Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#600238 Δεν είναι το ίδιο. Θέλει κανονικό modem-router. Γενικώς, οι Yeelight με την εφαρμογή τους είναι απροβλημάτιστες, αλλά το κινητό δεν πρόκειται να τις δει.
Άβαταρ μέλους
By dimik
#600246 Το Google Home μου έδειξε ότι έχω τις λάμπες στο account της Xiaomi αφού πέρασα το account στο Home αλλά δεν τις χρησιμοποιώ πλέον για να δω αν ελέγχονται όντως από το Home.

Κάποια στιγμή θα τις βγάλω από την αποθήκη να τις δοκιμάσω.

Η Roomba δουλεύει με το Home από ότι διαπίστωσα.

< >
Άβαταρ μέλους
By axel12p
#600273 Τα IKEA δημιoύργησαν ένα νέο τμήμα αφιερωμένο στη τεχνολογία έξυπνου σπιτιού

...η γνωστή Σουηδική εταιρεία δείχνει ότι δεν αστειεύεται και πως επιθυμεί να πρωταγωνιστήσει στον χώρο και για αυτό δημιούργησε μία νέα επιχειρησιακή μονάδα εντός του ομίλου με την ονομασία Home Smart, που θα είναι αφιερωμένη αποκλειστικά στα προϊόντα και στις τεχνολογίες για το έξυπνο/ συνδεδεμένο σπίτι. «Πρόκειται για το μεγαλύτερο νέο τμήμα από τότε που τα ΙΚΕΑ δημιούργησαν το τμήμα "Παιδικά"» δήλωσε ο Peter van der Poel.

https://www.insomnia.gr/articles/various/variousgadgets/ikea-creates-new-business-unit-dedicated-to-smart-home-tech/
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#600323 Πες λίγα λόγια τότε. Βλέπω οι πιο πολλοί προτιμούν το Home Assistant κι εγώ ξεκίνησα από αυτό. Πώς και επέλεξες το Openhab; Προς το παρόν ακόμη παλεύω λίγο να το κάνω να παίξει με VM, μιας και έχω διαρκώς ανοιχτό υπολογιστή στο σπίτι, δεν βλέπω το λόγο να το τρέχω σε RPi.
Άβαταρ μέλους
By glf
#600404 Και γω σε raspi το είχα. Και άλλαζα SD card κάθε χρόνο. Και όλο και είχα θέματα.
Μέχρι που είδα με τα ματάκια μου την αλλοίωση δεδομένων στα txt conf files.
Είχα που είχα το FreeNAS στημένο, μετά την v11 πέρασε σε καλύτερο jail system και τα έριξα όλα εκεί.
5 containers για ένα.. smart home lol.

Φυσικά από τότε δεν ξανασχοληθηκα με το σύστημα, backups αυτόματα και η πλάκα είναι ότι υπάρχει αισθητη διάφορα απόκρισης των sonoff λόγω του καλύτερου mqtt server.

Αυτό το καλοκαίρι πραγματικά δεν έκανα τίποτα για ελεγχο η συντήρηση. Τίποτα.
Άβαταρ μέλους
By glf
#600406 Το ΗΑ δε το δοκίμασα ποτέ. Έτυχε να βάλω πρώτα το Openhab γιατί έψαχνα τι συνεργαζόταν τότε με KNX.
Λόγω .. σερβερικου υπόβαθρου το έβαλα και έπαιξε αμέσως.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#600420 Χθες μετά από κάποιο κόπο, γιατί όταν μπλέκεις και πολύ custom συστήματα Linux, μπορεί να χάσεις τον μπούσουλα... Για να καταλάβετε (κάποιοι έστω! :lol: ), το έχω στήσει σε VM στο Virtual Box (μόνον αυτό μπορώ να χρησιμοποιήσω στον υπολογιστή της δουλειάς, γιατί τα άλλα πρέπει να τα πληρώσεις), και πάλευα να βρω την διεύθυνση που ακούει ο web server, γιατί από εκεί ξεκινάς να κάνεις configure το HA.
Ανοίγω λοιπόν το VM και βλέπω ένα terminal...
Hassio Login λέει και σύμφωνα με τις οδηγίες, δίνεις απλώς root και δεν υπάρχουν περιττές πολυτέλειες όπως password κλπ! :lol:
Δίνω λοιπόν και μπαίνω και βλέπω το παρακάτω:
Εικόνα
Δίνεις ένα help και βλέπεις τι έχει να προσφέρει και από αυτά λες μάλλον μας κάνει το "ha info". Και ιδού:
Εικόνα
Αυτό που βλέπεις όμως ΔΕΝ είναι η ΙΡ Address που ψάχνεις! :lol:
Μην την πατήσετε. Το HA δουλεύει με DHCP κανονικά και θα πάρει ΙΡ αντίστοιχη με τις υπόλοιπες στο σπίτι σας.
Γι αυτό λοιπόν, ο σωστός δρόμος για να βρείτε την ΙΡ (αν και η σωστότερη είναι να βάλετε μια Static ώστε να έχει πάντα την ίδια και κατόπιν να στήσετε και κάποιο open DyDNS όπως το DuckDNS), είναι ο κάτωθι (και τον γράφει πανάθεμά το! :lol: ).
Δίνετε root και κατόπιν Login. Μετά ακολουθείτε τα βήματα εδώ:
https://github.com/home-assistant/hasso ... network.md
και πιο συγκεκριμένα:
Κώδικας: Επιλογή όλων# nmcli connection show will list the “HassOS default” connection in use.

# nmcli con show "HassOS default" will list all the properties of the connection.

Αφού βρείτε πια ΙΡ έχει πάρει το σύστημα (υπόψιν, στις ρυθμίσεις του Virtual Box θα πρέπει να βάλετε Bridged Adapter στο Network και όχι ΝΑΤ που έχει by default), ανοίγετε ένα παράθυρο στου browswer και δίνετε την ΙΡ μαζί όμως με την TCP πόρτα που ακούει το ΗΑ.
Όπως παρακάτω δηλαδή:
Εικόνα
Αυτά γι' αρχή, τώρα θα ψάξω λίγο πώς δουλεύει το ΗΑ και πρώτος στόχος είναι να κάνω Integrate το hub της Xiaomi που θα μου λύσει (ελπίζω) τα προβλήματα με τους κινέζοσερβερ της.
:s_biggrin
Άβαταρ μέλους
By glf
#600891
Anonymous Founder έγραψε:Έχεις ΚΝΧ στο σπίτι δηλαδή; :omg: :metalo:
Όχι απλά το δοκίμασα στο μεταπτυχιακό που είχα κάνει και κατάλαβα ότι είναι πρότυπο που θα μείνει.

Και το κοιτούσα για την αντίστοιχη διπλωματική. ε και τελικά η... έρευνα δεν πήγε χαμένη.
Άβαταρ μέλους
By glf
#600892 Εγώ έχω κρατήσεις σημειώσεις-οδηγίες για να κάνει κάποιος εγκατάσταση FreeBSD containers για κάθε δικτυακή υπηρεσία σε ένα smart home.
Τώρα αν το ένα από αυτά θα είναι το openhab η το home assistant, είναι θέμα γούστου.

Μάλιστα όταν το έκανα κοιτούσα και ένα αναλυτικό howto από εγκατάσταση HA. Εύκολα σχετικά το κάνει κανείς που ασχολείται και με Unix.
Άβαταρ μέλους
By stavrosg
#601377 Μπορείς δηλαδή με OpenHAB ή Home Assistant να αντικαταστήσεις τους servers των κατασκευαστών εντελώς (αναλόγως της συσκευής προφανως) ;
Άβαταρ μέλους
By glf
#601381 Ναι. Μονο WiFi και εχεις αυτόνομο σπίτι/σκάφος/τροχόσπιτο.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#601387 Ακριβώς. Και εκεί είναι και το μεγάλο δέλεαρ... Εγώ θέλω και αυτό, αλλά επίσης και να έχω την επιλογή πχ της Alexa. Την δοκιμάζω ήδη από το κινητό και είναι πολύ εύκολο να χειριστείς τις λάμπες, κάνεις ό,τι θέλεις χωρίς να σηκωθείς από την θέση σου.
Με ένα Home Assistant και την Alexa έχεις άψογο σύστημα και με ελάχιστο κόστος συγκριτικά.