Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By gianik
#601147
Anonymous Founder έγραψε:Δεν κατάλαβα τι έκανε πριν και έσπασε και τι θα κάνει τώρα. Πού ήταν το ταψί πριν;




είχε τα μπιφτεκάκια του μέσα στο ταψάκι του , όπως κάνουμε όλοι οι χριστιανοί :lol: και τα έψηνε στο grill (όχι στην πιο πάνω διαθέσιμη θέση της σχάρας , αλλά στην μέση ας πούμε....ε αυτό ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ του είπαν...



όταν θες να ψησεις στο grill , βάζεις ότι θέλεις να ψήσεις σε όποια θέση θες , αλλά χωρίς ταψί :dizzy: , δλδ το ακουμπάς απευθείας πάνω στη σχάρα και στον πατο του φούρνου αφήνεις ένα ταψάκι για να πέφτουν τα ζουμιά.. :roll:




@elteo
δεν γνωρίζω.. :s_dunno
το γράφουν λένε οι οδηγίες χρήσης... :oops:
Άβαταρ μέλους
By dimik
#601158 Εγώ που ψήνω πίτσες σε αυτό https://mypizzaproject.com/shop/MyPizzaSlab δηλαδή έπρεπε να είχα αλλάξει 2-3 φούρνους τώρα :lol:

Μου φαίνεται πολύ περίεργο, συνήθως το τζάμι στον φούρνο σπάει όταν έχει αδυνατίσει λόγω χτυπήματος ή μικρού ραγίσματος.
Άβαταρ μέλους
By teddx
#601168 Εντελώς διαφορετικά πράγματα και σε υλικά η μαντεμενια πλάκα και το ταψί. Η πλάκα για την πίτσα είναι ανοιχτή στα πλαϊνά και όταν ψήνεις καλύπτεται η επιφάνεια της από την πίτσα, επίσης το μαντέμι δεν είναι αντανακλαστικο , ενώ το ταψί είναι κλειστό περιμετρικά, έχει μεγαλύτερη επιφάνεια από το τρόφιμο που ψήνεις και είναι αντανακλαστικο οπότε και 1000φορες να ψησεις πίτσα στην πλάκα ζημιά δεν θα πάθεις.

< 5 >
Άβαταρ μέλους
By dimik
#601176 Το θέμα είναι οτι για προθερμανθεί το μαντέμι βάζω τον φούρνο στην υψηλότερη θερμοκρασία ή γκριλ για καμιά ώρα, η επιφάνεια του πιάνει μεγάλη θερμοκρασία, το είχα μετρήσει μέχρι και 320 βαθμούς για αυτό και απορώ πως δεν έσπασε τίποτα σε 2 διαφορετικούς φούρνους που το έχω χρησιμοποιήσει.
Άβαταρ μέλους
By gianik
#601182
dimik έγραψε:Το θέμα είναι οτι για προθερμανθεί το μαντέμι βάζω τον φούρνο στην υψηλότερη θερμοκρασία ή γκριλ για καμιά ώρα, η επιφάνεια του πιάνει μεγάλη θερμοκρασία, το είχα μετρήσει μέχρι και 320 βαθμούς για αυτό και απορώ πως δεν έσπασε τίποτα σε 2 διαφορετικούς φούρνους που το έχω χρησιμοποιήσει.



μήπως αυτό που σου γράφει για την αντανάκλαση; :hmmm:
οτι το ένα αντανακλαει και το άλλο οχι;
Άβαταρ μέλους
By drdino
#601187 Όταν ο κατασκευαστής γράφει ότι έχει θέμα (γιατί προφανώς του έσπασαν τζάμια στις δοκιμές ή και πιο μετά) το "εμένα δεν μου έσπασε ποτέ σε Χ,ψ,ζ άλλο μοντέλο" δεν βρίσκω τι νόημα έχει.
Άβαταρ μέλους
By dimik
#601194 Γιατί μυρίζει εξυπνάδα του τεχνικού και όχι οδηγία του κατασκευαστή.

Σε manual σειράς 8 δεν βρίσκω τέτοια οδηγία, αντίθετα λέει για ψήσιμο ωγκρατέν στο grill κι αυτό στην σχάρα δεν μπαίνει :lol:

Για το grill βρήκα αυτό:

https://www.winningappliances.com.au/pu ... Manual.pdf

Grilling
Keep the appliance door closed when using the grill.
Never grill with the appliance door open.
Slide the universal pan into the oven at the indicated
shelf position with the wire rack attached. Dripping fat
will be collected. Ensure that the wire rack is positioned
correctly on the universal pan. ~ "Accessories"
on page 10
Note: When grilling very fatty items, do not slide the
universal pan in directly under the wire rack, but rather
at level 2.
When grilling, try wherever possible to use pieces of
food which are of a similar thickness and weight. This
will allow them to brown evenly and remain succulent
and juicy. Place the food to be grilled directly onto the
wire rack.
Use tongs to turn the pieces of food you are grilling. If
you pierce the meat with a fork, the juices will run out
and it will become dry.
Notes
■ The grill element switches itself on and off
continuously; this is normal. The grill setting
determines how frequently this occurs.
■ Smoke may be produced when grilling



Είναι γενικά πολύ περίεργη οδηγία το να χρησιμοποιείς μόνο την σχάρα στο γκριλ και να βάζεις ταψάκι στον πάτο γιατί αντανακλά θερμοκρασία αν το βάλεις πάνω από την σχάρα ή ακριβώς από κάτω.
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#601218 Μήπως το ταψί χωρίζει τον φούρνο σε πάνω ζεστό και κάτω κρύο και είναι η διαφορά θερμοκρασίας που σπάει το τζάμι;
Άβαταρ μέλους
By saxon_747
#601279
elteo έγραψε:η μαγική λέξη είναι Bosch. :svivhaha:
Σε πλυντήριο πιάτων τους πάντως, αλλάξανε πλακέτα εντός εγγύησης μετα από 10 χρόνια που κάηκε, λόγω ανάκλησης. Η συσκευή δουλεύει κανονικά και ασταμάτητα επιπλέον 5 χρόνια.
Άβαταρ μέλους
By Serf
#601286 Επίσης, Bosch-Siemens έχουν πολύ φθηνά ανταλλακτικά σε σχέση με τις υπόλοιπες ευρωπαϊκές χώρες. Από 2-3 περιπτώσεις σε πλυντήριο ρούχων και ψυγείο,ιλαμε για ένα 50% κάτω τουλάχιστον.

< >
Άβαταρ μέλους
By sargus
#601310 Τώρα που πιάσατε τα πλυντήρια πιάτων, έχω ένα miele και σε 2-3 σημεία σε κάθε συρτάρι, έχουν σπάσει τα κολωνακια (εκείνα που συγκρατουν ποτήρια- πιάτα εννοώ) και έχει αρχίσει και σκουριά.
Τι κάνουμε; Καμία ιδέα κανείς;
Γιατί αν θυμάμαι καλά μου είχαν πει ότι αλλάζεις συρτάρι και κάνει το καθένα 400 ευρώ! :dizzy:
Άβαταρ μέλους
By corsair
#601317 Πάρε Sugru και ακολουθα εδω τις οδηγιες:
https://www.instructables.com/id/How-to ... ith-sugru/

ps: πρεπει να σταματησετε να αγοραζετε Miele, ζημια στην τσεπη σας χωρις κανενα οφελος
Άβαταρ μέλους
By 224v
#601334 Χρόνια το λέω και το κάνω!!!! Μια ηλεκτρική σκούπα μας έκαναν δώρο στο γάμο μας και την έχουμε αλλά κάνει απίστευτο θόρυβο, πήγε στο εξοχικό....

.