Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By elteo
#601142 2 συγγενικά μου πρόσωπα πάντως που κάπνιζαν ηλεκτρονικό φανατικά μάλιστα στην αρχή, γύρισαν ξανά στο κανονικό τσιγάρο. Οταν τους ρώτησα γιατί μου είπαν ότι δεν τους "γέμιζε"....
Άβαταρ μέλους
By gianik
#601144
elteo έγραψε:2 συγγενικά μου πρόσωπα πάντως που κάπνιζαν ηλεκτρονικό φανατικά μάλιστα στην αρχή, γύρισαν ξανά στο κανονικό τσιγάρο. Οταν τους ρώτησα γιατί μου είπαν ότι δεν τους "γέμιζε"....




μακάρι για εμάς τους μη καπνιστές ΟΛΟΙ οι καπνιστές να το γύριζαν σε ηλεκτρονικό... :lol:
Άβαταρ μέλους
By elteo
#601146
gianik έγραψε:
elteo έγραψε:2 συγγενικά μου πρόσωπα πάντως που κάπνιζαν ηλεκτρονικό φανατικά μάλιστα στην αρχή, γύρισαν ξανά στο κανονικό τσιγάρο. Οταν τους ρώτησα γιατί μου είπαν ότι δεν τους "γέμιζε"....




μακάρι για εμάς τους μη καπνιστές ΟΛΟΙ οι καπνιστές να το γύριζαν σε ηλεκτρονικό... :lol:


ε ναι...! αλλιώς να μυρίζεις τσιγαρίλα αλλιώς προφιτερόλ, τιραμισού κτλ.... :s_biggrin
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#601149 τα ηλεκτρονικά πάντως (όχι με τον ατμό, αυτά που θερμαίνουν το τσιγάρο αλλά δεν καίγεται πίσσα) μυρίζουν σάπια κλανιά
δεν ξέρω τι έχουν μέσα και πώς κατάφεραν αυτή τη μυρωδιά, αλλά είναι αισχρή

την πρώτη φορά που ήρθα σε επαφή μαζί τους ήμουν έτοιμος να αρχίσω να φωνάζω δημόσια σε φίλο να σταματήσει να κλάνει και τι έφαγε χθες κτλ

βασικά αυτό έκανα τώρα που το θυμάμαι καλύτερα :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#601152
markvag έγραψε:
elteo έγραψε:
Anonymous Founder έγραψε:Μήπως βιαζόμαστε λίγο να το συνδέσουμε με το ηλεκτρονικό τσιγάρο; Δεν έχω μετοχές, ούτε το χρησιμοποιώ, αλλά μου φαίνεται το λιγότερο βιαστικό να πούμε με σιγουριά πως φταίει αυτό για το θάνατο του συγκεκριμένου. Ένα δείγμα δεν μπορεί να είναι αρκετό.


Πάντως άκακο δεν μπορείς να το πεις το ηλεκτρονικό τσιγάρο. Εκτός και αν εθελοτυφλούμε οπότε ας χώσουμε το κεφάλι μας ξανά στη τρύπα.


Βασικά αυτή τη στιγμή δεν ξέρουμε. :s_dunno

Κι εγώ αδυνατώ να πιστέψω πως είναι άκακο, αλλά απ' όσο γνωρίζω δεν έχουν γίνει αξιόπιστες έρευνες μεγάλης κλίμακας για να γνωρίζουμε. Όπως έχουν γίνει για παράδειγμα για το τσιγάρο, που δεν υπάρχει καμία αμφιβολία για τη βλαπτικότητά του (εκτός αν εθελοτυφλούμε).
Λογικό να μην υπάρχουν έρευνες για το ηλεκτρονικό τσιγάρο, είναι καινούργιο σαν προϊόν.

Βέβαια εγώ θυμάμαι διαφημίσεις με το Μαρλμπορο μαν και τον Κάμελ που σχεδόν έλεγαν πόση υγεία και ευεξία καθώς και διάθεση για περιπέτεια έδιναν.

Σαν αίσθηση πάντως το ηλεκτρονικό τσιγάρο είναι αέρας σε σχέση με το κανονικό. Επίσης το πρωί δεν έχεις ούτε βάρος στο στήθος, ούτε βήχα, ούτε φλεματα.

Προφανώς αβλαβές δεν είναι αλλά όπως γράφτηκε βοηθά πολλούς να το κόψουν. 4 χρόνια ακαπνος και 3 χωρίς ατμισμα!

Από το Mi A1.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#601171
QsisVTS έγραψε:τα ηλεκτρονικά πάντως (όχι με τον ατμό, αυτά που θερμαίνουν το τσιγάρο αλλά δεν καίγεται πίσσα) μυρίζουν σάπια κλανιά
δεν ξέρω τι έχουν μέσα και πώς κατάφεραν αυτή τη μυρωδιά, αλλά είναι αισχρή

την πρώτη φορά που ήρθα σε επαφή μαζί τους ήμουν έτοιμος να αρχίσω να φωνάζω δημόσια σε φίλο να σταματήσει να κλάνει και τι έφαγε χθες κτλ

βασικά αυτό έκανα τώρα που το θυμάμαι καλύτερα :hmmm:

Καλά, αυτών η μυρωδιά δεν παλεύεται. Και σίγουρα δεν μπορεί να είναι ακίνδυνα όπως πάνε να τα παρουσιάσουν.
Άβαταρ μέλους
By diplomat
#601172 Η λεπτομέρεια εδώ είναι ότι για τους μη καπνιστές η μυρωδιά όλων των προϊόντων καπνού συλλήβδην δεν παλεύεται, αλλά φευ.

Η αλήθεια είναι ότι τα ψοψοψίνια που αναφέρει ο κιούσης πραγματικά ζέχνουν.
Άβαταρ μέλους
By markvag
#601175
George_Prix έγραψε:
markvag έγραψε:
elteo έγραψε:
Anonymous Founder έγραψε:Μήπως βιαζόμαστε λίγο να το συνδέσουμε με το ηλεκτρονικό τσιγάρο; Δεν έχω μετοχές, ούτε το χρησιμοποιώ, αλλά μου φαίνεται το λιγότερο βιαστικό να πούμε με σιγουριά πως φταίει αυτό για το θάνατο του συγκεκριμένου. Ένα δείγμα δεν μπορεί να είναι αρκετό.


Πάντως άκακο δεν μπορείς να το πεις το ηλεκτρονικό τσιγάρο. Εκτός και αν εθελοτυφλούμε οπότε ας χώσουμε το κεφάλι μας ξανά στη τρύπα.


Βασικά αυτή τη στιγμή δεν ξέρουμε. :s_dunno

Κι εγώ αδυνατώ να πιστέψω πως είναι άκακο, αλλά απ' όσο γνωρίζω δεν έχουν γίνει αξιόπιστες έρευνες μεγάλης κλίμακας για να γνωρίζουμε. Όπως έχουν γίνει για παράδειγμα για το τσιγάρο, που δεν υπάρχει καμία αμφιβολία για τη βλαπτικότητά του (εκτός αν εθελοτυφλούμε).


Εγω μεχρι τωρα δεν εχω διαβασει τιποτα ερευνες που με σαφεις αποδειξεις να καταδικαζουν το ηλεκτρονικο. Ολο κατι μισολογα διαβαζω για πιθανους κινδυνους. Και πιστεψε με, οι καπνοβιομηχανιες εχουν χωσει τα ρεστα τους για να καταστρεψουν το ηλεκτρονικο. Μονο που τοσα χρονια δεν εχουμε ακουσει κατι τεκμηριωμενο και που η χρηση του εξαπλωνεται με ραγδαιο ρυθμο, σημαινει οτι δεν βρηκαν ακομα κατι που να τρομαξει τον κοσμο.

Και επαναλαμβανω οτι δεν το θεωρω ακακο. Απλα πιστευω οτι αυτη τη στιγμη ειναι "το μη χειρον βελτιστον" για τους καπνιστες.


Συμφωνώ απολύτως.
Άβαταρ μέλους
By fokion
#601522 οπως υπαρχει το εμπορικό ελεγμένο τσιγαρο ( με ολα τα στραβα του ) αλλα και το............. Αγρινιου "με το κιλό" ( εκτός αν πιστεουμε οτι ειναι ιδια το μεν με το δε απο αποψη ποιότητας κ.λ.π.) ετσι υπαρχουν και τα "χυμα" υγρα ηλεκτρονικου τσιγαρου που ο καθένας αναμιγνύει οτι του......... καπνίσει.............

Προσοχή
ΔΕΝ λεω προφανως οτι δε βλαπτει το καπνισμα, οτι αλλο το νομιμο εμπορικό ( τσιγαρο ή υγρά) κι αλλο το οτι ναναι κι απο οπου ναναι..........
Άβαταρ μέλους
By Serf
#601525 Το ηλεκτρονικό τσιγάρο έχει ένα σίγουρο θετικό για το περιβάλλον, το απαλλάσσει από τις γόπες!!! Και τους φαντάρους από το γόπειν.
Άβαταρ μέλους
By Serf
#603536 Πάμε Κούλη γερά για την εφαρμογή του αντικαπνιστικού... or not?

Αν και η αλήθεια είναι ότι πιο ανησυχητικός είναι ο συχνωτισμος κυβερνητικών στελεχών με υπόδικο για κακουργήματα...Εικόνα

< >
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#603538 Λίγα λόγια για τον κουμπάρο, τέρμα το υπόδικος, this last year!
Δεν χρειάζεται να κάνει κάτι φοβερό η κυβέρνηση, απλώς να εφαρμόσει τον νόμο.