Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#600974 Καλο κρασι για τα λεφτα του. Και η χρονια (2013) οτι πρεπει για να εχει παλαιωθει αρκετα το κρασι χωρις σοβαρο κινδυνο να αρχισει να χαλαει, αφου ο ιδιος ο παραγωγος προτεινει παλαιωση μεχρι 5-8 χρονια στο κελαρι για το συγκεκριμενο!

Και τωρα που ειδα Grande Reserve, θυμηθηκα και τον αλλο τον κρασαρο:

https://www.skroutz.gr/s/4732382/%CE%A4 ... 750ml.html
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#600976
KiloMeater έγραψε:άνοιξα τον ένα τενεκέ λάδι...


Ούτε ο Χατζηχρήστος στις ταινίες του '60... :dizzy:
Άβαταρ μέλους
By NickTG
#600977
mirage έγραψε:Σοβαρά τώρα δεν βρίσκεις μετσοβονε στην Αυστρια;


Ξέρεις πόσο έχει το μετσοβονε στην Αυστρία? :rtfm:
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#600979
REALZEUS έγραψε:
KiloMeater έγραψε:άνοιξα τον ένα τενεκέ λάδι...


Ούτε ο Χατζηχρήστος στις ταινίες του '60... :dizzy:


Γενικά το ελαιόλαδο το έχουμε βασικό στην καθημερινή διατροφή . Εχω δοκιμάσει όλα όσα πουλάνε εδώ και δε συγκρίνονται
Δε ξέρω εσύ τι τρως βέβαια ,εχει και σπορέλαια ,έχουνε καλά εδώ.
Άβαταρ μέλους
By mirage
#600982 Ρε συ σοβαρα τώρα, περα απο την φαση μα ο τενεκές ειναι διπλή τιμή που δεν είναι, αλλά ελληνικά λαδια εξαιρετικής ποιότητας σε 4λιτρο τενεκέ υπαρχουν παντου. Αν μετά από τόσα χρόνια δεν έχεις ψαχτει ειναι αλλο θεμα. Τεσπα live and let live.
Α και κάτι ακόμα οταν σου τελειώσει το μετσοβονε ψάξε για προβολόνε....
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#602571 Πηγα για ψωνια. Πανετοιμος για το χειμωνα! Ή για να ειμαι ακριβης για το ξεκινημα του :lol:

Εικόνα

Αλλα δε λενε να φυγουν οι ζεστες, οποτε ακομα με μπυριτσα τη βγαζω... Ηθελα να το ρωτησω καιρο και ολο το ξεχνουσα. Εχει κανενας κολλημα με τις weiss μπυρες? Πριν 4-5 χρονια δοκιμασα weiss (τοσο πολυ αργησα ο βλακας) και εκτοτε ειναι η #1 επιλογη μου. Δοκιμασα τις περισσοτερες Ελληνικες και ξενες weiss που βρηκα και κατεληξα στη Βεργινα. Αν σας αρεσουν οι weiss δοκιμαστε την. Ει δυνατον με ενα ποτηρι weiss και το συγκεκριμενο τροπο σερβιρισματος που ενδεικνυται για τις weiss!

Εικόνα
Τελευταία επεξεργασία από George_Prix και 04 Σεπ 2019, 09:54, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#602577 Το "κελάρι" :lol: το έχεις σε αποθήκη; Γιατί είναι κρίμα να τα βλέπει ο ήλιος, γι αυτό ρωτώ...
Όσο για μπύρες, κι εμένα μου αρέσουν οι Weiss, και γενικά θα τις προτιμήσω σε σχέση με τις Lager ή Pilsner που συνήθως βρίσκεις έξω, αν και έχω καταλήξει πως σημασία για καλή μπύρα έχει αυτός που την φτιάχνει και όχι ο τύπος. Γι αυτό και αγαπώ μικροζυθοποιίες.
Για μπύρες όμως συζητάμε εδώ.
:s_yummy
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#602581
Anonymous Founder έγραψε:Το "κελάρι" :lol: το έχεις σε αποθήκη; Γιατί είναι κρίμα να τα βλέπει ο ήλιος, γι αυτό ρωτώ...
Όσο για μπύρες, κι εμένα μου αρέσουν οι Weiss, και γενικά θα τις προτιμήσω σε σχέση με τις Lager ή Pilsner που συνήθως βρίσκεις έξω, αν και έχω καταλήξει πως σημασία για καλή μπύρα έχει αυτός που την φτιάχνει και όχι ο τύπος. Γι αυτό και αγαπώ μικροζυθοποιίες.
Για μπύρες όμως συζητάμε εδώ.
:s_yummy

Εχεις απολυτο δικιο για τον ηλιο και το προσεχω οσο μπορω. Ουτε απο μαγαζι δεν ψωνιζω κρασια αν μπω μεσα και δω οτι βαραει ο ηλιος κατακεφαλα στα ραφια με τα κρασια.

Βασικα μια 8αδα εχω παντα στην καβα του τοιχου. Στα ματια μου δειχνει σα πινακας ζωγραφικης το συγκεκριμενο σημειο και ειναι απο τις λιγες πινελιες "γουστου" που εχω βαλει στο σπιτι! Το συγκεκριμενο σημειο δεν το βαραει ο ηλιος, αλλα αυτα τα κρασια δεν τα αφηνω να κατσουν πολυ ετσι κι αλλιως. Και σε μια αποθηκουλα (ουτε που πλησιαζει σε κελαρι!!!) που ειναι εντελως σκοτεινη και δροσερη εχω καμποσα αλλα μπουκαλια, ειδικα αυτα που ειναι για παλαιωση. Αυτα που εβαλα στο τραπεζακι κατω απο την καβα του τοιχου τα εβαλα εκει μονο για τη φωτο!

Sorry για το off topic και thanks για το link. Subscribed!
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#606033 τι ωραιο που ειναι αυτο.... χθες το δοκιμασα
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By Tetix
#606047
George_Prix έγραψε:Πηγα για ψωνια. Πανετοιμος για το χειμωνα! Ή για να ειμαι ακριβης για το ξεκινημα του

Εικόνα

Αλλα δε λενε να φυγουν οι ζεστες, οποτε ακομα με μπυριτσα τη βγαζω... Ηθελα να το ρωτησω καιρο και ολο το ξεχνουσα. Εχει κανενας κολλημα με τις weiss μπυρες? Πριν 4-5 χρονια δοκιμασα weiss (τοσο πολυ αργησα ο βλακας) και εκτοτε ειναι η #1 επιλογη μου. Δοκιμασα τις περισσοτερες Ελληνικες και ξενες weiss που βρηκα και κατεληξα στη Βεργινα. Αν σας αρεσουν οι weiss δοκιμαστε την. Ει δυνατον με ενα ποτηρι weiss και το συγκεκριμενο τροπο σερβιρισματος που ενδεικνυται για τις weiss!

Εικόνα
Καλημερα παιδια....τυχαία μπηκα στο θεμα Οίνος, απλά ηθελα να σου πω George_Prix οτι εχεις επιλεξει πολυ "καλα" κρασιά ανάμεσα τους και τα κόκκινα του Παπαϊωάννου.
Αν μπορούσες να βρεις το μικρο κλιμα του 2005 - 2006 - 2007...
Και απο την καβα του το Cabernet Sauvignon παλι χρονολογία του 2005 υπάρχουν μπουκαλια και μπορείς να βρεις.
Και απο Ξινομαυρο θα σου πρότεινα ενα 2013 - 2014 Διαμαντακος απο Νάουσα και αυτος...
Απο τη λιστα θα διεγραφα το Alpha Estate.
Καλη σου ημερα

< >
Άβαταρ μέλους
By Y.V
#606066
Tetix έγραψε:Καλημερα παιδια....τυχαία μπηκα στο θεμα Οίνος, απλά ηθελα να σου πω George_Prix οτι εχεις επιλεξει πολυ "καλα" κρασιά ανάμεσα τους και τα κόκκινα του Παπαϊωάννου.
Αν μπορούσες να βρεις το μικρο κλιμα του 2005 - 2006 - 2007...
...Απο τη λιστα θα διεγραφα το Alpha Estate.

Καλη σου ημερα



:s_thumbsup

Πριν δυο σελιδες συνεστησα το Παπαιωαννου Μικροκλιμα του 2006 σαν εξαιρετο κρασι και πηρα απο καποιον το εξης σχολιο:

... του Παπαιωάννου για 8 Ε είναι καλό, 28 δεν θα έδινα με τίποτα

-> κατα πολύ ανώτερο του , με πολύ πιο λογική τιμή , ως κόκκινο

https://www.greeceandgrapes.com/red-syr ... pha-estate



Και μετα κατι αλλα που πωλουσε το Carrefur στα 3 ευρω... :dizzy:


Δεν απαντησα για να μην συγχιστω! :s_dunno
Άβαταρ μέλους
By Tetix
#606086
Y.V έγραψε:
Tetix έγραψε:Καλημερα παιδια....τυχαία μπηκα στο θεμα Οίνος, απλά ηθελα να σου πω George_Prix οτι εχεις επιλεξει πολυ "καλα" κρασιά ανάμεσα τους και τα κόκκινα του Παπαϊωάννου.
Αν μπορούσες να βρεις το μικρο κλιμα του 2005 - 2006 - 2007...
...Απο τη λιστα θα διεγραφα το Alpha Estate.

Καλη σου ημερα



:s_thumbsup

Πριν δυο σελιδες συνεστησα το Παπαιωαννου Μικροκλιμα του 2006 σαν εξαιρετο κρασι και πηρα απο καποιον το εξης σχολιο:

... του Παπαιωάννου για 8 Ε είναι καλό, 28 δεν θα έδινα με τίποτα

-> κατα πολύ ανώτερο του , με πολύ πιο λογική τιμή , ως κόκκινο

https://www.greeceandgrapes.com/red-syr ... pha-estate



Και μετα κατι αλλα που πωλουσε το Carrefur στα 3 ευρω... :dizzy:


Δεν απαντησα για να μην συγχιστω! :s_dunno
Το μικροκλιμα του Παπαϊωάννου είναι απο τα καλύτερα κόκκινα κρασια που κυκλοφορούν στη Ελλάδα αυτη τη στιγμή.
Το κρασι στο εξωτερικό αυτη τη στιγμή κοστίζει αγορά για τη χρονολογία 2006 στα 55 ευρω....
Μοστράρει ηδη στα καλύτερα εστιατόρια αν όχι του κόσμου της Ευρώπης,η ετικέτα με χαλάει λιγο για τα δεδομενα του 2019 αλλα αξίζει τα χρήματα του και είναι πολυ τίμιο κρασι....

Οι μη γνωστες κρασιού ας ψωνίσουν κατι απο τα Aldi ή το Carrefour .
Και αυτα κρασιά είναι,απλα δεν μπορούν να έχουν μια παραπάνω άποψη ή μια έστω καλυτερη αντίληψη στο κόσμο του κρασιου


Να προσθέσω και κατι αλλο....
Έστειλες απο το Κτήμα Αλφα νομίζω μια ποικιλία Syrah και λες κατα πολυ ανωτερο του, να ξερεις πως εισαι λάθος,διότι είναι 2 διαφορετικες παντελώς ποικιλίες.


< >
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#606098
Tetix έγραψε:Καλημερα παιδια....τυχαία μπηκα στο θεμα Οίνος, απλά ηθελα να σου πω George_Prix οτι εχεις επιλεξει πολυ "καλα" κρασιά ανάμεσα τους και τα κόκκινα του Παπαϊωάννου.
Αν μπορούσες να βρεις το μικρο κλιμα του 2005 - 2006 - 2007...
Και απο την καβα του το Cabernet Sauvignon παλι χρονολογία του 2005 υπάρχουν μπουκαλια και μπορείς να βρεις.
Και απο Ξινομαυρο θα σου πρότεινα ενα 2013 - 2014 Διαμαντακος απο Νάουσα και αυτος...
Απο τη λιστα θα διεγραφα το Alpha Estate.
Καλη σου ημερα


Φιλε το Μικροκλιμα του Παπαιωαννου το εχω πιει και ειναι κρασαρος. Απλα οταν βλεπω πολυ παλια χρονια δαγκωνομαι λιγακι. Αν δεν εχει γινει ΣΩΣΤΗ παλαιωση, παιζει να πιεις μελι, αλλα παιζει να πιεις ακομα και ξυδι!

Του Διαμαντακου τα κρασια ειναι πραγματι καλα και εχω πιει πολλλα μπουκαλια στο παρελθον.

Για το τελος αφησα το Alpha Estate. Καθε φορα που το πινω σκεφτομαι οτι ειναι τσιμπημενο (γυρω στο 20ευρω). Αλλα παροτι το value for money του συγκεκριμενου κρασιου δεν ειναι το καλυτερο, ακομα πιστευω οτι ειναι ωραιο κρασι και το αγοραζω μια στο τοσο!
Άβαταρ μέλους
By Tetix
#606099 Εχεις απόλυτο δίκιο για τις παλιες σοδειές, συνηθως οι καβες οι οποιες τα πουλάνε,δεν τα προσέχουν καθολου τα κρασιά και τις περισσότερες φορες τα έχουν εκτεθειμένα στον ήλιο.
Ενα tip αν θες δοκίμασε απο το Σεμελη το Gran Reserve του 2005 αν βρεις αλλιώς του 2008 ή του 2012....
Είναι παρα πολυ δυνατο Αγιωργιτικο.

< >