Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By bill33
#600494
gianik έγραψε:Βρε κ εγώ εμβόλιο έκανα. Όταν λέω αντιτετανικο όρο δεν μου έβαλαν κάναν ορό όπως στα νοσοκομεία. Εμβόλιο ήταν.
Τι να πω, ας μας πουν οι δοκτορες. .

.

Αντιτετανικός ορός=σύριγγα στον κώλο :lol: μετά απο ατύχημα προληπτικά,σε καλύπτει για 20 μέρες.
Αντιτετανικό εμβόλιο=συριγγα στο μπράτσο ,το κάνεις όποτε θες=σε καλύπτει για 10 χρόνια.
Άβαταρ μέλους
By JimClark
#600499 Giannik, ρώτα και τους tha γκόμενοι*. Και αυτοί ξέρουν...


*Δαγκώμενοι από σκύλο κτλ. Όταν άκουσα τη λέξη με έπιασαν λίγο τα γέλια.
Άβαταρ μέλους
By Y.V
#600501
bill33 έγραψε:
gianik έγραψε:Βρε κ εγώ εμβόλιο έκανα. Όταν λέω αντιτετανικο όρο δεν μου έβαλαν κάναν ορό όπως στα νοσοκομεία. Εμβόλιο ήταν.
Τι να πω, ας μας πουν οι δοκτορες. .

.

Αντιτετανικός ορός=σύριγγα στον κώλο :lol: μετά απο ατύχημα προληπτικά,σε καλύπτει για 20 μέρες.


Αντιτετανικό εμβόλιο=συριγγα στο μπράτσο ,το κάνεις όποτε θες=σε καλύπτει για 10 χρόνια.


Ετσι!
Με τη διαφορα οτι το εμβολιο δεν σε καλυπτει αμεσα σε τυχον ατυχημα, αλλα θελει πολλες μερες να περασουν μεχρι να αρχισει να σε καλυπτει για 10 χρονια
Άβαταρ μέλους
By gianik
#600504 Κ εμένα ο φαρμακοτριφτης γιατί μου το έκανε στο μπράτσο;;; κ μου είπε για 20 μερες;

.
Τελευταία επεξεργασία από gianik και 21 Αύγ 2019, 23:42, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
By bill33
#600505
Y.V έγραψε:
bill33 έγραψε:
gianik έγραψε:Βρε κ εγώ εμβόλιο έκανα. Όταν λέω αντιτετανικο όρο δεν μου έβαλαν κάναν ορό όπως στα νοσοκομεία. Εμβόλιο ήταν.
Τι να πω, ας μας πουν οι δοκτορες. .

.

Αντιτετανικός ορός=σύριγγα στον κώλο :lol: μετά απο ατύχημα προληπτικά,σε καλύπτει για 20 μέρες.


Αντιτετανικό εμβόλιο=συριγγα στο μπράτσο ,το κάνεις όποτε θες=σε καλύπτει για 10 χρόνια.


Ετσι!
Με τη διαφορα οτι το εμβολιο δεν σε καλυπτει αμεσα σε τυχον ατυχημα, αλλα θελει πολλες μερες να περασουν μεχρι να αρχισει να σε καλυπτει για 10 χρονια

Καλά κάνεις και το επισημαίνεις .Εγώ το έκανα γιατι κυκλοφορούσα σε μαντριά ξεφορτώνοντας ζωοτροφές.Στο εργοστάσιο είχα συνέχεια μικροτραυματισμούς απο τα μηχανήματα,ανέβα κατέβα στα σιλό για να ανοιγοκλείνω τις πόρτες κλπ.Εχω γεμίσει σημάδια .Κωλοδουλειά.3,5 χρόνια για να με βρίζουν στο τέλος. :rant: :rant:
Άβαταρ μέλους
By bill33
#600507
gianik έγραψε:Κ εμένα ο παπαρας ο φαρμακοτριφτης γιατί μου το έκανε στο μπράτσο;;; κ μου είπε για 20 μερες;

.

Να ήταν φαρμακοτρίφτρια :shifty: να το καταλάβω.

Για τις 20 μέρες το λέμε και εμείς.Τόσο σε καλύπτει.
Άβαταρ μέλους
By Y.V
#600510
gianik έγραψε:Κ εμένα ο φαρμακοτριφτης γιατί μου το έκανε στο μπράτσο;;; κ μου είπε για 20 μερες;


Γιατι σου εκανε ορο (ορθως) και οχι εμβολιο.
Απλως, για λογους που δεν γνωριζω, προτιμησε να στον κανει στο μπρατσο.

Δεν δινεις απαραιτητα κωλο για τον ορο! :lol:
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#600511 Αν η ένεση είναι ενδομυική μπορείς να την κάνεις είτε στο μπράτσο είτε στον πωπό, το ίδιο είναι. Απλά σε αδύνατο μπράτσο δεν θα την κάνεις μην πετύχεις τίποτα σημαντικό (κόκαλο-πονάει, νεύρο, αγγείο).

Ο πατέρας μου μετά το χειρουργείο για το κάταγμα μηριαίου κατάπεσε πολύ, νέα εισαγωγή με πυρετό=ουρολοίμωξη που τον αδυνάτισε πολύ και μετά καπάκι νέα εισαγωγή για πνευμονία από εισρόφηση με χαμηλή οξυγόνωση (χωρίς πυρετό, πολύ αδύνατος οργανισμός για να μπορέσει να κάνει πυρετό) που φαίνεται ότι μπορεί να τον αποτελειώσει. Η επαφή με το περιβάλλον έχει μειωθεί κατακόρυφα, η κατάσταση είναι μάλλον απίθανο να είναι αντιστρεπτή και πλέον απλά ελπίζουμε για το καλύτερο. :(
Άβαταρ μέλους
By bill33
#600515 Ελπίζω για το καλύτερο.
Άβαταρ μέλους
By gianik
#600524 @sknipper
Οτι καλύτερο εύχομαι..
Να γίνει καλά ο μπαμπάς..

.
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#600552 ολα να πανε καλα sknipper!
Άβαταρ μέλους
By junior gt
#600558 Τα καλύτερα για τον πατέρα σου Sknipper.