Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#599429
gianik έγραψε: με Μαρκοβαγγο θα χορεύουμε γυμνοί μέσα στο λιμάνι στο Καλό Λιβάδι


Όταν έπαιζε ο leonp γυμνός φρίσμπι στην ακτή και έρχονταν το καραβάκι με τις τουρίστριες να ξεφορτώσει, εμείς ακόμα βλέπαμε στρουμφάκια... :whistlink:
Άβαταρ μέλους
By junior gt
#599431
gianik έγραψε:Αχχχ που θα πάει.. Θα το πάρω κ με Μαρκοβαγγο θα χορεύουμε γυμνοί μέσα στο λιμάνι στο Καλό Λιβάδι..

.


Μη με ξεχάσεις για μούτσο σύντροφε.
Θα βάλω και το ψυγειακι με τις μπύρες... :)
Άβαταρ μέλους
By elteo
#599449 Αυτό σε κάποια άλλη ζωή.....

Αυτό είναι το σκάφος που έκανε διακοπές ο Τζεφ Μπέζος - Αξίζει 590 εκατ. δολάρια (pics).

https://www.insider.gr/eidiseis/kosmos/ ... at-dolaria
Άβαταρ μέλους
By junior gt
#599470 https://www.efsyn.gr/ellada/dikaiosyni/ ... -2pbNX9v4g
:twisted: :twisted: :twisted:
Χρήμα να χεις μόνο να πληρώνεις...
που λέει και το τραγούδι.
Άβαταρ μέλους
By elteo
#599471
junior gt έγραψε:https://www.efsyn.gr/ellada/dikaiosyni/207058_eleytheros-me-perioristikoys-roloys-o-44hronos-gallos?fbclid=IwAR2SORuISJuqYqky6dn9oKp7_56QABNx-VVxkQEEzS8FTSH8K-2pbNX9v4g
:twisted: :twisted: :twisted:
Χρήμα να χεις μόνο να πληρώνεις...
που λέει και το τραγούδι.


Εν τω μεταξύ γράφει:

Ελεύθερος με περιοριστικούς ρόλους ο 44χρονος Γάλλος

Θα του δώσουν άλλο ρόλο. :s_shout :lol:
Άβαταρ μέλους
By junior gt
#599475 Ήταν άμεσα εμπλεκομενος σε ένα ατύχημα που έχασαν τη ζωή τους δύο άνθρωποι, χαροπαλευει άλλος ένας, την κοπανησε (κάνεις δεν ξέρει γιατί μήπως να περάσει η επιρρεια από αλκοόλ ή ναρκωτικά :hmmm: ) , τον ψάχνανε και εμφανίστηκε δεκαέξι ώρες αργότερα με το δικηγόρο του, του κάνανε λέει αλκοτέστ :lol: :lol: :lol: και δεν βρέθηκε αλκοόλ, μάρτυρες λέγανε ότι έκανε κατ'εξακολούθηση ταρζανιες με το φουσκωτο και σα να μη τρέχει τίποτα όχι μόνο τον άφησαν να φύγει για 50 χιλιάρικα το ένα τέταρτο δηλαδή του κόστους του σκάφους που ξεκληρισε την οικογένεια αλλά τον άφησαν να φύγει και από τη χώρα. :dizzy: :dizzy: :dizzy:
Επιφανής κάτοικος Βουλιαγμένης λέει.
Κάπου πάει ο νους μου... :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#599476 Εγώ να θυμίσω πως και στον τυπάκο του Ρουβίκωνα που έπιασαν, ζήτησαν εγγύηση 30Κ για να μην τον προφυλακίσουν, ενώ και η ελπίδα του έθνους για την επιχειρηματικότητα ο Φλώρος, επίσης 50Κ πλήρωσε και είναι έξω.
Μια χαρά η ελληνική δικαιοσύνη, απορώ γιατί γκρινιάζετε.
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#599490
Anonymous Founder έγραψε:Ούτε εμένα μου αρέσει. Δεν έχω μπει ποτέ σε καταμαράν, αλλά πρέπει να είναι πολύ ωραία εμπειρία. Γενικώς βέβαια, δεν βολεύονται στις θάλασσες, ούτε στις μαρίνες μας που είναι στριμόκωλες, αλλά είναι πολύ πιο άνετα στο ταξίδι για τους επιβάτες, δεν γέρνουν και ειδικά στα πρίμα πρέπει να είναι και πολύ πιο εύκολα από τα μονής καρίνας.
Αυτά που βλέπεις παντού πάντως είναι τα Lagoon, που ουσιαστικά τα φτιάχνει η Beneteau.
Τα καταμαράν έχουν ταχύτητα λόγω μειωμένων τριβών και διαθέτουν χώρους, άνετο ταξίδι έχουν μόνο αν δεν έχει κύμα. Με κυματισμό πάνε ανακατευτικά πέραδώθε. Αντίθετα το τριμαράν λόγω της κεντρικής γάστρας είναι πιο σταθερά.
Και τα δύο όμως βλαστημάνε να βρουν χώρο για να δέσουν στις μαρίνες...
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#599496
sknipper έγραψε:
Anonymous Founder έγραψε:Ούτε εμένα μου αρέσει. Δεν έχω μπει ποτέ σε καταμαράν, αλλά πρέπει να είναι πολύ ωραία εμπειρία. Γενικώς βέβαια, δεν βολεύονται στις θάλασσες, ούτε στις μαρίνες μας που είναι στριμόκωλες, αλλά είναι πολύ πιο άνετα στο ταξίδι για τους επιβάτες, δεν γέρνουν και ειδικά στα πρίμα πρέπει να είναι και πολύ πιο εύκολα από τα μονής καρίνας.
Αυτά που βλέπεις παντού πάντως είναι τα Lagoon, που ουσιαστικά τα φτιάχνει η Beneteau.
Τα καταμαράν έχουν ταχύτητα λόγω μειωμένων τριβών και διαθέτουν χώρους, άνετο ταξίδι έχουν μόνο αν δεν έχει κύμα. Με κυματισμό πάνε ανακατευτικά πέραδώθε. Αντίθετα το τριμαράν λόγω της κεντρικής γάστρας είναι πιο σταθερά.
Και τα δύο όμως βλαστημάνε να βρουν χώρο για να δέσουν στις μαρίνες...

Την σύγκριση την κάνω με τα monohull , όχι με τριμαράν. Τα πρώτα, επειδή σχεδόν πάντα θα πάνε με το πλάι και συχνά κουπαστάροντας σχεδόν, θα κουράσουν , ενώ στα καταμαράν θα πας τουλάχιστον ίσια.
Εγώ δεν έχω πρόβλημα προφανώς, ίσα ίσα που γουστάρω, λέω για τον μέσο επιβάτη αυτών που δεν έχει επαφή με ιστιοπλοΐα.
Άβαταρ μέλους
By 224v
#599514 Τις προάλλες σε κολπίσκο στην Ιθάκη είμαστε με ένα μικρό σχετικά καταμαράν. Ήταν επάνω ένα ζευγάρι μόνο. Έρχονται από Καλιφόρνια!! Το έχουν στη Λευκάδα έξω από το νερό και κάθε χρόνο έρχονται Ιόνιο... και βολταρουν. Είναι συνταξιούχοι, και έτσι η ηρεμία του Ιονίου είναι ζητούμενο...

.
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#599829
Anonymous Founder έγραψε:
sknipper έγραψε:
Anonymous Founder έγραψε:Ούτε εμένα μου αρέσει. Δεν έχω μπει ποτέ σε καταμαράν, αλλά πρέπει να είναι πολύ ωραία εμπειρία. Γενικώς βέβαια, δεν βολεύονται στις θάλασσες, ούτε στις μαρίνες μας που είναι στριμόκωλες, αλλά είναι πολύ πιο άνετα στο ταξίδι για τους επιβάτες, δεν γέρνουν και ειδικά στα πρίμα πρέπει να είναι και πολύ πιο εύκολα από τα μονής καρίνας.
Αυτά που βλέπεις παντού πάντως είναι τα Lagoon, που ουσιαστικά τα φτιάχνει η Beneteau.
Τα καταμαράν έχουν ταχύτητα λόγω μειωμένων τριβών και διαθέτουν χώρους, άνετο ταξίδι έχουν μόνο αν δεν έχει κύμα. Με κυματισμό πάνε ανακατευτικά πέραδώθε. Αντίθετα το τριμαράν λόγω της κεντρικής γάστρας είναι πιο σταθερά.
Και τα δύο όμως βλαστημάνε να βρουν χώρο για να δέσουν στις μαρίνες...
Την σύγκριση την κάνω με τα monohull , όχι με τριμαράν. Τα πρώτα, επειδή σχεδόν πάντα θα πάνε με το πλάι και συχνά κουπαστάροντας σχεδόν, θα κουράσουν , ενώ στα καταμαράν θα πας τουλάχιστον ίσια.
Εγώ δεν έχω πρόβλημα προφανώς, ίσα ίσα που γουστάρω, λέω για τον μέσο επιβάτη αυτών που δεν έχει επαφή με ιστιοπλοΐα.
Με μονή γάστρα ναι μεν κουπαστάρεις αλλά είσαι σταθερός. Με το καταμαράν είσαι περίπου επίπεδος αλλά κουνιέσαι με σχετικά μεγάλη συχνότητα σε κάθε κύμα. Και επειδή έτσι κουνιέται το άλμπουρο γεμίζει-αδειάζει το πανί και δεν αποδίδει όπως πρέπει.
Φυσικά αυτό δεν ισχύει σε αγωνιστικό καταμαράν που το σηκώνουν στη μία γάστρα και πάει αέρα. Αλλά εκεί θέλεις γνώσεις, πλήρωμα και @@.
224v έγραψε:Τις προάλλες σε κολπίσκο στην Ιθάκη είμαστε με ένα μικρό σχετικά καταμαράν. Ήταν επάνω ένα ζευγάρι μόνο. Έρχονται από Καλιφόρνια!! Το έχουν στη Λευκάδα έξω από το νερό και κάθε χρόνο έρχονται Ιόνιο... και βολταρουν. Είναι συνταξιούχοι, και έτσι η ηρεμία του Ιονίου είναι ζητούμενο...

.
To Ιόνιο στα κλειστά του μέρη είναι τέλειο για καταμαράν γιατί έχει αεράκι ευχάριστο (όχι πολύ αλλά που λόγω ταχύτητας του καταμαράν δημιουργεί ισχυρότερο φαινόμενο άνεμο) χωρίς κύμα.
Άβαταρ μέλους
By junior gt
#600016 Σε συνέχεια της κουβέντας που κάναμε μερικές σελίδες πριν για τα μικρά φουσκωτά.
Το καινούριο μου αποκτημα:
https://ibb.co/RYNQ71R
https://ibb.co/9wW92tb
Zodiac, 3,20, 15αρα Johnson, άριστη κατάσταση, από έναν Γερμανό. Θέλει μόνο ένα κολληματάκι πίσω από την πολυκαιρια, όχι στο μπαλόνι, εκεί που ενώνει η καρίνα με την πρυμνη. Με τρεϊλερακι παρακαλώ. :lol:
Άβαταρ μέλους
By gianik
#600024 Μεγειες Δημήτρη!!!!
Mark2c μοντέλο βλέπω σκυλί είναι.
Το μοτερακι σπέσιαλ...
Τελευταία επεξεργασία από gianik και 17 Αύγ 2019, 15:49, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
By junior gt
#600027
gianik έγραψε:Μεγειες Δημήτρη!!!!
Εχει καρίνα;
Το μοτερακι σπέσιαλ...

.

Ευχαριστω ευχαριστώ.
Φουσκωτή καρίνα έχει. Έχει ελάχιστες ώρες και σκέφτηκα και τη μηχανή μόνο να κρατησω για βοηθητική αντί της πεντάρας που έχω τώρα και ίσα ίσα για συρτή κάνει, αξίζει.