Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By cmarin
#597860
224v έγραψε:Στη Κρήτη σεισμός???

.

Μια χαρά είμαστε, κουνήθηκε λίγο αλλά όχι τίποτα δραματικό
Άβαταρ μέλους
By seismic
#598751
vasilis έγραψε:και προς Καστοριά πρεπει να κούνησε

Πολλά κουνιόνται αλλά δεν πέφτουν.
Άβαταρ μέλους
By seismic
#598752 ΑΛΗΘΕΙΕΣ ΓΙΑ ΤΟΝ ΣΕΙΣΜΟ ΠΟΥ ΔΕΝ ΜΑΣ ΛΕΝΕ
Σας λένε ότι τα σπίτια αντέχουν 7 Ρίχτερ? Σας κοροϊδεύουν.

Αυτό που μετράει στον σεισμό δεν είναι το μέγεθος του σεισμού σε Ρίχτερ αλλά η επιτάχυνση που θα φθάσει κάτω από τα θεμέλια του σπιτιού. Αυτή η επιτάχυνση θα έχει κάποια συχνότητα.
Όταν η συχνότητα του σεισμού συμπέσει με την συχνότητα του κτηρίου και έχει διάρκεια μεγάλη η σύγχρονη κατασκευή θα πέσει και η άλλη δίπλα που είναι παλιά και ανίσχυρη θα καμαρώνει.
Ακόμα ένα σπίτι αντέχει μεγάλη επιτάχυνση για μικρή διάρκεια. Όσο μεγαλώνει η διάρκεια τόσο μικρότερη επιτάχυνση αντέχει.
Υπάρχει επιτακτική ανάγκη να ελέγχουμε τον συντονισμό του κτηρίου να ελέγχουμε την παραμόρφωσή του η οποία αυξάνει μέσα στον χρόνο όταν η συχνότητα εδάφους κατασκευής συμπέσουν και υπάρξει συντονισμός.
Κατά τον συντονισμό το κτίριο έχει την λιγότερη σεισμική απόσβεση με αποτέλεσμα όλη η ενέργεια του σεισμού να του μεταδίδεται.
https://www.youtube.com/watch?list=LLZa ... V_UuzEznHs
Άβαταρ μέλους
By markvag
#598786 Αυτό που με εντυπωσιάζει είναι η επιμονή... :lol: :lol:
Άβαταρ μέλους
By DAP
#598809
seismic έγραψε:ΑΛΗΘΕΙΕΣ ΓΙΑ ΤΟΝ ΣΕΙΣΜΟ ΠΟΥ ΔΕΝ ΜΑΣ ΛΕΝΕ
..................................................................................................................................................................
Υπάρχει επιτακτική ανάγκη να ελέγχουμε τον συντονισμό του κτηρίου να ελέγχουμε την παραμόρφωσή του η οποία αυξάνει μέσα στον χρόνο όταν η συχνότητα εδάφους κατασκευής συμπέσουν και υπάρξει συντονισμός.


Eλεγχος................
Απο ποιον..........................Καθεποτε.......................Δαπανη............................Εγγυησεις...............

Απαντησεις;
Άβαταρ μέλους
By 224v
#598842 Για μια εξήγηση εμπεριστατωμένη θα βάλω μερικές φωτογραφίες από το Μουσείο Γουλανδρή φυσικής ιστορίας. Εκεί τον περασμένο χειμώνα είχε μια ειδική έκθεση για την προστασία από σεισμο σε συνεργασία με το ΕΜΠ το οποίο έδωσε και μια σεισμικη τραπεζα για να βλέπουν οι επισκέπτες. Τον Σεπτέμβριο θα ξανανοίξει και έχει ενδιαφέρον γιατί είναι διαδραστική η παρουσίαση.
Προσπαθείστε να διαβάσετε τις λεζάντες στις φωτογραφίες.
Η επιτόπου επίσκεψη αξίζει μαζί καίμε τα παιδιά σας. Όταν ανοίξει πάλι θα τη ο υπενθυμισω..
ΕικόναΕικόναΕικόναΕικόναΕικόναΕικόνα

.
Άβαταρ μέλους
By seismic
#598845
DAP έγραψε:
seismic έγραψε:ΑΛΗΘΕΙΕΣ ΓΙΑ ΤΟΝ ΣΕΙΣΜΟ ΠΟΥ ΔΕΝ ΜΑΣ ΛΕΝΕ
..................................................................................................................................................................
Υπάρχει επιτακτική ανάγκη να ελέγχουμε τον συντονισμό του κτηρίου να ελέγχουμε την παραμόρφωσή του η οποία αυξάνει μέσα στον χρόνο όταν η συχνότητα εδάφους κατασκευής συμπέσουν και υπάρξει συντονισμός.


Eλεγχος................
Απο ποιον..........................Καθεποτε.......................Δαπανη............................Εγγυησεις...............

Απαντησεις;
Έλεγχο από έναν μηχανισμό δυναμικής απόκρισης ο οποίος σταματά την ταλάντωση του κτιρίου.
Δεν μπορώ να πω περισσότερα γιατί οι mod δεν μου το επιτρέπουν. Αν μου το επιτρέψουν ευχαρίστως θα σας λύσω το πρόβλημα του σεισμού μια για πάντα. Δες εδώ. https://www.researchgate.net/profile/Ioannis_Lymperis
Στο φόρουμ ΔΕΝ επιτρέπεται το spam. Όποιος θέλει να ενημερωθεί, μπορεί να διαβάσει στο λινκ που έβαλες.[Mod]
Άβαταρ μέλους
By seismic
#599001 Χωρίς να θέλω να κάνω κριτική στον συγκεκριμένο Mod ή στο συγκεκριμένο φόρουμ, αλλά θέλοντας να κριτικάρω γενικός την στάση των Mod στα πολλά φόρουμ που έγραψα ( στην δεκαετή μου ενασχόληση με την ευρεσιτεχνία μου και την έρευνα πάνω στην αντισεισμική τεχνολογία ) έχω να πω τα εξής. Τα μισά φόρουμ από αυτά που έγραφα δεν μου επιτρέπουν την είσοδο με έχουν αποκλείσει λόγο σπάμ. Με έχουν αποκλείσει από όλα τα φόρουμ των πολιτικών μηχανικών. Ποτέ μου δεν κατάλαβα τι είναι σπάμ. Αυτό που έχω καταλάβει είναι ότι θέλουν να μου κλείσουν το στόμα. Αν εγώ που επαναλαμβάνω την έρευνά μου είμαι σπάμ, τότε σπάμ είναι και οι εφημερίδες τα περιοδικά και τα σχολικά βιβλία που επαναλαμβάνουν το ίδια και τα ίδια κυκλοφορώντας εκατομμύρια φορές π.χ την επιστήμη του πολιτικού μηχανικού. Σπαμ είμαστε και εμείς οι ίδιοι που αναπαράγουμε ανθρώπους. Η έρευνα για εμένα δεν είναι σπαμ. Σπαμ είναι η φίμωση των μμε ο αποκλεισμός του καινοτόμου και της ελεύθερης διακίνησης των ιδεών.
Στην εποχή μας έχει επικρατήσει η εντύπωση ότι γνωρίζουμε σχεδόν τα πάντα. Θέλουμε να πιστεύουμε ότι τα περισσότερα μυστήρια έχουν λυθεί από την επιστήμη και την έρευνα. Η αλήθεια είναι, όμως, ότι η επιστημονική έρευνα έχει φωτίσει μόνο ένα ελάχιστο κομμάτι από το σκότος του αγνώστου, σε όλους τους τομείς, και ο αποκλεισμός των ιδεών είναι αποκλεισμός στην κριτική και την γνώση.
Υ.Γ
Δεν έχω κανένα παράπονο από το συγκεκριμένο φόρουμ.
Άβαταρ μέλους
By seismic
#600888 Μέτρηση σεισμικών εντάσεων

Για να χαρακτηρίσουν ή να μετρήσουν την επίδραση ενός σεισμού στο έδαφος (γνωστή και ως «κίνηση εδάφους»), χρησιμοποιούνται συνήθως οι ακόλουθοι ορισμοί:

Η επιτάχυνση είναι ο ρυθμός μεταβολής της ταχύτητας, μετρημένος σε "g" s στα 980 cm / sec² ή 1,00 g.
Για παράδειγμα,
0,001 g ή 1 cm / sec 2 είναι αντιληπτή από τους ανθρώπους
0,02 g ή 20 cm / sec 2 προκαλεί την απώλεια της ισορροπίας των ανθρώπων
Το 0.50g είναι πολύ υψηλό, αλλά τα κτίρια μπορούν να επιβιώσουν αν η διάρκεια είναι μικρή και εάν η μάζα και η διαμόρφωση έχουν αρκετή απόσβεση
Η ταχύτητα είναι ο ρυθμός αλλαγής θέσης, ο οποίος μετράται σε εκατοστά ανά δευτερόλεπτο.
Η μετατόπιση είναι η απόσταση από το σημείο ανάπαυσης, μετρημένη σε εκατοστά.
Διάρκεια είναι το χρονικό διάστημα που οι κύκλοι κλονισμού παραμένουν.
Το μέγεθος είναι το "μέγεθος" του σεισμού, που μετράται από την κλίμακα Ρίχτερ, το οποίο κυμαίνεται από 1-10. Η κλίμακα Richter βασίζεται στο μέγιστο εύρος ορισμένων σεισμικών κυμάτων και οι σεισμολόγοι εκτιμούν ότι κάθε μονάδα της κλίμακας Ρίχτερ είναι 31 φορές η αύξηση της ενέργειας. Η κλίμακα μεγέθους στιγμιότυπων είναι ένα πρόσφατο μέτρο που χρησιμοποιείται συχνότερα.

Εάν το επίπεδο επιτάχυνσης συνδυάζεται με την διάρκεια, προσδιορίζεται η ισχύς καταστροφής. Συνήθως, όσο μεγαλύτερη είναι η διάρκεια, τόσο λιγότερη επιτάχυνση μπορεί να αντέξει το κτίριο. Ένα κτίριο μπορεί να αντέξει πολύ μεγάλη επιτάχυνση για πολύ μικρό χρονικό διάστημα σε αναλογία με τα μέτρα απόσβεσης που ενσωματώνονται στη δομή.

Η ένταση είναι η ποσότητα ζημιών που προκαλεί τοπικά ο σεισμός, ο οποίο μπορεί να χαρακτηριστεί από την τροποποιημένη κλίμακα Mercalli (MM) Εικόνα 12 επιπέδων όπου κάθε επίπεδο υποδηλώνει μια ορισμένη καταστροφή που σχετίζεται με την επιτάχυνση της γης. Η καταστροφή του σεισμού ποικίλλει ανάλογα με την απόσταση από την προέλευση (ή το επίκεντρο), τις τοπικές συνθήκες εδάφους και τον τύπο της κατασκευής.
Το έδαφος έχει επίσης μια περίοδο που κυμαίνεται μεταξύ 0,4 και 1,5 δευτερόλεπτα, στο πολύ μαλακό έδαφος κυμαίνεται στα 2,0 δευτερόλεπτα. Τα μαλακά εδάφη γενικά έχουν την τάση να αυξάνουν την ανάδευση κατά 2 έως 6 φορές σε σύγκριση με το βράχο. Επίσης, η περίοδος του εδάφους που συμπίπτει με τη φυσική περίοδο του κτηρίου μπορεί να ενισχύσει σε μεγάλο βαθμό την επιτάχυνση του κτιρίου και ως εκ τούτου αποτελεί σχεδιαστικό κριτήριο.
Το ύψος είναι ο κύριος καθοριστικός παράγοντας της βασικής περιόδου - κάθε αντικείμενο έχει τη δική του βασική περίοδο στην οποία θα δονείται. Η περίοδος είναι ανάλογη με το ύψος του κτιρίου.
Άβαταρ μέλους
By seismic
#601625 Ο σεισμός μεταδίδεται μέσο της συχνότητας των κυμάτων του εδάφους όπως ακριβώς μεταδίδονται τα κύματα όταν πετάξουμε μία πέτρα μέσα σε μία λίμνη. Όταν πετάξουμε την πέτρα στην λίμνη δημιουργούνται κύματα τα οποία έχουν το χαρακτηριστικό να είναι μικρά και γρήγορα κοντά στο σημείο που έπεσε η πέτρα και καθώς απομακρύνονται από αυτό μικραίνει η ταχύτητά τους και αυξάνει το μέγεθός τους. Ακριβώς το ίδιο συμβαίνει με τον σεισμό. Τα μικρά και γρήγορα κύματα που ευρίσκονται κοντά στο επίκεντρο του σεισμού έχουν καταστροφικά αποτελέσματα στις κατασκευές χαμηλού ύψους ( συνήθως αυτών ενός, δύο και τριών ορόφων ) Τα μεσαία κύματα καταστρέφουν τις κατασκευές τεσσάρων μέχρι έξη ορόφων και τα μεγάλα απομακρυσμένα από το επίκεντρο κύματα καταστρέφουν τις πολυώροφες κατασκευές πάνω από εφτά ορόφους μέχρι και δέκα ορόφους. Για τον λόγο αυτόν οι σεισμοί με μεγάλο εστιακό βάθος και με επίκεντρο απομακρυσμένο από τις πόλεις καταστρέφουν τις πολυκατοικίες ενώ οι σεισμοί με μικρό εστιακό βάθος και με το επίκεντρό τους να βρίσκεται πλησίον των πόλεων καταστρέφουν τις μονοκατοικίες. Χαρακτηριστικό είναι το πείραμα αυτού του βίντεο. https://www.youtube.com/watch?v=LV_UuzE ... re=related
Εικόνα