Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By bibendum
#600856 Ενταξει και αξονικη και μαγνητικη μπορουμε κανουμε καθε μηνα να σιγουρεψουμε οτι ειμαστε υγιεις αλλα δεν το κανουμε. Εξετασεις αιματος κανουμε καθε χρονο και αναλογως πρατουμε.

Υπαρχει ιατρικη επιστημη και ιατρικα προτοκολλα που συμβουλευουν τι πρεπει να γινει ανα περιπτωση.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#600857 Αν ήταν πάντα έτσι, πώς εξηγούνται κάτι τέτοια;
«Πρωτιά» της Ελλάδας στις καισαρικές -Τετραπλάσιο το ποσοστό από τον παγκόσμιο μέσο όρο
Πηγή: iefimerida.gr - https://www.iefimerida.gr/news/324731/p ... o-meso-oro

https://www.iefimerida.gr/news/324731/p ... o-meso-oro
:s_dunno
Μάλλον γιατί τα πρωτόκολλα ακολουθούνται επιλεκτικά...
Άβαταρ μέλους
By dimik
#600872
bibendum έγραψε:Ενταξει και αξονικη και μαγνητικη μπορουμε κανουμε καθε μηνα να σιγουρεψουμε οτι ειμαστε υγιεις αλλα δεν το κανουμε. Εξετασεις αιματος κανουμε καθε χρονο και αναλογως πρατουμε.

Υπαρχει ιατρικη επιστημη και ιατρικα προτοκολλα που συμβουλευουν τι πρεπει να γινει ανα περιπτωση.


Κι αν είναι τσαρλατανος ο ακτινολόγος;
Γιατι να μην πάμε σε έναν άλλο τσαρλατανο χειρουργό να μας ανοίξει να ρίξει μια ματιά να δει αν είμαστε με binary καλά; Το πολύ πολύ να πεθάνουμε από την επέμβαση αλλά δεν θα ταλαιπωρήσουμε την οικογένεια μας.

Μπορείς εναλλακτικά να γράψεις στο google Χειρουργική Παθολογία και να τα κάνεις μόνος σου γιατί δεν είναι να εμπιστεύεται κάνεις εύκολα κάποιον εκεί έξω

< >
Άβαταρ μέλους
By kostis20
#600877 @dimik Επειδή έχω δύο γυναικολόγους στην οικογένεια το συζήτησα μαζί τους και οι δύο είναι της άποψης να κάνεις ότι σας λέει ο γιατρός σας.Δεν κάνουμε ότι να 'ναι χωρίς να υπάρχει ένδειξη για περαιτέρω εξετάσεις...
Υπάρχουν guidelines .Αν υπάρχει ένδειξη φυσικά και να κάνεις ότι προβλέπεται.Ειδικα Κύπρο ακολουθούν τα guidelines του Royal college.

< A3003 >
Άβαταρ μέλους
By dimik
#600879
kostis20 έγραψε:@dimik Επειδή έχω δύο γυναικολόγους στην οικογένεια το συζήτησα μαζί τους και οι δύο είναι της άποψης να κάνεις ότι σας λέει ο γιατρός σας.Δεν κάνουμε ότι να 'ναι χωρίς να υπάρχει ένδειξη για περαιτέρω εξετάσεις...
Υπάρχουν guidelines .Αν υπάρχει ένδειξη φυσικά και να κάνεις ότι προβλέπεται.Ειδικα Κύπρο ακολουθούν τα guidelines του Royal college.

< A3003 >


Αυτό έχω ξελαρυγγιαστει να λέω βρε Kostis 2 μέρες.

Δεν είχα καμία αμφιβολία επ αυτού και δεν ήταν δυνατόν να αμφισβητήσω τον γυναικολόγο, ο οποίος εκτός ότι δεν είναι ο πρώτος που βρήκαμε, είναι αριστούχος της Ιατρικής του ΕΚΠΑ με θητείες σχεδόν μιας 10ετιας σε πανεπιστήμιακα νοσοκομεία σε Ισραήλ και Αμερική.

Τα αποτελέσματα τα έβαλα σε φώτο πριν μερικές σελίδες, τόσο η ειδική γυναικολόγος στο κέντρο εμβρυικής ιατρικής που μας έστειλε ο γιατρός για τον υπέρηχο αυχενικής όσο και ο γιατρός ο ίδιος μετά από συζήτηση μαζί της και μελέτη των αποτελεσμάτων είπαν το ίδιο πράγμα, όλα είναι τέλεια δεν θα μπορούσαν καλύτερα, χαλαρώστε και απολαύστε το.



< >
Άβαταρ μέλους
By Nikos!
#600882
kostis20 έγραψε:@dimik Επειδή έχω δύο γυναικολόγους στην οικογένεια το συζήτησα μαζί τους και οι δύο είναι της άποψης να κάνεις ότι σας λέει ο γιατρός σας.Δεν κάνουμε ότι να 'ναι χωρίς να υπάρχει ένδειξη για περαιτέρω εξετάσεις...
Υπάρχουν guidelines .Αν υπάρχει ένδειξη φυσικά και να κάνεις ότι προβλέπεται.Ειδικα Κύπρο ακολουθούν τα guidelines του Royal college.

< A3003 >

Αυτό ακριβώς Κωστή.

< >
Άβαταρ μέλους
By Miatakias
#600886 Όταν τσακώνεστε για βίδες και κλωτσοπατινάδες το πολύ πολύ ν αλλάξει κανείς ομάδα ή να γίνει καμια παρεξήγηση (και χέστηκε η φοράδα βασικά...).
Τέτοιο θέμα όμως και μάλιστα με τοποθετήσεις από «ειδικούς» συνειδητοποιούμε πως επηρέαζει με διαφορετικό τρόπο, σωστά;
Άβαταρ μέλους
By Hellenic tifosi
#600903 Ειναι κατανοητο πάντως ότι όταν κάποιος έχει βιωμα εντός του στενού οικογενειακού περιβάλλοντος να το παίρνει λίγο πιο πατριωτικά.

Από την άλλη, ο dimik είναι στην πιο ευτυχισμένη του φάση, με όλα να είναι αψογα. Γιατί να του το χαλάμε;
Άβαταρ μέλους
By Andy
#601888
junior gt έγραψε:Το γράφω εδώ αν και δεν είναι μόνο για μικρούς. Είπαμε να κάνουμε ένα διάλειμμα από τη θάλασσα και πήγαμε σήμερα στο πάρκο υδροκινησης στην Παύλιανη.
Μία ώρα κι ένα τέταρτο από Θεολογο, δυόμιση από Αθήνα.
ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΌ. Για μικρούς και μεγάλους. Είναι ένα μονοπάτι μέσα στα έλατα, τα πλατάνια και τις καρυδιές, δίπλα σε ένα μικρό ποταμάκι με διαφορά παιχνίδια στη διαδρομή. Από κούνιες που κρέμονται από τα δέντρα μέχρι τροχαλιες που περνάς το ποταμάκι, γεφυρουλες, φυσική πισίνα με παγωμένο νερό και καταλήγεις στο λεγόμενο θρόνο του Δία (όχι του real και του volvo ), ένα ξύλινο σπιτακι που κρέμεται από τα βράχια. Το έχουνε φτιάξει μια ομάδα κατοίκων με αρωγό το δήμο, δεν υπάρχει εισιτήριο, πας με δική σου ευθύνη σα να πας ορειβασία, δεν υπάρχουν supervisors, απλά χρησιμοποιείς αυτά που έχουνε κατασκευάσει αυτοί οι άνθρωποι.
Μέχρι και αυτοσχεδιες ψησταριές έχουνε για να κάνεις BBQ.
Τα πιτσιρίκια πάθανε την πλάκα τους και γουστάρανε ακριβώς αυτο: ότι ήτανε τελείως χύμα, όχι όπως ξέρω γω το adventure στο Καπανδρίτι που όλα είναι ελεγχόμενα. Κάναμε μπάνιο και βουτιές στην καταπαγωμένη αυτοσχέδια πισινα, περάσανε με τροχαλιες πάνω από το ποτάμι παίρνοντας το ρίσκο τους και τις ευθύνες τους.
Το συστήνω ανεπιφύλαχτα.
Υπέροχο μέρος και μπράβο στους δημιουργούς του πάρκου. Ευχαριστούμε για την πληροφόρηση.
Τα παιδιά δεν ξεκολλουσαν με τίποτα και ήδη με πρήζουν για το πότε θα ξαναπάμε.
Άβαταρ μέλους
By dekouk
#601892
Andy έγραψε:
junior gt έγραψε:Το γράφω εδώ αν και δεν είναι μόνο για μικρούς. Είπαμε να κάνουμε ένα διάλειμμα από τη θάλασσα και πήγαμε σήμερα στο πάρκο υδροκινησης στην Παύλιανη.
Μία ώρα κι ένα τέταρτο από Θεολογο, δυόμιση από Αθήνα.
ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΌ. Για μικρούς και μεγάλους. Είναι ένα μονοπάτι μέσα στα έλατα, τα πλατάνια και τις καρυδιές, δίπλα σε ένα μικρό ποταμάκι με διαφορά παιχνίδια στη διαδρομή. Από κούνιες που κρέμονται από τα δέντρα μέχρι τροχαλιες που περνάς το ποταμάκι, γεφυρουλες, φυσική πισίνα με παγωμένο νερό και καταλήγεις στο λεγόμενο θρόνο του Δία (όχι του real και του volvo ), ένα ξύλινο σπιτακι που κρέμεται από τα βράχια. Το έχουνε φτιάξει μια ομάδα κατοίκων με αρωγό το δήμο, δεν υπάρχει εισιτήριο, πας με δική σου ευθύνη σα να πας ορειβασία, δεν υπάρχουν supervisors, απλά χρησιμοποιείς αυτά που έχουνε κατασκευάσει αυτοί οι άνθρωποι.
Μέχρι και αυτοσχεδιες ψησταριές έχουνε για να κάνεις BBQ.
Τα πιτσιρίκια πάθανε την πλάκα τους και γουστάρανε ακριβώς αυτο: ότι ήτανε τελείως χύμα, όχι όπως ξέρω γω το adventure στο Καπανδρίτι που όλα είναι ελεγχόμενα. Κάναμε μπάνιο και βουτιές στην καταπαγωμένη αυτοσχέδια πισινα, περάσανε με τροχαλιες πάνω από το ποτάμι παίρνοντας το ρίσκο τους και τις ευθύνες τους.
Το συστήνω ανεπιφύλαχτα.
Υπέροχο μέρος και μπράβο στους δημιουργούς του πάρκου. Ευχαριστούμε για την πληροφόρηση.
Τα παιδιά δεν ξεκολλουσαν με τίποτα και ήδη με πρήζουν για το πότε θα ξαναπάμε.
Βάλτε καμία φώτο.... ΖΗΛΕΥΩ

< Note >
Άβαταρ μέλους
By Nikos!
#604518 Υπάρχει κανένας μελλοντικός γονιός από εδώ ή γνωστός σας που να ψάχνει για βρεφικό κρεβατάκι (0-6 ετών) και συρταριερα?

Δίνω τα δικά μου αν ενδιαφέρεται κάποιος.

ΡΜ me

< 1 >
Άβαταρ μέλους
By sargus
#604829 Στην πρώτη μου κόρη, σκέφτηκα και εγώ ότι η συρταριέρα-αλλαξιέρα θα είναι μια αγορά με ημερομηνία λήξης οπότε -προκειμένου να γλιτώσουμε λεφτά- δεν αγοράσαμε. Στη δεύτερη κόρη, είμασταν στο ΙΚΕΑ και είδαμε μια φτηνή σχετικά που μας άρεσε και αποφασίσαμε να την πάρουμε. Ήταν σωτήριο για τη μέση μου! Ειδικά που φροντίζω πολύ τα παιδιά μόνος μου λόγω των ωραρίων της γυναίκας, μπορώ να πω ότι ήταν μια από τις καλύτερες αγορές μου ever. Πολύ κακώς που δεν είχαμε πάρει και από το πρώτο παιδί. Ήταν τόσο well spent money, που μετά και να την κάψω, πάλι άξιζε!