Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#600415 Τα 20 δις μπορούν να τα δώσουν μόνον σε συνεννόηση με τους δανειστές, γιατί είναι το μαξιλάρι για το χρέος. Πιθανόν βέβαια με τα σημερινά επιτόκια το μαξιλάρι να μπορεί να μειωθεί λίγο, αλλά και πάλι, δεν είναι καθόλου σίγουρο πως θα γίνει κάτι τέτοιο, όσο κι αν το έχει "διαφημίσει" ένας κάποιος Στουρνάρας.
Τα CC δεν πρόκειται να βοηθήσουν καθόλου στο πρόβλημα των κόκκινων δανείων, που ακριβώς εκεί πονάνε οι τράπεζες. Ούτως ή άλλως στην παρούσα φάση, οι περισσότεροι περιορισμοί δεν υπάρχουν, ακόμη και να γίνει, θα είναι μάλλον ουδέτερο μέτρο.
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#600419 Τα κόκκινα δάνεια υπήρχαν και πέρσι την άνοιξη , 14 μήνες πριν δηλαδή. Τότε η alpha βρισκόταν στο 1,86-1,90 και η εθνική στα 3e. Δε βλέπω το λόγο να μη πιάσουμε τα ίδια νούμερα ή και περισσότερο.
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#600469 Ενα ειναι το σιγουρο! Οποιος περιμενει να διαβασει στις ειδησεις το ποσο καλα πανε οι Ελληνικες τραπεζες και τι ωραιες λυσεις βρεθηκαν για τα κοκκινα δανεια ωστε να αγορασει μετοχες... θα πεθανει φτωχος :s_tongue

Γιατι αποκλειεται να βγουνε στη φορα πολυ καλα νεα που θα "ωθησουν" το λαουτζικο να αγορασει οσο οι μετοχες ειναι χαμηλα. Τωρα τους βολευει να σκεφτεται ο κοσμος "μακρια απο τους αλητες που κλεψανε τις οικονομιες μιας ζωης του πατερα μου πριν καμια 20αρια χρονια" και "αυτο το πραγμα δε θα ανεβει ουτε σε 100 χρονια".

Απλα στον κοσμο διαφευγει το εξης:
Αυτα που τους φαγανε πριν καμια 20αρια χρονια τα εχουν ξεχασει ηδη. Θελουν να βγαλουν παλι μεροκαματο. Και καλο μεροκαματο δε βγαινει οσο πεφτουν ουτε οσο ειναι σταθερες οι μετοχες. Πρεπει σε καποια φαση να ανεβουν κιολας :s_wink
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#600471
mousatos έγραψε:Αν σκέφτεται πρόωρες εκλογές πρέπει να βρει τρόπο να ανεβάσει το χρηματιστήριο.


Ποιος, ο Κουλης?
Τελευταία επεξεργασία από George_Prix και 21 Αύγ 2019, 16:45, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#600478
mousatos έγραψε:yaep , δες τι πόσταρα στην πολιτική.


Φιλε ο Κουλης δεν εχει τη δυναμη να το ανεβασει. Και για να ειμαι ακριβης, κανενας Ελληνας πρωθυπουργος δεν εχει τη δυναμη να το κανει. Αλλοι κινουν τα νηματα της οικονομιας παγκοσμιως και οι πρωθυπουργοι μας ειναι απλες μαριονετες στη συγκεκριμενη παρασταση...
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#600984 Ανακάλυψα ότι όταν γεννήθηκα φίλοι της γιαγιάς μου από Αμερική μου αγόρασαν 4 μετοχές αμερικάνικης εταιρείας (Sperry Rand). Βρήκα τον χάρτινο τίτλο με το όνομά μου καθώς και μερικές επιταγές με μερίσματα (που ποτέ δεν πληρώθηκαν). Η οποία εταιρεία κάποια στιγμή αγοράστηκε από την Unisys.
Σκέφτομαι ότι δεν χάνω τίποτα να ρωτήσω να δω αν υπάρχει τίποτα. Δεν περιμένω να ανακαλύψω κρυφά εκατομμύρια, περισσότερο από περιέργεια και αν δεν υπάρχει τίποτα να πετάξω τα χαρτιά (κάποιος στο ίντερνετ πουλάει το χαρτί για 25 δολάρια). Λέω να στείλω e-mail στην εταιρεία που ασχολείται με τα επενδυτικά της Unisys να δω τι θα μου πούνε, αν υπάρχω. Έχετε κάποια άλλη ιδέα, πρόταση;
Άβαταρ μέλους
By GTS
#601006
sknipper έγραψε:Ανακάλυψα ότι όταν γεννήθηκα φίλοι της γιαγιάς μου από Αμερική μου αγόρασαν 4 μετοχές αμερικάνικης εταιρείας (Sperry Rand). Βρήκα τον χάρτινο τίτλο με το όνομά μου καθώς και μερικές επιταγές με μερίσματα (που ποτέ δεν πληρώθηκαν). Η οποία εταιρεία κάποια στιγμή αγοράστηκε από την Unisys.
Σκέφτομαι ότι δεν χάνω τίποτα να ρωτήσω να δω αν υπάρχει τίποτα. Δεν περιμένω να ανακαλύψω κρυφά εκατομμύρια, περισσότερο από περιέργεια και αν δεν υπάρχει τίποτα να πετάξω τα χαρτιά (κάποιος στο ίντερνετ πουλάει το χαρτί για 25 δολάρια). Λέω να στείλω e-mail στην εταιρεία που ασχολείται με τα επενδυτικά της Unisys να δω τι θα μου πούνε, αν υπάρχω. Έχετε κάποια άλλη ιδέα, πρόταση;


Η εταιρεια υπαρχει ακομα οποτε ενα τηλ να τους κανεις θα σου πουν αν εχουν καμμια αξια.
Άβαταρ μέλους
By trident1971
#601009
sknipper έγραψε:.l....και αν δεν υπάρχει τίποτα να πετάξω τα χαρτιά (κάποιος στο ίντερνετ πουλάει το χαρτί για 25 δολάρια). Λέω να στείλω e-mail στην εταιρεία που ασχολείται με τα επενδυτικά της Unisys να δω τι θα μου πούνε, αν υπάρχω. Έχετε κάποια άλλη ιδέα, πρόταση;


Να τα κανεις κορνιζα στον τοιχο παρα να τα πεταξεις. Ποιος εχει τετοια χαρτια τωρα πια?
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#601242 Εικόνα
Παιδιά, αποφασίστε, πότε τελικά θα γίνει, σήμερα ή την 1η Σεπτέμβρη; :s_shout
Το ΧΑΑ δεν τσίμπησε ιδιαίτερα βέβαια, ούτε και με την είδηση (;) πως αναμένονται πρωτοβουλίες για τα κόκκινα δάνεια που έγραφε χθες το capital.gr.
Γενικώς, προσοχή στα παπαγαλάκια ένθεν κακείθεν, είναι πολύ νωρίς για την παρούσα κυβέρνηση και όλοι κρατούν στάση αναμονής (όπως και οι οίκοι αξιολόγησης που δεν αναβάθμισαν την χώρα).
Άβαταρ μέλους
By diplomat
#601245 Σωστόστ.

Εντούτοις, θα είναι σημαντικό βήμα, έστω και σημειολογικά (υπό την έννοια ότι μάλλον δε θα αποφέρουν αναβάθμιση ή βελτίωση των αποδόσεων και του ΓΔ).