Τεχνικά θέματα. Προβλήματα, προτάσεις, λύσεις, βελτιώσεις.
Άβαταρ μέλους
By JimClark
#592633 Εμένα πάλι το αντίθετο.

Έσπασε ένα ποδαράκι που κρατάει τη βάση. Αστοχία υλικού, αλλαχτηκε σε 15 λεπτά.

Μετά έσπασαν και τα 2 ποδαράκια που κρατάνε όρθια την μπαγκαζιέρα, όταν την ανοίξεις. Αυτά είχε βγει ανάκληση και αλλάχτηκαν στο πι κ φι με νέα πολύ πιο στιβαρά (κρίνοντας από το στέλεχος που κρατάει το βάρος, είναι διπλάσιο σε διάμετρο).

Είναι αθόρυβη, μου έχει λύσει το πρόβλημα χώρου, διαφορά στην κατανάλωση ψιλομηδαμινή, γεμίζει όλο το χώρο πάνω (δε μου αρέσουν αυτές που φαίνονται σαν "μισές" όπως βλέπεις το αμάξι από μπρος / πίσω), δεν ακούγεται καν (κραδασμοί, τριγμοί, λυγμοί) στους κατσικόδρομους.
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#592705 Καλά η.δική σου λογικό να σπάσει, εκεί που πας :-)
Τώρα Μάνη κατεβήκαμε 6 άτομα (2+2+2), τελικά χώρεσα τα πράγματα ακόμα και έτσι, χωρίς τη μπαγκαζιέρα, με λίγους περιορισμούς.
Στο δρόμο πήγαινα αρκετά συχνά με 150 , ενώ κατεβαίνοντας από Βιέννη μέχρι 130 αυστηρά, ένιωθα πιο "ελεύθερος".
Επιπλέον , δε νομίζω να ξαναπάρω αυτοκίνητο χωρίς πανοραμική οπότε θα έχω πάντα το ίδιο "πρόβλημα"...
Αν δεν την πουλήσω, κάποιες χρήσεις έχω ακόμα κατά νου, αλλά όχι πολύ συχνά.
Άβαταρ μέλους
By JimClark
#592730
KiloMeater έγραψε:Καλά η.δική σου λογικό να σπάσει, εκεί που πας :-)


Στα 250 χλμ ασφάλτου έσπασε...
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#592733
g8777 έγραψε:Ε βαλε ντε καμια ειδικη τιμη για τους φορουμιτες. :s_dunno

Εδω ειμαστε ολοι κολλητοι. :inlove: :yahoo:
Ενδιαφέρεται κάποιος;
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#593059
KiloMeater έγραψε:Λοιπον κατέληξα ότι η μπαγκάζιερα δε με βολεύει.
Δεν με παραξενεύει αυτό, εγώ πάντα θεωρούσα αυτονόητο ότι δεν βολεύουν. Μπελάς στην αρχική τοποθέτηση μέχρι να είναι όλα καλά, μπελάς το βάλε βγάλε (λίγοι την έχουν συνέχεια επάνω), μπελάς το φόρτωνε ξεφόρτωνε, φασαρία, κατανάλωση, κλίσεις, ευαισθησία στον πλευρικό άνεμο, όριο ταχύτητας. Αλλά δεν τα παίρνεις για να βολεύουν, για μένα είναι λύση ανάγκης, σπάνιας ανάγκης. Και τότε σφηνώνεις μεγάλο σάκο/βαλίτσα ανάμεσα στις μπάρες με καλό δέσιμο και τέλος.

Αν θέλεις μας λες εσένα γιατί δεν σε βολεύει;
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#593064 εκτιμησα τη σταθεροτητα της και τη χωρητικοτητα... δεν ειναι για καθε μερα βεβαια και δεν ειχα τετοια προθεση
αυτο που με χαλασε ειναι ο θορυβος
θελω να διευκρινισω οτι ειμαι ΠΟΛΥ ευαισθητος με το θορυβο

για παραδειγμα ανεβηκαμε τωρα απο Στουπα 6 ατομα και ειχε 38 εξω, μεσημεριατικα
δουλευε το AC ασταματητα , το ειχα τον ανεμιστηρα στο 6/8 ενω οι πισω το ειχανε στο 4/4
ε ο θορυβος απο τον ανεμιστηρα μου εσπασε τα νευρα ..... τωρα κατα ποσο το θεωρει πολυ καποιος αυτο....

αντιστοιχο θορυβο εχει και η μπαγκαζιερα που μπαινει στην καμπινα ακριβως απανω απο το κεφαλι μου απο την πανοραμικη ηλιοροφη
δεν ειναι κουραστικος θορυβος (με βαση τη συχνοτητα) , ειχα παλιοτερα αμαξια που κανανε τετοιο θορυβο απο τους καθρεπτες.. πχ ο θορυβος κινητηρα ειναι αλλη συχνοτητα και κουραζει πολυ γρηγορα, το ειχα αυτο το θεμα με το νισσαν
ε εγω δεν το αντεχω και δεν θελω να την ξαναβαλω για αυτο το λογο... αν δεν ειχα την πανοραμικκη θα ημουνα νομιζω ικανοιποιημενος

καταναλωσεις κτλ δε με ενδιαφερουν, ο περιορισμος ταχυτητας (130) επισης ειναι κατι που δε με ενοχλει ιδιαιτερα
για το φορτωμα, οταν ανακαλυψα το κολπο να παταω στη ροδα του αμαξιου, εγινε ευκολο .
Τελευταία επεξεργασία από KiloMeater και 06 Ιούλ 2019, 19:32, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
By edmond
#593069 Εγω -αν και 1,96- χρειάζεται να πατάω καμιά φορά στο μαρσπιέ.
Κατανοώ τις ιδιαιτερότητες περί θορύβου, ίσως να με ενοχλούσε και εμένα ο αεροδυναμικός, ωστώσο αφενός δεν κάνει(σίγουρα όχι όσο φανταζόμουν) αφετέρου η εξυπηρέτηση με τακτοποίηση καλοκαιρινών κυρίως μπαγκαζιών είναι κάτι που δεν μπορώ να το παραβλέψω. Άσε που μόνιμα δεν μένει, Οκτώβρη φεύγει μαζί με μπάρες και ξαναμπαίνει Ιούνη.
Τεσπα, ο καθένας με τις ανάγκες του φυσικά.
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#593124 Θόρυβος όντως υπάρχει αλλά τα 400 λίτρα επιπλέον αποθηκευτικού χώρου είναι σημαντικότερα. Ειδικά για την χρήση που της κάνω αφού την βάζω στο αμάξι τις 20 μέρες των διακοπών. Τον υπόλοιπο χρόνο ούτε οι μπάρες δεν μένουν επάνω.

Από το Mi A1.
Άβαταρ μέλους
By fot
#596455 Καλησπέρα σε όλους.
Εν όψει καλοκαιρινών διακοπών σκέφτομαι την απόκτηση μιας μπαγκαζιέρας.
Ζητούμενο είναι να ταιριάζει Τόσο σε Terios 2 όσο και στην bmw, με προφανώς διαφορετικές βάσεις ώστε να αξιοποιηθεί όσο περισσότερο γινεται αν αποκτηθεί.

Κοίταξα για Thule αλλά τσιμπάνε στα 400+ για 410 λίτρα. Έχουμε κάποια άλλη αξιόπιστη κ φθηνή εταιρια;


< >
Άβαταρ μέλους
By edmond
#596462 Εγώ έχω της Ελληνικής HERMES τόσο στις μπάρες όσο και στην μπαγκαζιέρα(420lt).
Έχω μείνει απόλυτα ικανοποιημένος. Σαφώς και υπάρχει διαφορά με την Τhule, τόσο στην ποιότητα των πλαστικών όσο και στις ευκολίες(κλειδαριές κλπ.), ωστώσο κοστίζουν λιγότερο απο τα μισά λεφτά και αυτό δεν μπόρεσε να περάσει απαρατήρητο. Δεύτερο καλοκαίρι φέτος(πρακτικά μόνο για καλοκαίρι τα τοποθετώ) και δεν μπορώ να βρώ κάποιο -ουσιαστικό- ψεγάδι.
Άβαταρ μέλους
By fot
#599664
edmond έγραψε:Εγώ έχω της Ελληνικής HERMES τόσο στις μπάρες όσο και στην μπαγκαζιέρα(420lt).
Έχω μείνει απόλυτα ικανοποιημένος. Σαφώς και υπάρχει διαφορά με την Τhule, τόσο στην ποιότητα των πλαστικών όσο και στις ευκολίες(κλειδαριές κλπ.), ωστώσο κοστίζουν λιγότερο απο τα μισά λεφτά και αυτό δεν μπόρεσε να περάσει απαρατήρητο. Δεύτερο καλοκαίρι φέτος(πρακτικά μόνο για καλοκαίρι τα τοποθετώ) και δεν μπορώ να βρώ κάποιο -ουσιαστικό- ψεγάδι.


Σε ευχαριστώ πολύ, αν και αρκετά καθυστερημένα, για την απάντηση.
Τελικά το σχέδιο για μπαγκαζιέρα μπήκε στην άκρη, αφού τελικά προστέθηκε άλλο ένα αυτοκίνητο στην εξίσωση.


< >
Άβαταρ μέλους
By nascar1
#599696
edmond έγραψε:Εγώ έχω της Ελληνικής HERMES τόσο στις μπάρες όσο και στην μπαγκαζιέρα(420lt).
Έχω μείνει απόλυτα ικανοποιημένος. Σαφώς και υπάρχει διαφορά με την Τhule, τόσο στην ποιότητα των πλαστικών όσο και στις ευκολίες(κλειδαριές κλπ.), ωστώσο κοστίζουν λιγότερο απο τα μισά λεφτά και αυτό δεν μπόρεσε να περάσει απαρατήρητο. Δεύτερο καλοκαίρι φέτος(πρακτικά μόνο για καλοκαίρι τα τοποθετώ) και δεν μπορώ να βρώ κάποιο -ουσιαστικό- ψεγάδι.
Μια από τα ίδια σε hyundai i30. Την χρησιμοποιώ μόνο στις διακοπές και εκεί βολεύει αφάνταστα. Πετάω πάνω την ρεζέρβα ασφαλείας καθώς έχω υγραέριο, τα του μπάνιου και ότι τζατζαλο μπορείτε να φανταστείτε με 2 μικρά παιδιά..

Από τις hermes απόλυτα ικανοποιημένος σε λογική τιμή..

< Note >
Άβαταρ μέλους
By edmond
#707354 Ξεθάβω για να θέσω έναν προβληματισμό που προέκυψε με τον συνδυασμό yaris και 3 ποδηλάτων

Εικόνα

Με το megane δεν είχα θέμα, μιας και αφενός υπήρχε μόνο 1 ποδήλατο(του μικρού) αφετέρου σαν sedan το μόνο ζόρι που έτρωγε ήταν η λαμαρίνα του πορτμπαγκάζ, που δεν έτρωγε.
Εδώ όμως το βάρος είναι 3πλάσιο και αντί για λαμαρίνα υπάρχει το πίσω παρμπρίζ, όπως σε κάθετι 3-5πορτο. Παρατήρησα πως το πολύ βάρος πέφτει στο κάτω μπράτσο της σχάρας που ακουμπά στον προφυλακτήρα με το αντίστοιχο του τζαμιού να δουλεύει πιο πολύ σαν αντιρίδα(υποστήριξη-ισορροπία).

Εικόνα

Ανεβάζοντας το κάτω μπράτσο πιο ψηλά, γίνεται μοχλικό με το πάνω("ανοιγοκλείνουν" μαζί σαν ψαλίδι) και τα ποδήλατα ανεβαίνουν αυτόματα πιο ψηλά, κάτι που δεν θα ήθελα. Όπως δεν θέλω να ακουμπά τον προφυλακτήρα γιατί παίρνει κι αυτός κάποιο βάρος ειδικά σε ανωμαλίες του δρόμου που τ' αμάξι μπιστάει.
Η ένσταση μου αφορά:
1. Παίζει να έχω πρόβλημα με το τζάμι;
2. Παίζει να έχω πρόβλημα με την πίσω πόρτα;
3. Παίζει να έχω πρόβλημα με τον προφυλακτήρα;
Μου φαίνεται αρκετά ζορισμένη η φάση εκεί πίσω, έχω δει όμως κάμποσα "3πλά" ακόμα και σε μικρότερα αμάξια, τι διάολο όλα καλά εκεί;
Βέβαια, 2η φορά σήμερα που έγινε, πήρα τον "αέρα" καλύτερα, την πρώτη εδώ γύρω πήγαινα μέχρι 30 χαω :lol:
Τέσπα, θέλω να πιστεύω πως με συνετή οδήγηση(νομίζω εννοείται) θα είναι όλα καλά, με προβληματίζει αν τυχόν επέρχεται κάποια...αλλοίωση στο αμάξι.
Σαν σκέψη λέω να βάλω μπάρες-μπαγκαζιέρα(έτσι κι αλλιώς) και να προσθέσω πάνω μια βάση ποδηλάτου, να φύγει τουλάχιστον το ένα από πίσω και ελλείψη μπαγκαζιέρας 3 βάσεις.
Anyone??
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#707355 Στο δικό μου με δυο ποδηλατα 26ρια, ενα L και ενα S, μέχρι 130 χαω που το ταξίδεψα περσι δεν είχα κανένα θέμα. Εχω όμως τις Thule Clip on.

Redmi Note 8 Pro