Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By dimik
#598194 Αν μιλάμε για αυστηρότητα οι κώλοι θα έπρεπε να κόβονται σε κάθε περίπτωση και δεν χρειάζεται καν αστυνομική παρουσία στον 21ο αι. Με καμερούλες σε κάθε δρόμο και διασταύρωση όλα λύνονται.
Άβαταρ μέλους
By gianik
#598195
dimik έγραψε:Αν μιλάμε για αυστηρότητα οι κώλοι θα έπρεπε να κόβονται σε κάθε περίπτωση και δεν χρειάζεται καν αστυνομική παρουσία στον 21ο αι. Με καμερούλες σε κάθε δρόμο και διασταύρωση όλα λύνονται.




φιλαράκι υπάρχουν κ τα προσωπικά δεδομένα... :iconcool:
νταξει μην καταντήσουμε κ Λονδίνο.. :rtfm:
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#598197 Ποιά προσωπικά δεδομένα; Μη σε δούνε με την παράνομη γκόμενα; (όχι εσένα, τον εκάστοτε οδηγό λέμε)
Και Λονδίνο να γίνουμε και Γερμανία
Τρέχουν όλοι λες και είναι στο χωριό τους και μετά κλαίγονται οι μανάδες όταν χάνουν τα παιδιά τους ότι ο άλλος έτρεχε σαν αλήτης

Είμαστε σε τέτοιο στάδιο σαν λαός που για ν'αποκτηθεί παιδεία πρέπει να εφαρμοστεί φοβία.
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#598200 Προσωπικά δεδομένα. Πόσοι και πόσοι αλήτες κρύβονται πίσω από αυτά. Και όταν πάθει κάτι το παιδί τους, ψάχνουν στις κάμερες μήπως τράβηξαν κάτι...

< >
Άβαταρ μέλους
By diplomat
#598201 Αυτό το train of thought με την πολτοποίηση των προσωπικών δεδομένων δύναται να οδηγήσει σε περίεργα μονοπάτια ΙΜΗΟ.

Το θέμα του κράνους έχει βασικές προεκτάσεις/διασυνδέσεις με τη διαπαιδαγώγηση, κυρίως αναφορικά με την αξία που έχει η ζωή, εν προκειμένω η δικιά μας και του συνεπιβάτη μας.
Οφείλουμε να χτίσουμε σε αυτό το πλαίσιο, κατανοώντας δηλαδή την αξία που έχει η ζωή του καθενός για την πετάξει σε μία στραβή που μπορεί να τα καταστρέψει όλα, αντί να διατηρήσει τις όποιες (πολλές ή λίγες ανά περίπτωση) πιθανότητες να σηκωθεί.

Το ίδιο, και ακόμη περισσότερο γιατί είναι κίνηση κυριολεκτικά των 3 δευτερολέπτων, ισχύει με την ζώνη ασφαλείας.
Πραγματικά my puny brain does not compute τις καποτούλες που βάζουν για να μην βαράει το σχετικό jingle υπενθύμισης, εκείνη τη στιγμή τί σκέφτονται (ή μάλλον ΔΕΝ σκέφτονται);

Το σημειολογικό βέβαια της φασούλας είναι ότι hand-pickάρουμε εκπροσώπους που "τιμούν" και δεόντως τα παραπάνω darwin-approved traits.
Από τους μονίμους ξεκράνωτους ιππείς σιδερένιων ατίων, μέχρι τους τζούνιορ με τις καπακωμένες ζώνες, έως τους αψείς που καπνίζουν σε κλειστούς χώρους και πατημέντο φλόκο νταργιλέ.

Ταυτοτητέτο/διαβατηριέτο στο στόμα όσοι μπορούν, οι υπόλοιποι μόλις μπορέσουν, και φεύγετε να φύγουμε.
Ούτε τα βασικά, ούτε ΤΙΠΟΤΑ. Καμία ελπίδα.
Άβαταρ μέλους
By g8777
#598202 Δρακόντεια μέτρα. Καλή ιδέα . Πώς και δεν το έχει σκεφτεί κανείς τόσες χιλιετίες.

:lol:

Diplomat βλέπεις; 2 γραμμές καί τέρμα. :x :roll:
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#598203
Νίκος Παππάς έγραψε:
dimik έγραψε:Δεν επηρεάζει μόνο αυτόν που δεν φορά κράνος.

Ναι ΟΚ, αλλα αν εγω δεν σκεφτομαι την γυναικα, το παιδι μου η τους γονεις μου που θα μεινουν πισω, γιατι να το κανει αλλος;

Δεν αφορά μόνο τον ίδιο και την οικογένεια . Στερεί από την κοινωνία νοσηλευτικό προσωπικό , νοσοκομειακή κλίνη , ιατρικό εξοπλισμό και πόρους . Για κάτι που θα μπορούσε εύκολα να έχει αποφευχθεί.
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#598205
mousatos έγραψε:
Νίκος Παππάς έγραψε:
dimik έγραψε:Δεν επηρεάζει μόνο αυτόν που δεν φορά κράνος.

Ναι ΟΚ, αλλα αν εγω δεν σκεφτομαι την γυναικα, το παιδι μου η τους γονεις μου που θα μεινουν πισω, γιατι να το κανει αλλος;

Δεν αφορά μόνο τον ίδιο και την οικογένεια . Στερεί από την κοινωνία νοσηλευτικό προσωπικό , νοσοκομειακή κλίνη , ιατρικό εξοπλισμό και πόρους . Για κάτι που θα μπορούσε εύκολα να έχει αποφευχθεί.

Στο ερωτημα μου ομως δεν απαντατε:

Αν λοιπον για το κρανος -ζωνη ειναι τοσο αυστηρο το πλαισιο, ποιο θα επρεπε να ειναι για σοβαροτερες παραβασεις?


Ολα αυτα που γραφεις ισχυουν για καθε τροχαιο, για καθε ατυχημα γενικοτερα. Να βαλουμε προστιμα στην χρηση εργαλειων χωρις προστατευτικο εξοπλισμο;

Η γνωμη μου ειναι οτι δεν υπαρχει αυτο που λεμε παιδεια. Ειναι ενας συνδυασμος φοβου για το προστιμο και φοβου για το αν μας συμβει κατι μαζι με βλακεια. Αλλιως δεν εξηγειται το πως οι μοτοσυκλετιστες που μπηκαν σιδεροφρακτοι στην Ιταλια βγηκαν καρναβαλοι με βερμουδες, τι-σερτ και τα κρανη πιασμενα στα μπαγκαζια σε Ηγουμενιτσα / Πατρα. Και τις δυο φορες που ταξιδεψα.

Δεν εξηγειται γιατι ο φιλος στην Γερμανια θεωρει το CC το πιο χρησιμο αξεσουαρ του αυτοκινητου αφου ρυθμιζεις την ταχυτητα στο οριο και δεν ανησυχεις για τις καμερες.

Δεν εξηγειται γιατι οι τουριστες χωρις καμια γνωση σε μοτο νοικιαζουν γουρουνες στα νησια και γεμιζουν μπεταντιν και γαζες στην πρωτη εξοδο.

Ολα αυτα λοιπον οφειλονται στην ατιμωρισια που υπαρχει στην χωρα μας και το ξερουν.

Πριν 30 χρονια εφαγα 3 κλησεις για κρανος σε 10 μερες μεσα τις 3 ολες κι ολες φορες στην μοτοσυκλετιστικη ζωη μου που δεν φορεσα κρανος αφου "εδω διπλα πηγαινα". Ειμαι εδω τωρα επειδη με γραψανε και αισθανθηκα βλακας να πληρωνω αφου φορουσα γενικα κρανος, μου εγινε συνηθεια και τωρα ουτε 50 μετρα δεν κανω χωρις.
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#598209
Νίκος Παππάς έγραψε:
Ολα αυτα που γραφεις ισχυουν για καθε τροχαιο, για καθε ατυχημα γενικοτερα. Να βαλουμε προστιμα στην χρηση εργαλειων χωρις προστατευτικο εξοπλισμο;


Δε νομίζω να είναι γεμάτη η εντατική από εργατικά ατυχήματα κάθε καλοκαίρι .
Δες το ατύχημα του Lazarefa, επειδή δε φόρεσε κράνος απασχόλησε 10 άτομα που ίσως να τα είχε στερήσει από κάποιον άλλον.
Άβαταρ μέλους
By markvag
#598215
gianik έγραψε:Να ξέρει ο άλλος ότι ακόμα και στην γειτονιά να βγει για ψωμί , ενδέχεται στην γωνία να τον σταματήσουν...


Αυτό παίζει πολύ εδώ στη Δράμα. Και γι' αυτό όλοι φοράνε κράνος, τουλάχιστον μέσα στην πόλη, μέσα στα χωριά ως γνωστόν άλλος θεός...

Αλλά πάρα πολλοί δεν τα δένουν... :tomato: Οπότε είναι δώρο άδωρο...

Και αναρωτιέμαι...














ΓΙΑΤΙ ΚΑΛΕ ΜΟΥ ΑΝΘΡΩΠΕ;;;
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#602296 Thu 16 Aug 2018 14.22 BST
Drug overdoses killed more than 72,000 people in the United States last year – a new record driven by the deadly opioid epidemic, according to data from the Centers for Disease Control.

The CDC estimates that 72,287 people died from overdoses in 2017, an increase of about 10% from the year before.

A total of 58,209 Americans died in the Vietnam War. Of these, 47,424 are listed as combat deaths, and 10,785 are listed as being killed in other circumstances.

As of today, 6,845 Americans have died in Iraq and Afghanistan.