Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By GTS
#594001 Δεν θυμαμαι να υποσχεθηκε ο Κουλης ότι θα μειωσει τα πρωτογενη μονομερως. Ισως να ειπε θα το παλεψει, δεν εχω ιδεα. Βεβαια ο Συριζα παλια ειχε πει ότι θα καταργησει τον ΕΝΦΙΑ και τον αφησε. Ο Κουλης ειπε θα τον μειωσει λιγο μονο.

Όταν μιλαμε για χρηματα προσθετεις ποσα από πολλες πηγες. Ότι είναι κατι μικρο νταξει είναι πως αντιλαμβάνεσαι τον κοσμο γυρω σου. Για μενα και 1000 ευρω είναι ένα μεγαλο ποσο, για σενα μπορει να είναι ψίχουλα....οκ
Άβαταρ μέλους
By EDDIE_147
#594010 Βασικά έχει υποσχεθεί ότι θα βαράει το πικαπ και οι αγορές θα χορεύουν χάλι γκάλι.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#594013
GTS έγραψε:Δεν θυμαμαι να υποσχεθηκε ο Κουλης ότι θα μειωσει τα πρωτογενη μονομερως. Ισως να ειπε θα το παλεψει, δεν εχω ιδεα. Βεβαια ο Συριζα παλια ειχε πει ότι θα καταργησει τον ΕΝΦΙΑ και τον αφησε. Ο Κουλης ειπε θα τον μειωσει λιγο μονο.

Όταν μιλαμε για χρηματα προσθετεις ποσα από πολλες πηγες. Ότι είναι κατι μικρο νταξει είναι πως αντιλαμβάνεσαι τον κοσμο γυρω σου. Για μενα και 1000 ευρω είναι ένα μεγαλο ποσο, για σενα μπορει να είναι ψίχουλα....οκ

https://www.thetoc.gr/politiki/article/ ... leonasmata
Το τι υποσχέθηκε ο ΣΥΡΙΖΑς τι αξία έχει στην κουβέντα; Από την περασμένη Κυριακή είναι στην αντιπολίτευση γιατί υποσχέθηκε πράγματα που δεν γίνονται. Πάμε τώρα στην ΝΔ, που ανέλαβε κυβέρνηση με συγκεκριμένες υποσχέσεις.

Ο κ. Μητσοτάκης είχε πει πολλάκις πως θα διαπραγματευτεί τα πρωτογενή πλεονάσματα και πως τα κονέ του με τον Βέμπερ θα φέρουν το επιθυμητό αποτέλεσμα.

Το googlισμα μου πήρε ελάχιστο χρόνο και είναι το πρώτο αποτέλεσμα.

Στο υπόλοιπο, σου εξήγησα νομίζω πολύ ευγενικά, πως η ανάλυσή σου για την αιτία που ο Τσίπρας έτρεχε υψηλά πρωτογενή πλεονάσματα, δεν ήταν -μόνον- η υποεκτέλεση του ΠΔΕ. Είναι πιο πολύπλοκο.
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#594014
EDDIE_147 έγραψε:Βασικά έχει υποσχεθεί ότι θα βαράει το πικαπ και οι αγορές θα χορεύουν χάλι γκάλι.

just warming up , μετά το μετάνιωσε.
Άβαταρ μέλους
By markvag
#594035
GTS έγραψε:Δεν θυμαμαι να υποσχεθηκε ο Κουλης ότι θα μειωσει τα πρωτογενη μονομερως. Ισως να ειπε θα το παλεψει, δεν εχω ιδεα. Βεβαια ο Συριζα παλια ειχε πει ότι θα καταργησει τον ΕΝΦΙΑ και τον αφησε. Ο Κουλης ειπε θα τον μειωσει λιγο μονο.

Όταν μιλαμε για χρηματα προσθετεις ποσα από πολλες πηγες. Ότι είναι κατι μικρο νταξει είναι πως αντιλαμβάνεσαι τον κοσμο γυρω σου. Για μενα και 1000 ευρω είναι ένα μεγαλο ποσο, για σενα μπορει να είναι ψίχουλα....οκ



Βασικά το πρόγραμμα δημοσίων επενδύσεων αυξήθηκε το 2018 και 2019...
Άβαταρ μέλους
By g8777
#594046
Hellenic tifosi έγραψε:Αδυνατώ να καταλάβω τι θέμα υπάρχει. Γενάρη/Φλεβάρη ηταν κάπου στις 650 μονάδες και ανέβαινε, διόρθωσε λίγο πριν τις Ευρωεκλογές, εκτοξέυτηκε μετά, έκανε πάλι μια μικρή διόρθωση μετά τις εθνικές, και τώρα είναι στις 860.


Σοβαρα τωρα; Υπαρχει κοσμος που ακομα θεωρει το ΧΑχΑ ως σοβαρο δεικτη του οικονομικου γιγνεσθαι της Ψωλοκωσταινας; :lol: :lol:

Ζορζ ανεβασε φωτο με τα καδρα που εκανες με τις ΙΜΑΚΟ (ΚΟ) :s_laughat :s_laughat :s_laughat

Οσο τσαρλατανοι ειναι αυτοι που τιν ανοδο τη συνδεουν με αναπτυξη τοσο ειναι και οι αλλοι που την πτωση την ερμηνευουν ως υφεση.

Σοβαροτεροι δεικτες για την πορεια της Ελληνιολικης Οικονομιας-->

-Τζιρος σε γαρυφαλλα στον Νοτις.

- Aral 10w-40 σε χιλιολιτρα/ετος.

- Αξια κατασχεθεντων Folex.

- Αριθμος επανεκδοθεντων lifestyle περιοδικων.


:s_howdy
Άβαταρ μέλους
By diplomat
#594051 Ρε όποιος πρόλαβε σόρταρε λέμε, με απώλειες -6% και δη -12% στις πανκς (δεν υπήρξε σοβαρή ρευστοποίηση κερδώνε λένε κάποιοι :s_shout ).

Ας ελπίσουμε πάντως να μην ακούσουμε πάλι περί χρήσης των 37,000,000,000 για τα NPLs από σοβαρούς μπάμπηδες.
Πάλι καλά που έφυγαν οι αδιάβαστοι, είπαμε; Δεν είπαμε. :s_wacko
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#599620 Συνεδρίαση για γερά νεύρα και η σημερινή, με την αξία των συναλλαγών να φθάνει τα 100 εκατ. (!) :s_omg μέγεθος πολύ μεγάλο για αυτή την περίοδο. Το ενδιαφέρον; περί τα 20 εκατ. "ρίχθηκαν" στην αγορά από αγοραστές με τους πωλητές να τους παραχωρούν χώρο να μειώσουν αισθητά τις πολύ μεγαλύτερες απώλειες έγραφαν μέχρι και 15-30΄ πριν το καμπανάκι λήξης της συνεδρίασης. Πρακτικά αυτό σύμφωνα με τον χρηματιστηριακό κανόνα παραπέμπει σε ξεκάθαρη αναδιάταξη δυνάμεων/θέσεων στην διάρκεια μίας σημαντικής διόρθωσης και συντονισμένου "μαζέματος" από το προτελευταίο σημείο ανάσχεσης πριν γράψει 7 μπροστά ο Γενικός Δείκτης.
https://www.euro2day.gr/ase/market_comm ... otera.html
George είχες δίκιο...
Από σήμερα :shifty:
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#599662
mousatos έγραψε:τράπεζα Πειραιώς στο +5,5% , μέλι έχει αυτή η μετοχή; :rant:
οι δικές μου ψόφιες :lol:

Να γραφτει στα πρακτικα οτι σου ειχα πει για το συγκεκριμενο κουβα με το μελι οταν κοστιζε σχεδον 6 φορες λιγοτερο απο οτι κοστιζει σημερα :s_tongue

mousatos έγραψε:George είχες δίκιο...
Από σήμερα :shifty:

Καλα αυτο το χθεσινο ηταν τρελο. Μετα απο τοσες μερες γκρεμισμα σου ειπα οτι θα αρχισουν να ανεβαινουν ΤΩΡΑ και αρχισαν... ΤΩΡΑ (για την ακριβεια μετα απο λιγα λεπτα).

Αλλα μην το δενεις και κομπο το ΤΩΡΑ. Τυχερος ημουν και μου επιασε! Το ειπα απλα γιατι δε μου αρεσε η χασουρα και γιατι πραγματικα πιστευω οτι εχουν πιεστει πολυ οι μετοχες τελευταια (σου ειπα και το λογο της πιεσης κατα τη γνωμη μου).

Στο ειπα πολλες φορες φιλε και θα το ξαναπω αλλη μια:
Εμεις οι μικροι (που απλα κανουμε υποθεσεις) πρεπει να μεινουμε μεσα για καιρο αν πραγματικα πιστευουμε οτι ειναι ανοδικη η περιοδος. Αυτα τα ημερησια/εβδομαδιαια αγορασε/πουλα ΞΕΧΑΣΕ ΤΑ. Με αυτον τον τροπο θα βγαλεις λιγοτερα στην ανοδο και θα χασεις περισσοτερα στην πτωση :s_wink
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#600372 Με την ανακατωσούρα στην Ιταλία για να δούμε πόσο θα πέσει το Ελ.χρηματιστήριο αύριο.
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#600399
mousatos έγραψε:Με την ανακατωσούρα στην Ιταλία για να δούμε πόσο θα πέσει το Ελ.χρηματιστήριο αύριο.


Πιπερι στο στομα. Εγω παρτυ εβλεπα στον υπνο μου σημερα :s_tongue
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#600403 Το ΧΑΑ έχει πάντα πολύ περισσότερους λόγους να πέσει παρά ν'ανέβει. Όσο οι τράπεζες έχουν τα χάλια τους με τα κόκκινα δάνεια, μην περιμένετε εκτόξευση ελατηρίου όπως τα παπαγαλάκια της κυβέρνησης σερβίρουν.
Προσοχή λοιπόν, μην περιμένετε να σεβαστούν τα λεφτά σας, δεν το έχουν κάνει ποτέ για να αρχίσουν τώρα...
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#600413 περιμένω στη ΔΕΘ να ανακοινωθούν μέτρα ενίσχυσης των τραπεζών 20 Δις και άρση των capital controls.