιο αποφασισμένοι.


QsisVTS έγραψε:το θέμα πάντως δεν είναι να τους επιβάλλεις, αλλά να τους πείσεις


Όταν μιλάμε για την υγεία και τη ζωή παιδιών επιβάλλεις πρώτα, πείθεις μετά.

Και όπως βλέπεις ήμουν πολύ επιεικής, δεν ζήτησα να τους αφαιρείται η επιμέλεια των παιδιών τους γιατί αποδεδειγμένα τα εκθέτουν συνεχώς σε κίνδυνο.
Άβαταρ μέλους
By italakias
#601855
sknipper έγραψε:
REALZEUS έγραψε:...sknipper, τελικά ο καρκίνος την έκανε την δουλειά; :(
Όχι καμία σχέση. Με κάτι καρκινάκια προστάτη και παχέος εντέρου είχε ξεμπερδέψει χρόνια τώρα. Όμως δεν πρόσεχε τον εαυτό του, είχε οστεοπόρωση για την οποία αρνήθηκε θεραπεία και έτσι σχεδόν χωρίς κάκωση έσπασε το μηριαίο (όχι το ισχίο, το μηριαίο, στη μέση). Αν και δεν είχε καρδιά, ζάχαρο, άσθμα για κάποιον που ξέρει αυτό από μόνο του είναι δείκτης κακής κατάστασης.
Υπενθυμίζω το γνωστό ρητό ελληνικής σοφίας. "Ο γέρος ή από πέσιμο θα πάει ή από χέσιμο". Τόσο σωστό. Γιατί δεν είναι αυτό καθαυτό το πέσιμο (ή το χέσιμο) αλλά το τι συνεπάγεται αυτό για κάποιον γέρο που λόγω ηλικίας είναι καταπονημένος και διαθέτει πολύ μειωμένες ρεζέρβες. Βασικά βγαίνουν εκτός "φακέλου" λειτουργίας. Είναι δηλαδή πολύ εύκολο με αιμορραγία ή ηλεκτρολυτικές μεταβολές να προκληθούν συνθήκες που τα διάφορα όργανα δεν μπορούν να αντιμετωπίσουν και αρχίζουν να αστοχούν.
Και έτσι μετά το πέσιμο άρχισε η κατρακύλα. Δεν βοηθάει που άργησε να χειρουργηθεί αλλά όταν πήγε σπίτι έκανε πυρετό - ουρολοίμωξη, εισαγωγή.
Ξαναπήγε σπίτι αλλά όλο και βάραινε, δεν μίλαγε μόνο βόγγαγε, κι έφτασε να δυσκολεύεται να αναπνεύσει. Βασικά έκανε πνευμονία από εισρόφηση (από τις χειρότερες μορφές πνευμονίας) αλλά λόγω καταβολής δεν έκανε καν πυρετό. Ξαναμπήκε νοσοκομείο αλλά πλέον φαινόταν το πράμα, ακόμα κι αν επιβίωνε δεν θα ήταν ο ίδιος ούτε θα μπορούσε να μείνει σπίτι. Είχαμε ήδη βρει και κλινικές που αναλαμβάνουν τέτοιες καταστάσεις. Συνολική διάρκεια κάταγμα-θάνατο 3 εβδομάδες. Λένε καλύτερα μπαμ και κάτω αλλά τουλάχιστον έτσι το έβλεπες να έρχεται, δεν ήταν έκπληξη, το περίμενες. Και όταν παύσει και η επικοινωνία και καταλάβεις ότι ο άνθρωπός σου δεν κατοικεί πια στο ταλαιπωρημένο σώμα του είναι πιο εύκολο να αποδεχτείς την απώλεια.

Και πάλι σας ευχαριστώ όλους. Σήμερα τον κηδέψαμε, μόνοι μας, σύζυγος, παιδιά και 2 από τα εγγόνια, όλοι όλοι 8 άνθρωποι. Έτσι ήθελε ο πατέρας μου. Καλύτερα έτσι, θα στεναχωριόμουν περισσότερο με κόσμο που πρέπει να μιλήσεις κλπ. Δεν το κοινοποιήσαμε καθόλου, με παίρνουν τυχαία τηλέφωνο και τους το λέω. Όσοι τον ήξεραν καλά δυσκολεύονται και να το πιστέψουν επειδή ήταν πολύ δραστήριος.

Ποτέ δεν είναι καλό να χάνεις δικό σου άνθρωπο. Παραλίγο να τον χάναμε και όταν ήμουν παιδάκι. Όπως είπε κάποιος μικρός το ξεπερνάς πιο εύκολα (άσχετα αν μπορεί να σε επηρεάσει πιο πολύ στη ζωή σου) ενώ μεγάλος τον θυμάσαι για πάντα. Έτσι κι αλλιώς στεναχωριέσαι και έτσι κι αλλιώς προχωράς. Αλλά το "πλήρης ημερών" νομίζω κάνει διαφορά. Έζησε πολλά, έκανε αυτά που ήθελε, έκανε παιδιά, είδε εγγόνια. Είναι μια καλή δικαιολογία το ότι δεν αισθάνεσαι αδικημένος που στον πήρε ο Θεός, υπάρχει αίσθηση δικαιοσύνης.

Τα συλληπητηρια μου.
Δικαιωμα σας να τον κηδεψετε σε κλειστο οικογενειακο κυκλο αλλα τουλαχιστον ασεβεια να μην ενημερωθουν φιλοι και συγγενεις.
Εδω ενημερωσες ολοκληρο φορουμ.
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#601936
italakias έγραψε:Τα συλληπητηρια μου.
Δικαιωμα σας να τον κηδεψετε σε κλειστο οικογενειακο κυκλο αλλα τουλαχιστον ασεβεια να μην ενημερωθουν φιλοι και συγγενεις.
Εδω ενημερωσες ολοκληρο φορουμ.
ιταλακια, είπα να γράψω κάτι αλλά χαμένος θα πάει και ο κόπος μου και θα συγχυστώ. Και όπως έχω πει και παλιότερα έχω αποφασίσει ότι δεν το αξίζεις. Οπότε δεν θα πω τίποτα. :lipsealed:
Άβαταρ μέλους
By nEK
#601949 Τα συλληπητηρια μου.
Καπως ετσι και ο δικος μου πριν εναμιση χρονο.
Αλλα απο πεσιμο-θανατο περασε ενα εξαμηνο ακριβως, στα 81 του. Ηταν κουρασμενος με πολλα προβληματα υγειας, αλλα τον τρεχαμε οσο μπορουσαμε. Δεν σηκωθηκε απο το κρεβατι παρα τις φυσιοθεραπειες και τα μπαστουνια Το τελευταιο διμηνο πηρε τη κατω βολτα μετα απο ηπατικο κωμα 4 μερων. Συνηλθε και αρχισε να ειναι σαν ζωντανος νεκρος, οσο τον ειχα διπλα μου δεν μου φαινοταν. Μετα οταν ειδα φωτογραφιες αναρωτηθηκα πως αντεξε και φτασαμε εδω. Πως ζουσε αυτος και τι τραβαγαμε ολοι μαζι.
Άβαταρ μέλους
By bill33
#604100 Σκέφτομαι φέτος και για πρώτη φορά να κάνω αντιγριπικό εμβόλιο.Το σκέφτομαι γιατί παρόλο που δεν αρρωσταίνω ευκολα θα κινούμαι σε χωρο με ευάλωτα άτομα και δεν θα ήθελα να τους μεταφέρω κάτι.
Είναι το ίδιο εμβόλιο σε Ελλάδα και Αγγλία;Ελλάδα έχει ξεκινήσει ο εμβολιασμός;
Άβαταρ μέλους
By italakias
#604126
bill33 έγραψε:Σκέφτομαι φέτος και για πρώτη φορά να κάνω αντιγριπικό εμβόλιο.Το σκέφτομαι γιατί παρόλο που δεν αρρωσταίνω ευκολα θα κινούμαι σε χωρο με ευάλωτα άτομα και δεν θα ήθελα να τους μεταφέρω κάτι.
Είναι το ίδιο εμβόλιο σε Ελλάδα και Αγγλία;Ελλάδα έχει ξεκινήσει ο εμβολιασμός;

Να υποθεσω οτι η προστασια ευαλωτων ατομων ειναι η δικαιολογια στο μυαλο σοθ να κανεις το εμβολιο; :slap:
Άβαταρ μέλους
By bill33
#604138 Θα προσπαθούσα να σου εξηγήσω αλλά θα πάνε τζάμπα τα data.

< G (5S) >
Άβαταρ μέλους
By bill33
#604150 People who should have a flu vaccine

The injected flu vaccine is offered free of charge on the NHS to people who are at risk. This is to help protect them against catching flu and developing serious complications.

You should have the flu vaccine if you: 

are 65 years old or over   

are pregnant 

have certain medical conditions 

are living in a long-stay residential care home or other long-stay care facility 

receive a carer's allowance, or you are the main carer for an elderly or disabled person whose welfare may be at risk if you fall ill

Μάντεψε σε ποια κατηγορία είμαι.

< G (5S) >
Άβαταρ μέλους
By markvag
#604151
italakias έγραψε:
bill33 έγραψε:Σκέφτομαι φέτος και για πρώτη φορά να κάνω αντιγριπικό εμβόλιο.Το σκέφτομαι γιατί παρόλο που δεν αρρωσταίνω ευκολα θα κινούμαι σε χωρο με ευάλωτα άτομα και δεν θα ήθελα να τους μεταφέρω κάτι.
Είναι το ίδιο εμβόλιο σε Ελλάδα και Αγγλία;Ελλάδα έχει ξεκινήσει ο εμβολιασμός;

Να υποθεσω οτι η προστασια ευαλωτων ατομων ειναι η δικαιολογια στο μυαλο σοθ να κανεις το εμβολιο; :slap:


Γιατί βαράς το κεφάλι σου;;; :dizzy: :help:

Είναι στάνταρ οδηγία άτομα που έρχονται σε επαφή με ευάλωτα άτομα να το κάνουν το εμβόλιο για να μην τους μεταφέρουν ασθένειες που για έναν χωρίς θέματα είναι απλές, αλλά για αυτούς μπορεί και θανάσιμες.
Άβαταρ μέλους
By italakias
#604156 Τι θα πει στανταρ,το εμβολιο δεν ειναι υποχρεωτικο.
Μια απλη χειρουργικη μασκα προσωπου ειναι αρκετη .
Άβαταρ μέλους
By bill33
#604157 Ναι οκ , μάσκα δεν φοράω,πάμε παρακάτω

< G (5S) >
Άβαταρ μέλους
By cosneo
#604164
bill33 έγραψε:People who should have a flu vaccine

The injected flu vaccine is offered free of charge on the NHS to people who are at risk. This is to help protect them against catching flu and developing serious complications.

You should have the flu vaccine if you: 

are 65 years old or over   

are pregnant 

have certain medical conditions 

are living in a long-stay residential care home or other long-stay care facility 

receive a carer's allowance, or you are the main carer for an elderly or disabled person whose welfare may be at risk if you fall ill

Μάντεψε σε ποια κατηγορία είμαι.

< G (5S) >
Σύμφωνα με το παραπάνω φυσικά και δικαιούσαι και πρέπει να το κάνεις.

Εδώ ο κανονισμός το περιορίζει για περιπτώσεις συνοδού που ο ηλικιωμένος είναι επιρρεπής σε ασθένειες σχετικές με τον ιό και έχει να κάνει με την 0% συμμετοχή του εμβολιαζομενου.
Έχω περίπτωση γυναίκας που φροντίζει ηλικιωμένη με αλτσχαιμερ να πληρώνει συμμετοχή.
Κάθε χρόνο το εμβόλιο είναι διαφορετικό ίσως ίδιας εταιρίας ίσως όχι, διότι το εξελίσσουν.
Αρχές Οκτωβρη ξεκινάει αλλά κάθε χρόνο λένε "τελευταία στιγμή" διότι χρειάζεται τουλάχιστον 2 εβδομάδες στον οργανισμό.