Για τα ταξίδια που κάναμε κι αυτά που θέλουμε να κάνουμε
Άβαταρ μέλους
By bebes
#600990 Mε μεγάλη μου χαρά διαπίστωσα πως πλέον, όλος ο δρόμος που διασχίζει την πρώην Γιουγκοσλαβία είναι διπλός :thumbsup:
Σε μερικά κομμάτια δε, είναι εντυπωσιακός.

Δεν ξέρω αν εχει ολοκληρωθεί η παράκαμψη του Βελιγραδίου μιας και ξεκίνησα απο'κει
Άβαταρ μέλους
By bebes
#604262 Δεν ήξερα που να βάλω το ερώτημα μου, δεν βρήκα καπου ακριβώς αυτό που θελω, οπότε το βάζω στο "γενικό"

Σκέφτομαι ήδη το επόμενο roadtrip και λεω να επισκεφτώ τις πρώην Σοβιετικές Δημοκρατίες της Βαλτικής, Αγία Πετρούπολη, Ελσίνκι και πίσω με το φέρρι Ταλλίν κλπ κλπ
link
μαζι με τα "ζικ ζακ" που θα κανω θα μαζευτούν 7-7500 χιλιομετρα.
link
Το ερώτημα μου είναι αν εχει κάποιος οδηγήσει στη Ρωσία, αν θα εχω καποιο πρόβλημα στα σύνορα Λιθουανίας Ρωσίας κλπ. Ολες οι άλλες χωρες που θα διασχίσω, αν δεν κανω λάθος, είναι ΕΕ
Θα με βόλευε πολύ να παω αεροπορικώς στην Πολωνία, αλλά απ'οσο είδα καμια εταιρία ενοικίασης δεν επιτρέπει Ρωσία.

Θα πάω, ή θα με κρατήσουν όμηρο; :s_whiteflag
Άβαταρ μέλους
By krom
#604281 Ρωσία χρειάζεται βίζα, πρέπει να πας προξενείο. Αυτοκινητόδρομοι όπως τους ξέρουμε σε ΕΕ και Ελλάδα δεν υπάρχουν, 90% είναι χωρίς διαζώματα και ειδικά στα δυτικά υπερφορτωμένοι με άπειρη κίνηση, διαβάσεις πεζών στη μέση του πουθενά κλπ, ετοιμάσου για άπειρες λακούβες και πολύ νταλίκα. Στο Pskov είναι σχετικά ασφαλές, Αγ. Πετρούπολη και γύρω είναι στο τοπ 5 των πιο επικίνδυνων περιοχών για οδήγηση.
Του google maps η διαδρομή είναι λίγο περίεργη, από Εσθονία και Νάρβα, είναι 200 φορές καλύτερα.
Άβαταρ μέλους
By fot
#604284
bebes έγραψε:Δεν ήξερα που να βάλω το ερώτημα μου, δεν βρήκα καπου ακριβώς αυτό που θελω, οπότε το βάζω στο "γενικό"

Σκέφτομαι ήδη το επόμενο roadtrip και λεω να επισκεφτώ τις πρώην Σοβιετικές Δημοκρατίες της Βαλτικής, Αγία Πετρούπολη, Ελσίνκι και πίσω με το φέρρι Ταλλίν κλπ κλπ
link
μαζι με τα "ζικ ζακ" που θα κανω θα μαζευτούν 7-7500 χιλιομετρα.
link
Το ερώτημα μου είναι αν εχει κάποιος οδηγήσει στη Ρωσία, αν θα εχω καποιο πρόβλημα στα σύνορα Λιθουανίας Ρωσίας κλπ. Ολες οι άλλες χωρες που θα διασχίσω, αν δεν κανω λάθος, είναι ΕΕ
Θα με βόλευε πολύ να παω αεροπορικώς στην Πολωνία, αλλά απ'οσο είδα καμια εταιρία ενοικίασης δεν επιτρέπει Ρωσία.

Θα πάω, ή θα με κρατήσουν όμηρο; :s_whiteflag

Εγώ δεν γνωρίζω για να βοηθήσω, αλλά το ταξίδι ακούγεται ονειρικό. Κρατά μας ενήμερους!


< >
Άβαταρ μέλους
By elvet
#604450
krom έγραψε:Ρωσία χρειάζεται βίζα, πρέπει να πας προξενείο. Αυτοκινητόδρομοι όπως τους ξέρουμε σε ΕΕ και Ελλάδα δεν υπάρχουν, 90% είναι χωρίς διαζώματα και ειδικά στα δυτικά υπερφορτωμένοι με άπειρη κίνηση, διαβάσεις πεζών στη μέση του πουθενά κλπ, ετοιμάσου για άπειρες λακούβες και πολύ νταλίκα. Στο Pskov είναι σχετικά ασφαλές, Αγ. Πετρούπολη και γύρω είναι στο τοπ 5 των πιο επικίνδυνων περιοχών για οδήγηση.
Του google maps η διαδρομή είναι λίγο περίεργη, από Εσθονία και Νάρβα, είναι 200 φορές καλύτερα.

Δεν είναι ακριβώς πάνω στη διαδρομή, αλλά στο Καλίνινγκραντ μπορεί να πάει κάποιος; Έχει ειδικό καθεστώς ή είναι όπως η υπόλοιπη Ρωσσία;
Άβαταρ μέλους
By krom
#604533
elvet έγραψε:Δεν είναι ακριβώς πάνω στη διαδρομή, αλλά στο Καλίνινγκραντ μπορεί να πάει κάποιος; Έχει ειδικό καθεστώς ή είναι όπως η υπόλοιπη Ρωσσία;

Δεν έχει κάποιο καθεστώς, μπορείς να μπείς. Αν πας μόνο Καλινινγράντ, θέλει άλλη βίζα (ηλεκτρονικά δωρεάν) από την κανονική. Η κανονική κάνει κάπου 200ε ανά άτομο.
Αλλά τι να κάνεις εκεί, δεν έχει απολύτως τίποτα να δεις, δεν έχει μείνει τίποτα από το Kοnigsberg, μέχρι και το σπίτι του Καντ μέχρι πέρσι ήταν ένα παρατημένο αχούρι.
Άβαταρ μέλους
By bebes
#604536 Ψάχνοντας τωρα για τη βίζα στη Ρωσία, ειδα οτι κοστίζει 90-120€/άτομο;

Δηλαδη θέλουμε οικογενειακώς 500=600€;;; :dizzy:

By by Αγία Πετρούπολη...
μου χ'αλασε τη διαθεση αυτο :(
Άβαταρ μέλους
By krom
#604539 Ναι δεν είναι φτηνά, αν δεν θες να τρέχεις. Oι βίζες εκδίδονται μέσω γραφείων. Μόνος σου είναι σχεδόν απίθανο να βρείς διαθέσιμο ραντεβού και θα φας άπειρη ταλαιπωρία. Δεν ξέρω αν έχουν ανοίξει κάνα σαιτ για ηλεκτρονικές αιτήσεις.

90 + 75 το γραφείο
https://vhs-greece.com/page/750?domain= ... 8#tab_3056
Άβαταρ μέλους
By bebes
#604654
elteo έγραψε:Bye bye bebes.

ναι, "κρύωσα" για Ρωσία τώρα... :oops:
Βρήκα κάπου μια Ελληνορωσίδα που εχει οδηγίες για να βγαλει κάποιος ηλεκτρονικα τη βιζα μόνος του, αλλά και πάλι 600€ μου φαίνονται πολλά.
https://pamerosia.gr/visa-to-russia/

Οποτε, αν επιμείνω για Βαλτική, θα παω αεροπορικώς μεχρι Πολωνία ή κάποια χωρα που θα βρω φτηνα και θα νοικιασω απο'κει. Θα γλυτωσω 2-4 μερες + αρκετη κούραση
Άβαταρ μέλους
By gto250swb
#608064 Εικόνα
is co3 an acid or base

Εικόνα
is co3 an acid or base

Πριν απο κανα μηνα εκανα-με (τη συντροφο) ενα μεγαλο ταξιδι στην Ευρωπη, οι φωτογραφιες ειναι τραβηγμενες κατα την αναβαση απο Αοστα προς Annecy, καταπληκτικη διαδρομη, χωρις κινηση. Η μονη μερα που το εβαλα το cupra mode. :lol: .

H συντροφος στον αυτοκινητοδρομο καταφερε και εκαψε μονο 41MPG ! το μοτερ σαν να εχει ανοιξει λιγο... :inlove:

Εικόνα
is co3 an acid or base
Άβαταρ μέλους
By bebes
#617745
bebes έγραψε:Δεν ήξερα που να βάλω το ερώτημα μου, δεν βρήκα καπου ακριβώς αυτό που θελω, οπότε το βάζω στο "γενικό"

Σκέφτομαι ήδη το επόμενο roadtrip και λεω να επισκεφτώ τις πρώην Σοβιετικές Δημοκρατίες της Βαλτικής, Αγία Πετρούπολη, Ελσίνκι και πίσω με το φέρρι Ταλλίν κλπ κλπ
link
μαζι με τα "ζικ ζακ" που θα κανω θα μαζευτούν 7-7500 χιλιομετρα.
link
Το ερώτημα μου είναι αν εχει κάποιος οδηγήσει στη Ρωσία, αν θα εχω καποιο πρόβλημα στα σύνορα Λιθουανίας Ρωσίας κλπ. Ολες οι άλλες χωρες που θα διασχίσω, αν δεν κανω λάθος, είναι ΕΕ
Θα με βόλευε πολύ να παω αεροπορικώς στην Πολωνία, αλλά απ'οσο είδα καμια εταιρία ενοικίασης δεν επιτρέπει Ρωσία.

Θα πάω, ή θα με κρατήσουν όμηρο; :s_whiteflag

Oι βίζες είναι δύσκολες για Αγ. Πετρούπολή, οπότε έκανα μια μικρή τροποποίηση :inlove: .
Θεσσαλονίκη, Κρακοβία, Βαρσοβία, Γκντάνσκ, Βίλνους, Ρίγα. Ταλίν (καραβάκι) Ελσίνκι, (καραβάκι) Στοκχόλμη, Κοπενχάγη, Βερολίνο, Δρέσδη, Πράγα, Θεσσλονίκη.

Μου βγαίνει λίγο μεγάλο και με δεδομένο οτι σε κάποιες πόλεις θα γίνουν 2 διανυκτερεύσεις και σίγουρα δεν θα μπορω να διαθεσω περισσότερες απο 15 μέρες, θα πρέπει να γίνει κάποια περικοπη.
Τα χιλιομετρα ειναι 7000 περίπου, αν δε "σκοτωθούν" τα παιδια στο πισω κάθισμα θα περάσουμε καλά :s_biggrin
Άβαταρ μέλους
By Thomas_C200K
#617838
bebes έγραψε:
bebes έγραψε:Δεν ήξερα που να βάλω το ερώτημα μου, δεν βρήκα καπου ακριβώς αυτό που θελω, οπότε το βάζω στο "γενικό"

Σκέφτομαι ήδη το επόμενο roadtrip και λεω να επισκεφτώ τις πρώην Σοβιετικές Δημοκρατίες της Βαλτικής, Αγία Πετρούπολη, Ελσίνκι και πίσω με το φέρρι Ταλλίν κλπ κλπ
link
μαζι με τα "ζικ ζακ" που θα κανω θα μαζευτούν 7-7500 χιλιομετρα.
link
Το ερώτημα μου είναι αν εχει κάποιος οδηγήσει στη Ρωσία, αν θα εχω καποιο πρόβλημα στα σύνορα Λιθουανίας Ρωσίας κλπ. Ολες οι άλλες χωρες που θα διασχίσω, αν δεν κανω λάθος, είναι ΕΕ
Θα με βόλευε πολύ να παω αεροπορικώς στην Πολωνία, αλλά απ'οσο είδα καμια εταιρία ενοικίασης δεν επιτρέπει Ρωσία.

Θα πάω, ή θα με κρατήσουν όμηρο; :s_whiteflag

Oι βίζες είναι δύσκολες για Αγ. Πετρούπολή, οπότε έκανα μια μικρή τροποποίηση :inlove: .
Θεσσαλονίκη, Κρακοβία, Βαρσοβία, Γκντάνσκ, Βίλνους, Ρίγα. Ταλίν (καραβάκι) Ελσίνκι, (καραβάκι) Στοκχόλμη, Κοπενχάγη, Βερολίνο, Δρέσδη, Πράγα, Θεσσλονίκη.

Μου βγαίνει λίγο μεγάλο και με δεδομένο οτι σε κάποιες πόλεις θα γίνουν 2 διανυκτερεύσεις και σίγουρα δεν θα μπορω να διαθεσω περισσότερες απο 15 μέρες, θα πρέπει να γίνει κάποια περικοπη.
Τα χιλιομετρα ειναι 7000 περίπου, αν δε "σκοτωθούν" τα παιδια στο πισω κάθισμα θα περάσουμε καλά :s_biggrin

Η βιζα απλοποιήθηκε. Έγινε πλέον ηλεκτρονική η οποία κοστίζει 14ευρώ/άτομο. Έλα μπας και συμπέσουμε μαζί :iconcool:
Άβαταρ μέλους
By bebes
#617871
Thomas_C200K έγραψε:[
Η βιζα απλοποιήθηκε. Έγινε πλέον ηλεκτρονική η οποία κοστίζει 14ευρώ/άτομο. Έλα μπας και συμπέσουμε μαζί :iconcool:

αν είναι 14€/άτομο θα πάω μεχρι αγ.Πετρούπολη Ελσίνκι, οπότε θα μου φτάσουν άνετα οι μέρες :)

Το "14€" όμως δεν το βρήκα πουθενα, εδω λέει 60€/άτομο :(
https://www.vfsglobal.com/Russia/Greece ... lance.html

Εδιντ: Βρήκα αυτο, αλλά στη σελιδα του Ελλ. προξενείου δεν αναφερει κάτι
Beginning from 1st of October 2019, the foreign tourists will be able to visit St. Petersburg and Leningradsky region with a free-Visa. The respective presidential decree has been signed by Vladimir Putin.

Currently, the foreign tourists already can visit Russia with a free Visa in the Far East region and in Kaliningrad. The implementation of a similar document has been discussed between Vladimir Putin and Alexander Beglov, the alternate mayor of St. Petersburg.

The experts express the opinion that the city will only benefit from the new decree. Primarily it will affect individual tourists who arrange their trips on their own. It will also benefit the MICE segment, as it will ease the process of arrival for delegates.

St. Petersburg has an extensive convention and conference infrastructure. "A number of the major events are already held in St. Petersburg", comments director of JSP Business Travel Victoriya Pechenkina — "The possibility to combine cultural and event program would attract quite some foreign companies". Though experts conclude that the free Visa project on its own would not attract tourists; it is important to ensure publicity.

https://www.russianvisaonline.net/news/ ... sburg.html

και η αίτηση:
https://evisa.kdmid.ru/
Τελευταία επεξεργασία από bebes και 06 Δεκ 2019, 14:38, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά